Osztatlan közös tulajdon


Szomorú örökös # 2023.08.19. 18:29

koni

Ha árverésre kerül egy osztatlan közös tulajdon 1/2 tulajdoni hányada, akkor az árverés után az árverési vevő jogosult-e felszólítani a másik tulajdonost(nem adós tulajdonostársat) arra, hogy ürítse ki és hagyja el az ingatlant, mert ő abban bérlőket akar elhelyezni?.....A probléma az, hogy vannak olyan Fmh-k amik ellen nem sikerült ellentmondani és ezeket egyből végrehajtásra vitte és teljes vagyont akar elvonni!

Mármint úgy érted, hogy a teljes ingatlant hagyja el, pl. azt is, ami valójában az övé marad továbbra is? Azért az érdekes lenne. 1/2 tulajdoni hányad árverési vételével még nem lesz teljes tulajdon a lakásban senkinek, főleg az ilyen árverési vevőnek nem. Sőt ez egy rizikós vásárlás, mert vagy hozzájut az ingatlanrészéhez vagy nem. Nagyon hosszú folyamat, viszont ha egy értelmes összeget kérne a 1/2 tulajdoni hányad után, mint többlethasználati díj, akkor azt bizony fizetni kell neki. Mint ahogy ugyebár a másik 1/2 tulajdonos sem jogosult csak úgy, önkényesen a teljes ingatlant használni ingyé.

koni # 2023.08.19. 11:18

Kedves Fórumozók!
Ha árverésre kerül egy osztatlan közös tulajdon 1/2 tulajdoni hányada, akkor az árverés után az árverési vevő jogosult-e felszólítani a másik tulajdonost(nem adós tulajdonostársat) arra, hogy ürítse ki és hagyja el az ingatlant, mert ő abban bérlőket akar elhelyezni? Ha ez nem felelne meg a másik tulajdonosnak akkor azért, mert benne él köteles neki használati díjat fizetni! A másik tulajdonos ennek nem tett eleget és az árverési vevő tucat fmh-t adott be amiben követeli a használati díjat( egyébként a bérleti díjak kb 2-3 szorosát)! Ellentmondás következtében a per mindig megszüntetésre kerül, mert az árverési vevő semmit nem ad be a bíróságra ami alátámasztaná a követelése jogosságát! Egyszerűen semmit! A probléma az, hogy vannak olyan Fmh-k amik ellen nem sikerült ellentmondani és ezeket egyből végrehajtásra vitte és teljes vagyont akar elvonni!
Köszönöm a segítséget!

Majordomus # 2023.08.11. 20:37

Elvileg törvényben van szabályozva,én még nem kaptam semmilyen értesítést.

Quercus # 2023.08.11. 08:05

Ha osztatlan közös tuladonú termőföldön többlethasználati megállapodást szeretnél kötni, vagy meg szeretnéd szüntetni a közös tulajdont, a 2020. évi LXXI. törvény szerinti eljárással, keress az ország bármely részéről

erdoagro58@gmail.com
+36-20-252-8350

Földügyekkel kapcsolatban:

https://agronavigator.blog.hu/

Majordomus # 2023.08.06. 21:37

A közös tulajdon használatát szabályozni kell.

matthiasi # 2023.08.06. 13:52

Beno71

Nem ártana tisztázni,hogy akkor a lakások önállósága szerinted hol kezdődik.

Általában van a telek... elkerítve a közterülettől, kerítéssel vagy a nélkül.Ha van kerítés csak van rajta kapu.
A telken lehet egy vagy több lakás.
A több lakást kiszolgáló terek a folyosók, előterek stb...ezeken is lehet itt már ajtó és az egyedileg elkülönülő lakásokon vannak ajtók... ha nincs akkor nem önállólakás. Aztán az hogy osztatlan közös tulajdon az egyjogi fogalom...lehet akár 100 lakásos épület is egy darabig osztatlan közös tulajdon. sőt lehet akár csak öt tulajdonosa annak a 100 lakásnak.
Nálatok meg kell csinálni az elkülönülést fizikailag és jogilag is.
Adott egy öt lakásból álló osztatlan közös ingatlan.” Ok.ez világos ha az az öt lakás valóban elkülönült. Na de lehet annak az öt lakásnak akár egy( itt nem áll) de lehet kettőtől akár 20 tulajdonosa is.- Aztán van olyan is, hogy ki birtokolja momentán azt a lakást. Aki birtokolja az bizony bárkinek átengedheti....a kapu ...a közös pl.a folyosó kulcsát és a birtokában lévő lakáskulcsát. Sőt a birtokló nem is feltétlen tulajdonos.
Mint előttem írták ( MD) kell un.használati megállapodás és abban kell szabályozni.... természetesen úgy hogy a törvényeknek ne mondjon ellent.Az pedig evidens hogy a lakás tulajdonosa vagy a birtokban lévőszemély csak valahogy be kell,hogy jusson az önálló lakásába.

