zártkerti ingatlan adásvétele


piccian # 2016.03.23. 12:59

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ha jól értem, akkor ez csak kifüggesztéssel vásárolható meg.
Ha szőlő is kivonás alá kerülne (ha ez lehetséges), akkor lenne más megoldás?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.23. 12:56

Ha az a kérdés, akkor szerintem az ügylet a földforgalmi törvény hatálya alá tartozik.

piccian # 2016.03.23. 12:09

Tisztelt Fórumozók!

Adott egy a tulajdoni lapon zártkertnek minősített terület.
Az alrészlet adatoknál: kivett tanya 400m2 és szőlő 1390m2 van feltüntetve.
A következő kérdésem lenne:
A terület megvétele megtörténhet kifüggesztés nélkül vagy csak akkor ha a szőlőt is kivonják a művelés alól?
A tanya házszámos 1/1 tulajjal.
Előre is köszönöm az építő jellegű válaszokat :)

Elza # 2016.03.09. 19:32

Vannak azért kivételek.

A közös tulajdonban álló föld esetében a tulajdonostárs tulajdoni hányadának harmadik személy javára történő eladása esetében a 18. §. (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket - az elővásárlásra jogosultak sorrendjében - megelőzi a földműves tulajdonostárs.Tehát csak az állam van előrébb!

Másrészt, ha sikerülne megállapodni minden tulajdonostárssal, és a közös tulajdon úgy szűnne meg, hogy egy tulajdonostárs lesz a kizárólagos tulajdonos, akkor is, mert a termőföldforgalmi torvény 20. §. alapján elővásárlási jog nem áll fenn a tulajdonostársak közötti, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adás-vétel esetén.

Barbara90 # 2016.03.03. 08:05

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni az alábbi ügyben.
Résztulajdonos vagyok egy zártkerti birtokban a tulajdonostársam birtokrészét a hatályos törvény szerinti hosszadalmas eljárás szerint vásárolhatom meg, vagy -mivel birtokon belül vagyok- nem vonatkozik rám ez az időt rabló eljárás?
Rajtam kívül lehet másnak felettem álló elővásárlási joga?(helyben gazdálkodó őstermelő vagyok, viszont a szomszédos területek nem az én tulajdonomban vannak.)

Köszönettel:Barbara

Judy76 # 2016.03.03. 07:32

Új fejlemény!
A hugom megbizott egy ingatlanközvetítőt az eladással. Van egy netről letöltött fotóm az ingatlanról, táblával a kerítésen. A hirdetés már nem elérhető. Van rá vevő, aki már a foglalót is etette, mivel a hugom azt állította, én is beleegyeztem az eladásba. Most "utólag" meghatalmazást kér tőlem, de nekem az összeg nem megfelelő így nem egyezek bele ebbe az ügyletbe. Mik a várható következmények?

lajcsó # 2016.02.29. 21:33

"Létezik olyan -jogilag tiszta- lehetőség, hogy pl. a tulajdonos társ élhet az elővásárlási jogával, de amennyiben nem tud, akkor nyilatkoznia kell és eladhatóvá válik?"
Elővásárlási jogról akkor lehet szó ha az adásvétel tárgya tulajdoni hányad.

Judy76 # 2016.02.29. 19:58

Felmerült bennem egy kérdés.
Adott a vevő, aki foglaló letétele mellett biztosítaná vételi szándékát. Létezik olyan -jogilag tiszta- lehetőség, hogy pl. a tulajdonos társ élhet az elővásárlási jogával, de amennyiben nem tud, akkor nyilatkoznia kell és eladhatóvá válik?
Tudom, hogy eléggé furcsán hangzik, de képtelen vagyok felfogni, hogy tulajdonképpen ő rendelkezik az én tulajdonrészem felett is, azzal hogy ellehetetlenít, betart.. stb... nem akarom elhinni, hogy nincs más megoldás mint egy hosszú és költséges bírósági procedúra, miatta!!

Judy76 # 2016.02.29. 19:45

Tisztelt Fórumozók!
Kedves MajorDomus! Köszönöm a tippet. Utánajártam kicsit, igaz akár 1,5 évig is elhúzódhat (bár érdekelne, hogy az időtartamot mi befolyásolja) viszont más megoldást nem látok rá. Lépnem kell, minél előbb!

lajcsó # 2016.02.29. 12:55

"Eladnám a birtokot.
Hogyan tehetem ezt meg?"
Adásvételi szerződés útján.

