zártkerti ingatlan adásvétele


Missy02 # 2019.03.30. 09:06

Nagyon köszönöm a hozzászólásokat!

Gepeszgabor # 2019.04.02. 08:48

Kedves Fórumtársak,

Vásároltam magánszemélyként egy zártkerti ingatlant, amely nincs kivonva a művelés alól. Ha jól tudom, a földforgalmi törvény értelmében 5 évig művelnem kell. Ez a gyakorlatban mit jelent? Az ingatlanon régóta nincs mezőgazdasági tevékenység.

Van lehetőség az átminősítésre? És ha igen az milyen módon kezdeményezhető, és milyen feltételekkel jár?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.02. 11:02

Gyakorlatilag pont azt jelenti, hogy nem vonhatod ki a művelés alól. (Közben szurkolhatsz, hogy ne tűnjön fel a hatóságnak, hogy már ki van.)

Gepeszgabor # 2019.04.02. 14:13

Ha jól értem akkor 5 évig nem is kezdeményezhetem a kivonatást?
A művelés tényét kell igazolnom a hatóság felé, vagy ezt ők ellenőrzik?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.02. 16:29

Igen.
Nem kell igazolni. Ellenőrizni pedig vagy ellenőrzik vagy nem.

dr_Egyed_Zoltán # 2019.04.03. 05:00

Van néhány kivétel a törvényben a más célú hasznosításra. Ha bejelentkezel a földhasználati nyilvántartásba (díjmentes, saját tulajdon jogcímen), akkor max a parlagfű miatt ellenőrizhetnek.

Missy02 # 2019.04.03. 16:25

Sziasztok! Már pár napja érdeklődtem itt a megvenni kívánt zártkerttel kapcsolatban. A foglalót múlt hét kedden átadtam, most hétfőn pedig megtörtént az adásvételi szerződés. A kifüggesztés (mivel nincs kivonva művelés alól) tegnapi nap megtörtént az önkormányzatnál, ez már online is látható.
Az eladótól rákérdeztem, miért hírdeti még mindig a lakást, illetve miért nézegeti folyton, ki üzent? Ugyanis a felületen látszik, hogy mikor lépett be. Megígérte, hogy ha a kifüggesztés megtörténik, leveszi. Tegnap este hívott, hogy ellenőrizte (képes volt rá) az önkormányzatnál, és ki van függesztve a hírdetmény. De a hírdetés még most is fent van, úgy, hogy tegnap este, ma reggel is belépett, tehát még azt sem mondhatja, hogy elfelejtette! Kezdhetek aggódni? Célozgatott, hogy már annyian megvennék, meg hogy a ház előtt megállnak érdeklődni, több pénzt is adnának, stb. De a hírdetésben úgy hírdeti, hogy "azonnal költözhető", ami ugye minimum 3 hónap!, illetve hogy bútorozott. Még csak nem is valós. Megtéveszti az ügyfeleket, hiszen már nem eladó, és kétségek között hagy engem. most izguljak, hogy talál mást, aki kicsit többet ad, vagy csak azt akarja elérni, hogy elhiggyem, micsoda vételt csináltam? Van valami tanács, hogy hívjam újra, és figyelmeztessem, hogy vegye le? Jogilag gondolom nem tehetek semmit. Csak a probléma az,hogy az én lakásomat árulom, 3 hónap kiköltözéssel, és ha ő meg mondjuk visszalép akár 1 hét, akár 1 hónap múlva, nem tudok hova költözni? Minden tippet elfogadok, köszönöm!

wers # 2019.04.03. 16:38

Jogilag gondolom nem tehetek semmit.

Szerintem már megtetted. Aláírtátok a szerződést.

drbjozsef # 2019.04.03. 17:44

Ha aláírtátok a szerződést nem léphet vissza.

Mit se számít, hogy még hirdeti, meg célozgat.

Aszerint kell eljárni, ami bele van írva a szerződésbe.

MajorDomus # 2019.04.03. 17:48

sőt foglalót is adtál,ami nem mindegy!

