Melléképület, garázs építési engedélye


Balkar # 2013.03.03. 19:53

Tisztelt Nanemaaa!

Belterületi ingatlanunkon lévő garázsunk falait "meghosszabbítva" szeretnénk egy kb. 20m2-es tárolót kialakítani. A meglévő garázs hivatalosan, engedéllyel lett megépítve, lapostetős, teljes magassága 2,4m. A telek beépíthetősége és a határoktól való távolság megfelelő. Viszont laikusként, a hétvégét interneten való jogszabály és fórumböngészéssel töltve egyre nagyobb a homály a fejünkben.
Most ott tartunk, hogy "értem én, hogy motor, de mitől megy???"
Az elképzelt tároló hasznos térfogata kevesebb lenne, mint 50m3 és a gerincmagasság sem érné el a 3m-t. Ilyen paraméterekkel egy újnak tűnő ismertető szerint a kivétel kategóriába tartozna az építmény, nem kéne építési engedélyt kérni rá. Egy korábbi hozzászólásában olvastam, hogy megszűnt a bejelentés köteles építési eljárás. Akkor viszont nekünk mi a teendőnk? Több okból sem szeretnénk törvénysértő módon eljárni, de azt nem tudom elképzelni, hogy egy ilyen "hozzáépítés" mindenféle hivatalos ügyintézés nélkül szabályosan megoldható lenne. Már csak azért sem, mert magától értetődően változna az ingatlan beépítettsége.
Összefoglalva: az új szabályozás szerint nem építési engedély köteles kategóriába tartozó tevékenységek esetén mi a teendője az építtetőnek/kivitelezőnek?

Segítségét előre is köszönjük.

nanemaaa # 2013.03.04. 13:18

Az alapkérdés az, hogy bővítés, vagy szerkezetileg önálló épület lenne? Ha a meglévő mellé önálló alappal, önálló határfalakkal (két fal egymás mellett) építesz egy új épületet az általad említett paraméterekkel, akkor azt mindenféle engedély nélkül megteheted. Csak arra kell figyelned, hogy betartsd a rá vonatkozó szabályokat, mint pl a beépítettség mértéke, az előírt zöldfelületi fedettség... építési hely...stb.
Ha viszont a két épület csatlakozásánál nem lesz önálló határfal, akkor az bővítés. Ez esetben az épület egészét kell figyelembe venni, ami már nyilván meg fogja haladni az 50 m3-t, így arra már építési engedélyt kell kérni.
2013 január 1-ét követően építési engedélyt csak elektronikus úton (ÉTDR-ben) lehet előterjeszteni, vagy papír alapon az elektronikus rendszer kérelem nyomtatványának kitöltésével. De tervet csak elektronikus formában lehet benyújtani.

Balkar # 2013.03.04. 19:01

Köszönjük a segítséget, szó szerint és átvitt értelemben is új alapokra helyezzük az elképzeléseinket.

nanemaaa # 2013.03.08. 08:44

Véleményem van. Hogy az "okos"-e az már más kérdés.
Az "okos" hatóságnak azért volt ez az ötlete, mert akkor a per okafogyottá válna, és a bíróságnak sem kellene dönteni,a hatóságról sem derülne ki, hogy hibázott.
Az új kérelem azt jelenti magyarul, hogy már csak elektronikus úton lehet előterjeszteni, és a terveket is elektronikus formátumban kell feltölteni a központi rendszerbe. Persze ha már új kérelem, akkor újfent le kell róni az eljárási illetéket is.
Egyébként van egy-két dolog, amit nem értek:

  1. Mivel lesz előrébb a bíróság, ha te benyújtasz egy újabb kérelmet? A per megindult, azt valahogy le kell zárni. Ha a keresetet nem vonod vissza, akkor pedig akkor is kénytelen lesz dönteni a konkrét ügyben. Gondolom arra számítanak, ha gyorsan megkapod az új kérelmedre az engedélyt, akkor visszavonod a keresetet..... így legalább ezt az illetéket is elbukod.
  2. Hogy kerültél egyáltalán már a bíróságra? Eddig még nem volt szó arról, hogy valami érdemi döntés is született volna az ügyedben.
  3. Miért egyeztél bele az eljárás elnapolásába?
  4. Nincs ügyvéded aki a te érdekeidet is hajlandó lenne képviselni?
nanemaaa # 2013.03.08. 10:57

Nagyon huncut vagy. :) Eddig csak valami tetőfelújításról beszélgettünk. ;) Meg az ablak cseréről, ami bár nem engedély köteles, de mégis a hatóság összekötötte a tetővel.
Ehhez a vázlatos nem tudom mihez akkor inkább nem szólnék hozzá. Az előző hozzászólásom sem érvényes.

morad # 2013.03.12. 11:45

Kedves Fórumozók!

