zártkerti ingatlan adásvétele


lajcsó # 2015.02.20. 08:39

"Esetleg bérleti szerződést irnánk 100 évre előre?"
Így sem működik a "projekt".
Ami hirtelen eszembe jut:

  • csak földműves szerheti meg a föld használati jogát
  • a szerződés max. 20 évre szólhat
  • a bérleti szerződést is ki kell függeszteni 15 napra
  • a bérleti szerződéshez is szükséges a hatósági jóváhagyás
lajcsó # 2015.02.20. 08:47

"Nekem egy ,,nemügyvéd,, intézné. Kb 3 hónapos procedurát emleget."
Akkor téged az illető valószínűleg le akar húzni!
A kifüggesztés végéig majdnem 3 hónap telik el: 8+15+60=83 (nap)!

  • 8 napon belül kell a jegyzőhöz eljuttatni a szerződést
  • 15 napon belül köteles a jegyző kifüggeszeteni a szerződést
  • 60 napig van kifüggesztve a szerződés

Ezt követően kezdődik a megyei földhivatal és a helyi földbizottság eljárása (az sem két nap).

Bigboy # 2015.02.22. 01:59

Üdvözlök minden fórumlátogatót! Lenne egy kérdésem. Vennék egy hobbitelket, és azt szeretném kérdezni hogy a vételárat mikor kell kifizetni? És milyen módon? Arra gondolok ezalatt hogy csak akkor kell kifizetnem, hogyha jóváhagyják a vásárlást? Vagy pedig azt sem tudom hogy elutasítanak e vagy sem,(jön egy esetleges személy aki él az elővásárlási jogával stb.) és így az adásvételi megkötésekor az ügyvéd előtt egyből fizetni kell? Esetleg letétbe kell helyezni az összeget, és utalják az eladónak sikeres adásvétel esetén? Ha elutasítanak hogyan kapom vissza az összeget? Erről a témáról nem találok semmit az interneten.

Gabi100 # 2015.02.23. 18:52

Lajcsónak köszönöm a tájékoztatást.

lajcsó # 2015.02.23. 19:13

BigBoy!
Ez mind megállapodás tárgya. A vevői oldalról nyilván hatósági jóváhagyás után célszerű fizetni. Az eladó meg nem akar hónapokat várni a vételárra.
Áthidaló megoldás lehet a részletekben történő fizetés. Módja: amiben megállapodtok (kp., átutalás, ügyvédi letét)

taas # 2015.02.27. 10:09

Tisztelt Ügyvéd úr!
Lenne egy zártkerti adásvétellel kapcsolatos kérdésem. Mi következik azután, hogy a 90 napos kifüggesztés, a földhivatali bírálat és a jóváhagyó határozat 5 napos kifüggesztése is megtörtént. A hét közepén vette le azt az önkormányzat a hirdetőtáblájáról. Jól sejtem, hogy most az Ügyvédi Kamarának és a Földhivatalnak küldenek dokumentumokat, azt megkapja az ügyvédem és lezárhatjuk az adásvételt a kifizetéssel és a közműátírással? Ezeken túl, ill. a visszterhes illeték megfizetésén túl lesz még nekem, mint vevőnek valamilyen dolgom?
Köszönöm válaszát:
taas

taas # 2015.02.27. 10:18

Előbbi hozzászólásomban tévesen írtam, természetesen nem 90 hanem 60 napos volt a kifüggesztés. A bíráló bizottság a 30 napos határidejét a döntés kapcsán lazán kezelte, mert a december 16-án postázott adásvételt február 19-ére küldték vissza az önkormányzathoz. Így már én is összekeverem, mikor mennyi volt a hivatalos dátum. Ahhoz képest, hogy szeptemberben ültünk le először az eladóval... nagyon lassú az egész ügymenet, pedig nem is Pest Megye vagy Budapest a helyszín...

lajcsó # 2015.02.27. 12:49

Mi következik azután, hogy a 90 napos kifüggesztés, a földhivatali bírálat és a jóváhagyó határozat 5 napos kifüggesztése is megtörtént."
Ezt követően a jegyző visszaküldi az iratokat a Megyei Földhivatalnak ahol a szerződést várhatóan jóváhagyó záradékkal látják el.
A jóváhagyó záradékkal ellátott szerződést kapja meg az ügyvéd és küldi el a tulajdonjog bejgyzése érdekében a járási földhivatalnak.
A jóvaáhagyásról szóló határozatból mindenki kap, szerződő felek is meg az ügyvéd is.
"Ezeken túl, ill. a visszterhes illeték megfizetésén túl lesz még nekem, mint vevőnek valamilyen dolgom?"
Elvileg semmi, de ez attól is függ, hogy mi van a szerződésben.
(Az iratokat nem az ügyvédi kamarának hanem az illetékes agrárkamarának küldik.)

taas # 2015.02.28. 21:43

Nagyon köszönöm a választ, akkor lassan végéhez ér a majdnem 6 hónapos procedúra és birtokba vehetjük a zártkertet!

niki333 # 2015.03.03. 10:12

Tisztelt Ügyvéd Úr! Panel lakásomat szeretném eladni, és venni egy kisebb forgalmi értékű zártkerti ingatlant. Mekkora vételi illetéket kell fizetnem, ha nem vagyok még 35 éves? Köszönöm.

taas # 2015.03.09. 20:28

T. Ügyvéd úr!
Ha lehet még egy kérdésem, szeretném feltenni. Korábban, egészen pontosan 2011-ben és 2012-ben vásároltam 2 zártkerti ingatlanrészt, osztatlan közös tulajdon volt a kettő azonos helyrajzi számon /1 ill. /2 megjelöléssel, azaz megvettem a teljes egybefüggő területet, nincs más tulaj. Egyik oldalról a leendő szomszédom vételi ajánlatot tett a teljes területre. Jól gondolom, hogy a vételi és az eladási ár közötti különbözetre nézve kell 16%-os szja-t fizetnem, miután még nincs 15 éve a tulajdonomban a zártkert? Különösebb értéknövelő beruházást nem végeztem, de amit elsősorban a tereprendezésre költöttem, s ez praktikusan fizikai munka volt, milyen módon tudom "jóváírni" a különbözetből? Ez az szja alapját képező összegből levonásra kerülhet? Hogyan?
Köszönöm válaszát előre is!
taas

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.10. 06:02

azonos helyrajzi számon /1 ill. /2 megjelöléssel,
Az két különböző helyrajzi szám.