minden héten más ember/embereknek adja ki a lakást,” akár naponta is. Pl. az airbnb, hacsak a tulajdonosközösség máskép nem rendelkezik... törvényesen.
Tehát alkotni kell egy un. közös megosztási szabályzatot. Ha mindenki vagy a többség elfogadja, akkor az szerződés lesz.
Legjobb szakemberre bízni mert különben marakodássá fajulhat a helyzet.

Szomorú örökös # 2023.08.06. 00:23

Beno71

Az egyik tulajdonos bárki beleegyezése vagy megkérdezése nélkül, minden héten más ember/embereknek adja ki a lakást, ezáltal pl. a közös bejárati ajtó kulcsa minden héten más vadidegen ember kezében landol.

Az nem fordult meg a fejedben, hogy az az ő magan tulajdonában van és neked nem sok közöd van hozzá?

Majordomus # 2023.08.05. 20:43

Ha van használati megosztási szerződés akkor igen.

Ha nincs akkor csak a többek beleegyezésével.

Mi lenne ha elbeszélgetnétek vele??

Beno71 # 2023.08.05. 20:37

Szép napot!

Adott egy öt lakásból álló osztatlan közös ingatlan. Az egyik tulajdonos bárki beleegyezése vagy megkérdezése nélkül, minden héten más ember/embereknek adja ki a lakást, ezáltal pl. a közös bejárati ajtó kulcsa minden héten más vadidegen ember kezében landol. Megteheti e ezt a többi tulajdonos beleegyezése nélkül?

Köszi előre is a válaszokat.

Majordomus # 2023.07.31. 19:03

Jó helyen van...értékes.

nahat78 # 2023.07.30. 19:40

Juhász Gyula utca.

Majordomus # 2023.07.30. 19:03

Nahat..
Merre van?
(Az Aréna utcában laktam ...)

Alapos # 2023.07.30. 12:27

Egyet értve Sz Ö. hozzászólásával mielőtt földmérőhöz mész talán sk is megteheted. nem árt egy használati elképzelést se közösen összehozni és azt szerződés formájában rögzíteni.

Családi házak garázs és bungalló is van a helyen. 2 család.Kb 600 nm helyen.
Nem árt tisztázni,hogy az tényleg cs. ház vagy csak önálló lakás. Cs. ház nem összeépített épület a lakás lehet egy épületben is csaaz a lényeg hogy megfeleljen az önállóság feltételeinek. ( 1 db. 15 nm-es szoba külön bejárat és egy ablak nézzen a szabadba.-persze állhat több helyiségből is. Nem feltétel az önállóközművek, de jó ha van valami.
A megosztást terület arányban kell megejteni és nem értékarányban.
Kettőnél több lakásnál minden képen szakemberre kell bízni a megosztást.
Az hogy hány család nem tesz semmit,A családok alakulnak,keletkeznek,megszűnnek, az ingatlanok általában kevésbé változnak.

Szomorú örökös # 2023.07.30. 11:18

nahat78

Hány százalék területet lehet beépíteni?

A helyi építési szabályzatban keresd erre a választ.
Beépítettségi százalék szempontjából a telket egyben kezelik, tök mindegy, hogy hány tulaja van.

Hivatalosan kivel mérethetem fel az eddigi beépítettség százalékát?

Keresel rá egy földmérőt.

Mi van ha túllépés van? Lebontatják?

Simán megteszik, mi több, még bírságot is kaphattok érte.

nahat78 # 2023.07.30. 09:41

Jónapot.
Osztatlan közös a terület. Szombathely belváros belterület..Nincs használati megállapodási szerződés. Családi házak garázs és bungalló is van a helyen. 2 család.Kb 600 nm helyen.
A kérdéseim

  1. Hány százalék területet lehet beépíteni?
  2. Hivatalosan kivel mérethetem fel az eddigi beépítettség százalékát?
  3. A bungalló és az előtetős terasz is beleszámít?

Köszönöm.
4. Mi van ha túllépés van? Lebontatják?