Szeretném a segítségeteket kérni. Épül egy házikó, ami maximálisan kihasználja a telek beépíthetőségét. Én ezen felül szeretnék 3 építményt a kertembe:

  • 4 lábon álló, cseréppel fedett, oldalt nyitott kocsibeállót
  • "OBI"-s szerszámos faházikót
  • 4 lábon álló, cseréppel fedett, 2 oldalt részlegesen zárt (180 magasig), 2 oldalt nyitott kerti szaletlit

És ez mind a 22. kerületben.

Amiben bizonytalan vagyok:

  • ezekhez az épületekhez (melyikehez) kell-e építési engedély?
  • vagy csak bejelentés köteles? (melyik)
  • beleszámít-e a telek beépíthetőségébe (ami kb 0,5% híján ki is van használva)
  • van-e bármilyen megkötés (magasság, oldalt legyen nyitott, stb) ezekre az építményekre?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Snoopenz # 2013.03.12. 11:59

Üdvözlök minden kedves fórumozót!

Egy kis segítséget kérnék...
Mi egy garázst szeretnénk építeni, illetve könnyűszerkezetest alappal..kb 5-6 x 3-4 métereset.
Egy kicsit megbonyolítja a dolgot, hogy valamiért a telek és a felépítmény külön helyrajzi számon van, az eltérés a kettő között "/A".
Mi ilyenkor a teendő? Mekkora garázst építhetünk engedély nélkül illetve tervekre lenne szükség?

köszönöm a választ!

Snoopenz # 2013.03.12. 12:05

Ismételten Üdvözletem!

Az előző üzenetből kihagytam egy kérdést..mivel láttam egy előttünk szólónál, hogy valószínűleg erre nem kell engedély, az is kérdésem lenne, hogy mik a szabályok? Telekhatártól milyen messze, beépítettség mértéke ilyesmi.. és különálló épület lenne.

köszönöm

nanemaaa # 2013.03.13. 08:51

morad
A beépítési lehetőségeidet kihasználtad, további épületeket akkor sem építhetsz, ha azok esetleg nem lennének engedély kötelesek. Az általad közölt adatok alapján nem lehet eldönteni, de tény, hogy mindhárom épületnek minősül és beszámít a telek beépítettségébe.

nanemaaa # 2013.03.13. 09:14

Snoopenz
50 m3 térfogat és max 2,5 m magasság alatt nem emberi tartózkodásra szolgáló épület építési engedély nélkül építhető. Az építési szabályokat viszont be kell tartani, mert ellenkező esetben az építésfelügyeleti hatóság eljárást fog indítani.
Az építési szabályokról tájékozódj az illetékes építésügyi hatóságnál.
(A /A nem önálló helyrajzi számot, hanem társasházon belüli önálló albetétet, vagy használati megosztást jelöl.)

Snoopenz # 2013.03.13. 09:22

Köszönöm

Akkor nincs jelentősége annak, hogy /A ként szerepel? Nem kell összevonni vagy ilyesmi? Mert ez ugye egy telek, rajta egy ház..

köszönöm

morad # 2013.03.13. 09:55

Tisztelt nanemaaa!

Köszönöm a választ! Ebben számomra az a furcsa, mármint a törvényben, hogy egy fából épült 4 m2-es fasufnit sem építhetek, amibe a biciklimet tárolnám? Az építkezők többsége kihasználja a telke adta maximális beépíthetőséget, főleg azok akik Budapesten építkeznek és a telek ára arany árban van, így akkor gyakorlatilag senki nem építhet kis bódét? Régen tudom, hogy úgy volt, hogy az számított bele, aminek oldala is volt. Ez a szabályozás nem igazán átgondolt. Szerintem...
Összegezve: ezek építéséhez nem kell engedély, de a telek beépíthetőségébe beszámít.

