Ingatlan Adás - vétel


tibold55 # 2015.03.25. 18:41

JÓ NAPOT! ÉN ÉRDEKLŐDNI SZERETNÉK MIVEL AKADT EGY KIS PROBLÉMÁM MIVEL TAVALY VETTEM EGY LAKÁS ÉS A LAKÁSNAK 2 TULAJDONOSA VOLT DE CSAK AZ EGYIK LAKOT A LAKÁSBAN ÉS VELE EGYEZTEM MEG ÉS Ő ASZT MONDTA HOGY Ő VELE LE FELÉZI A PÉNZT ÉS MEG ÁLLAPODTUNK AKKOR ADTAM NEKI 500 EZRET ÉS A TÖBBIT 50 EZRÉVEL BESZÉLTÜK MEG DE A MÁSIK HÓNAPBAN INKÁBB KI FIZETTEM NEKI A MÁSIK 500 EZRET IS ÉS VOLTUNK ÜGYVÉDNÉL IS ELŐTTE ADTAM ÁT A PÉNZT ÉS OTT VOLT A TESTVÉRE IS A MÁSIK TULAJ JÓ VOLT MINDEN A NEVEMEN VAN A LAKÁS ÉS MA PEDIG HÍVTAK TÁRGYALÁSRA MIVEL A MÁSIK FÉL ASZT MONDTA HOGY Ő NEM KAPTA MEG A PÉNZÉT ÉS KÉRI VISSZA A LAKÁST A BIRÓ ASZT MONDTA HOGY NEM SZÁMÍT A HIVATALOS ÜGYVÉDI PAPIR VISSZA KELL ADNOM A LAKÁST MERT A MÁSIK FÉL NEM BESZÁMÍTHATÓ DE ÉN ESZT NEM TUDTAM ILYENKOR MIT LEHET TENNI VALAKI SEGÍTENE???

dr. B # 2015.03.30. 19:07

Tisztelt Ügyvéd Úr/hölgy!
Egy nagyon érdekes kérdésben találtam magam, erre kérném a segítséget.
20 évvel ezelőtt apám és anyám Adásvételivel vettek egy telket nekem mint kiskorú gyermeküknek. Közben elváltak a szüleim, és én apámnál maradtam. Apám egy éve kiderítette, hogy nem vagyok az édes fia, nem vagyok méltó a telekre amit nekem vett anno, és a telket ajándék visszakövetelés jogcímen elindította a bíróságon ellenem.
Lenne egy elévülési idő, de sajnos van egy elévülés nyugvása című rész is, amibe apám beleképzeli magát, azzal az indokkal, hogy csak most szerzett tudomást, és a DNS vizsgálati eredményt, hogy nem vagyok az édes fia.
Az lenne a kérdésem, hogy megállja e a helyét, hogy majd 20 év után követeli vissza a telkemet, mint az Ő ajándékát?
Lenne még az alábbi törvény, arra nem tudnák hivatkozni?
"Téves feltevésre alapított visszakövetelés joga az általános elévülési időn belül is elenyészik, ha azt az ajándékozó megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem gyakorolja."

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.30. 19:47

Erre éppen nem hivatkozhatsz. Az egy év még nem huzamosabb idő, és ha jól értem, már pert is indított.

lajcsó # 2015.03.30. 20:28

"A BIRÓ ASZT MONDTA HOGY NEM SZÁMÍT A HIVATALOS ÜGYVÉDI PAPIR VISSZA KELL ADNOM A LAKÁST MERT A MÁSIK FÉL NEM BESZÁMÍTHATÓ"
Nem az ellenfél ügyvédje mondta ezt véletlenül? Ugyan honnan vette volna a bíró, hogy az eladó nem beszámítható? Egyébként a beszámítási képesség hiányát meg a többi tényállítását az ellenfelednek kell bizonyítania.

dr. B # 2015.03.30. 20:33

Köszönöm válaszát.
Így hát belefér, hogy 20 év után ajándékot visszakövetelhessen, mintha nem tudta volna, hogy nem vagyok az édes fia.
Az elévülés a nyugvás alatt is folyik, azonban annak megszűnését követően a törvény biztosít egy rövid határidőt a követelés érvényesítésére. Ezért gondoltam, hogy van jelentősége az utolsó idézetemnek mert, hogy a nyugvás után 3-4 hónapra lehet csak beadni a keresetet.
Köszönettel
Ádám

