Ingatlan Adás - vétel


wers # 2021.03.10. 10:38

Én csodálnám, ha a gyámügy csak úgy hagynál eltapsolni a gyermek vagyonát.

Mellesleg, bár ez nem volt kérdés, elég vakmerőnek tűnik az ötlet, hogy egy használt árából egy újat felépítenek + kocsit vesznek és még marad is. Nem így szokott sikerülni.

gerbera317 # 2021.03.10. 10:35

Ennyire nem egyszerű, mert a gyámhatóság még simán beleszólhat, és bele is fog szólni.

kíváncsi klára # 2021.03.10. 10:25

Tisztelt Szakértők!
Felmerült a rokonságban egy ötlet, hogy kiskorú tulajdonában 1/1 lévő házat eladják. Az árából telket vesznek, ahol szintén 1/1-ben a kiskorú lenne a tulajdonos, építkeznek kb feléből, 2/3-ából, mert sok saját munka, baráti segítség lenne, a maradék pénzt pedig felélik. Autócsere, miegymás. Ez tényleg ennyire egyszerű? Így el lehet "verni" a gyerek vagyonának egy részét, ha mindkét szülő aláírja az adásvételi szerződést? Köszönöm!

drbjozsef # 2021.02.25. 19:26

ahorvath75,

Már lejárt az 5 év, adómentesen eladhatjátok.

Ha a húg 2016-ban hunyt el (vagy korábban, a halálának éve számít), akkor 2021 az 5. év. Ott már adómentesen eladható.

Csak az év számít, a december, meg a nap nem.

ahorvath75 # 2021.02.25. 18:37

Üdvözlök Mindenkit,
Édesanyám megörökölt többek között egy telket a hugától 2016 decemberében, amit most el szeretnénk adni. Az 5 év tehát meg nem jár le, hogy a telek adómentessen eladható legyen.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen százalék vagy összegû adóra számíthatunk? Hogy számoljak ezt ki ilyenkor? Érdemesebb lenne e még várni jövô év januárig?
Elôre is köszönöm a válaszokat.
H. Andrea

drbjozsef # 2020.12.17. 13:04

cleopatra,

Meg lehet oldani, de ehhez nyilván kellenek az eladók is. Máshogy nem megy.

Ha nem akarnak hazajönni, akkor készíttetteniük kell egy meghatalmazást az itteni testvér részére, és el kell menniük egy amerikai magyar konzulátusra, ahol a konzul felülhitelesíti a meghatalmazást.

Azzal a testvér is megkötheti a szerződést a nevükben.

cleopatra # 2020.12.17. 12:10

Tisztelt Szakértők!
Ingatlant szeretnék vásárolni, de a 2 tulajdonos (anya és lánya) Amerikában él évek óta, és eszük ágában sincs hazajönni, tulajdonképpen nem is érdekli őket a dolog. Az itthon élő testvérük próbálja rendezni az ezzel kapcsolatos dolgokat. Az információ áramlás nem megy, a felfogadott ügyvéd se foglalkozik az üggyel. Kérdésem, hogy ilyen esetben hogy lehet megoldani az adás-vételt, ha külföldön élnek a tulajdonosok?
Köszönettel: M.Anikó

MajorDomus # 2020.10.16. 18:40

"verba volant...."

wers # 2020.10.16. 10:53

Érdemes kérni ilyen helyzetekben írásban az ajánlatot?

Hogyacsudába ne! Persze!

zsuov # 2020.10.16. 08:23

drbjozsef

Köszönöm a bővebb hozzászólásod, Én hasonlóakban bíztam mint amiket leírtál. Ez megerősített. Addig nem megyek ügyvédhez velük amíg nem tette meg a vevő az ajánlatot.

Érdemes kérni ilyen helyzetekben írásban az ajánlatot? Bárki bármit mondhat...

drbjozsef # 2020.10.16. 08:04

zsuov,

És azt is hozzátenném, hogy a pereskedés nem pár hét lesz, szóval ha a kedves tulajdonostársak tényleg el szeretnék adni a részük, és a vevő csak egyben veszi meg, akkor akár még többet is kérhetsz a részedért. Legalábbis bepróbálkozni lehet. Nem hinném, hogy a vevő olyan nagyon meg szeretné várni egy több hónapig húzódó pereskedés végét...

drbjozsef # 2020.10.16. 08:02

zsuov,

A saját részét mindenki eladhatja, de senki sem kényszeríthet rá semmivel, hogy a sajátodat eladd.

Sőt, a tulajdonostársaid részére elővételi jogod lesz a harmadik fél vevővel szemben - a kialkudott áron, ha megköti a szerződést, abba te beléphetsz, és akkor ő már köteles neked eladni (hiszen megkötötte a szerződést).

Viszont bármelyik tulajdonostárs kérheti a bíróságon a közös tulajdon megszüntetését. Ekkor - kevés kivételtől eltekintve - a bíróság meg is szünteti azt, vagy egyikőtök megveheti a többi részét, vagy árverésre kerül az ingatlan (ha nem tudtok egy vevővel mind megegyezni - de ekkor ugye nem is kellene a per).

