Osztatlan közös tulajdon


dorka11 # 2010.09.27. 20:40

T. Kbs!

Nem - dehogy szégyellem. Félreértesz!

Arról van szó, hogy én szeretném, ha ő megvenné a tul.hányadomat, de ő ezt nem akarja. Nyilatkoztam, hogy akkor én megveszem az övét, de ő azt sem akarja. Az illeték kiszabás miatt a pertárgy értéket nekem kellett meghatároznom. Azt az összeget ő vitatja, és ezért mutogatja az adás-vételimet, hogy én anno mennyiért vettem a perbeli ingatlanrészt, és most mennyiért akarom eladni. Most többért szeretném eladni, mint amennyiért anno vettem, de tudom, hogy ez szakértői kérdés.

Egy ismerősömnek is van egy közös tul.megszüntetési ügye, és ő meg akarta szerezni a tul.társa adás-vételi szerződését, de nem adták ki neki a Földhivatalnál, pedig bizonyitotta, hogy tul.társa az illetőnek.

MajorDomus # 2010.09.27. 20:22

Söt a vételár ismeretében le is kellett mondania róla.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.27. 20:04

Már hogyne juthatott volna hozzá: hiszen az elővásárlási joga miatt ismertetni kellett vele.

Szégyelled, hogy mennyit fizettél? Átvertek, vagy mi?

dorka11 # 2010.09.27. 19:59

Szép estét mindenkinek!

Kérdésem: Hozzájuthat-e legálisan tulajdonos társam az én Adás-Vételi Szerződésemhez?

Jelenleg a közös tul.megszüntetése miatt perben állunk, és ő mindenkinek mutogatja - szomszédoknak is -, hogy én anno mennyiért vettem meg a jelen per tárgyát képező ingatlant.

Azt gondolom, hogy ez személyes adatokkal való visszaélés, ha ez igy van - mit tehetek ellene?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.27. 10:50

Ha a tulajdonodban lévő ingatlanon valakinek haszonélvezetet engedsz, akkor az a valaki onnan kezdve kizárólagosan jogosult az ingatlant birtokolni, használni, hasznosítani. A fiad ezt bizonyára nem tudja, különben nem kérne tőled ilyesmit.

Egyébiránt lehet végrendeletben haszonélvezet adni, de akkor ugyanaz lesz a helyzet: a tulajdonos ki lesz zárva a használatból, hasznosításból, illetve a haszonélvező kényének lesz kitéve e tekintetben.
Végrendeletben bárkinek lehet rendelni akár a hagyaték meghatározott hányadát, akár konkrét vagyontárgyat (pl. egy ingatlan tulajdoni hányadát).
De őszintén szólva nem értem, miért tennél így. Ha a fiad - aki törvényes örökös - annyira akarja, akkor majd elajándékozza az örökségét vagy egy részét. Ha még akkor is akarja.

Mourda # 2010.09.27. 09:55

Szép napot!

Van egy fiam, és azt szeretné, hogy haszonélvezőt írassak a lakásra, én viszont amíg élek, addig ezt nem szeretném, ezt nem lehet a végrendeletben meghagyni, mert éltem alatt kellene bejelenteni a haszonélvezőt. Viszont, ha végrendeletet íratnék, akkor lehet e társtulajdonost íratni a fiam mellé, a lakásra, hogy ne legyen egyedüli tulajdonos és a tulajdonjogát se nagyon sértsem ezzel. Tehát a végrendeletben meglehet e hagyni, hogy a lakásnak több tulajdonosa is legyen?

Azt szeretném megtudni, hogy végrendeletben, lehet e társtulajdonosokra osztani egy ingatlant, azaz, hogy társtulajdonosi jogot végrendelettel, lehet e bejegyeztetni. Köszönöm!

MajorDomus # 2010.09.26. 18:04

Termeszetesen ha ,kifizeti. Arra vigyazz viszont hogy ez a szulok haszonelvezeti jogat nem erinti s nem csorbitja.

Lia80 # 2010.09.26. 13:01

Tisztelt Szakértő!

Nagyszülők vettek testvéremnek és nekem egy telket, sok-sok éve. Szerződés szerint testvérem és én vagyunk a tulajdonosok, szüleink a haszonélvezők. A telek nincs közművesítve. (a telek első része kertként funkcionál, hátsó része ún. géppark, de építettek rá pl. tüzelőtárolót, garázst) Testvérem felvetette, hogy megvenné a telekből a részemet... Szívesen eladnám neki, de vajon megtehetem jogilag?
Köszönöm válaszát.
Lia

Mourda # 2010.09.26. 12:41

Akkor még egyszer! :)
Van egy fiam, és azt szeretné, hogy haszonélvezőt írassak a lakásra, én viszont amíg élek, addig ezt nem szeretném, ezt nem lehet a végrendeletben meghagyni, mert éltem alatt kellene bejelenteni a haszonélvezőt. Viszont, ha végrendeletet íratnék, akkor lehet e társtulajdonost íratni a fiam mellé, a lakásra, hogy ne legyen egyedüli tulajdonos és a tulajdonjogát se nagyon sértsem ezzel. Tehát a végrendeletben meglehet e hagyni, hogy a lakásnak több tulajdonosa is legyen?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.26. 12:08

Fuss neki mégegyszer! Talán könnyebb lesz, ha a konkrét esetet írod le, nem pedig a jogi kérdést próbálod megfogalmazni. (Azt bízd ide!)