"Azt a részt ami nem a saját tulajdonom megveheti közvetlenül a vevőm vagy először
az én nevemre kell,hogy kerüljön a birtokrész?"
Először le kell folytatni a hagyatéki eljárásokat azért, hogy legyen akitől meg lehessen venni. Akár úgy is lehet, hogy megszerzed az ingatlan másik részét és egyben adod el. Csak ez időbe telik.

"A kifüggesztéses procedúra tulajdonostárstól való
vásárlás esetén is fennáll vagy nem?"
Ha ezzel megszűnik a közös tulajdon akkor nem.

NagySSándor # 2016.02.29. 11:17

Tisztelt Szakértők!

80% tulajdonhányadom van egy zártkerti ingatlanban amit el szeretnék adni.
A fennmaradó rész, tulajdoni lap szerinti tulajdonosa elhunyt,sőt a 3 örököse
közül az egyik szintén elhalálozott.Neki van 2 közvetlen leszármazottja.
Eladnám a birtokot.
Hogyan tehetem ezt meg?
Azt a részt ami nem a saját tulajdonom megveheti közvetlenül a vevőm vagy először
az én nevemre kell,hogy kerüljön a birtokrész?
A kifüggesztéses procedúra tulajdonostárstól való
vásárlás esetén is fennáll vagy nem?
Mi a teendőm?

Köszönettel:Nagy Sándor

Judy76 # 2016.02.28. 13:25

Ez most részemről egy vételi ajánlat lenne? Nincs pénzem megváltani... épp ezért szeretném eladni is. A vevőt az egész tulajdon érdekli kizárólag.

MajorDomus # 2016.02.28. 12:27

Igen, add el a saját részedet, akkor már használhatja a vevő az ingatlant.

B, változat.
Indíts keresetet a bíróságon, a közös tulajdon megszüntetését kérve.
Mivel neki nincs pénze, a bíróság úgy fog dönteni, hogy magadhoz válthatod az ő tulajdonrészét is, mivel testvéred, korrekt áron persze.

Én azt javasolnám hogy a blöff jó fegyver ilyenkor. Keress meg egy ügyvédet, aki levelet ír, testvérednek, egyúttal benyujtja a Keresetlevelet a bíróságra. Ennek másolatát - bírósági érkeztetõ bélyegzővel! - megküldi a levéllel együtt testvérednek.jelzi a várható eseményeket és a költségeket, azt is hogy várhatóan jóval rosszabbul jár anyagilag.

Ennyi elég lesz. Lépj minél előbb.

Judy76 # 2016.02.28. 12:02

Szép napot!
Kedves fórumozók, nagy gondom van.
Adott a 1/2 arányú zártkerti, művelésből kivett ingatlantulajdonom, melynek másik fele a húgom tulajdona.
4 éve örököltük, 2 éve szeretném eladni, de a hugom nem.
2 éve várok arra, hogy "intéznek" maguknak hitelt és megvásárolja a részemet. Legutóbbi (2 héttel ezelőtti) szóbeli megállapodásunk értelmében, amennyiben a folyamatban lévő hitelkérelmük (február) hó végéig nem zárul le pozitívan, abban az esetben beleegyezik az eladásba.

Lenne egy 100000% -os vevő az ingatlanra... Ma érdeklődtem a húgomnál, még nincs pénze ráadásul visszavonta az adott szavát és nem hajlandó eladni. A vevő választ várna...
El tudom adni valaha ??

lajcsó # 2016.02.27. 17:29

"Milyen lehetőség lenne arra, hogy a vételárat hivatalos keretek között kifizessem az eladónak,"
Ügyvéd előtt + átvételi elismervény, átutalásnál a bank bizonylat igazolja a kifizetést, két tanú előtt + átvételi elismervény, stb.

BV201 # 2016.02.27. 17:17

Köszönöm a választ!
Milyen lehetőség lenne arra, hogy a vételárat hivatalos keretek között kifizessem az eladónak, ami az esetlegesen meghiúsuló adás-vétel esetén vissza járna? Ezt az ötletet az eladó is támogatja, nem használja a telket és már ki is pakolt. Az ügyvédi letétbe nem megy bele az eladó, neki kellene a pénz, nekem pedig hamarosan kezdenem kellene a metszést.