Yula # 2015.04.08. 13:50

Tisztelettel kérdezném, hogy ügyvédi letétbe helyezett, tulajdonjog bejegyzéséhez való hozzájárulásról szóló nyilatkozat dátuma mi kell, hogy legyen? Az ügyvéd előtt tett nyilatkozat napjának megfelelő dátum?
Köszönöm előre is a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.08. 13:57

Természetesen.

Tanila # 2015.04.10. 22:15

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy kérdés megválaszolásában szeretném kérni a segítségét.
A bátyám és élettársa vettek egy ingatlant, még 2004-ben, 26.500.000 Ft-ért (7000000 hitelt is fel kellett venni).
2/3 (testvérem) és 1/3 (élettársa) tulajdoni hányaddal. Testvérem 2009 decemberében elhunyt, és az ő tulajdoni részét 2010 májusában, édesanyámmal ketten, fele-fele arányban örököltük. Valamint, a hagyatéki tárgyaláson az élettársnak ebből az öröklési tételből, 3/60 –ad rész át lett adva.
Tehát a teljes ingatlanra, az élettárs 38%, az öröklő édesanya 33%, és az öröklő öcs 33% részben lettek tulajdonosok.
Kérdésem az lenne, hogy ha 2015 május hónapja előtt, az ingatlan eladásra kerül, kevesebbért, mint a vételár összege volt, és még 3.500.000 Ft. hitel is terheli, úgy milyen adózási tételek merülnek fel? Kell e adót fizetni ez után? Miként tudjuk kiszámolni a pontos összegeket?

Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel. T.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.11. 06:13

az öröklő édesanya 33%, és az öröklő öcs 33% részben lettek tulajdonosok.
Az úgy nem jön ki.

Ha nincs jövedelem, akkor jövedelemadó sincs. (Legfeljebb az élettárs esetében merül fel, hogy nem ajándékba kapta-e az illetősége egy részét. Ha igen, akkor az arra eső vételár 16%-a az adó.)

Szomorú örökös # 2015.04.11. 14:52

Tehát a teljes ingatlanra, az élettárs 38%, az öröklő édesanya 33%, és az öröklő öcs 33% részben lettek tulajdonosok.

Ez furcsa! Hogy jön ki ebből a 100 %?
Nálam 38%+33%+33%=104%

tibold55 # 2015.04.14. 18:33

Tisztelt Ügyvéd Úr! egy olyan kérdésem lenne hogy vettem egy lakást 2000-ben és akkor csak kézzel írott papírt csináltunk mert a tulaj nem ért rá akkor ügyvédhez menni és megbeszéltük akkor hogy majd megcsináljuk a papírokat de a tulajdonos eltűnt és azóta sem jelentkezett én pedig 15 év alatt nagyon sokat költöttem a lakásra de nincs normális papírom róla mivel nincs hivatalos papírom a házról így eltudja venni valaki tőlem a lakás mert nem tudom a nevemre íratni mi ilyenkor a teendő a tulajt nem lehet megtalálni sehol

tibold55 # 2015.04.15. 07:17

igen tanuk vannak és mit lehet csinálni????

Sherlock # 2015.04.15. 08:32

Minek keressen közjegyzőt?

Vagy az eladót kell megkeresni, hogy papírozzátok le (a KEKKH-nak írj az eladó elérhetősége miatt) vagy indíts pert a bíróságon "jogcímes elbirtoklásra" hivatkozással és akkor úgy is bejegyeznek tulajdonosnak, ha az eladót nem tudod előkeríteni (ügygondnok, stb. kell majd, de az már részletkérdés).

tibold55 # 2015.04.15. 19:47

köszönöm a segítséget!