Köszönöm!

nanemaaa # 2013.03.14. 08:13

morad
Jól értelmezted amiket írtam.
Megnyugtatlak, régen is beleszámított a beépítettségbe. Bár nekem még csak harmincegynehány éves tapasztalatom van a kérdésben, így lehetett idő, amikor mégsem. :)

Egyébként normál esetben nem lenne szükség kis bódékra, ha a lakóépület tervezése során a tervező több figyelmet fordítana arra, hogy egy telek használatával kapcsolatos igényt kielégítő épületet tervezzen. Vagy ha már a tervezési programban a tulajdonos el tudná mondani a tervezőnek, hogy mit is szeretne majd csinálni a házában és a telkén. Az iskolákban ezért is fordítanak nagy figyelmet a tervezés tanítására. Viszont a valóságban nem kifizetődő, mert az építtetők gyorsan olcsó és nem átgondolt, kiérlelt terveket "követelnek" a tervezőktől. És mivel több a vadász, mint a fóka, a tervező nem teheti meg, hogy egy ilyen "felkérést" visszautasítson. Meg egyébként is. Inkább kevesebb munkával több pénzt, mint sok munkával picit több pénzt. Megcsinál egy reális tervezési idő alatt 3-at csuklóból. Nem véletlen, hogy míg a saját házát egy tervező akár egy évig is tervezi, neked megcsinálja 2 hét alatt. :) Aztán te majd veszed a bódékat, meg toldozgatod utólag és nézed, hogy megint beázott a tető és penészednek a falak.

morad # 2013.03.14. 09:24

nanemaaa
Köszönöm a választ!
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ezt a házat készen veszem, a tervezésben nem volt részem. Remélem a beázással nem lesz igaza....
A telek beépítésével kapcsolatban: a házat lehetetlen lett volna úgy megtervezni, hogy a kocsibeálló, a kerti tároló és a szaletli is benne legyen a beépítési százalékban.

nanemaaa # 2013.03.14. 12:37

A telek beépítésével kapcsolatban: a házat lehetetlen lett volna úgy megtervezni, hogy a kocsibeálló, a kerti tároló és a szaletli is benne legyen a beépítési százalékban.

Többek között ezért is nem te vagy a tervező. :D
Az igazi tervező egyben mágus is.

palooo # 2013.03.20. 16:36

Tisztelt Cím!
2011 -ben nem volt engedély köteles a garázs építése, ezt közölte szóban az építési hatóság! Még az évben elkészítettem a garázs alapját (8m x 5m), és a hozzá tartozó szerelő aknát (4m hosszú). Minden munkálat családi összefogással készült. Nincsen számlám semmiről, csak a tavaly vet billenő garázsajtóról. Idén szerettük volna tovább építeni, felhívtam a városi építésügyi hatóságot, ahol közölték hogy engedély köteles az építés 50m3 felett. Bontsam szét az alapot...? Csináljak fele akkora garázst...? Mert ilyen tyúkólba sem 1 satupad / biciklik / motorkerékpár / lim-lom/ / mélyhűtő stb..., semmi sem fér be.De még a ford tranzitom se igen, esetleg 2 darabban...!
Ez röhejes.., mit tegyek...?
Üdv

nanemaaa # 2013.03.22. 10:23

Kérj építési engedélyt.
Most így fejből nem emlékszem, de úgy rémlik 2011-ben is kellett engedély a garázsra. Ha jól emlékszem, 2009-ben volt ilyen időszak utoljára kb 6 hónapig.

hatena # 2013.03.25. 12:07

Tisztelt Címzett !
2013.feb.-ban vettem egy házat melynek a garázsa nincs kész ( a garázs a ház mellett van –egy fal közös). A volt tulajdonostól kapott építkezési és bontási engedélyen ill. határozaton 2006 dátum szerepel. A kérdéseim :1. Nekem kel jeleznem az építkezési hatóságnak a tulajdonos váltásról mielőtt fel építem a garázst?
2. Felhasználhatom az ő építkezési engedélyét vagy kérnem kel egy másikat.?
3. Van e elévülési időszaka egy engedélynek , vagyis meg van e határozva hogy mennyi időm van az építésre?
Válaszát előre is köszönöm!!

nanemaaa # 2013.03.26. 08:15

hatena
Minden kérdésedre választ kapsz, ha elolvasod az építési engedély határozatot.
Ha az abban foglaltaknak nem hiszel, akkor kérdéseidre a válaszok:

  1. igen
  2. vagy-vagy
  3. Van. Ha 2006-os az engedély, akkor valószínűleg már lejárt. A megkezdéstől számított 5 év.
hatena # 2013.03.26. 09:49

