Lakásszövetkezet


MajorDomus # 2017.07.24. 19:45

Más nincs!

asdf2017 # 2017.07.29. 07:15

Jo napot kivanok minden forumozomnak.

Érdeklodni szeretnek hogy a Lakasszövetkezetünk ki akar válni és a tovabbiakban Uj lakas szövetkezetként VAGY tarsasházként szeretne üzemelni tovabb? Mint maganszemély melyik lenne jó választás?

Varom valaszukat, köszönöm!

Tarsashaz vagy lakásszövetkezet?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.29. 07:53

Önmagában egyik se jobb vagy rosszabb. (Egy nagy lakásszövetkezetnél viszont valószínűleg bármelyik jobb.)

asdf2017 # 2017.07.29. 08:03

Köszönöm. Melyikre szavazzak? Ugyanis a tarsashazra 100%os szavazat kell, és én nem a szomszédasszony lennék, aki "hát nem értek hozzá, megszavaztam".
Valakinek hozzaszolas ezzel kapcsolatba?

Tarsashaz vagy lakásszövetkezet?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.29. 08:27

Elsőre csak a kiválásról kell szavazni, szerintem, nem a formájáról. És nem kell 100%.

nonolet # 2017.07.29. 12:51

A társasház a jobb kicsiben, szerintem.

Sokkal közvetlenebb ráhatást ad az ügyekre, mint a szövetkezeti tagság !

Mivel nincs elkülönült vezetési szervezet.
(amire kicsiben szükség sincs, valójában)

-

A belső tulajdoni viszonyok is mások.

asdf2017 # 2017.07.29. 13:01

Kedves Kovács_Béla_Sándor.

Igen, kiválás megszavazva. Most a kérdés hogy mely elönyösebb, tarsashaz vagy a meglévő lakaszövetkezet legyen.
Kiváláshoz igy van, nem kell a 100%. De hogy tarsashaz legyen, ahoz kell.

Köszönöm az eddigi informaciokat.

asdf2017 # 2017.07.29. 13:03

Kedves nonolet.

Igen, jobban hanzik szerintem is kicsiben a tarsashaz. De itt a mögötte lévő pozitiv es negativ dolgokra lennék kivancsi mert adott helyzetembe csak a pozitiv dolgokat soroljak fel. És valaki erre igennel szavazott.
Negativ oldala nincs is?

Honyi # 2017.07.29. 13:41

asdf2017

A lakásszövetkezetté alakulásnál, mivel lakásszövetkezet alakulásához 7 tag elegendő, társasház esetén minden tulajdonos aláírása, beleegyezése szükséges, ami adott esetben nagyon megnehezíti az eljárást.

Én csak ennyiben tudok segíteni.

A lakásszövetkezetben ahol élek, a tulajdonosokat nem érdekli, hogy a közös költség 43 %- 2 fő bérére elmegy.

Tudom, ezen változtatni lehetne, ha érdekelné őket.

Véleményem szerint társasház azért is jobb lehet, mert a felügyeleti szerve a jegyző. Nála mindenféle külön költség nélkül lehetne egyeztetni a tulajdonos/ok által szabálytalannak vélt hiányosságokat.

Nálunk még az sem érdekli a tulajdonosokat, hogy arra is elment pénz, határozatok felülvizsgálatát kértem, - s a lakásszövetkezetnek kellett megfizetni az illetéket és az ügyvédem.

Második törvényességit indítottam. Az elsőnél, emiatt több közgyűlést kellett tartani, ami terembérlet, jegyzőkönyvezés, meghívó, stb, és Alapszabály többszöri beadása a lakásszövetkezetet terhelte.
Senkit nem érdekel, mennyi pénzt megy el a közösből, holott a hibát nem én okoztam, de az igazgatóság elnöke olyan mértékben képes elhitetni a tulajdonosokkal, hogy én vagyok a "fő gonosz", és nem azon gondolkodik el, a hibát őt okozták.

Képes arra, nem ad jegyzőkönyv másolatot, amely kapcsán újabb törvényességi indult, (s vannak alapszabályi hiányosságok továbbra is). Ismét fizethetik a közgyűlésekért, Alapszabály módosításokért, s az ügyvédnek a pénzt.

Jelenleg én csak ilyen szemszögből tudnám elképzelni a társasházzá alakulást nálatok.
Úgy vélem összetartó közösség vagytok, ha már eljutottatok a kiválás megszavazásához.