Bea1 # 2016.02.27. 16:40

én jövő héten a 13. hópapba lépek várakozás szempontjából, pedig egy összegbe kifizettem rögtön.

lajcsó # 2016.02.27. 12:09

"Kérdésem: Mire várunk még?"
A Megyei Kormányhivatal jóváhagyására!!!
"Van esetleg még valami procedúra amire várni kell, tennem kell-e nekem valamit mint vevő? Kérelmeznem kell-e még valamit?"
Nem kell semmit tenned, megy minden a maga útján!
"mennyi idő még kb., mire a telek a nevemre kerülhet"
Kb. 2-3 hónap.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.26. 21:18

Be kellene adni a bejegyzési kérelmet.

BV201 # 2016.02.26. 19:14

Üdvözlet! Zártkert adás-vétel esetén vevőként mi a teendőm? November elején vásároltam egy zártkertet, kifüggesztés megvolt, elővásárlási joggal nem élt senki, -négy hónap után- egy hete megkaptam a „helyi földbizottságként eljáró szervjóváhagyását ajánlott levélben. Az ügyvédem sajnos nincs a helyzet magaslatán, nem tudja megmondani milyen stádiumban vagyunk, ezért nekem kell kézbe vennem a dolgot. Kérdésem: Mire várunk még? Van esetleg még valami procedúra amire várni kell, tennem kell-e nekem valamit mint vevő? Kérelmeznem kell-e még valamit? Ha igen, mi van még hátra és mennyi idő még kb., mire a telek a nevemre kerülhet? Egyáltalán hogyan tovább? Hogyan működik a folyamat?
A válaszokat előre is köszönöm!

vondra # 2016.02.26. 09:54

Tisztelt Forumozok!

Érdeklődnék hogy külterületi ingatlant (nem zártkert) is kilehet vonni a földforgalmi törvény alól.
Ha jól tudom 400 nm ig ingyenesen (vagy nem?). Ez a 400 nm tulajdonosonként érvényes? Tehát kettőnk nevén lévő 605 nm -es ingatlant kilehet vonni földvédelmi járulékmentesen?

Mik az egyéb költségek egy ilyen kivonás/átminősítés esetén?

Előre is köszönöm a segítséget.

holdleány7 # 2016.02.25. 11:52

Tiszlelt Szakértők, érdeklődnék hogy hogyan lehet megoldani azt ha egyik tulajdonos nem járul hozzá a művelési ágból való kivonáshoz?
Ha nem ír alé, akkor is miénk lesz e a ház?

Egy zárkerti ingatlanról van szó, egy HRSZ on van több telek.
Válaszukat előre is köszönöm

Erzsi54 # 2016.02.23. 22:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Most tudtam megnézni a tulajdoni lapot és a bal felső sarokban "zártkert" megnevezés szerepel.
Így a kérdéseim továbbra is élnek. Megköszönném, ha tudna válaszolni nekem.
Üdvözlettel:Erzsi54

lajcsó # 2016.02.21. 08:21

"Nem tudom, hogy ez egyáltalán zártkertnek minősül-e?"
A "zártkert" minősítés szerepel a tulajdoni lapon!
Bal felső sarokban a település neve alatt.

Erzsi54 # 2016.02.21. 00:56

Üdvözlök Mindenkit!
A következő kérdésem lenne: A tulajdoni lapon "Kert és gazdasági épület" megnevezés szerepel. Kb. 1000 m2, a helyrajzi szám kettes számmal kezdődik. Külterületen van. A tulajdonos külföldi állampolgár, csak én intézem az ingatlannal kapcsolatos ügyeket a nyelvi nehézségek miatt. 1997-ben vásárolták az ingatlant melyen egy 40 m2 alapterületű,kétszintes kész ház volt és van jelenleg is. Már megvételkor is tanyaszámmal rendelkezett, de akkor még nem volt közművesítve a terület. (most már van és utcanévvel, számmal rendelkezik)Néhány hónapot tartózkodnak itt a tulajdonosok, akik már elég idősek. Valószínű, hogy 1-2 év múlva eladásra kerül.
Nem tudom, hogy ez egyáltalán zártkertnek minősül-e?(a tulajdoni lapon csak kertnek nevezik) Érdemes-e átminősíttetni? Külföldinek is ingyenes-e a procedura, vagy ha nem akkor mennyibe kerül? Nem okoz-e gondot az átminősítésnél a ház mérete? Van-e valami amire felhívnák a figyelmem?
Köszönöm a válaszukat.