Válás, vagyonmegosztás


11kriszti11 # 2020.03.04. 10:46

Jó napot.
Információt szeretnék kérni.
2017ben házasodtak. Akkor egy olyan házban éltünk férjemmel bejelentve, mely anyósom nevén volt de férjem apja után örökölt pénzből vásárolt meg 2014ben (2015ben ismerkedtünk meg).
Szóval ez a ház anyós nevére került. Mi 2018ban eladtuk az ő beleegyezésével, a vevő a pénz nagyrészét férjemnek utalta, ebből a pénzből vettünk egy külterületi házat mely papíron legelő tehát a ház nincs bejegyezve. A fele az én nevemre, felé férjem nevére került.
Az lenne a kérdésem hogy válás esetén is az enyém marad a fele, vagy pedig nem.?
Illetve tavaly januárban örökölt pénzéből vásárolt felszerelések, tárgyak, ház újításra vásárolt anyag közös vagy sem, ha én azt örökségből vettem, viszont erre igazolásom nincs, mert számlámról leemelt pénzekből vásároltam.
Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.04. 10:50

Az lenne a kérdésem hogy válás esetén is az enyém marad a fele, vagy pedig nem.?
Ezt a kérdést a férjednek tedd fel. (Bár azért van egy tippem, hogy mit fog mondani. Kb. azt, amit a parádi pap...)

A másik kérdésnél nem világos, kinek az örökségéről beszélsz.

Lujza41 # 2020.03.05. 11:29

Üdvözlöm,
2018-ban elváltam. Azóta is van egy közös lakáshitelünk, egy 50/50%-os tulajdonjogunk ugyan abban a házban. Itt ő lakik, ő is fizeti. A válásban úgy van írva, hogy közös a használat és ha kiváltod engem, akkor a nevére kerül az egész. A volt férjem ragaszkodik a házhoz, ígéri, hogy kivált. Ez már a válás óta húzódik.
A kérdésem az lenne, hogy van e mód arra, hogy ezt a dolgot sietessük, kényszerítsük?
Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.05. 15:07

Ismerjük mi azt az ítéletet? (Vagy végzést.)

Daniel2017 # 2020.04.08. 16:03

Üdvözlet!

A jelenleg 1/1 tulajdonomban lévő ház (értéke kb: 25M) felét szeretném átiratni a férjem nevére, ezek után 1/2 arányban lenne ő is és én is tulajdonos.

Mi ilyenkor a teendő és mennyibe kerül ez az átírás egy ilyen értékű háznál!?

A választ előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.04.08. 16:17

Daniel2017,

Olyan jogcím, hogy "átíratni" nincs, ha ellenérték nélkül tennéd, akkor célszerű egy ajándékozási szerződést kötni. Ügyvéd kell hozzá, csak ellenjegyzéssel jegyzik be a tulajdonjogot.

Házastársak között illetékmentes az ügylet.

Az ügyvéd díját kell kifizetni, és a földhivatal eljárási díját. Olyan 30-60ezer közötti az előbbi, 6600 Ft az utóbbi.

Keressetek egy ingatlannal foglalkozó ügyvédet. Az okirat szerkesztése szabadáras, kérdezzetek meg többet is.

alfateam # 2020.04.08. 16:45

Közjegyzői okirat is jó és olcsóbb is.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.08. 20:17

Olyan 30-60ezer közötti az előbbi,

12,5 milliós értékre? 2-4 ezrelékes munkadíj? Ismersz ilyen olcsó kollégát?

Amúgy a közjegyző egészen biztosan nem dolgozik ezrelékben mért díjért. Legalább százalék lesz az.

alfateam # 2020.04.08. 21:45
  1. 5 000 000 Ft feletti, de 10 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 56 700 Ft, valamint az 5 000 000 Ft feletti rész 0,5%-a;
drbjozsef # 2020.04.09. 05:46

KBS,

Az ajándékozási szerződés szólhat 5 millióról is...

wers # 2020.04.17. 06:45

Matek oldaláról szerintem úgy helyes, hogy a mostani értékeket veszitek figyelembe. Úgy, mintha eladnátok most az ingatlant, most visszafizetnétek a hitelt, és a maradékot osztjátok szét.