..nem kell aggódni, mert annyival nem adja el drágábban,hogy neked a foglaló kétszeresét visszaadja!

Mapal # 2019.04.11. 18:46

Üdvözletem!

A lakóhelyemtől 40km-re szeretnék egy zártkerti ingatlant vásárolni ami 1/2részben az állam, 1/2 részben magánszemély tulajdonában van. Szőlő , gyümölcsös, présházzal.

Azt szeretném kérdezni, hogy a lakóhelytől való távolság számít-e?
És ha nem számít a távolság akkor kinek mi a teendője, hogy létre jöhessen az adásvétel?

A válaszokat előre is köszönöm!

lajcsó # 2019.04.11. 21:05

"Azt szeretném kérdezni, hogy a lakóhelytől való távolság számít-e?"
Semmit. Ha földműves lennél akkor, a 20 km-en belüli üzemközpont számítana.

"És ha nem számít a távolság akkor kinek mi a teendője, hogy létre jöhessen az adásvétel?"
Két ütemben célszerű megkötni a szerződést.
Az állami résszel kezdjed!
Ehhez ugyanis nem szükséges hatósági jóváhagyás. Ha nem jelentkezik elővásárlási jogosult, akkor nyert ügyed van.
Ha ezen túl vagy, akkor jöhet a magánszemélytől való vásárlás.
A magánszemélytől való vásárlás során - mivel megszűnik a közös tulajdon - elővásárlási jog sincs meg hatósági engedély sem szükséges.

Mapal # 2019.04.12. 06:46

Köszönöm a választ lajcsó!

Most felmerült bennem pár újabb kérdés.

Méhészként regisztrált földműves vagyok,de föld nincs a nevemen!Csak ez miatt regisztráltam.

Ha jól értem akkor földművesként 20 km kívül nem is vehetek földet?Akkor ez most nekem hátrányt jelent, vagy csak előnyt jelentene ha 20 km belül vásárolnék?És ha hátrányt jelent, akkor a földműves regisztrációmat tudom-e töröltetni?

Köszönöm!

lajcsó # 2019.04.12. 08:22

Bárhol vehetsz földet, csak nem mindenhol vagy elővásárlásra jogosult.

Missy02 # 2019.05.23. 05:27

Sziasztok! Zártkerti ingatlant foglalóztam, a kifüggesztés 06.03-án jár le. Érdeklődnék, kitől tudom meg az eredményt, ügyvédtől, eladótól? És mennyi időn belül értesítenek? A másik kérdésem: "Kert" művelési ág szerepel a tulajdoni lapon, összesen 1400 m2. Szőlőt is tartalmazott, de kértem a tulajt, minősítse át, mivel nem akarok vele kinlódni. Ez megtörtént. Az lenne a kérdésem, mivel nem igazán értünk a kertészkedéshez, és a zártkerti ingatlanon álló ház miatt vásároltuk meg a területet, megtehetem, hogy füvesítem, és rendszeresen nyírom a füvet, vagy mindenképp kötelező beültetnem zöldségekkel, vagy mással? Válaszukat köszönöm!

MajorDomus # 2019.05.23. 19:17

Mondd azt,hogy étkezési fűmagot termelsz!

dr_Egyed_Zoltán # 2019.05.24. 08:07

@Missy02

A tulajdonjog bejegyzését követően be kell jelenteni a használatot a Földhivatali Osztálynál a földhasználati nyilvánatartásba, formanyomtatványon, díjmentes eljárásban.

Inytv Vhr. 44. § * (1) Kert művelési ágban kell nyilvántartani a zöldségfélével, virág- vagy dísznövénnyel (fa, cserje, pázsit) beültetett, valamint gyümölcstermő növénnyel, szőlővel, zöldségfélével, virág- vagy dísznövénnyel vegyesen hasznosított területet.

Pázsit megfelel.

MajorDomus # 2019.05.24. 21:04

Fűmag!

Missy02 # 2019.05.25. 13:48

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

MajorDomus # 2019.05.25. 19:11

Majd ird meg,mire jutottál,hasonló cipőben járok én is.

