b1515
De van közöd. Viszont vannak kötelezettségeid is. Ha túlértékeled a jogaidat a kötelezettségeiddel szemben, akkor vélhetőleg a bíróság pótolni fogja a hozzájárulásodat. Sőt, ha kell, akár tűrésre is kötelezhet.
Osztatlan közös tulajdon
Ilyen tulajdonunk van nekünk is.
Lakóterületen belül
és van rá 3 tulajdonos , 3 éve szeretné az egyik eladni.Az ingatlanos feladta 1,5 év után,hogy ezt nem lehet megoldani és külön-külön nevekre íratni a telkeket.Nem ellenkezünk,ha sikerül jó pénzért eladni,akkor adhatjuk,de fillérekért nem adjuk.
A gond azzal van,hogy 3 telek,az egyik ugye az út mentén,ami közművesítve van és többet ér.A másik mögötte illetve a 3.meg e mögött van.
A kérdés,hogy melyik kié legyen?!
Illetve a parlagfű...amivel csak mi foglalkozunk.A többi tulajnak csak a pénz kéne,de semmit nem tesz és nem foglalkozik a telekkel.Eddig mi vágattuk és fizettük.Idén beintettük,hogy akkor inkább küldjék ki a büntetést mindenkinek egyformán és akkor rájönnek,hogy van telkük,amit vágatni kéne évente.
Semmi közöm hozzá hogy megbontja a tetőmet??
Tartok tőle, hogy nem csak a telek osztatlan közös tulajdonú ott, hanem az épület is.
No mindegy. Valóban kérheti bíróságtól, hogy ítélettel pótolja a nyilatkozatodat. Nem rosszak az esélyei egyáltalán.
Kedves Hozzáértők!
Kérdésem az lenne, hogy osztatlan közös tulajdonú telken lévő ikerházban lakunk, most az iker szomszéd szeretne a saját részére emeletet ráépíteni. Ezt csak úgy tudja megtenni ha a mi tetőnkből is lebont egy sort felül.Ráadásul a hátsó kertünkre is nyílna egy jó nagy ablaka így az egész kertünket belátná. A hozzájáruló nyilatkozatot nem szeretném aláírni (többek között azért sem mert pici gyerekeim vannak akikkel nem tudok hova menni az építkezés idejére, de alvás az napközben kizárva). Ő azt mondja bírósággal fogja pótoltatni a hozzájárulásomat (Az építkezni szándékozó személynek az építési jogosultságát az építési engedélyre irányuló kérelemhez csatolt okirattal igazolnia kell. Az építési jogosultság vagy a tulajdonostárstól beszerzett hozzájáruló nyilatkozattal, vagy az ezt pótló bírósági ítélettel igazolható. Amennyiben tehát a tulajdonostárs az építkezéshez való hozzájárulását - mint jogszabály által megkívánt nyilatkozatot - megtagadja, joggal való visszaélés esetén azt a bíróság a Ptk. 5. § (3) bekezdése értelmében ítéletével pótolhatja. Ezekben a perekben azonban a bíróságnak nemcsak a közérdek vagy a különös méltánylást érdemlõ magánérdek sérelmét kell vizsgálnia, hanem a közös tulajdon használatához fûzõdõ jogos érdekekre is figyelemmel kell lenni.), nem tudom ez esetben neki ez sikerülhet??
Előre is köszönöm ha valaki tud segíteni!
Köszönöm a választ!
A közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs kérheti a bíróságtól.
HAsználati díjat akkor kérhetsz, ha használni akartad az ingatlant, de a tulajdonostárs megakadályozott benne. És akkor is csak 5 évre visszamenőleg.
Üdvözlöm!
A problémám a következő. 50– 50%-ba van egy osztatlan közös tulajdon a testvéremmel egy ingatlan. 8 éve nem tartózkodom az ingatlanba. Az értékének a 75%-át ajánlom neki, én pedig csupán a 25%-ára tartanék igényt. De ő nem igazán tud kifizetni, az én ajánlatomat nem fogadja el.
Kérdésem:
Visszamenőleg megillet-e engem használati díj? Amiért ők használják az én részemet is.
Milyen lehetőségeim vannak,ha nem szeretnének kifizetni, és semmilyen megoldás nem tetszik nekik?
Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Jogi fórum
Köszönöm válaszukat
Hudi
A jegyzo birtokhaboritasi eljarast fog lefolytatni.
a kamerat csak s sajat tulajdonodon helyezheted el.
Köszönöm válaszod!Akkor külső kamerát tehetek föl az udvar figyelésére?Ja és a jegyző mit tesz ez ügyen egyébként? Köszönöm
Akkor megint a szabálysértési osztályra kell mennem?
Vacsi¨hegy
a helyi onkormanyzat jegyzoje illtekes az ugyben.
