Csupán ötlet szintjén: mi lenne ha külön helyrajzi számon szerepelne a lakás és külön helyrajzi számon a telek? Ebben az esetben a telek tulajdoni hányada nem változna. Így csupán földhasználati jog terhelné a telket. Viszont ehhez is kell a gyámhivatal jóváhagyása.
Ingatlanügyek
Kinek a nevére szól az építési engedély ?
Az ingatlan feltüntetéséhez földmérő kirendelése szükséges.
A tulajdoni hányad már egy érdekes kérdés. A földhivatali bejegyzéshez kell a gyámhivatal nyilatkozata, hogy milyen mértékben járul hozzá a tulajdoni hányadok módosulásához. Ezt a gyámhivatal hivatalból nem teheti meg, ő védi a kiskorú érdekeit, így kizárólag per útján kérhetitek a tulajdoni hányadotok megállapítását.
Kötelező a jogi képviselő a földhivatali eljárásban. De ha nem csak az épület feltüntetéséről van szó, akkor valószínűleg az sem lesz elég, kellene a gyámhatóság hozzájárulása.
Hogy a csudába kaptatok építési engedélyt?
Üdvözletem!
Kiskorú gyermekem nevén lévő ingatlanra épitkeztünk feleségemmel. Tulajdoni lapra hogyan lehet ezt átvezetni? Ügyvéd kell hozzá, vagy csak papirokkal bemenni a földhivatalba? Tulajdoni hányadot mi alapján lehet megosztani?
Köszönettel: Laci
Az eladás során: ha jövedelemed képződik akkor adót kell fizetned, meg esetlegesen az energetikai tanúsítvány költségét (kb. 15000Ft). Az adó alapja: eladási ár-szerzési érték. Az adó mértéke: 16%.
Vétel során (alapesetben): tulajdoni lap (6250 Ft)+ügyvédi munkadíj (kb. 1%)+földhivatali díj (6600 Ft)+illeték (4 milló forintig 2%, ezt meghaladó összeg után 4%).
Azonban a felek ettől minimális mértékben eltérhetnek (pl. előfordul, hogy tulajdoni lapot az eladó váltja ki a földhivatalnál).
Az nem számít, milyen érték volt az örökösödési adó alapja?
Lehet rosszul fogalmaztam,s ezáltal félreértés történt.Egyszóval van egy örökölt lakásom amit elszeretnék adni,de azt is tudom nem mindegy mennyiért adom el és mennyiért veszek egy másikat a százalékok miatt.pl 8m eladom a lakást és veszek ebből 6m ért egy másik lakást,és ennek a költségeire lennék kiváncsi hogy mit kell ezután fizetnem.elöre is köszönöm a választ.
Az adót lakásonként kell számítani. Egyik lakás értékesítésből származó jövedelemnek semmi köze a másik lakás eladásából származó jövedelemhez. Ha 10 db lakást adsz el, abban az esetben is külön-külön kell megállapítani az adót. Én nem adóról írtam hanem illetékről. A kettőt nem szabad összekeverni!
Azt tudom hogy az eladási árból le kell számolnom a másik ingatlan vételárát és a további költségeket amit papirral igazolni lehet,és a fennmaradó 16%ra gondoltam.ugy jól tudom?
T.Fórum!Tehát ha jól gondolom,akkor mégis a 2.lakásom lesz.még egy kérdés,ha eladom az ingatlant és a két ingatlan között fennmarad nyereség annak kell a 16%adóznom?
A hibát nem nehéz észrevenni. Az első lakását örökölte. Tehát, amit vásárolni akar az már a második lakás lesz. A kérdező nyilván az illetékkedvezményre célzott. Első lakást szerző jogcímén így már nem jogosult illetékkedvezményre. Viszont jogosult más jogcímen: a lakás egy éven belüli és eladása és másik vásárlása jogcímén. Ebben az esetben az illeték alapja a két lakás vételárának a különbözete lesz, ami lehet, hogy kedvezőbb számára mint az első lakást vásárlók kedvezménye.
