Osztatlan közös tulajdon


ObudaFan # 2014.08.07. 05:40

Szepy11

Akkor nem kell a hozzájárulása, ha kifejezetten szükséges, állagmegóvó munkáról van szó. Ha értéknövelő munkáról, ahhoz kellene.

MajorDomus # 2014.08.06. 21:52

Haszonélvezete van-e az ingatlan másik felén?

Hogy jött össze ez a párosítás?
Ajándékozással?

Szepy11 # 2014.08.05. 15:20

Kedves Segítők!

Osztatlan közös tulajdonban vagyok anyósommal.Fele ház és telek az enyém,de ő lakja.2 hónapja odafogadta egyik unokáját családostul.Nem vagyunk jóban,ezért nem sokat jártam a saját tulajdonomban.Max.évente,de most már nagyon ráférne egy felújítás a házra melléképületre stb..
Nem tudom ilyenkor mit tehetek.Anyós nem akar semmit csinálni rajta,soha nem is költött rá.Ettől függetlenül én szeretném az állagát óvni és dolgozgatni rajta,de nem tudom milyen jogaim vannak.
Pl. ha a m.ép.-en tetőt javítanék,mert beázik,kicsit felújítanám stb..ő megtilthatná-e. Mivel értéket növelek a befektetéssel,a jövendőbeli örökösöknek is,ezt hogyan tudom majd elszámolni velük?Jog szerű-e,hogy befogad a közös házba számomra idegen embereket,?hiszen leamortizálják az én részemet is.
Előre is köszönöm a választ.
Üdvözlettel: Szabó Mária

MajorDomus # 2014.08.02. 21:07

Hát akkor adják el befektetésnek!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.02. 07:09

De azt nem szeretnék.

MajorDomus # 2014.08.01. 22:09

Azért hogy ők válthassák meg a nagybácsi részét.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.01. 07:15

Miért kell ahhoz nekik pénz? A nagybácsinak legyen.

MajorDomus # 2014.07.31. 21:09

Ha nincs közmű, akkor hol fogy a viz és Villany?

Vagyis 1/3-ad rész a kettőtöké.
Ki használja az ingatlant?
Kérhettek többlethasznalati díjat,
Vagy ha van pénzetek, kérjétek a közös tulajdon megszüntetését a bíróságtól.

Jászó # 2014.07.30. 13:23

Tisztelt Szakértők és Kedves Fórumozók!

Múlt év augusztusában elhunyt a nagymamám,majd ezt követően a Közjegyzőhöz idén Februárban jutottunk el, hogy az örökösödési procedúrán és az ingatlan felosztáson túlessünk.
Édesapám évekkel korábban meghalt ezért a nagymamám után a két gyereke, illetve a testvérem és én örököltünk. A kettőnk tulajdoni hányada 1/6, 1/6 a maradék a többieké.
Az örökölt ingatlan egy közművesítetlen vasúti őrház,ami a nagymama magántulajdonába került. A keresztapám szóban tett ígéretet, a tulajdoni részünk megvásárlására,amit most igyekszik nem megtenni.
A kérdésem az lenne, hogy az 1/6 - 1/6 tulajdonkunnal mit tudunk törvényesen kezdeni?
Az épületekhez kulcsokat nem kapunk,viszont a víz és villanyhasználat folyamatos. Amit szintén ránk is ránk terhelhetnek.

MajorDomus # 2014.07.06. 20:09

Előbb szüntessétek meg a közös tulajdont, telekmegosztás, új helyrajzi szám.

Az is megoldás ha a 3 tulajdonos olyan megosztási szerződést köt, hogy az eladás után a kis ház kizárólagos használata a tied.

sandel # 2014.07.06. 16:38

Valaki tud a kérdéseimre válaszolni?

Amina79 # 2014.07.05. 07:27

Igen osztatlan közös az egész.

MajorDomus # 2014.07.03. 21:43

Tehát osztatlan közös tulajdon az egész?

sandel # 2014.07.03. 18:32

Köszönöm a tömör, velős válaszát :D

MajorDomus # 2014.07.02. 21:07

Mindenek előtt fordulj ügyvédhez!

Amina79 # 2014.07.02. 20:17

és még mindig én.. Azt elfelejtettem, hogy mivel saroktelek az én részem, a kis háznak külön bejárata van a másik utcáról tehát még ebben sem zavarnánk az új tulajdonost.
Előre is köszönöm!

