Válás, vagyonmegosztás


Majordomus # 2023.10.30. 20:15

A blöff mindig hatásos.

Először is egy családjog specialista ügyvédet keressen,mert ha dörzsölt az élettárs,akkor nagyon rosszul jön ki a vagyonmegosztásból.

Emma # 2023.11.02. 06:32

Annyira nem blöffnek gondoltuk a bérleti díj kérését... de mi van ha ezt sem fizeti?

Majordomus # 2023.11.02. 20:31

Arra nagyon jó hogy kiugrassza a nyulat a bokorból.

Meg ne kérdezd hogy honnan vegyél nyulat....

Emma # 2023.11.03. 09:47

Köszi :)

Szerintem van több ilyen nyulunk is, csak a bántalmazó még mindig félelemből nem meri ezeket előszedni a nárci miatt... Lehet nárci ügyvédet kell találnunk a nyulakhoz ?!! Van most is, nem nárci, csak valahogy nem ötletel a nyulakkal.

Emma # 2023.11.03. 09:48

Javítok!!

Köszi :)

Szerintem van több ilyen nyulunk is, csak a BÁNTALMAZOTT még mindig félelemből nem meri ezeket előszedni a nárci miatt... Lehet nárci ügyvédet kell találnunk a nyulakhoz ?!! Van most is, nem nárci, csak valahogy nem ötletel a nyulakkal.

Majordomus # 2023.11.03. 21:14

Keress dörzsölt családjogi ügyvédet mert ez neked egyedül nem fog menni.

fonix # 2023.12.21. 11:24

Üdvözlet!
Közös ingatlanunkból a férjem szeretné a jogosan számára járó 50%-ot megkapni a válás során, de sajnos nincs módom egyben csak apránként ezt neki kifizetni. Ez neki nem felel meg, megértettem, bár az ő hibájából válunk, mert kiderült, hogy évtizedekig élt kettős életet, számtalanszor csalt meg- de ez végül is lényegtelen. Ami fontos, hogy 3 gyermekünk van, két nagykorú egyetemista, és egy 12 éves. A kicsivel nagyon szeretnénk a házunkban maradni, de ez elől teljesen elzárkózik a férjem, mondva oldjam meg, vagy menjünk valahova, a fele pénzből. Dolgozom, van egy egyéni vállalkozásom- pedzegedte, hogy ebből is kérheti a felét, amit tudom, hogy jogilag megtehet- ő hébe-hóba dolgozik, gyakorlatilag a vállalkozásom tartja el a családot, de annyit nem termel, hogy milliókat kivegyek bármire is..
Az lenne a kérdésem, hogy megtehetem-e, hogy a fele házat a 3 gyerekemnek ajándékozom,- holtig tartó haszonélvezettel, így is kötelezheti-e őket, hogy fizessék ki neki a saját részét? Azt gondoltam, elkezdem közben összespórolni amit kér, és idővel megveszem azt a részt, nem kisemmizni szeretném, csak némi méltányosságot, de sajnos nem megy. A gyerekek beleegyezése nélkül el tudja-e adni a házat, illetve a részét, vagy rá lehet-e kötelezni őket az eladásra, és az én haszonélvezetemmel mi lenne ez esetben?

Köszönöm.

drbjozsef # 2023.12.21. 12:36

Az lenne a kérdésem, hogy megtehetem-e, hogy a fele házat a 3 gyerekemnek ajándékozom,- holtig tartó haszonélvezettel, így is kötelezheti-e őket, hogy fizessék ki neki a saját részét?
Tévedés már az alapállás is. Neked sem kell kifizetned a "részét", nekik se kellene. Hiszen az saját "része" most is az övé.

A gyerekek beleegyezése nélkül el tudja-e adni a házat, illetve a részét, vagy rá lehet-e kötelezni őket az eladásra, és az én haszonélvezetemmel mi lenne ez esetben?
Igen, a saját részét bármikor, bárkinek eladhatja, a tulajdonostársnak elővételi joga van a tulajdoni hányadára.
A te haszonélvezeted megmaradna a GYEREKEK részén, hiszen eleve csak azon lenne. Nincs ennek köze az ő "részéhez".

Egyébként a bíróság simán feljogosíthat a teljes ingatlan használatára. Érdemes lenne legalább átolvasnod a Ptk negyedik könyv V. és VI. fejezetét, 4:34.§ - 4:62.§. De még jobb lenne egy jó családjogi ügyvédet keresni.

Napvitorla # 2023.12.22. 20:03

Kedves Szakértők!
Az lenne a kérdésem, hogy válás esetén, ahol nincs ingatlanvagyon, se gyermek, milyen formában kell nyilatkozni a vagyonmegosztásról? Közös megegyezés lenne, de egy ilyen vagyonjogi megállapodást (lehet, hogy nem ez a neve) elegendő e egy papírra vetni és két tanúval aláíratni. Vagy kell ügyvédi ellenjegyzés? Mit fogad el a bíróság?
Köszönöm!

Majordomus # 2023.12.22. 20:23

Akkor miről akartok megegyezni?
Kanalak és tányérok?