Igazságügyi szakértő fogja megállapítani az árat, úgyhogy ha szerinted most keveset kínálnának érte, akkor elutasíthatod. De ha perre kerül a sor, akkor annak költségei lesznek, amit adott esetben a tényleges ártól eltérő ajánlatok arányában osztják meg (vagyis ha tényleg keveset ajánlottak neked, akkor neked kevés perköltséget kell fizetned, de ha te követeltél irreálisan sokat, és az ajánlat felelt meg a piaci árnak, akkor te fogsz sokat fizetni).

Amíg nem árulja el, mennyit ajánl érte, addig az semmi. Anélkül nem is lehet érvényesen vételi ajánlatot tenni.

Mondd meg neki, hogy adjon vételi ajánlatot, nyögjön ki végre egy árat, aztán majd megfontolod. Anélkül küldd el az anyjába az ilyen hülyeségekkel, hogy majd "kötelezni fognak".

wers # 2020.10.16. 07:33

A többi tulajdonos kötelezhet engem eladásra ?

Igen, ha nem egyezel bele akkor majd a bíróság - de az sokba fog neked fájni.
Persze az elég hosszú idő.

Tegyél ajánlatot, mennyiért vagy hajlandó eladni. Ha úgy érzed nagyon olcsón alkudtak meg a tulajdonostársak akkor te is megveheted ugyanannyiért az ő részüket.

zsuov # 2020.10.16. 07:14

Üdv Mindenkinek,

Adott egy ingatlan, 5 tulajdonossal , különböző hányadokkal.
Én vagyok az egyik. Értesített a leendő vevő , hogy találkozunk ügyvéd előtt és kifizet mindenkit a hányadának megfelelően az ügyvéd előtt.

  • velem nem egyezett meg az ingatlan árában
  • nem árulta el mennyit ajánlott érte :)
  • és azt is mondta, hogy mindenki elakarja adni de ha Én nem megyek bele kötelezni fognak az eladásra.

A többi tulajdonos kötelezhet engem eladásra ? Ha Én megakarom tartani akkor megtartom és kész, nem ? Ők szabadon eladhatják a részüket előtte felajánlva nekem. De kötelzni nem kötelezhetnek semmire ?!

MajorDomus # 2020.10.15. 18:45

Ha elfogadja.

Timea13 # 2020.10.15. 17:42

??? Nelkul persze ????

Timea13 # 2020.10.15. 17:41

Köszönöm a valaszokat, ezeket az opciokat fogom javasolni a vevo ugyvedjenek ????

lajcsó # 2020.10.15. 17:20

Én mindig azt irom cimnek ami a lakcimkártyán szerepel, abból még soha nem volt gond. Ha "külföldi cim" bejegyzés szerepel a lakcimkártyán, akkor azt.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.15. 15:09

Time13, szerintem nyugodtan bele lehet írni a szerződésbe azt a címet, amely a telekkönyvben fel van tüntetve.

stefil # 2020.10.15. 14:32

Grave7
Hát sajnos nincs biztosítás mivel a végrehajtó azt mondta míg a lakót nem teszi ki nem mehet be füvet vágni sem. és volt már kitűzött dátum 09.03.) az átadásra de a végrehajtó valamiért lefújta. lefújta.(valószínű ) a lakó miatt.

Timea13 # 2020.10.15. 14:02

Üdvözlök mindenkit- nem tudom volt e már hasonlo kérdés: szeretnem eladni a magyarorszagi ingatlanomat, de nincsen magyarorszagi lakcimem, a lakcim kartyan ez szerepel: kulfoldi cim. Ez eleg a lakcimkartya szamaval, vagy mindenkeppen meg kell adnom a kulfoldi cimemet is? Ha igen, azt igazolnom is kell? Termeszetesen ezt nem szeretnem. Köszönöm a valaszt!

denesh # 2020.10.14. 19:21

Köszönöm mindenkinek a válaszokat. Az eladó sajnos hajthatatlan, más megoldást kell keresnem.

MajorDomus # 2020.10.14. 17:15

Van oka a bizalmatlanságra,éppen itt a fórumon van rá példa.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.14. 09:40

Ha 70%-os első vételárrészlet és a kárveszély viselésének átszállása nem elég biztosíték neki, akkor semmi más sem lesz az.

drbjozsef # 2020.10.14. 09:16

denesh,

Adásvételt ügyvéd előtt kell kötni.

Keress egyet, konzultáld meg vele a lehetőségeket.

Ha ő nem tudja meggyőzni az eladót, ha nem tud olyan szerződést szerkeszteni, amit az elfogad, akkor kitalálhatsz bármit, nem lesz ebből semmi.

Nyilván az eladó is laikus, esetleg van rossz tapasztalata.

Tudod a papír sok mindent elbír. Szerződéseket bármilyet lehet szerkeszteni. De ha valaki nem tartja be?