Ugyanakkor a hitelképesség elbírálásánál a bank csak az én és a rokonom jövedelmét vette alapul

Ez itt nem számít.

(szerintem)

tmiloka # 2020.04.20. 09:25

Jo napot,sajnos valasra kerult az utunk.a kerdesem,hogy hazassag elott vasaroltam egy lakast ami csak az en nevemen van. A lakas kiadasra kerult mi pesig egy csaladi hazban eltunk.a kerdes hkgy valasnal el bukhatom a lakasom felet?kovetelheti rajtam? Vagy mi a lefolyasa ennek.koszonom

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.20. 09:44

Amit az életközösség kezdete előtt szereztek a felek, az az ő különvagyonuk.

Nikol11 # 2020.04.28. 12:11

Tisztelt Ügyvédúr!
A férjem 2016 júniusában elköltözött otthonról.Azóta teljesen külön élünk. 2016. július elején ügyvéd által készíttettünk egy házassági közös vagyont megszüntető szerződést, amiben mindenről rendelkeztünk. Ez év márciusában hivatalosan is elváltunk közös megegyezéssel. A bíró előtt kimondtuk, hogy egymással szemben semmiféle követelésünk nincs. Az exférjem most kezdett el fenyegetőzni, hogy minden vagyonomból ki fog forgatni, amit csak lehet, visszakövetel. A kérdésem az: Van erre lehetősége?

drbjozsef # 2020.04.28. 13:15

Nikol11,

Igen. Követelni nem jogellenes.

Nikol11 # 2020.04.28. 14:38

Tisztelt Ügyvédúr!
Az előbbi kérdésemmel kapcsolatban még arra vagyok kíváncsi, hogy elévülés nincs ebben az esetben? Vagy ha az exemnek 5 vagy 10 év múlva jut eszébe valami, akkor is perelhet?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.28. 15:56

Az attól függ. A tulajdoni igények például pont nem évülnek el.

De szerintem gyere vissza akkor, ha konkrét lépéseket tesz az úriember. Addig csak szófia beszéd az egész.

drbjozsef # 2020.04.28. 16:35

Nikol11,

Mit jelent a "rendelkeztünk" szó esetetekben? Azt, hogy "rendeztétek" is?

Van közös tulajdonotok, vagy bármi ami még közös?

Mindenki megkapta a sajátját, elosztottátok a közöst, ki ezt kapott, ki azt, szét lett osztva minden?

Nikol11 # 2020.04.29. 11:07

Tisztelt DRBJOZSEF!
Igen, mindent rendeztünk már 2016. júliusában. Azóta közös tulajdonunk nincs.Minden szét lett osztva.

drbjozsef # 2020.04.29. 15:10

Nikol11,

Akkor olyan sok esélye bármi érdemlegesre nem nagyon van.

Ne foglalkozz vele. Szerintem csak a szája nagy. Amúgy sem tehetsz semmit.

Ha kér, követel, emlékeztesd az ügyvéd előtt kötött megállapodásra, oszt hajtsd el a vérbe.

Nem tudod megakadályozni, hogy pert indítson, de a leírásod alapján esélye nem sokkal tér el a zérustól.

Ahogy az ügyvéd úr írta, ha lesz valami konkrét követelése, akkor kérdezz. Addig nyugodj meg, és ne idegesítsd tovább vele magadat (Leginkább talán pont ez lehet a célja).

hszt # 2020.05.08. 11:42

Üdv mindenkinek.

