zártkerti ingatlan adásvétele


Mathias # 2020.11.20. 14:13

drbjozsef

Most már az osztatlan közös tulajdon nem érdekes. A 3. személy ügyvédje azt állítja, hogy mivel térképen jelölt határok vannak, ezért a tulajdoni részét nyugodtan, önállóan eladhatja bárkinek.

Mathias # 2020.11.20. 16:35

..... ezért az érintett tulajdonos a tulajdoni részét nyugodtan, önállóan eladhatja bárkinek.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.20. 20:28

Eladhatja. Csak éppen elővásárlási joga van a tulajdonostársnak és az összes "földművesnek" a környéken. Ezen a használati megállapodás semmit nem változtat.

Mathias # 2020.11.20. 21:29

Rendben, köszönöm, lezártam.

Emánuel1899 # 2020.12.02. 15:16

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék,hogy "Zártkert és lakóház" megnevezéssel van egy ingatlanom amin aranykorona van. Lenne rá vevőm, mi a menete az eladásnak?

Valaki azt mondja nem kell kifüggeszteni valaki azt,hogy igen.

Válaszokat előre is köszönöm!
Üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.02. 16:03

"Zártkert és lakóház" megnevezéssel
Aligha.

Emánuel1899 # 2020.12.02. 20:06

Tiszteletem!

Az alábbi kérdésem lenne!

Van egy "Zárt kert és lakóház" megnevezésű ingatlanom. Viszont a tulajdoni lapon fel van tüntetve az aranykorona.

Beszéltem a földhivatallal ahol azt a tájékoztatást adták,hogy ki kell függeszteni.

Valóban ez az eljárás?

Illetve van e lehetőség töröltetni az aranykoronát?
Mi a menete az eladásnak?

Válaszokat előre is köszönöm!

Üdvözlettel
Németh Emánuel

Mathias # 2020.12.10. 12:19

Üdvözletem.
A múltkori téma lezárása után azért még van kérdésem.

Zártkerti ingatlan eladásakor, a szerződés hirdetményi úton történő közlésénél, az elővásárlói jognyilatkozat jogi képviselő nélkül is leadható pl. bizonyító erejű, saját kézzel megírt magánokirattal?

drbjozsef # 2020.12.10. 15:42

Mathias,

Igen, leadható, az alaki követelmények ott vannak az Fftv.-ben. Ha nem megfelelő, legfeljebb elbukja. Saját kockázat.

Mathias # 2020.12.10. 20:01

drbjozsef

Köszönöm. Van egy kérdés, amire sehol se találom meg a választ. A szerződés hirdetményi úton történő közlése helyettesítheti a közös tulajdonostársat megillető ajánlattételi kötelezettséget? (Most ez már csak elméletileg érdekel).
A másik, hogy ha a 3. személy és az elővásárlásra jogosult nem földművesek, akkor az elővásárlási jognyilatkozatban a jogosultság jogalapja a Ptk? Mert ha igen, akkor szerintem a Földtörvény 13-15. §-ban foglalt jogosultsági feltételként előírt nyilatkozatokat nem kell megtenni(?).

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.10. 20:23

Nem.

Mathias # 2020.12.12. 21:42

Társtulajdonos elővásárlásra jogosult a kifüggesztett szerződésben meghatározott információk alapján tehet jogszerű elfogadó nyilatkozatot (nem földműves jogállásúak a felek és a szerződés megkötésekor a jogosultat megillető ajánlattétel elmaradt)?

Mathias # 2020.12.13. 12:46

Művelés alól ki nem vont zártkerti ingatlan esetén az egyik tulaj eladta a birtokrészét egy 3.,nem földműves személynek. Lehetséges, hogy a földtörvény 21. § alapján nem is volt ajánlattételi kötelezettség a másik társtulajdonos felé, hanem elég volt kifüggesztetni a szerződést 60 napra az illetékes önkormányzatnál?

drbjozsef # 2020.12.13. 14:04

A tulajdonostársaknak az elővásárlási joga a Ptk.-n alapul. Teljesen függetlenül az Fftv. rendelkezéseitől (a sorrendiségbe persze beleszámít).

Ptk.6:223.§(1) Ha a tulajdonos az elővásárlási jogból eredő kötelezettségeinek megszegésével köt szerződést, az így megkötött szerződés az elővásárlási jog jogosultjával szemben hatálytalan.