Köszönöm a válaszát. Üdv. hatena.

hoth # 2013.05.10. 13:08

Tisztelt hozzáértők!
Egy fészert szeretnék építeni az üres építési telkemre. Fűnyíró, ásó, kapa stb. tárolása céljából. Azt szeretném kérdezni, hogy ez a szabály, mi szerint 50 köbméter alatt nincs procedúra, megvolt-e már 2012 őszén illetve helyi rendelettel felülírható-e?
Ugyanis ekkor az önkormányzatnál az építész azt a tájékoztatást adta, hogy egy szerszámtároló sufni (!) esetében, ha az 50 négyzetméter alatt van, építési engedély ugyan nem kell "csak" építész által elkészített bejelentési kötelezettség van. Egy megkérdezett építész borsos árajánlatot adott a sufni papírra viteléről, benyújtásáról.
Van országos, felülírhatatlan jogszabály arról, hogy mit építhetek bármiféle procedúra nélkül?
Előre is köszönöm!

nanemaaa # 2013.05.13. 13:53

Van országos, felülírhatatlan jogszabály arról, hogy mit építhetek bármiféle procedúra nélkül?

Alap esetben nincs. Az országos jogszabályok is folyamatosan "felülírják" saját magukat.

Egyébként van. Úgy hívják, hogy 312/2012. (XI.8.) Korm rendelet. E szerint pillanatnyilag:
Nem emberi tartózkodás céljára szolgáló, legfeljebb 50 lm3 térfogatú és max 3,0 m gerincmagasságú épületre nem kell engedély. Ez azonban nem jelenti azt, hogy:

  1. bárhová építheted az épületet (mert az építési szabályokat be kell tartani).
  2. egyáltalán építhetsz is ilyen rendeltetésű épületet, mert az már helyi építési szabályzat kérdése.

(Amit írtál a bejelentés köteles építési munkákról az is kormányrendelet volt, csak még tavalyi. ;))

hoth # 2013.05.15. 21:26

Köszönöm a választ.

danpress # 2013.05.22. 15:51

Kedves nanemaa

hasonló információt kaptam ma az építésügyi előadótól kerti tető ügyben (50 m3, 3.0 m nyeregmagasság max., oldalfala is lehet, anyaga mindegy - gyakorlatilag garázs is lehet), viszont azt is mondta, hogy úgy építhetem meg, hogy a beépítési %-ba beleszámít..korábban ez nem így volt kerti tetőnél úgy tudom. valós ez a változás?

Snoopenz # 2013.05.23. 08:46

Kedves nanemaa!

Ismét a segítségedre lenne szükségem! Múltkor megbeszéltük, hogy milyen garázst lehet építeni engedély nélkül, sajnos ezt a Délegyházi HÉSZ megvétózza ezzel:

"A lakó fő funkcióit kiegészítő mellékfunkciók befogadására alkalmas önálló építmény nem építhető. A kiegészítő mellékfunkciókat (pl. tüzelőanyag-, gépjárműtároló) befogadó helységeket a lakóépületen belül kell elhelyezni."

Ez nyilván azt jelenti, hogy hozzá kellene építeni a házhoz. Még hozzá jön, hogy a HESZ 20%-ban maximalizálja a beépítést.

Na most az általános és helyi szabályozás szerint max 20m2 lábakon álló pihenésre szolgáló önálló tető építhető, és a beépíthetőségbe sem számít bele, csak a zöldterületbe, és építhető is.

Viszont nekem a fontos az lenne, hogy a ház oldalához a kocsibejáró felé végig legyen tető, fedve a bejáratot is. Ha ezt a lábakon álló tetőt hozzáépítem a házhoz, akkor nyilván elő-tetőnek minősül, és a 1,5m-nél jobban kinyúló része, mind bejelentésköteles, mind beleszámít a beépíthetőségbe.

De mi van akkor, ha építek egy 1,5m-es elő-tetőt, és a ház oldalától 1m-re építek egy szabadon álló kerti tetőt, ami nem csatlakozik semmihez, de fölé lóg az előtető, így nem esik be az eső.

Ebben az esetben elvileg nem növelem a beépített terület nagyságát a szabályok szerint, csak a zöldterület nagyságát csökkentem, és nem szegek semmilyen szabályt?

Köszönöm,
Snoopenz