Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Osztatlan közös tulajdon

Zöldövezeti11 # e-mail 2020.05.31. 10:27

Ott olyan 8 milla amiből gazdálkodnak !

Zöldövezeti11 # e-mail 2020.05.31. 10:20

Ez a lakásom 175/ 10000 tulajdoni hányaddal rendelkezik, a szomszéd pedig 371/ 10000 tulajdoni hányaddal.
Százalékban : 1,8 és 3,6 %. Vannak kis és nagy és még nagyobb lakások, sőt irodák is.
A teherviselés ami sokféle , de jellemzően a közösköltség a tulajdoni hányad arányában történik, a használat más elvek alapján.
Sőt a közösköltségből és a tulajdoni hanyagból lehet következteni a ház éves költségvetésére is. Mondjuk a befizetésem 100 eft/év ez a költségvetés 1,8 %- a, akkor a teljes bevétel 1,8 : 100 000 = 100 : X
X = 100 x100 000 / 1,8
kb. 5,6 millió.
Azért kb. mert azért van aki soha sem fizet és van némi pályázati bevételis.
De egyszerűbb megnézni a költségvetési fő összeget !
Azt is megnéztem. Kb. 6 milla De megnézem a másik házban lévő helyzetet is.

Zöldövezeti11 # e-mail 2020.05.31. 09:51

Ez az MD állítás azért érdekes :
A közös tulajdon használata a tulajdoni hányad arányában illeti meg őket.
Van egy lakásom egy kb. 40 lakásos társasházban. Ezek szerint a szomszédom, aki dupla tulajdoni hányaddal rendelkezik, duplán használhatja a folyósót, a liftet, a kaput és a számtalan közös tulajdonban lévő egyéb műtárgyakat !
Szerintem a teherviselés a tulajdoni hányad szerint a használat viszont más elvek alapján működik. De lehet tévedek !!

SzSke # e-mail 2020.05.31. 08:12

Köszönöm az eddigi segítségeket.
Mint írtam, a szóban forgó ingatlanok külön helyrajzi számon lévő, lakóingatlan besorolású ingatlanok egy telken belül. Akár úgy is tekinthetünk rá, mint egy négy lakásos társasház.
Jogilag és a gyakorlatban mi a különbség aközött, hogy tulajdonosa vagyok egy négy lakásos társasház egyik lakásának, vagy ugyanígy tulajdonosa vagyok egy lakásnak, de amúgy a komplexum nem társasház...? Magyarán: mitől társasház a társasház? Mármint jogi értelemben.

MajorDomus # e-mail 2020.05.30. 21:32

Sokban.ott külön tulajdoni albetétek vannak. A közös tulajdon használata a tulajdoni hányad arányában illeti neg őket.
.
Nem. A szervezeti és műkődési szabályzatban.

SzSke # e-mail 2020.05.29. 21:39

Köszönöm a tanácsot.
A tulaj szándéka szerint mind a négy ingatlant értékesíteni szeretné, így gondolom, idővel nem vele kell majd a használatról egyezkednem, hanem az új tulajokkal.
Annyiban egyébként nem világos ez a dolog a számomra, hogy ez a helyzet mennyiben különbözik attól, mint amikor egy pár lakásos társasházban van bármiféle közös rész (folyosó, járda, kis zöldterület stb.). Ebben az esetben is az a helyzet, hogy több tulajdonosnak van ingatlana ugyanazon a telken belül. Vagy társasház esetében ezek szabályozására és rögzítésére szolgál a társasházi alapító okirat?

MajorDomus # e-mail 2020.05.29. 20:57

bölcs tanács.
Sok kellemetlenségtől kiméled meg magadat.

drbjozsef #   2020.05.29. 10:45

SzSke,

Ha osztatlan közös tualjdonba vásárlod be magad, akkor azt csak úgy tedd, hogy kötsz a vételkor az eladóval egy használati megosztási szerződést is. Ügyvéd a vételhez is kell, ehhez is célszerű. Abban tetszőlegesen szabályozhatjátok a közös részek használatát.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

SzSke # e-mail 2020.05.29. 09:42

Tisztelt Fórumtagok!
Adott egy telek, melyen található 4 db lakóingatlan besorolású, külön helyrajzi számon lévő apartman. Mindegyiknek van egy kis terasza, és a telken még némi füves zöldterület, ami osztatlan közös tulajdon. Jelenleg az egész terület egy tulajdonos kezében van, eddig szálláshelyként üzemeltette.
Kérdésem, hogy lehet-e bármi buktatója annak, ha megvásárolom az egyik apartmant úgy, hogy a másik három nem az én tulajdonomban van. Jelent-e bármi hátrányt a számomra, hogy a közös terület nem csak az enyém? Jogilag ez teremt-e elővásárlási jogot a többi tulajdonos számára, ha esetleg később el akarnám adni az ingatlant?
Lehet bármiféle beleszólásuk abba, hogy rövid/hosszú távon bérbe adjam az ingatlant?
A segítséget előre is köszönöm.