Amina79 # 2014.07.02. 20:09

Ja és lemaradt az elejéről, hogy mindenkit üdvözlök és szép napot kívánok :-)

Amina79 # 2014.07.02. 20:07

Jelenleg Balatonon van egy közös tulajdonban lévő ikernyaralónk kerttel, az ikernyaraló egyik fele az enyém, a másik fele – emelet és földszint – külön tulajdonban vannak. A nyaralót sajnos el kell adnom. A terület egy hrsz-en van bejegyezve tulajdoni hányadok szerint. A két nyaraló el van választva kerítéssel, szeparált, sose zavartuk egymás köreit. A nyaralónk mögött van egy kis kb. 17 négyzetméteres házikó, ami lakható, víz villany van benne, hozzá kb. 50-60 négyzetméter terület. Alórát lehet rá szerelni, tehát elvileg mérhető a víz és villanyfogyasztása is, ezt is le tudjuk úgy szeparálni, hogy ne zavarjuk az új tulajdonost. Az egész terület kb. 800 négyzetméter, a mi ikerrészünk kb. 450 négyzetméter a kerttel együtt.
Ezt a kis házat a területtel megtartanám, viszont ha közös tulajdonban marad, az új tulaj kérheti a megszüntetést és akkor elveszítem a házat, jól gondolom? Mit tehetnék az ügyben, hogy megmaradjon a ház, igazából a hely eszmei értéke fontos számomra, nincs pénzem új nyaralóra, és félek attól, hogy kitesz az új tulaj. Társasházban is gondolkodtunk, de azt mondta egy ügyvéd, hogy a házhoz túl közel van a kis ház (kb. fél- egy méterre). Ez lehet szempont a társasházzá nyilvánításnál, hogy milyen messze vannak a falak? Ha egybeépítjük, hogy közös fal legyen, akkor már társasház lehet? Mi lehet a legjobb megoldás?
Előre is köszönöm.

sandel # 2014.07.01. 16:57

Tisztelt Fórumozók!
Van egy osztatlan közös tulajdonban lévő föld. Ez valamikor a nagymamámé és 4 testvéréé volt. (A mama után örököltem a részét).
Arra gondoltam, hogy meg kéne venni a többiek részét, mert szívesen foglalkoznék vele. Amennyire a parcella azonosító rendszerben látom, nincs megművelve.
A problémám, hogy csak mamám és 1 testvére után vannak bejegyezve az örökösök. 1 testvérnek nincs leszármazója, 2 testvér után pedig nem tudom, miért nincs a leszármazók nevén.
Kérdéseim:

  1. Nyugodtan megművelhetem-e a földet, vagy kell a többi tulaj beleegyezése is?
  2. Bejelentkezhetek-e földhasználónak, vagy szintén kell a többiek beleegyezése?
  3. Ha a leszármazó nélküli tulajra kérek póthagyatékit, örökölhetek-e utána? A férje él, ági vagyont örökölhet e?
  4. Mi a helyzet azokkal, ahol nincs rendezve a hagyaték, hogy tudok vételi ajánlatot tenni nekik? (sajnos nem tudom, merre vannak)

5.Tulajdonrésze van a Nemzeti Földalapnak is (mivel apu öccse életjáradékra váltotta részét). Ha nekik is vételi ajánlatot teszek, igaz, hogy külön fel kell becsültetni a részét, amit nekem kell állni, attól függetlenül, hogy ugyan akkora, mint az én részem és elvileg értéke is ugyan az? (sajnos az egész föld nem ér annyit)
Válaszotokat köszönöm.

MajorDomus # 2014.06.22. 09:41

Ez igaz is.
De gondolom az Ügyvédje megnézi a tulalajdoni lapot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.20. 17:50

Attól tartok, a kérdező elfelejti megemlíteni azt az apróságot, hogy csak az eladó állítja, hogy a másik kert is az övé, de bejegyezve a tulajdonjoga nincs.

Ne vegyél ingatlant nem bejegyzett tulajdonostól! (Van kivétel - de ez nem az.)

MajorDomus # 2014.06.20. 17:07

Lassan világosodik.

Miért kellene bírósági eljárás?
Ha osztatlan közös tulajdon úgy tudod megvenni, ha a többi tulaj lemond az elővásárlási jogáról. Ezt az eladónak kell beszerezni.

Csak akkor tudod felajánlani, ha előbb meg tudod venni.

Mazsolapitti # 2014.06.20. 09:28

A kérdés lemaradt sajna, mert nem olvastam át újra, mielőtt elküldtem volna... Bocsánatot kérek.
Szóval van a ház a saját kicsi kertjével,és a másik kert külön HRSZ-n szerepel, de ez is részét képezi az eladásnak, tehát mindenképpen a házzal együtt akarja eladni a tulaj.
A kérdésem az lenne, hogy mindenképpen bírósági eljárás útján lehet csak eladni az osztatlanban lévő területet? Vagy mondjuk felajánlhatom annak megvételre, aki most használja?
Köszönöm szépen.

MajorDomus # 2014.06.18. 21:02

Külön helyrajzi számon van a kert?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.18. 15:06

Ilyenkor szerda van és délután. Enyhe szél.

Van érdemi kérdésed is?