zártkerti ingatlan adásvétele


Majordomus # 2022.05.24. 16:43

Fekete báránynak lenni mindig költségesebb.

drbjozsef # 2022.05.24. 11:36

De, az a lényeg, mert azt kérdezte a kérdező.

A gyengébbek kedvéért még le is írta, hogy neki jó úgy az a telek. Az, hogy másnak meg nem jó úgy a sajátja, az legyen az ő baja, és fizesse ő amit akar.

Majordomus # 2022.05.24. 10:14

Nem is a kötelezés itt abkényeg,bár ez volt a kérdés,hanem a józan ész.
Minimum 50 %-al ér többet a telek ha rendezett utcában van és nem egy sáros dűlőben?

drbjozsef # 2022.05.24. 04:43

kiskertes55,

Szerintem meg nem kötelezhetnek rá.
Egy vízközmű esetén ha a többség társaságba tömörül és megcsinálja, akkor a kimaradók részét behajtják a fejlesztésből akkor, amikor csatlakoznának a hálózathoz. Azt a törvény előírja.
De hogy egy út építésénél is lenne ilyen, azt nem tudom, de erősen kétlem. Az útépítés az önkormányzat feladata, ha kiszervezi ezt magánszemélyeknek, akkor tegye, de ha az közút, vagy közforgalom elől el nem zárt magánút, akkor ott bárki közlekedhet.

Majordomus # 2022.05.23. 16:49

Biciklije van. Meg fűnyírója. Meg kevés pénze és sütnivalója.

Szomorú örökös # 2022.05.23. 16:37

kiskertes55

kötelezhetnek-e engem, hogy belépjek ebbe a polgárjogi társaságba, magyarán kötelezhetnek-e arra,
hogy fizessek az útfelújításért?

Szerintem simán! Tudod, utána sem a levegőből fogod a kiskertedet megközelíteni.
Így igazságtalan cselekedet is lenne, hogy ne vedd ki te is a részed belőle.
Főleg úgy, hogy csak a felét kell az útfelújításnak kifizetni.
Az a többieket nem érdekli az én véleményem alapján,
hogy te szeretsz az autóddal futómű-szervízbe járni.
Mert ők viszont nem szeretnének...

Majordomus # 2022.05.23. 16:35

Most komolyan!
Azért tartasz fenn egy épitési telket hogy kijárhass füvet nyírni?
Inkább add el,akkor nem terhel a több százezer ft költség.
Ha nem akarod eladni,akkor állj be a sorba és fizess. A telked a dupláját fogja érni egy rendezett kiépitett utcában.

Zöldövezeti11 # 2022.05.23. 16:26

Meg lehet az ilyen rigorózusos előírást kerülni.
Építeni kell egy pincét aminek a záró födémére a terep szint alatt 1 m-re van.
A pince tetejére pedig sátort aztán ha ellenőríznek gyorsan elbontani.

kiskertes55 # 2022.05.23. 15:02

Tisztelt Fórum!
Kertvárosi lakóövezetben van építési telkem, nem szándékozom oda építkezni (ezt meg is váltottam), nem élek ott.
Alkalmanként kijárok oda rendet tartani, füvet nyírni.
Az utca, ahol a telek van, nagyon rossz állapotú, sok évvel ezelőtt leaszfaltozták, de az már elkopott.
Közben az utca szépen beépült családi házakkal, így az ottlakók kérvényezték az önkormányzatnál a felújítását.
Az önkormányzat javasolja, hogy a lakók hozzanak létre egy polgárjogi társaságot, aminek az lesz a feladata,
hogy felmérje, pontosan mekkora összegbe kerül az utca jó minőségű felújítása, és erre szerezzen be árajánlatot is.
A felújítást is ez a társaság rendelné meg, az önkormányzat pedig átvállalná a költségek 50 százalékát.
Amint elkészül az utca, az önkormányzat átveszi a tulajdonjogát és a kezelését.
A telkem előtti utcaszakasz nem az én nevemen van, hanem még 2-vel ezelőtti tulajdonosén.
Ugyanígy az utca többi része is részben magán, részben önkori tulajdonban van.
Erre az útra bárki behajthat minkét irányból, tehát még az sem megoldható, hogy csak az ottlakók hajthassan be/át rajta.
Én nem akarok részt vállalni az utca felújítási költségében, többszázezer Ft-os költség lenne telkenként.
(igazából hasznom sem lenne belőle, biciklivel járok ki)