lölö # e-mail 2020.05.10. 19:07

A Ptk. 5:84. (4) alapján"Ha olyan ingatlan közös tulajdonát kell megszüntetni, amelyben az egyik tulajdonostárs benne lakik, a bíróság őt az ingatlan elhagyására kötelezi, vagy - ha az ingatlan elhagyására kötelezés a benne lakó tulajdonostárs méltányos érdekét sérti - részére a tulajdoni hányadával arányos használati jogot alapít. A használati jog értékcsökkentő hatását az ingatlanban maradó tulajdonostársnak kell viselnie mind a magához váltás folytán fizetendő ellenértéknek, mind az árverési vételár felosztási arányának a meghatározásánál."

Mi lehet a méltányos érdek a bennlakó oldalán a gyakorlatban, ha pl. családvédelmi, egészségügyi ok, hosszú ideje bentlakás nem áll fenn? Amennyiben a bíróság a bennlakó részére elfogad egy méltányos okot a közös tulajdon megszüntetése iránti perben, milyen időbeli hatállyal alapít a bennlakó részére a bíróság használati jogot? Az érthető, hogy a bennlakó ilyenkor elveszti tulajdonjogát és a részére alapított, és használati díj fizetésének kötelezettségével nem járó használati díj kárpótolja ezért. Viszont meddig áll fenn egy ilyen használati joga, a méltányos érdek megszűnéséig?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.05.03. 14:10

A tényleges, rögzült gyakorlatra viszont nagyon is.

www.kbs-ugyved.hu

MajorDomus # e-mail 2020.05.03. 12:58

Megállapodás az,ami le van írva.
Arra lehet hivatkozni,az emlékezetre nem.

Szomorú örökös #   2020.05.02. 20:27

Azért halkan megjegyzem, hogy nálunk is előszeretettel költöznek ki állandó ottlakás céljára nyaralóterületre emberek, mert hogy azt tudják csak megfizetni, nyilván ott kicsit olcsóbb egy ingatlan. Aztán amikor a nyaraló területen program is van, mert nyilván az ott nyaralókat igyekeznek szórakoztatni - nyilván ez most itt nem a kérdező esete ebből a szempontból - akkor meg jön a nyavalygás, hogy nem tudnak pihenni, pedig másnap mennének dolgozni. Nos erre én úgy gondolom, az a legfrappánsabb válasz, hogy lakni a lakóterületi övezetekben kell, a nyaralót meg meghagyni nyaralásra. Ezt kellene egy kicsit rendbetenni mindenhol. Ha nem lehetne állandó lakcímre bejelentkezni egy-egy nyaraló övezetbe, akkor biztosan megváltozna ez is. De sajna az épület mérete, állapota dönti sokszor el, hogy lehet vagy nem.

drbjozsef #   2020.05.02. 17:47

flexelek,

Akkor csak az, amit tegnap írtam.

Ha zajosak, birtokvédelem a jegyzőnél. Ha heti rendszerességgel adjátok be, meg a szomszédok is, előbb-utóbb valami csak történni fog.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.05.02. 17:17

Létrejöhetett az a használati megállapodás szóban vagy ráutaló magatartással is.
(DViszont előbérleti joga mindig van a tulajdonostársnak. Más kérdés, hogy drága mulatság lehet gyakorolni, és rövid idejű kiadásra nem is igen lehet a gyakorlatban alkalmazni. Bár az előbérleti jog sorozatos megsértése elvezethet egy eltiltó határozathoz, az meg bírságoláshoz. De csak hangosan gondolkodom...)

www.kbs-ugyved.hu

flexelek # e-mail 2020.05.02. 16:12

MajorDomus
#
Jelentem!
2020.05.01. 21:38

Használati megosztás hiányában nem! Egyformán tulajdonosok vagytok a másik ingatlanában.

Ez alatt mit értesz? Használati szerződés hiányában nem adhatják ki?

flexelek # e-mail 2020.05.02. 16:11

drbjozsef
#

Jelentem!
2020.05.02. 07:39

flexelek,

Ja. Félreértettelek. Illetve most sem értem. Úgy érted, hogy egy ikerház van, két lakással. De akkor mi az 50-50% az egy lakásban? Ha ez osztalan közös tulajdon, akkor ilyen nincs...

Mindenesetre, ha jól értelek, mindkét lakást kiadja az a rokon, ti nem használtok semmit.
Miért? Miért engedtétek át neki a használatot?

