Jó estét,
az alábbi ügyben szeretnék segítséget kérni:
Adott egy osztatlan közös tulajdon 3 tulajdonossal, és egy közjegyzői okirattal, ami alapja a Használati megállapodásnak. A közjegyzői okiratban többek között az is szerepel, hogy a tulajdonostársak nem tagadják meg a tulajdonosi hozzájárulásokat egymástól, különös tekintettel a közművekkel kapcsolatos hozzájárulásokra. A tulajdonosi hozzájárulások megadásáról szóló mondat a Használati megállapodásba is átvezetésre került.
Az osztatlan közös tulajdonú telek két párhuzamos utca közé esik, egyik utca Budapesthez tartozik, a másik nem, de a valóságban csak az ½ rész tulajdonosa tudja mindkét irányból megközelíteni az általa használt telekrészt.
A Használati megállapodásban jelölt terültünkön építkezünk, és szeretnénk bevezettetni a gázt, amit Budapest irányából nem kaphatunk meg, mert az a másik irányból a másik két tulajdonostárs telekrészére már bevezetésre került.
A gázművek tulajdonosi hozzájáruló nyilatkozatát a tulajdonostársak aláírták, azonban egy nappal azelőtt, hogy a gázművek kollegája kijelölte volna a nyomvonalat - ami az ½ rész tulajdonosa által használt telekrészen keresztül jutott volna el az épülő ingatlanunkig - a tulajdonos elhunyt.
Tekintettel arra, hogy egy hagyatéki eljárás lefolytatása 6-12 hónap is lehet, de nálunk haladni kell a munkálatokkal, a gáz bevezetéssel is, megpróbáltam kideríteni, ki lehetnek örökösök. A másik ¼ rész tulajdonosától annyit tudtam meg, hogy talán négyen lesznek, közülük egy külföldön él, de a kapcsolatot nem tudtam felvenni egyikkel sem, hogy jelezzem nekik, hogy át kell menjünk és dolgozni fognak az elhunyt rokonuk telekrészén.
Azon a telekrészen, egy melléképületben lakik egy albérlő, rokoni szál őt nem fűzi az elhunythoz.
Gondoltuk, hogy a tisztesség kedvéért jelezzük az albérlőnek, aki a haláleset óta is ott lakik, hogy gázszerelő fog ott dolgozni, ezért a férjem átment az elhunyt telekrészére, és kirakott egy üzenetet az albérlőnek, hogy szeretne vele telefonon beszélni.
Napok teltek el, az alábérlő nem jelentkezett, majd amikor a férjem meglátta őt a kertben, közelebb ment, hogy elmondja személyesen, amit szeretett volna. Erre a férfi messziről ordított, hogy ne mászkáljon át az ő területére. Mondta neki a férjem, hogy neki ott nincs területe, és hogy mennek a gázosok szerelni, erre megfenyegette, hogy rendőrt fog hívni, mert oda senki nem mehet be. Az ő általa bérelt ingatlant (műhely, ebben lakik) egyébként nem érinti a gáz elvezetése, hiszen a kertben álló órától, a kerítés mentén, kizárólag épületeken kívül fognak dolgozni.
Ráadásul az elhunyt hozzájárult, hisz aláírta a tulajdonosi hozzájárulást, hogy gázt kapjunk, másrészt benne van a használatiban, hogy különösen a közművezetékek tekintetében nem lehetetlenít el minket, és nem is hiszem, hogy szándéka lett volna, mivel a nyomvonal kijelölésére időpont volt egyeztetve vele és a szerelőkkel (csak a halála miatt ez nem tudott megvalósulni).
Kérdésem, hogy
- a Használati megállapodás jelen pillanatban érvényes e, tekintettel arra, az ½ rész tulajdonosa elhunyt, de örökös még nincs (és várhatóan csak hosszú hónapok múlva lesz), nem lépett senki az elhunyt helyébe. Mi a jogi helyzet az átmeneti időszakban?
- Ha így jelenleg nem érvényes a használati megállapodás (és minden területet minden tulajdonos jogosult használni), emelhetek e kifogást az albérlő ottléte ellen, aki egyébként feltételezésem szerint jogalap nélkül tartózkodik az örökös nélküli ingatlanban. Nem elzavarni akarom, de nonszensz, hogy egy idegen miatt nem haladhatunk a munkálatokkal.
- Ha így is érvényes a használati megállapodás, az albérlő tiltakozása ellenére bonthatok az átjárás biztosítására egy átjárónyi kerítést? Dolgozhatnak a gázszerelők? Ha valóban rendőrt hív, hogyan igazolom a munkavégzés jogosságát?
Sajnos az nem opció, hogy megvárjuk a hagyatéki eljárás végét és az örökösök belépését.
Köszönöm szépen