A kérdésem az lenne, kötelezhetnek-e engem, hogy belépjek ebbe a polgárjogi társaságba, magyarán kötelezhetnek-e arra,
hogy fizessek az útfelújításért?

Köszönöm a segítséget.

Majordomus # 2022.05.18. 17:10

Na,erre a 2 betüre varrjál gombot,meg kössél adásvételi szerződést..

Én nem vitatkoznék a helyi önkormányzattal.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.18. 16:24

Is.

HAndi # 2022.05.18. 12:40

Üdvözlom! Kérem segítsen! Vásárolni szeretnénk egy "kivett zárkerti művelés alól kivett területet" mely 1494m2. A helyi építési osztály azt mondta erre semmilyen gazdasági épület , még mobilház sem helyezhető el. Ez igaz?
Az OTÉK szerint mezőgazdasági övezetben lévő zártkerti művelés alól kivett telken az építmény legfeljebb 10% lehet.
Az OTÉK vagy a HÉSZ t kell nézni? Építhető rá egy gazdasági épület?Köszönöm

HAndi # 2022.05.18. 12:40

Üdvözlom! Kérem segítsen! Vásárolni szeretnénk egy "kivett zárkerti művelés alól kivett területet" mely 1494m2. A helyi építési osztály azt mondta erre semmilyen gazdasági épület , még mobilház sem helyezhető el. Ez igaz?
Az OTÉK szerint mezőgazdasági övezetben lévő zártkerti művelés alól kivett telken az építmény legfeljebb 10% lehet.
Az OTÉK vagy a HÉSZ t kell nézni? Építhető rá egy gazdasági épület?Köszönöm

drbjozsef # 2022.04.05. 08:48

buxus,

A főszabály az, hogy az elővételi jogosulttal a teljes szerződést közölni kell, a vevő helyébe minden feltétel együttes elfogadása esetén léphet (természetesen a kifejezetten az elővételt korlátozó feltételek kivételével. Például, ha csere is szerepel benne, egy bizonyos Munkácsy festményt cserélve a földre, amiből nyilván csak egy van).

Tehát ha beleírjátok a költségeket, hogy ezeket is a vevő állja, és elővételi jog gyakorlása esetén a vételárba számít, akkor visszakaphatod.

A néhány ezer forintos eljárási illetékek, meg a tulajdoni lap lekérése szerintem a gyakorlatban nemigen szokott benne lenni. Ez azért lehet a vevő kockázata (még ha értelek, hogy itt több területről is van szó).
Az ügyvédi költség simán benne szokott lenni, hogy azt a vevő fizeti - ha él a jogosultságával, akkor értelemszerűen a vevő helyébe lépő elővásárlónak kell fizetnie.

buxus # 2022.04.05. 07:45

Üdvözletem! Több, egymás mellett lévő zártkertet vennék, melyeknek a besorolása különböző: gyümölcsös, fásított terület, gyep, út. Az összméret meghaladja az 1 hektárt. Nem helyben lakó, de regisztrált földműves vagyok, tudom, hogy kifüggesztés köteles, és ismertek a procedúra lépcsők is. Egyedül az nem ismert számomra, hogy az adásvétel költségeivel mi lesz, ha valaki él az elővásárlási jogával, és nem én veszem meg végül? Magyarán: én kifizetem az ügyvédnek a szerződéskötési díjat, a lekért tullapokat, illetékeket, stb. ezekkel mi lesz, ha végül nem én veszem meg a területeket? Beírhatjuk az adásvételibe, hogy a leendő vásárló rendezi ezt, de nem tudom. A vételár az talán egyszerűbb lehet, mert ügyvédi letétbe is helyezhető - gondolom. Köszönöm a segítségeket!