Felszólíthatjátok, hogy tegye lehetővé a használatotokat, ha ezt nem teszi többlethasználati díjat követelhettek, de ha nincs megállapodás - akár arra is, hogy vegye meg a Ti részeteket is -, akkor marad a per.

Mit szeretnél? Az egyik lakást használni, lakni, kiadni, vagy hogy megszabadulj tőle?

Van egy ikerház illetve még egy ház. Az ikerház egyik "lakása" a mienk a többi része a rokoné.
Nem jól fogalmaztam a másik házat adja ki illetve az ikerház másik lakását.
Jelenleg is itt lakom amióta jó idő van leginkább nyugalmat szeretnék:). Eladás kiadás ki van csukva arra irányult a kérdés, hogy van-e valami jogi alap amire hivatkozva meg lehet szüntetni az állandó kiadást, vagy legalább az idejövő társaságok megrendszabályozását.
Előre is köszönöm!

drbjozsef #   2020.05.02. 07:39

flexelek,

Ja. Félreértettelek. Illetve most sem értem. Úgy érted, hogy egy ikerház van, két lakással. De akkor mi az 50-50% az egy lakásban? Ha ez osztalan közös tulajdon, akkor ilyen nincs...

Mindenesetre, ha jól értelek, mindkét lakást kiadja az a rokon, ti nem használtok semmit.
Miért? Miért engedtétek át neki a használatot?

Felszólíthatjátok, hogy tegye lehetővé a használatotokat, ha ezt nem teszi többlethasználati díjat követelhettek, de ha nincs megállapodás - akár arra is, hogy vegye meg a Ti részeteket is -, akkor marad a per.

Mit szeretnél? Az egyik lakást használni, lakni, kiadni, vagy hogy megszabadulj tőle?

MajorDomus # e-mail 2020.05.01. 21:38

Használati megosztás hiányában nem! Egyformán tulajdonosok vagytok a másik ingatlanában.
.
Ezt jelenti az osztatlan közös tulajdon.
.
Csak mire ezt elmagyarázod neki....

flexelek # e-mail 2020.05.01. 17:37

drbjozsef
Elsősorban nem csak a mostani helyzetről van szó hanem úgy általában egész szezonról. Szerződés nincs, ezek szerint nincs beleszólásunk, és kiadhatják az engedélyünk nélkül is az ingatlanokat?

MajorDomus # e-mail 2020.05.01. 16:04

Vagy kéred a biróságtól a közös tulajdon megszüntetését és magadhoz váltod a rokon részét,vagy eladod neki a sajátodat is.
C. tűrsz tovább

drbjozsef #   2020.05.01. 13:57

flexelek,

Szerintem az osztatlan közös tulajdonra hivatkozással nemigen. Nincs kapcsolat a kettő között.

Ha megsértik a kijárási korlátozást, vagy hangosak, zajosak, satöbbi, akkor a megfelelő hatóságnál lehet tenni feljelentést, indítani pert, birtokvédelmet kérni a jegyzőtől.

Feltételezem, hogy ahogy ilyenkor szokás, használati megosztási szerződés van - de ha nincs, a kialakult rend ráutaló magatartással írásban rögzítés nélkül is egy szerződés jogilag.

Úgy és akkor használják a részüket, ahogy azt a jogszabályok engedik.

flexelek # e-mail 2020.05.01. 11:00

Tisztelt fórumozók! A következővel fordulok önökhöz:
Adott egy osztatlan közös tulajdonú (nyaraló) terület két ingatlannal. Az egyik ingatlan egy ikerház két évvel ezelőttig ez 50-50% arányban a családunké illetve egy másik rokoné volt.A másik ingatlant elővásárlási joggal két éve megvette a másik rokon kiadás céljából így az egész osztatlan közös terület 1000/2700 része a miénk 1700/2700(négyzetméter arány) a másik rokoné. A problémánk az, hogy folyamatosan ki van adva az ingatlan és bunkóbbnál bunkóbb társaságokat kell egész évben elviselnünk ezen az amúgy csendes és nyugodt környéken nem csak minket hanem az összes itt a környéken lévőt zavarják. Jelenleg is ki van adva nem tudom a kijárási korlátozás mellett lehet-e egyáltalán.
A kérdésem az lenne, hogy lehet-e tenni ez ellen valamit lévén osztatlan közös tulajdonról van szó.

MajorDomus # e-mail 2020.03.31. 21:58

Csak megjegyzem,hogy ti igy járnátok a legjobban,mert a eáépitésselt növelt értékből kanátok meg a részeteket,ami a kivásárláskor nem lenne vakószinű.

dildus # e-mail 2020.03.31. 18:58

drbjozsef Köszönöm a válaszát!