Vacsi¨hegy
a helyi onkormanyzat jegyzoje illtekes az ugyben.
Hudi
Meg.
az szmsz nem kerul penzbe. Toltsetek le egy mintat a netrol, s irjatok at helyi adottsagokra, majd adjatok be a foldhivatalba, miutan a kozgyules 50 %~os tobbseggel elfogadta.
Tisztelt Jogi Fórum!
Köszönöm gyors válaszát.
További kérdéseim.
Igaz, hogy a társasháznak van alapító okirata. De hivatalosan előző év novemberében alakultunk meg társasházzá és választottunk közös képviselőt.
Szmsz-ünk még nincs mivel költségeink egyenlőre az alaprezsi dolgokra kellenek.
Tehát:
Meg lehet-e (ideglenesen) társasházi közgyűlésen határozni, hogy ki melyik kert részt gondozza és/vagy használja saját rendeltetése szerint.
Már többször értesítettük az önkormányzatot a "diszek" eltávolítása miadt mégis semmi, esetleg más lehetőség?
Köszönettel: Hudi
Tisztelt Major Domus!
Én írtam pár hete az osztatlan közös tulajdonunnkról.Ahol javasolta a társasházzá alakítást.Most olyan kérdésem lenne hogy ma reggel a kedves unokatesom kiengedte a kutyáját szabadon az udvarra se póráz se semmi csak azért hátha az udvarban álló autónkra ráugrik a kutya nálunk kisgyerek is van az udvarban és ha nekimegy vagy megharapja erre van valami jogszabály vagy hol kelle ezt jelenteni?És mondta az egyik rokonnak hogy majd cserélhetünk minden nap gumit az autón mert tesz róla még nem csinálta meg de kitellik tőle mit tudunk tenni ellene?Esetleg rakhatok én fel kamerát kívülre hogy figyelje az udvart mert már erre is gondoltam:Köszönöm válaszát
Nem bonyolult. A tarsashazi Szmsz-ben szabalyozzatok le, a kert hsznalatat,s gondozasat, sot a felosztasat is.
a kozgyulesen legyen ott az onkorm. Kepviseloje.
hs a berlo nem tartja be a kgy. Hatarozatait, naponta irjatok t.vev. ajanlott levelet ax onkormnak. Hamar megunja,s felmondanak a berlonek.
Tisztelt Jogi fórum!
Kertvárosi földszintes hat lakásos társasház egyik tulajdonosa vagyok.
Tények: a társasháznak társasházi alapító okirata van melyben az szerepel, hogy az udvar osztatlan közös tulajdonban van. Nem szerepel benne, hogy a kert részből mely területeket ki gondozza.
A mellettem lévő albetét önkormyányzati. Örökké megy a harc, hogy ki használja a köztünk lévő kertrészt. Illetve ki mennyi részre teheti rá ingóságait.
Kérdésem:
1, Ebben az esetben, hogy lehet eldönteni, hogy ki mennyit használ (m2-ben), ha szóban már sokadszorra sem sikerül megegyezni a bérlökkel?
2, Lehet-e azt a külön tulajdonban lévő albetétek tulajdoni hányada alapján meghatározni, hogy ki mennyi kert részt gondoz saját szájíze szerint.
3, Meg lehet-e határozni társasházi közgyűlésen, hogy ki hány m2 és mely kert részt gondozza, pl: rajzos térképen?
4, Meg lehet-e határozni társházi közgyűlésen, hogyha valaki egy területet gondoz akkor másik tulajdonos ne tegye oda ingóságait és ne tartózkodjon ott engedély nélkül?
5, Sajnos az önkormányzati lakás bérlői használt ingóságai” díszítik” az udvar egyes részeit. Már többször kértük szóban őket a tisztításra, majd közgyűlésen felszólítottuk az önkormányzatot, hogy figyelmeztesse bérlőit, végül már önként próbáltuk eltávolítani a „diszeket” de nem ment.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy ezen díszek eltünjenek törvényes úton.
6, Továbbá, egyes helyeken a kerítés kinézetét önkéntessen megváltoztatták. Ha jól tudom ezt csak közgyűlési szavazattal lehet, és azt pedig nem kaptak. Hogyan lehet kötelezni az eredeti állapot visszaállítására?
Köszönettel: Hudi
1./ igaz 2./ egyik bank sem fog adni
Kedves Jogi Fórum!
KÉrem világosítsanak fel a következő kérdéssel kapcsolatban! Árulom egy közös, osztatlan tulajdonú házban lévő lakásomat. A házban van egy per, ami meggátolja, hogy a tulajdonos-váltások a tulajdoni lapon is változzanak, ill. csak széljegyzetre kerülnek. Igaz, hogy emiatt semelyik bank nem adna hitelt egy lehetséges vevőnek ha az, ezt a szóban forgó lakást kínálná fedezetként? Ha igen, melyik az a bank?