A jövedelem 16%-a azt adó. Nem számít, hogy mire használod fel. (A megvásárolt lakás illetékéből kaphatsz kedvezményt.)
Azt az "első lakásomat" gondold át mégegyszer. "No, gyerekek, ki veszi észre mi a hiba?
Tisztelt Fórum!Tavaly 2011ben örököltem egy házat 1/1 tulajdoni hányadban.Kérdésem az lenne ha értékesitésre kerülne az ingatlan,mondjuk a forgalmi érték felett akkor milyen mértékű adózási kötelezettségem lenne?az eladásból első lakásom venném,ez számit valamit?Válaszukat elöre is köszönöm!
Meg kell nézni a kölcsönszerződést. Valószínűnek tartom, hogy a fedezeti ingatlan eladásához a bank előzetes jóváhagyása szükséges. Amennyiben a bank előzetes jóváhagyása nélkül eladjátok a fedezeti ingatlant akkor a bank erre hivatkozva (adósi szerződésszegés) felmondhatja a kölcsönszerződést. A jelzáloggal terhelt ingatlant akkor lehet eladni ha a jelzálogjogot nem biztosítja elidegenítési- és terhelési tilalom. Amennyiben a jelzálogjogot elidegenítési-és terhelési tilalom biztosítja, abban az esetben az ingatlan eladhatatlan. Az már egy külön kérdés, hogy ki venne meg egy jelzáloggal terhelt ingatlant?
Az "átterhelés" lehetséges megoldás. Erről viszont a bankkal kell megállapodni.
Niki: el sem tudják adni.
kati0525 !
Akkor ez nem jutott eszükbe , de le van írva !!
Üdv!
Érdeklődni szeretnék, ha van nekünk egy házunk aminek a jelzáloghitele egy másik házon van és úgy néz ki, hogy amin a jelzálog van az a ház eladásra kerül mert nem tudják fenntartani akkor mi lesz a mi jelzálogunkal ha eladásra kerül a szó? Ki kell fizetni a banknak a hitelt vagy átterhelik a mi házunkra?
Ha te viszed el a törlési engedélyt a földhivatalba, ugyanúgy 6.600.-Ft-ot kellett volna fizetned.
Igen,ez igaz.A tehermentesítés költsége a banki költség is, de nekem azért nem volt egyértelmű, mert először úgy tűnt átvállalta a földhivatalit. Mindenesetre természetesen kifizetem, csak azt nem értem, miért egy lezárt ügy után találta ki az ügyvéd. Köszönöm a választ.
"A jelen szerződéssel felmerülő költségeket - a tehermentesítés költségét kivéve - a vevő viseli. (Földhivatali eljárás költsége, átírási illeték, ügyvédi munkadíj.)"
Ebből - a tőled idézett mondatból - teljesen egyértelmű, hogy a "tehermentesítés költsége" téged (eladót) terhel. Nincs semmilyen bosszú, ebben állapodtatok meg. Fizesd ki a költségeket!
Debra01 Debra01 !
Tiszteletem!
Egyszerű laikusként lakás adás-vételi szerződéssel kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Adott egy adás-vételi szerződés, amiben én vagyok az eladó. A szerződés megkötésekor az ügyvéd (vevő hozta) szóban azt mondta, a lakásról amikor a bank kiadja nekem az igazolást, hogy tehermentes (egy hitelt kellett visszafizetni), adjam neki oda a törlési engedélyt, utána ő intéz mindent. Így is lett. Utolsó lépésnél a kulcsok átadásakor a vevő megsértődött, mert keveselte a kulcsok számát. Pár nappal később, felhívott az ügyvédje, hogy tartozok neki 6600Ft-al, mert a földhivatalnál helyettem intézkedett. Kérdeztem, ez miért csak most derül ki, miért nem mondta a szerződéskötéskor, vagy kérte akkor a pénzt amikor a törlési engedélyt. Állítása szerint ezt nekem tudnom kellett. A lényeg, hogy szeretném tudni, jogilag nekem most fizetnem kell? Mert úgy érzem, mintha a kulcsokért "bosszú" lenne a vevőtől, hogy helyette fizessem ezt én. A földhivatalnál a törlés már megtörtént, állítólag a nevemre lett kiállítatva a számla is. Az ügyvéd azt mondja, jogi útra viszi, ha nem fizetek.