Majordomus # 2022.04.01. 18:42

Pedig a végén ez szokott sokba kerülni...

drbjozsef # 2022.04.01. 10:44

Vranita,

A helyi önkormányzat főépítészétől kérhetsz tájékoztatást egy kérelemmel a helyi övezeti szabályokról : beépíthetőségről, elhelyezésről, zöldfelületről, mindenféléről.

Talán azt, hogy hagyjad-e a francba a jogi szarakodást, azt ne itt kérdezd meg.

nanemaaa # 2022.04.01. 09:56

Az "állítólag" nem egy egzakt fogalom. Érdeklődj az építési hatóságnál (kormányhivatalnál).
Alappal nem mész semmire, az nem jogosít építésre, vagy az építés folytatására.
Számszakilag nekem is kb 27 m2 a 3%. ;)

Vranita # 2022.04.01. 06:48

Sziasztok. Lefoglaloztam én is egy 905 nm-es zártkerti művelés alól kivont telket. Ennek is a beepithetosege 3%. Van rajta egy kis faház, 5 nm-es. Tároló. Akitől veszem azt mondja, hogy a beepithetosege 15 nm. Lehet szőke vagyok,nem ertem, hogy a 905 nm-nek a 3%-a az 27. Akkor miert nem 27 nm a beepithetosege?
Illetve hagyjam a francba itt a jogi kerdeseket,csinaljak egy 30 nm es alapot es kész? A környéken azt mondtak,ott senki nem foglalkozik semmivel, nézzék körbe, mindenkinek tele van építve a kertje. Ha kijönnek ellenőrizni állítólag kiskapukent működik, hogy ha a szomszedok leigazoljak,hogy az az alap mar ott volt, csak benőtte a fű. Igy azt nem bolygathatjak.
Köszi a válaszokat:)

drbjozsef # 2022.03.26. 18:56

Látod! Mindig tanul az ember.

Gomba002 # 2022.03.26. 15:24

„Ezt a földforgalmi törvény hatálya alá tartozó telek esetén úgy tudod megtenni, hogy nem veszed meg.”

És valóban! De tényleg! Erre hogy nem gondoltam még!

drbjozsef # 2022.03.26. 13:14

Szeretném valahogyan elkerülni annak az esélyét, hogy a 60 napos kifüggesztés ideje alatt valaki éljen az elővételi jogával.

Ezt a földforgalmi törvény hatálya alá tartozó telek esetén úgy tudod megtenni, hogy nem veszed meg.
Ha csak úgy "el lehetne kerülni" akkor mi lenne szerinted egyáltalán az értelme?

Gomba002 # 2022.03.26. 13:07

Kedves Fórumozók!

Szeretnék hozzáértő tanácsot kérni egy zártkerti ingatlan vételezésének folyamatában.
Tegnap, azaz március 25.-én tettem foglalót egy 1400 négyzetméteres, 4,40 AK értékű zártkerti telek adás-vételében. Szeretném valahogyan elkerülni annak az esélyét, hogy a 60 napos kifüggesztés ideje alatt valaki éljen az elővételi jogával.
Megoldható lehet-e esetleg, ha az ingatlanra még most benyújtanám a termőföld végleges más célú hasznosításának engedélyezése iránti kérelemet és ezáltal felgyorsítani az adás-vétel procedúráját?

wers # 2022.03.08. 12:03

Istenbizony megígérem, ha valami ilyesmit szándékozom venni azt nem teszem egyedül. Van ügyvédem. :)

nanemaaa # 2022.03.08. 11:18

„a tulajdoni lap szerint áll egy 400 négyzetméteres művelési ág alól kivett lakóházból és udvarból, valamint 3400 négyzetméternyi szőlőből.”

Egy tulajdoni lapon?

Igen. A művelési ág bejegyzésénél találsz ilyet. (1. oldal!)