Gondolom, az Fftv.21.§(1) végére célzol : „...más törvényen vagy a megállapodáson alapuló elővásárlási jog jogosultjaival hirdetményi úton való közlés érdekében.

Szerintem ez nem írja felül a Ptk. szerinti elővásárlási jogot, legalábbis az ajánlati közlés kötelezettségét nem.

drbjozsef # 2020.12.13. 14:20

Mondjuk most a másik topikban feltett hasonló kérdés elbizonytalanított.

2020.július 1-től módosult az Fftv. (2020. évi XL. törvénnyel). Abban pont ez a passzus módosult, de sehol sem találom, hogy mi volt az az előtti állapota. (nincs jogtár előfizetésem).

Mert ha nem volt benne ez a "más törvényen" alapuló, akkor elképzelhető, hogy pont az volt a jogalkotó szándéka, hogy a tulajdonostársaknak is elég legyen a kifüggesztés.

Mathias # 2020.12.13. 14:52

drbjozsef

Igen, most már egyértelmű előttem is, hogy a törvény módosulása miatt, termőföld esetén nem kell ajánlattétel a társtulaj felé: elég, ha az eladó a szerződés kifüggesztése iránt intézkedik (ezzel le van tudva). Az elővásárlói jognyilatkozaton (saját kézzel írt magánokirat) a Ptk-t kell szerepeltetni a jog jogalapjaként - mivel nem földműves jogállásúak a felek.. A földtörvény 13-15. §-aiban meghatározott nyilatkozatokat pedig meg kell tenni.
Jó együtt kutakodni, eredményre jutni.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.13. 16:56

2020.július 1-től módosult az Fftv.

Ha csak úgy nem. Kösz.

Csuklósbusz # 2020.12.14. 13:12

De csak belterületinél vagy minden földtörvényesnél ígyvan?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.12.14. 13:24

A földforgalmi törvény nem tesz különbséget.

Csuklósbusz # 2020.12.14. 14:11

Ahol olvastam ott azt írták hogy csak a belterületi.

Tehát ha veszek bárhol bármilyen földtörvényes akármit akkor már elég a kifüggesztés mindenkinek?

Hurrá! :-)

Annaerika # 2021.01.03. 16:10

Üdvözlöm !!

Testvérünknek van egy 600 négyszögöles zártkerti ingatlanja.
Van 2 gyermeke , de 40 éve nem találkozott velük, nem tartják a kapcsolatot. Most jött el az az idő amikor segítségre szorul a testvérem , lassan nem tudja magát ellátni, súlyos szivbeteg, mozgáskorlátozott. A testvérei ápolják , gondoskodnak róla. Azt szeretném kérdezni, hogy készítenénk egy olyan írást hogy a testvéreinek ajándékozná az ingatlant,elég lenne egy közjegyző,? vagy ügyvéd kellene hozzá ?Milyen anyagi teher lenne ez ránk nézve ? Vagy adásvételi szerződést készíttessünk ? Melyik lenne számunkra kedvező ?

Válaszát előre is köszönöm !

gerbera317 # 2021.01.03. 17:42

Ajándékozási szerződés kell. Én közjegyzővel készíttetném, de a másik is jó. Ingyé' egyik sem dolgozik.

drbjozsef # 2021.01.03. 17:53

Bár a kérdésben nincs benne mi a "cél", azért ha feltételezzük, hogy az érdemtelen gyermekek kizárása, akkor szerintem semmiképpen sem ajándékozás - abból ugyanis mindkettő köteles részt fog kérni.

Igaz, ajándékozni testvérnek illetékmentes, míg adásvétel nem (számomra érthetetlen módon), úgyhogy érdemes számolni is. De minden bizonnyal az illeték a jóval kevesebb.

Közjegyző se olcsóbb.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.03. 18:01

Én közjegyzővel készíttetném
A közjegyzők nemigen tartanak zöld biztonsági papírt.

bonyesz # 2021.01.04. 18:49

Tisztelt Fórumozók,

Zártkerti ingatlan vásárlása előtt állok; viszont az ingatlan megléte sem a tullapon, sem a térképmásolaton nem jelenik meg.

A ház kicsi, viszont terméskő alapokon fekszik, szerintem legalább 15-25 éves lehet.
Érdeklődni szeretnék, ez esetben mi a megfelelő eljárás? Adásvétel előtt a tulajdonos "dolga" ezeket a dokumentumokat javíttatni?
Amennyiben igen, kb mennyi időbe telhet és hol kell indítványozni?

Előre is nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat, tanácsokat!