Az adás-vételiben a következő ide tartozó mondatok vannak:
"Eladó kötelezettséget vállal arra, hogy a mai napon átvett x Ft-ból 15 napon belül az ingatlant tehermentesíti és a törlési engedélyt vevő részére (jogi képviselő útján) kiadja."
"A jelen szerződéssel felmerülő költségeket - a tehermentesítés költségét kivéve - a vevő viseli. (Földhivatali eljárás költsége, átírási illeték, ügyvédi munkadíj.)
Köszönök előre is minden segítő választ.
Kati
2009. márciusában váltunk el, jogerősen, közös megegyezéssel. Volt férjem nem akart válni, és hogy szabaduljak a rendszeres veréstől, végül minden ingó és ingatlan vagyonról lemondtam, kizárólag azt kértem, ami a saját nevemen szerepel. Ez egy budapesti lakás, amit 25 éve saját pénzemből vásároltam, illetve egy vidéki lakás, amit házasság alatt vásároltunk. Ez utóbbira nevemre vetünk fel hitelt, ami 2015-ig tartott volna, ha nem élek a végtörlesztéssel tavaly ősszel.
Mivel a válás közös megegyezéssel történt, az állandó lakóhelyen kívüli ingatlanról "csak" a per jegyzőkönyvében esik szó, a megegyezésben nem.
Volt férjem válás környékén vett fel hitelt, aminek felét befizette az én nevemen lévő lakáshoz tartozó folyószámlára. Ezt kérte vissza fenyegetéssel és veréssel, de nem léptem, hiszen a pénzt nem kértem tőle, saját akaratából fizetett be.
Mivel az árfolyam egyre emelkedett, úgy döntöttem, hogy végtörlesztek, ezt 600 ezer Ft családi kölcsönnel meg is tettem. Kiszámoltattam, ha akkor fizetek, csak 600 ezerrel kellett többet fizetni, mint ami a számlán volt, ha kivártam volna a futamidő végét, kb. másfél-kétmillió forinttal.
Volt férjem idén tavasszal megtámadta a jogerős válást azzal, hogy a végtörlesztett lakást házasságunk idején vásároltuk, kéri annak 50 %-át, illetve a bankszámlára befizetett összeg felét, kamataival. Ezzel egyidőben perfeljegyzést tettek a lakásra.
Hozzá teszem, élet- és vagyonközösségben vásároltuk az ő tulajdonában maradt másik budapesti lakást is, illetve földterületet, mely után jelentős mértékű EU-s támogatást kap évente.
Válás után még a közös lakossági folyószámlára ment részemről havi nagyon sok összeg, az összes jövedelmem. Ebből semmit nem láttam viszont, mindkét tulajdonomban maradt lakással kapcsolatban befizetetlen közüzemi és közös költség hátralékot fizettem ki, mert egyéni vállalkozó voltam egészen az idén januárig.
Minden egyéb ingóság, autó az ő birtokában maradt, mindenről lemondtam.
Kérdés: követelheti-e az én folyószámlámra befizetett összeg felét, illetve a lakás fele jogtulajdonát?
Mit követelhetek én a közösen szerzett földterületből, illetve az abból befolyt összegből?
Mi ebből a helyzetből a kiút?
Köszi. És ebben mi lenne a feltett jogi kérdés?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02