EdE6688 # 2019.06.06. 15:58

Kedves fórumozók,

Ingatlan vásárlás előtt állok.Amiket kinéztem azok mind zárkertek.

Az ingatlanos kollégák elég zavaros válaszokat adnak ezekkel kapcsolatban illetve nem nagyon akarnak kiadni helyrajzi számokat hogy lekérhessem a tulajdoni lapokat.

Az érdekelne hogy mire érdemes figyelnem ilyenkor?Milyen olyan bejegyzés lehet a tulajdoni lapon ami miatt a későbbiekben problémám lehet?

Gondolok itt olyanra hogy azt hallottam hogy csak maximum 30 négyzetméter alapterületű ingatlan lehet a telken.Ha van garázs vagy valamilyen tároló és az nincs bejegyezve akkor azt elbontathatják illetve ha az ingatlan is nagyobb mint 30m2 akkor azt is le lehet bontani ha nincs rá fennmaradási engedély.
Mit jelent ez a termelési kötelezettség meg a kivont terület?
Mit jelent ez a 60 napos kifüggesztés?Ha esetleg közben jelentkezik valaki akinek elővásárlási joga van akkor megveheti előlem a telket/ingatlant?Ilyenkor az esetleges foglalót bukom?

MajorDomus # 2019.06.06. 19:51

Miért nem keresel rá cim alapján a Földhivatalban?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.06. 20:33

Zártkerti, művelés alatt álló ingatlannak ritkán van címe. Különösen a telekkönyvben.

pixelmgx # 2019.06.07. 10:57

Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni.
Van egy zártkert, amit szeretnénk megvásárolni.

A tulajdoni lapon az alábbiak szerepelnek:
műv. ág (kivett) kert; min. o. 7.
822 nm
kat. jöv. (AK, fill.): 1,43

Ez pontosan mit jelent?
A telken van egy alápincézett kétszintes faház, de erre vonatkozó információt nem látok a tulajdoni lapon. Nem kellene gazdasági épületként szerepelnie?
Ha művelés alól kivett, akkor az aranykorona pontosan mit takar? Erre is vonatkozik a kifüggesztés?
Egyáltalán nem értek a témához, és a google sem volt mindenben a segítségemre.
Előre is köszönöm a válaszokat!

Missy02 # 2019.06.07. 12:01

Sziasztok! Ismét kérdésem lenne. Zártkertit vettem "gazdasági épület" megnevezéssel,1400 m2, aminek lejárt a kifüggesztése, nem jelentkezett elővásárló.Szólt az ügyvéd, hogy már továbbment a szerződés. Viszont elkezdtem aggódni, már adásvételi írásakor is mondta az ügyvéd, magas az ár, nehogy visszadobják. Ezért mindent beleírtunk, hogy szigetelt, összközműves lakóház 56 m2, amiben jelenleg is élnek. Én nézegettem a kifüggesztéseket, én 8,8 milliót fizetek érte, ami a többihez képest magas,bár nem tudom, azok milyen állapotban vannak.
A kérdésem az lenne, amennyiben az összegre hivatkozva elutasítják, az első elutasítás után én már visszaléphetek? Tehát nem muszáj fellebbeznem, illetve megállapodnom a tulajjal, hogy alacsonyabb árat írjunk rá? Megmondom őszintén még egyszer nem várnék rá több hónapot, tudnék venni helyette mást is. Eddig 880 ezer foglalót tettem le, ha a kamara, vagy földbizottság elutasít, akkor a foglaló visszajár, vagy muszáj fellebbeznem, és újraindítanom? Megmondom őszintén, abba nem fogok belemenni, hogy adok 8,8 milliót, papíron meg kevesebbet. A tulaj már megmondta, ha arról van szó, ő nem fog belőle lejjebb menni, én meg nem csinálom újra végig, úgyis megint elutasítanák. Nyugtassatok meg, hogy az első elutasítás után visszakérhetem a foglalót, ugye?
Köszönöm a válaszokat!