Azt hiszem közös képviselőt is könnyebb leváltani, cserélni, ha gondotok lenne vele.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.29. 15:55

Lszt. Kiválás a lakásszövetkezetből
50. § (1) A lakásszövetkezetből a műszakilag elkülönült, egy vagy több lakóépületben lévő lakások lakásszövetkezeti tag és nem tag tulajdonosai - amennyiben fenntartási (üzemeltetési, karbantartási, felújítási) költségtartozásuk, továbbá a lakásszövetkezet által a kiválni szándékozó önálló egység javára felvett hiteltartozásuk a lakásszövetkezettel szemben nem áll fenn - együttesen válhatnak ki.
(2) A kiválást a kiválni szándékozó önálló egység tagjainak és nem tag tulajdonosainak összessége legalább kétharmados szótöbbséggel határozhatja el. Az e célból tartott részközgyűlésre a lakásszövetkezet alapszabályának a közgyűlésre vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni; a részközgyűlés akkor is megtartható, ha az alapszabály ilyet nem rendszeresített.
(3) A kiváláshoz nincs szükség a lakásszövetkezet közgyűlésének hozzájárulására, azonban a kiválás szándékát tartalmazó nyilatkozatot - a részközgyűlés határozatának, jegyzőkönyvének, jelenléti ívének és a meghatalmazásoknak másolatban történő megküldésével - az igazgatóság részére, írásban be kell jelenteni. Az írásbeli bejelentést és nyilatkozatot legkésőbb a kiválást megelőző 90. napig kell az igazgatósághoz megküldeni.
(4) A lakásszövetkezetből minden negyedév záró napján lehet kiválni. A kiválással kapcsolatos összes költséget a kiválni szándékozó egység tag és nem tag tulajdonosai viselik.
(5) A kiválással kapcsolatos vagyonmegosztásról a lakásszövetkezet közgyűlése dönt.
(6) A kiválásra egyebekben a szétválás szabályait kell megfelelően alkalmazni.
51. § (1) Ha a kiválásra önálló új lakásszövetkezet alapítása céljából kerül sor, a kiválás feltétele, hogy a kiválni szándékozó önálló egység tag és nem tag tulajdonosainak összessége legalább kétharmados szótöbbséggel elfogadja a megalakuló lakásszövetkezet alapszabályának tervezetét és benyújtsák a szükséges hatósági engedély iránti kérelmet. Az önálló új lakásszövetkezet alapítására e törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy a lakásszövetkezet a cégnyilvántartásba történő bejegyzéssel jön létre.
(2) Önálló új lakásszövetkezet alapítása céljából történő kiválás esetén az 50. § (3) bekezdés szerinti írásbeli bejelentésre csak az (1) bekezdésben meghatározott feltételek teljesítését követően és olyan nyilatkozat megtételével egyidejűleg kerülhet sor, hogy a kiválásra a lakásszövetkezet cégnyilvántartásba bejegyzésétől függően kerül sor.
(3) Ha a kiválásra társasháztulajdon alapítása céljából kerül sor, a kiválás feltétele, hogy a kiválni szándékozó önálló egység tag és nem tag tulajdonosai egyhangúlag elfogadják az alapító okirat tervezetét és benyújtsák a szükséges hatósági engedély iránti kérelmet.
(4) A kiválási szándék írásbeli bejelentése és az 50. § (5) bekezdésében említett vagyonmegosztás után a létrehozandó társasház leendő tulajdonostársai az alapító okirat tervezetét véglegesítik. A kiválás a társasháztulajdon bejegyzésének időpontjától hatályos.
(5) A létrehozandó társasház alapítására, szervezetére és működésére a társasházakról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
(6) Az 50. § (3) bekezdés szerinti írásbeli bejelentésre csak a (3) bekezdésben meghatározott feltételek teljesítését követően és olyan nyilatkozat megtételével egyidejűleg kerülhet sor, hogy a kiválásra a társasháztulajdon ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésétől függően kerül sor.
(7) Az 50. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell akkor is, ha a kiválni szándékozó önálló egység tag és a nem tag tulajdonosai a kiválással egyidejűleg nem kívánnak társasháztulajdont alapítani. Ebben az esetben az 50. § (5) bekezdésében említett vagyonmegosztás után létrejött közös tulajdon társasháztulajdonná való átalakítását - a társasházakról szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően - bármelyik tulajdonostárs kérelmére a bíróság is elrendelheti.
A szervezeti átalakulások közös szabályai
52. § (1) A 48-49. §-okban meghatározott szervezeti átalakulások esetén az új (a befogadó, illetőleg a jogutód) lakásszövetkezetek az alapszabályukat megfelelően módosítják, amelyet a közgyűlésen történt elfogadástól számított harminc napon belül - bejegyzés és közzététel céljából - be kell jelenteni a cégnyilvántartást vezető bíróságnak (cégbíróság).
(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell a társasházakról szóló külön törvény rendelkezései alapján lakásszövetkezetté átalakuló társasházak esetében azzal, hogy az alapszabályt a társasház átalakulásáról hozott közgyűlési határozattal egyidejűleg - az összes tag legalább kétharmados szótöbbségével - kell elfogadni. Az alapszabály elfogadása alapján, a tagok egyszerű szótöbbséggel megválasztják a lakásszövetkezet igazgatóságát, a felügyelőbizottságot és e szervek tisztségviselőit, elfogadják a lakásszövetkezeti vagyon összegét és a fenntartással kapcsolatos befizetések feltételeit.
(3) Az (1)-(2) bekezdésekben említett közgyűlés jegyzőkönyvét a levezető elnök és a jegyzőkönyv vezetője írja alá, amelyet a közgyűlésen erre megválasztott két tag aláírásával hitelesít.

asdf2017 # 2017.07.30. 12:56

Kedves Honyi es Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm a felvilagositasokat, informaciokat!