A segítséget előre is nagyon köszönöm!
Köszönöm a választ, megkeresem a jegyzőt a lezárással és a viráglocsolgatással kapcsolatban.
Önkormányzatnál már senkihez, mivel az 1 év eltelt. Már csak a bírósághoz fordulhatsz a birtokvédelmi panaszoddal. Nem lesz egyszerű bizonyítanod a téged ért jogsérelmet, ha már eleve ezen adottságok ismeretében vetted meg a telket. Az nem egy egzakt válasz, hogy akkor még fiatalabb voltam, s azt hittem, hogy nem fog zavarni.
Tisztelt Jogi Fórum!
Osztatlan közös tulajdonú telekkel kapcsolatban a szomszédok jogairól lennének kérdéseim.
A házunk az egyik tulajdonossal egybe van építve, a különbség, hogy az ő házuk +1 emelettel magasabb és a járdára is kb. 1.5m-re kijjebb lóg a házuk.
Erre a kilógó részre(magyarán sarokrészre) a saját házára (de a mi tetőnk főlé, ablakunk közvetlen közelébe)egy légkondicionáló egységet épített 3 m magasságban.
A problémánk, hogy a légkondicionáló nagyon hangosan zúg,(közvetlenül az ablakunk felett-magyarán a nem lehet nyáron nyitva hagyni éjszakára, mert nem tudunk tőle aludni) valamint, a lecsapódó vizet a mi tetőgerincünkre folyatja ki.+az elektromos kábelek is a mi tetőnkön van végigvezetve a gerincig(ami már egyszer elektromos hiba miatt kiégett-még jó, hogy nem gyulladt ki a házunk).
A témához tartozik, hogy akitől megvettük a lakást már nem él, de az akkori elmondása alapján ő nem engedélyezte ennek a kiépítését-és folyamatosan vitatkozott ez ügyben a tulajdonossal. Azóta ez a tanú sajnos elhunyt. Ráadásként, a légkondit kihelyező tulaj is eladta a házát egy új tulajdonosnak már két éve, aki nem hajlandó eltávolítani, mondván, hogy a lakást ezzel együtt vette.
A kérdésünk:
- A mi tulajdonunk fölé elhelyezett légkondit, elektromos vezetékeket, vízelvezetését miképp lehetne megszüntetni? Az egységet leszedhetem-e magam mondván, hogy főlém ne építkezzen? A vízelvezetést eltömíthetem-e? Az elektromos kábeleket levághatom-e?
- Mivel ez az új tulajdonos is árulja a házat légkondival meghirdetve, ezt megteheti-e?
- És egyáltalán az önkormányzatba kihez tartoznak az ilyen esetek, mivel már két éve ott is voltunk de csak a labdát dobálták az osztályok között?
Előre is köszönöm a választ!
Mindket ugyben fordulj a Jegyzohoz. Birtokhaboritas miatt kerj birtokvedelmet.
Tisztelt Jogi Fórum!
Osztatlan közös tulajdonú telekkel kapcsolatban a szomszédok jogairól lennének kérdéseim.
Egy osztatlan közös tulajdonú telken áll a saját tulajdonban lévő házam. A házam tűzfala mögött párhuzamosan az egyik szomszédomnak van egy épülete, és egy kapu van a házam sarkánál, az oda bejáráshoz ezen keresztül megy be a szomszéd az épülethez.
Kérdéseim:
* ha már kapuval vette meg a tulajdonát, akkor azt lezárhatja-e kulccsal (a kaput elődje az én szóbeli beleegyezésemmel építette, előtte ilyen nem volt (odaköltözésemkor) a kapu nincs lebetonozva vagy a házam falába erősítve, és ez kb. 3–4 éve volt)?
* a kapu lebontható-e, hiszen mostanában inkább visszaél vele? Valamilyen indok lehet-e erre, hiszen a telek osztatlan közös tulajdon, nem zárhat le egyes részeket senki. A tűzfalhoz a hozzájutást (akár karbantartás, szigetelés szempontjából) engednie kell, nem akadályozni.
* a házam falánál virágokat ültetett és azokat nyilvánvalóan locsolgatja, ezzel vizesítve, tönkretéve a falam, ami belül 30 cm magasan penészedik, valamint a azon fal mellett a beltérre fal mellé tett ruhák megpenészednek. Ha jól tudom, a házam falától számított 1 méter távolságra nem ültethet virágot, azt kiszedethetem vele, erre hallottam példákat. Egyszer már abbahagyta ezt a tevékenységet, de most újrakezdte.
Előre is köszönöm a választ!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02