Jól gondolom
Jól. A megszerzés költségein túl mást nem igen vonhatsz le.

lenan # 2015.03.16. 12:11

T.Ügyvéd Úr!
2014. szeptember végén "eladtam" zártkerti ingatlanon.
Elvileg a vevő havi részletekben, ügyvédi letétre fizetett.
2015.03.10. illetékes jegyzőség megküldte a jóváhagyási állásfoglalást (5 napos kifüggesztés is megtörtént),Földhivatalnak is megküldve.
A vételár még mindig nincs a kezemben,sőt, az ügyvéd tájékoztatása szerint van elmaradás is( 2014.december havi részlet-erről csak most tájékoztatott)!
Türelmes vagyok,de....

lajcsó # 2015.03.16. 13:04

"Türelmes vagyok,de...."
Az nem hátrány,de....
Mi szerepel a szerződésben a vételár teljesítéséről illetve esedékességéről?

lenan # 2015.03.16. 13:22

Minden hó 10.-ig 100.000.- Ft ,ha jól számolok,most 700.000. Ft-nak kell letétben lenni,értesüléseim szerint csak 500.000.- van ott. (Ez ma derült ki).Abban egyeztünk meg,ha az elővásárlási joggal élők nem támasztanak kifogást megkaphatom az addig összegyűlt vételárat,többi a fennmaradó részlet. Az ügyvéd tanácsára a vevők megkapták az ingatlan kulcsait,mondván " úgysem kell senki másnak a kiskert",ennek örömére vevők tevékenykednek is rendesen a telken ( albérletbe adták ki).
Gondoltam,ha én rugalmasan ( ostobán) álltam a használatba-vétel kérdéséhez,így az adásvétel hivatalos jóváhagyása után kézhez kaphatnám a pénzem.Az ügyvéd szerint erre még kb. 2 hónapot várnom kell.....

lajcsó # 2015.03.16. 14:35

Amennyiben úgy szerepel a szerződésben, hogy a vételár teljesítése a hatósági jóváhagyást követően esedékes, abban az esetben most még nem követelheted a vételárat. A hatósági jóváhagyásig még kiegészíthetik a hiányzó letéti összeget.

kimiszandy # 2015.03.17. 10:57

Kedves Fórumozók!

A szituáció: adott egy zártkert, amit a szomszéd venne meg, akinek a törvény szerint elővásárlási joga van, méghozzá az állam után a 2. helyen (189. § (1) ba) pontja szerint). Ilyen esetben is meg kell küldeni az illetékes jegyzőnek kifüggesztésre a szerződést? Vagy csupán jóváhagyást igényel?

kimiszandy # 2015.03.17. 10:58

18. § akar az ott lenni :)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.17. 11:14

amit a szomszéd venne meg, akinek a törvény szerint elővásárlási joga van, méghozzá az állam után a 2. helyen
Feltéve, hogy földműves az a szomszéd, és helyben lakónak minősül.

kimiszandy # 2015.03.17. 11:21

Feltéve, hogy földműves az a szomszéd, és helyben lakónak minősül.
Igen, pontosabban földet használó földműves. Azért is írtam a jogszabályi helyet, mert annak felel meg. Így csak az állam áll előtte.

kimiszandy # 2015.03.17. 13:04

Rájöttem közben, hogy kicsit félreérthető a kérdésem.

Szóval aki a törvény alapján elővásárlási jog jogosultja, ő lenne a jogügyletben a vevő, tehát nem kifüggesztéskor jelentkezne a zártkert megvásárlására.

Ilyen esetben is ki kell függeszteni hirdetményi úton, mert az elővásárlási joggal rendelkezők sorrendjében az állam van csak előtte. Elegendő csak a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása?

lajcsó # 2015.03.17. 13:15

"Ilyen esetben is ki kell függeszteni hirdetményi úton, mert az elővásárlási joggal rendelkezők sorrendjében az állam van csak előtte."
Igen.
"Elegendő csak a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása?"
Nem.

kimiszandy # 2015.03.17. 13:51

Értem. Köszönöm szépen!

SzekeresP # 2015.03.30. 21:07

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretnék megvásárolni egy zártkerti ingatlant. A jelenlegi szabályok szerint az adás-vételi szándékomat ki kell függeszteni a helyileg illetékes önkormányzathoz. A kérdésem az lenne, ha a kifüggesztés során, ha egyik másik ember igényt tartana rá az én ajánlatomnál magasabb áron és "megtámadja" az adás-vételi szándékomat, akkor autómatikusan az övé lesz, vagy van e lehetőségem még nekem is felemelni az ajánlatomat a másik fél által ígért szintre? Segítségét előre is köszönöm!

kökény67 # 2015.03.31. 07:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ha Zártkerti ingatlanokat szeretnék eladni, és az van a Tul. lapon hogy jel muv. ág (kivett) min o
gyümölcsös 6 és gzdasági épület. Ez azt jelenti hogy a terület kivett?
Köszönöm