Majordomus # 2023.07.15. 19:59

Majd szeptembertől. Addig csak a fű nő...

osztap # 2023.07.15. 18:26

vibcsi,

Vonatkozik rájuk az ítélkezési szünet. Olvasgasd a honlapjukat, a második hír.
https://fmh.mokk.hu/#x

drbjozsef # 2023.07.15. 11:50

vibcsi,

Ha a kézbesítéstől eltelt a 16. nap, bemész a közjegyzőhöz, és megkérdezed, mi a pálya.
Ha nem vette át, vagy átvette, de nem mondott ellen, akkor jogerőssé vált - ekkor ott helyben kérd a közjegyzőtől a fizetési meghagyás végrehajtását.
Ha ellentmondott neki, akkor a közjegyző beterjeszti azt a bíróságra, te pedig eldöntheted, hogy határidőben befizeted-e a per illetékét, ezzel perré alakul az ügy, vagy sem, ekkor a bíróság az eljárást megszünteti.

vibcsi # 2023.07.15. 10:48

Köszi a válaszokat. Ezek szerint ha az adós nem veszi át a fizetési meghagyást, vagy megtagadja annak átvételét, vagy átveszi, de nem mond ellent a meghatározott idón belül, akkor a közjegyző intézikedik tovább a törvényben előírtak szerint?
Jól tudom, hogy ez esetben a közjegyző határozatot hoz , hogy kérjem a tartozás végrehajtó útján történő behajtását?

Majordomus # 2023.07.14. 19:57

Ha ellentmond az adós,akkor viszont ősznél előbb nem lesz tárgyalás!

Kogeza # 2023.07.14. 17:37

Az ítélkezési szünet nem vonatkozik a közjegyzőkre.

vibcsi # 2023.07.14. 10:07

Kedves válaszolók! A közjegyző elindtotta a fizetési meghagyást, várom a közjegyző értesítését a két adós reagálásával kapcsolatban. A júli.17-től aug.20-ig tartó bírósági szünet vonatkozik a közjegyzőkre is, vagy a közjegyzőtől a törvényi határidők lejárta után várhatom az értesítést a továbbiakról?
Köszönöm a választ.

Majordomus # 2023.06.27. 20:27

Ha lelépett a tulajtárs akkor üldöznöd kell hogy hová költözött.

drbjozsef # 2023.06.27. 10:22

Ez is egy vélemény.

Szomorú örökös # 2023.06.27. 04:31

drbjozsef

Jelezd neki, hogy ha ez nem történik meg, akkor a földhivatalnál meg fogod támadni a vevő tulajdonbejegyzését, az elővételi jogosultságod szabálytalan megkerülése miatt.

Szerintem a lényeg benne volt az elővételi jogról lemondó tájékoztató levélben. Ugyanis az nagy valószínűséggel egyértelmű, hogy melyik ingatlanrészt adja el (ugyebár csakis azt tudja, amelyik az ő nevén van), másrészt az ára is benne van, illetve a fizetési ütemezés is.

tájékoztató levelet kaptam (szerződést nem) az ügyvédtől, amiben a vevő neve, címe, valamint a fizetendő részletek határidővel vannak feltüntetve. Az eladó (az én adósom) 06.15-ig már kapott 15 milliót, 06.3-ig 29 milliót és 09.12-ig 6 milliót. fog kapni.

Nyilván ezen adatok ismeretében már el tudja egy társtulajdonos dönteni, hogy szeretné-e érvényesíteni az elővásárlási jogát vagy nem.
Pl. ha anno nekem a korábbi ingatlanom esetében ez a tudás, amit itt olvastam, rendelkezésemre állt volna, akkor én is simán megtámadhattam volna a másik, udvaron belüli szomszéd ingatlan-eladásának tulajdonjogi bejegyzését, mivel ott én csak azt tudtam, hogy mit adott el, mert előtte használati megosztás készült. Viszont azt nem tudtam, hogy pontosan mennyiért adta el, ugyanis nem kaptam abszolút erről semmilyen adatot. Simán egy nyilatkozatot írattak velem alá, hogy eladásra került az ingatlanrész és élni kívánok-e az elővásárlási jogommal, vagy lemondok róla.

Mellesleg ott ha lett volna annyi pénzem, tuti éltem volna vele, hogy az a mocskos alkoholista kisebbségi be ne tegye oda a lábát.
Később annyit ártott nekem, hogy ha tudtam volna ezt előre, simán megakadályoztam volna némi lóvéval a zsebemben. Mi több, teljes és kizárólagos tulajdonosként öt és fél évvel ezelőtt lényegesen egyszerűbben mehetett volna az eladás is, mint résztulajdonosként.