MajorDomus # 2017.07.30. 18:43

Miért kellene 100 % a társasházhoz?

időpontjától hatályos.
(5) A létrehozandó társasház alapítására, szervezetére és működésére a társasházakról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

8. § (1) A közös tulajdonnak társasháztulajdonná való átalakítását bármelyik tulajdonostárs kérelmére a bíróság is elrendelheti. Az alapító okiratot ilyenkor a bírósági határozat pótolja.

Egyébként nem is kérdés,hogy a Társasházi forma sokkal kedvezőbb.

Mármint tulajdonosi szempontból.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.30. 18:57

(3) Ha a kiválásra társasháztulajdon alapítása céljából kerül sor, a kiválás feltétele, hogy a kiválni szándékozó önálló egység tag és nem tag tulajdonosai egyhangúlag elfogadják az alapító okirat tervezetét és benyújtsák a szükséges hatósági engedély iránti kérelmet.

MajorDomus # 2017.07.31. 21:03

Tudom,kétszer buktam meg vele,két különböző lakszövnél.
Igy soha nem fog menni!

Honyi # 2017.08.01. 08:04

Ha a kiváláshoz meg van a 2/3-os többség
csak lakásszövetkezet jöhet szóba, 7 alapító taggal!

asdf2017 # 2017.08.01. 14:29

Köszönöm az eddigi kommenteket. Igen, lakasszövetkezetbol valo kiválás megszavazva, 2/3 szavazattal. Most az volt a kerdes, ugyanaz maradjon, vagy társasházzá alakuljunk át? Ezt kell megszavazni.
Melyik elonyosebb? Akkor a tarsashaz a jobb?!

MajorDomus # 2017.08.01. 20:42

Mindenképpen!

Csak hát az ügyeletes hülye....

Ugy tudjátok megoldani,hogy kiváltok önálló lakszövként, majd összeszeditek az aláirásokat a társasház Alapitó Okiratához!

Honyi # 2017.08.02. 06:13

Kedves MajorDomus!

Az ötlet nagyon jó! (Kiválás lak.szövvé, majd társasházzá)
A kiválás viszont nagyon sokba kerül. Nálunk nincs annyi pénz az üzemeltetési számlán, és ha még a 2/3-ad áldozna is zsebből a kiválásra, ott vannak azok, akik nem.
Sajnos vannak nálunk olyanok, akik csak a szájukkal akarják nagyon a kiválást, és nem értik meg, hogy költsége is van, s nem kevés.

Tudom specialista ügyvédtől az árakat, a szükséges intézni valókat.

asdf2017 # 2017.08.03. 13:23

Érdekességként. Nálunk hogy bejelentették a kiválást, megemlitették hogy egy ismerős ügyvéd INGYEN ES BÉRMENTE elkésziti az alapito okiratot.
Csak tudnam hol van kutya elásva ebbe, mert manapság semmi sincs ingyen. :-)

nonolet # 2017.08.03. 13:38

"specialista ügyvédtől"

...és a nem specialistától, csak hozzáértőtől?

Tőle lehet, hogy csak az 1/10-e lesz...

Honyi # 2017.08.05. 05:26

Kedves asdf2017 és nonolet!

A kiválás milyen költségekkel jár, részletezve, azt tudjátok?
Ha igen, nem sorolom fel, kérlek Ti írjátok meg, mi mennyibe kerül, ha nem, nagyon szívesen megírom azt amiről én tudok.

asdf2017 # 2017.08.05. 15:59

Kedves Hornyi.

Én erdeklodtem ezzel kapcsolatba hogy a lakasszövetkezet vagy tarsashaz lenne jobb valasztas?
Az hogy milyen elkötelezettseggel jar, az engem is erdekel mint minden ami ebbe a temabol valo.

Honyi # 2017.08.07. 16:53

Kedves asdf2017!
Fogok írni.
Asztali gépről vagyok, ami felmondta a szolgálatot. Remélem most nem kapcsol le addig, míg el nem küldöm ezt az üzenetet.
Talán hétvégére lesz új gépem.
Utána azonnal megírom az árakat, amelyet én tudok a kiválással kapcsolatban.

asdf2017 # 2017.08.09. 08:39

Kedves Honyi, köszönöm előre is!

MajorDomus # 2017.08.09. 22:29

4000 ft/lakás !