A húgomat, és közös gyermeküket elhagyta az élettársa. A vagyonmegosztással kapcsolatban lenne kérdésem. Még semmiben nem állapodtak meg, a vírushelyzet miatt még semmilyen jogi lépest nem tettek. Szeretnénk előre tájékozódni, mert az élettársa viselkedéséből, semmi jóra nem számítunk.
A házuk megvásárlásakor közösen vettek fel bankhitelt. Ekkor hivatalosan élettársi kapcsolatot létesítettek, de már ez előtt 2-3 évvel együtt éltek. A tulajdoni lapon 50-50% vannak bejegyezve.
Majd évek múlva, mikor díjmentesen ki lehetett fizetni a hitelt, én kölcsönöztem meg az összeget, hogy megszabaduljanak a banktól. A kölcsönről, annak törlesztéséről szóban állapodtunk meg, papírt nem írtunk semmiről. Tudom, hiba volt. A kölcsön tényét, egyedül a bankszámla kivonatomon látható utalással tudom bizonyítani, a húgom számlája felé. Illetve a húgom számlájáról ugyanezen összeg, bank felé indított utalásával. Valamint ő elismeri a tartozást. De mivel egyenesági rokon, nem tudom ez jogilag mennyit számít. A kölcsön kb. 70%-val még tartoznak, ami kb. a jelenlegi piaci értéke a háznak. Igazából a törlesztésükről sincs semmilyen papír, mert havonta kp-ban adták vissza.
A kérdésem.
Az összes vagyonuk ez a ház, amiben a húgom maradt a közös gyerekükkel. A ház papíron tehermentes, de felém kb. a ház értékének megfelelő összeggel tartoznak. A vagyon megosztáskor a húgom vagy én, bármilyen módon érvényesíteni tudja/tudom ezt a tartozást?

Köszönöm a segítséget.

Ui. nem a pénzem miatt aggódom, arról már lemondtam. De a húgomnak 100e alatti fizetésből, bármilyen összeg kifizetése anyagi csőd. A ház eladása pedig nem opció.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.08. 14:16

A kölcsön tényét, egyedül a bankszámla kivonatomon látható utalással tudom bizonyítani,
Az ő vagyonjogi vitájukban neked aligha kell bizonyítanod bármit is, te abban nem lesze fél. Egyébként a kölcsönadás tényét egy banki utalás bizonylata általában megfelelően bizonyítja.

Neked a húgod tartozik. A ház meg marad fele-fele, ezen már nem nagyon lehet változtatni. Egyébként pedig a húgod nem fog ügyvéd nélkül boldogulni. Szerintem. (Még a kérdéseid se túl jók.)

hszt # 2020.05.08. 18:21

Köszönöm a választ.
A kölcsönt mindkettőjüknek adtam, talán ezt félreérthetően írtam le. Csak a húgom számláján keresztül történt a végtörlesztés, mivel az volt a hitelhez kapcsolva. Szerintem életszerűtlen, hogy miközben közösen tartoznak a bank felé, a hitel kiváltására kapott összeggel, már csak a húgom marad adós.
Ügyvédtől mindenképp tanácsot akarunk kérni, ha végre a vírushelyzet normalizálódik.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.08. 19:22

A kölcsönt mindkettőjüknek adtam
Csak nem tudod bizonyítani.

drbjozsef # 2020.05.08. 19:48

Azt szerintem nem is szükséges neki.

A kölcsön tényét, egyedül a bankszámla kivonatomon látható utalással tudom bizonyítani, a húgom számlája felé. Illetve a húgom számlájáról ugyanezen összeg, bank felé indított utalásával.

Ez arra legalábbis elég, hogy a húg is igazolja, hogy ő fizette ki a teljes tartozást a különvagyonából, hiszen ajándékba kapta. Vagyis megtérítési igénye megvan az élettárs felé.

Bár, ha jól értem, az élettárs elismeri a tartozást.
(legalábbis most még, de ha őt is kiokosítja egy ügyvéd, akkor ez már nem biztos, hogy így lesz, sőt.)