Osztatlan közös tulajdon


Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.26. 08:07

Nem vagyok biztos benne, hogy a valamennyi tulajdonostárs egyetértésével létrehozott használati megosztást meg lehet változtatni két tulajdonstárs külön megállapodásával. Úgy értem, a többiekre és a jogutódokra kiható hatállyal nem lehet így módosítani.
Szóval én esélyét látom birtokvédelmi eljárásnak (pernek) is.

M_Erika # 2009.10.26. 19:44

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Osztatlan közös tulajdonú
telken lévő kétlakásos családi ház egyik lakásának eladása esetén, szükséges-e a másik fél elővásárlási jogról való lemondása?

köszönettel: Erika

M_Erika # 2009.10.26. 19:44

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Osztatlan közös tulajdonú
telken lévő kétlakásos családi ház egyik lakásának eladása esetén, szükséges-e a másik fél elővásárlási jogról való lemondása?

köszönettel: Erika

ObudaFan # 2009.10.26. 20:34

Ha az a két lakás egy osztatlan közös tulajdonú ingatlant alkot, akkor igen. Ha a telek meg másvalakié, akkor a telektulajdonos is. (A kérdésből enyhén szólva nem derülnek ki világosan a tulajdoni viszonyok.)

dorka11 # 2009.10.28. 17:34

T. Hozzáértők!

Kérdesem a következő:
Az alperes mikor értesül arról, hogy ellene a felperes pert inditott? Akkor - amikor a felperes a keresetlevelet a birósághoz eljuttatja, vagy akkor, amikor a biróság az első tárgyalásra szóló idézést kiküldi?

pazs # 2009.10.28. 17:49

Az utóbbi. Legalábbis a bíróságtól az alperes nem értesülhet hamarabb.

dorka11 # 2009.10.28. 19:52

Köszönöm Pajzs válaszát!

dorka11 # 2009.10.28. 20:28

T. Hozzáértők!

Illetékfeljegyzési kérelemhez csatolni kell egy adatlapot, melyen többek között az anyagi helyzetemre vonatkozó kérdések is szerepelnek /ingatlan vagyon, egyéb vagyon, bankszámlán lévő összeg, stb. forintban meghatározva, illetve az indokolás - amiért kérném a per végén történő fizetést. Ez az adatlap a kérvénnyel együtt bekerül a dossziémba /gondolom/.

Kérdésem: iratbetekintéskor az alperes ezen iratokba is betekinthet?

A választ előre is köszönöm.

Slaca # 2009.10.29. 03:25

Igen...

Messner Lajos # 2009.11.12. 05:03

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy a Használati Szerződés, amely egy osztatlan közös tulajdon használatát tartalmazza, jog szerint kiterjedhet-e az örökösökre abban az esetben ha azok a szerződésről nem tudnak.

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.12. 07:58

Vitatott.

Messner Lajos # 2009.11.12. 12:10

...Vagyis joghézag...?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.12. 12:59

Nem. Értelmezési és dogmatikai vita.

levendula74 # 2009.11.12. 20:17

Kedves Szakértők!

A következő problémára szeretnék választ kapni. Adott egy társasházi közös tulajdonú kert. A kert egy részének használata hosszú idő gyakorlata és egyébként az adott terület elhelyezkedése (megközelítése körülményes)folytán az egyik lakó kizárólagos használatú területévé vált. Ezt a helyzetet a többi lakó hallgatólagosan elfogadta. Utóbb azonban kocsibeálló kialakítására került sor ezen a területen. Ebben az esetben a kocsibeálló használatáért követelhet e a többi lakó használati díjat vagy a korábbi gyakorlat szerint a hallgatólagos beleegyezés jogán a használat ingyenessége továbbra is fennáll?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.11.12. 20:23

Meg sem építhette volna a beleegyezésetek nélkül, és igen, ha kizárólagosan használja kérhettek bérleti díjat, vagy használati díjat. Ha nem fizet, bontsátok le.

nanemaaa # 2009.11.13. 08:12

Hááááát? Mivel a kert a társasházi törvény szerint osztatlan közös tulajdon, nem hiszem, hogy lehet korlátozni a tulajdonost a telekhasználatban. Egyiket sem. Legfeljebb házirendben lehet valakinek kizárólagos használatba adni. Ebben az esetben persze lehet kérni érte bérleti díjat is.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.11.13. 10:34

:) Kategórikus voltam?

nanemaaa # 2009.11.13. 12:13

Nem...hanem katolikus. :) Amit írtál hibátlan volt, én csak azért pötyögtem hozzá, hogy elméletileg kezelhetik úgy is a kérdést, hogy a társtul épített egy parkolót a közösségnek, oszt az használja, akinek éppen szüksége van rá. Ilyenkor viszont nem kell bérleti díjat fizetni.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.11.13. 18:15

jaja, szükség törvényt bont.

nanemaaa # 2009.11.13. 20:30

Jőzsi bácsi meg házat... bont.
A szükség mennyiért adja a bontott törvényt?

MajorDomus # 2009.11.13. 21:00

Dorka11 NEM ! Amennyiben a biróságnak irsz egy kisérőlevelet,amelyben-kéred adataid zártan történő kezelését. Nem tudom milyen űgyről van szó de a -per jellegétől függően az ellenérdekül fél elönyszerzése miatt mint perbefolyásoló tényezőre is hivatkozhatsz

dorka11 # 2009.11.13. 22:51

MajorDomus!
Az ügy: tulajdonközösség megszüntetése. A pertárgy értéke a felperes tulajdoni hányadának 6 %-a. Ezen a cimen róttak ki részemre egy nagyobb összeget. Mivel a kérdésemre itt korábban igennel válaszoltak, ezért nem kértem illetékfeljegyzést, hanem inkább befizettem az összeget. Véleményem szerint az viszont nem korrekt, hogy a tárgyalás végeztével - ha a biró ugy dönt, hogy az illelték felét a tul.társaknak kell megfizetniük, akkor azt nekem kell tőlük behajtani /mert hát én már korábban leróttam a teljes összeget/. A biróságon ezt a tájékoztatást adták.

dorka11 # 2009.11.13. 23:14

MajorDomus!
Elnézést, de lemaradt a "köszönöm a választ".
Egyébként hol lehet olvasni ezekről a lehetőségekről, és egyáltalán un.precedens perekről, illetve birósági döntésekről?
A választ előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.14. 07:13

A pertárgy értéke a felperes tulajdoni hányadának 6 %-a.
Nem valószínű. Az az illeték.

akkor azt nekem kell tőlük behajtani
Ha akarnád, se tehetnéd meg. Ha nem teljesít önként, akkor majd a végrehajtó.

Célszerű lenne ügyvédet fogadnod. Amilyen tájékozatlan vagy, többet bukhatsz az ügyön, mint amit a házilagos barkácsolással megtakarítasz.

levendula74 # 2009.11.16. 13:03

Nagyon köszönöm a segítséget! A lakók (köztük jómagam is) 7 éve küzdünk azért, hogy a kocsibeálló tulajdonosa fizessen a háznak, mert mi is így értelmeztük a kizárólagos használatot. Sajnos láthatóan bíróság nélkül nem fogjuk tudni érvényesíteni az akaratunkat.
Üdv
PCs