Sherlock # 2015.04.15. 21:02

Nem biztos hogy minden topicban "segítened" kell, akkor sem ha a legnagyobb jószándékkal teszed. Sok értelme nincs, ha hiányzik a tételes jog ismerete.

tibold55 # 2015.04.15. 21:06

köszönöm a tanácsot Business Law és Sherlock. de akkor minden képen pereskednem kell mert az eladó tuti hogy nem lesz meg mert én már évek óta keresem és semmi találtam unoka testvért de ő sem tud róla 10 éve semmit annyit tudott hogy utoljára Pesten lakot de ennyi és ha mindent így hagyok akkor mi van??

tibold55 # 2015.04.16. 10:46

igen az eladó adatai megvannak és remélhetőleg a tanuk is élnek

tibold55 # 2015.04.16. 12:44

Én Putnoki lakos vagyok és azért csináltuk a papírt így mert egy szombati napon vettem és megbeszéltük hogy hétfőn megyünk az ügyvédhez a lakásba úgy sem lehet költözni én fél évig csinálgattam mire lakható állapotba hoztam és ez egy 4 családos épület közös udvarral mivel a lakás lakhatatlan állapotban vásároltam meg az eladónak meg kellet a pénz megnéztem a házat beszéltem a szomszédokkal is és mondták hogy kis kora óta ott lakik az elittő és ismertem személyesen is nem hittem volna hogy átver de beszéltem a testvérével is aki Ózdon lakik és ő aszt mondta hogy őt nem érdekli a lakás mivel az öccse örökölte neki nem kell de tud róla hogy meg vettem és ő sem tud semmit a testvéréről

Irisz13 # 2015.04.16. 13:03

Az lenne a kérdésem, hogy egyeneságbeli kapcsolatban, ingatlan ajándékoza esetén, ha a megajándékozott még u.abban az évben eladja az ingatlant, az adóköteles-e, ha még abban az évben vásárol helyette másik ingatlant.

tibold55 # 2015.04.16. 14:12

tisztelt Business Law ugy vert át hogy eltűnt és nem tudok normális papírt csinálni mit nem lehet ezen érteni? maga biztos hogy ebben okosabb mint én de nem szeretem ha kötekednek és a papírt igen csak simán aláírtuk nem vagyok ügyvéd hogy tudjam ezeket hogy nyomtatott betűkkel is alá kell írni de sajnos ez van köszönöm hogy segít

tibold55 # 2015.04.16. 14:14

1 papírom van amibe az árat is bele írtuk ennyi van de a szomszédok is eljönnek tanúnak hogy megvettem a házat

wers # 2015.04.16. 15:16

tibold55
A KEKKH helyett inkább az okmányirodát javaslom, előbb-utóbb úgy is oda fog kerülni. Mivel ilyen ügyekben nincs területi illetőség, bármelyikhez lehet fordulni, személyesen is, ami azért is szerencsésebb, mert nem lesz egyszerű az adatszolgáltatás.
Közvetlenül biztos nem fogják kiadni az eladó személyes adatait a leírtak alapján, két okból is. Elsőként, mert egy 2000-ben megírt adás-vételi szerződés aligha ad hozzájárulást 2015-ben a személy adatainak kiadásához. Annak akkor le kellett volna zárulnia. Másféle szerződésnél lehetséges lenne, pl. még folyamatban lévő bérlet vagy egyéb.
A nagyobb NEM az, hogy a leírtak alapján az a papír nem ingatlan adás-vételi szerződés a hivatal megítélése szerint, mert nincs rajta ügyvédi ellenjegyzés. A hivatal ügyintézője nem fogja (nem is teheti) a szerződést ellenőrizni, hitelességét bírálni, a törvény ebben egyértelmű.
Ilyenkor a hivatal megkeresi a személyt, és kéri a hozzájárulását. Mivel ehhez így is úgy is ügyvéd kell, legegyszerűbb az eladó megkeresését is rá bízni.

wers # 2015.04.16. 15:31

ha jól látom más ügy kapcsán van ügyvéded, örvendeztesd meg ezzel is.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.16. 15:34

:)

Sherlock # 2015.04.16. 20:02

A kekkh mondjuk pont minden szarra kiad adatot. De írtam, hogy nem feltétlen kell az eladó, letelt a jogcímes elbirtoklás ideje, lehet pert indítani - azt meg lehet ismeretlen helyen tartózkodó alperes ellen is.