Mourda # 2010.09.26. 11:09

Szép napot!

Azt szeretném megtudni, hogy végrendeletben, lehet e társtulajdonosokra osztani egy ingatlant, azaz, hogy társtulajdonosi jogot végrendelettel, lehet e bejegyeztetni. Köszönöm!

MajorDomus # 2010.09.26. 09:42

Ez igy van. Tegyem hozza szerencsere.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.26. 08:11

Ha az egyik fél megkörnyékezi a szakértőt, azzal nagyon rosszul járhat. Ugyanis vesztegetést követ el, az meg bűncselekmény. A legtöbb szakértő nem kockáztatja a jól jövedelmező státuszát.

MajorDomus # 2010.09.25. 20:09

1./ igen - kirendeli a szakertot
2./ nem

dorka11 # 2010.09.25. 19:07

Szép estét mindenkinek!

A kérdésem az lenne, hogy közös tulajdon megszüntetése esetén a biróság által kirendelt szakértő nevét, elérhetőségét a tárgyaláson a felek előre megismerhetik, a biró nyilvánosan felolvassa?

Ha igen, akkor van-e arra mód, hogy ezen adatokról a peres felek csak a szakértői vélemény ismertetésekor szerezzenek tudomást?

Ezt azért kérdezem, mert a közelmultban hallottam egy olyan esetről, melyben a szakértőt az egyik fél "megkörnyékezte".

A válaszokat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2010.09.24. 17:28

Nehez ugy.
de ha ures miert nem koltozol be ?
2.! Ha aruljatok akkor elobb utobb ugyis penzhez jutsz, vagy szoba kell allnod a tobbi tulajjal.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.24. 09:49

Ha elidegenítési tilalom terheli, akkor sem eladni, sem elcserélni nem tudod. (Egyébként a tulajdonostársaknak elővételi joga van, csere esetén ez értelemszerűen nem gyakorolható.)

masnapossan # 2010.09.24. 08:57

Üdv mindenkinek.Segítséget kérnék pár kérdésben.
Van egy ingatlanrészem 1/4 tulajdonomban.Értéke 1,2milla.
Szeretném ezt a részemet eladni,a többi tulaj kihagyása nélkül.egy tulaj külföldön van,a másik kettővel pedig a kapcsolatom minuszban van.Lehetséges kihagyni a saját részem eladásánál a többi tulajt?
A következő kérdésem,hogy elcserélhetem e a részem autóra,ugyanugy kihagyva a többi tulajt.
A ház üres,nem lakja senki.Nekem még van rajt elidegenítési tilalom,mivel intézeti pénzből vettem.De a ház eladó,vagyis árulva van.Ezekre a kérdésekre szeretnék választ kapni.Illetve lenne még 1,vennék magánszemélytől autót,bevonható a részem mint fedezet?Köszönöm a válaszokat.
Róbert

bksp # 2010.09.23. 05:32

Sajnos én sem tudom ennek a lassan 30 éves történetnek minden részletét, így csak az éppen felmerülő kérdéseket írom ide be, amiket nem minden ingerültség nélkül egymás fejéhez vágnak. Elnézést kérek a nem teljes leírásért, de számomra is új tények kerülnek elő és a régiek is új színben szerepelnek néha egy-egy régi felszólító levél vagy szóbeli megegyezés megtalálása/felemlegetése után. Szeretném, ha nem bíróságon kötne ki ez a régi ügy, mert annyit nem ér az egész.

A szolgalmi jogot is ezért kérdeztem pár napja, úgy néz ki az megoldódik legalább.

MajorDomus # 2010.09.22. 22:23

Kerekes kuttal a puszta kozepen ?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.22. 17:06

Khmmm. Azt hiszem, itt az ideje, hogy elmondd, hogy is néz ki ez a közös tulajdonú ingatlan.

bksp # 2010.09.22. 16:32

Ha mondjuk tőle függetlenül szeretnék sajátot beköttetni és nem csak villanyt, hanem vizet is.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.22. 13:22

Rendben. De akkor miért kérdezted a beköttetést?

bksp # 2010.09.22. 12:23

Be van kötve a villany, de a másik tulajdonosnak a jelenlegi formában nem kell és megoldaná máshogy.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.22. 12:09

Az rendelkezik, aki szerződésben áll a szolgáltatóval. De az önkényeskedéssel birtokháborítást követ el, ami kártérítési igényt is keletkeztethet.

De hogyan köttetné ki, ha még be sincs vezetve?