Napvitorla # 2023.12.23. 08:56

Nem kanalak, tányérok. Vannak nagyértékű autók, műszaki cuccok, Kft, stb. Az lenne a kérdés, hogy erre van e valamiféle előírás, vagy elég egy közösen aláírt “ sajtcetli”. Mit fogad el a bíróság? Kell e ellenjegyzés?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.23. 10:20

Házassági vagyonjogi szerződést érvényesen csak ügyvéd által ellenjegyzett okiratban lehet kötni. De hogy jön ide a bíróság? Miért kellene "elfogadnia" a szerződéseteket?

Alapos # 2023.12.23. 10:37

Napvitorla

Mondjuk a vagyon (ez eseteben az ingó vagyon )megosztását meg kell előzni egy ingóság leltárnak.
Azután az elosztásról kell egyezkedni. Ha megegyeztek a felek, ezt írásban rögzítik,pl. jegyzőkönyv formájában.
Annak vannak formai/alaki követelményei,ha azoknak megfelel miért kellene ellenjegyezni?

Aztán hogy egy 'nullkilométeres' bíró elfogadja vagy sem, akkor jön a következő lépés.

Tehát kell egy leltár,azt eleve a két birtokos elfogadja, majd hosszas egyezkedés után....ha megegyeznek...azt írásos formában rögzítik.Lehet pl egy jegyzőkönyv,vagy simán egy emlékeztető.
Pontos megnevezéssel, datálással,tanukkal és aláírással.
Több oldalnál az oldalakat számozni és szignálni kell.

Alapos # 2023.12.23. 10:56

De hogy jön ide a bíróság?

Nagy valószínűséggel a válást lefolytató bíróságra gondol a kérdező.
Egyébként elégnek kell lenni egy nyilatkozatnak is.Ebben a nyilatkozatban rögzíti...kijelenti a két fél, hogy az általuk ismert 6 vagy 66 tételből álló ingóságok elosztásáról megegyeztek.A megegyezéshez se ügyvédnek se bírónak semmiköze.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.23. 11:13

Fölösleges dolog erről a bíróságnak nyilatkozni.

(De az ügyvédnek annyi köze van hozzá, hogy az ellenjegyzése nélkül érvénytelen. Szerintem az elég komoly.)

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.23. 11:16

miért kellene ellenjegyezni?

Gondolom, az előterjesztő miniszter részletes indoklásában megtalálod a választ. Ti. a Ptk. 4:65. § (1) bekezdése szerint a házassági vagyonjogi szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták.

Napvitorla # 2023.12.23. 15:53

Azt hiszem Alapos értette mit szerettem volna tudni. VÁLÁS esetén a vagyonmegosztás írásos módjáról érdeknődtem, NEM házassági vagyonjogi szerződésről. Szerintem ez egyértelmű volt a kérdésemnél.

drbjozsef # 2023.12.23. 16:00

Napvitorla,

Nem akarlak elkeseríteni, de KBS speciel ügyvéd, természetesen neki van igaza (az eddigi házastársi közös vagyon megosztása természetesen egy vagyonjogi szerződésnek számít, mégis mi másnak, papucs orrán pamutbojt?), és Alapos olvtársunk bár igen lelkes, teljes homályban van esetedben. Leginkább a válás és a vagyon megosztása mosódik össze nála, de ez nem baj, az emberek túlnyomó többsége így van vele (biztos a sok Petrocelli nézés lehet az oka)...

Kovács_Béla_Sándor # 2023.12.23. 17:19

A bontóperben ma már nem csak hogy nem kell rendezni a felek vagyoni vitáját (korábban is csak a közös megegyezéses váláshoz kellett), hanem nem is lehet. Ahhoz megegyezés híján külön per kell.
Ha viszont megegyezés van, akkor az egész kérdésed felesleges, Napvitorla - ezt mondtam már a legelején. Ha egymás közt akár csak szóban megegyeztek, ki-ki birtokba veszi a jutóját, akkor ki szólna bele? Ki firtatná, hogy alakilag nem érvénytelen-e az a szerződés? (És ha firtatná, akkor mi van?)

Napvitorla # 2023.12.23. 19:48

Köszönöm szépen KBS és drbjózsef! Most már minden világos.

Majordomus # 2023.12.23. 20:56

Mire elváltok legyen szétpakolva a putyerka..

bvfan # 2023.12.29. 11:57

Kedves Fórumtagok!

Feleségemmel néhány hónapja már külön élünk, bontóper még nincs, azzal várunk egy alkalmasabb pillanatra (babaváró hitel is van, egy gyermek született miután felvettük, tehát most kamatmentes).
A közös lakásban ő maradt a 2 kiskorú gyerekünkkel, én albérletben lakom. Ő családi segítséggel ki akar engem vásárolni, ezért házassági vagyonmegosztási szerződést tervezünk kötni.

Kérdéseim:

0. Az ügyvédet aki készíti majd a szerződést, a feleségem hozza, konzultáljak-e egy másikkal mielőtt aláírok bármit?

  1. Egyértelműen különvagyonba tartozó ingatlanokat bele kell-e írni? (pl. örököltem szüleimtől/nagyszüleimtől ingatlan tulajdonrészt 3 ingatlanban is)
  2. Bele kell-e azt írni, amit már elosztottunk? Bankszámlapénz, értékpapírok, autók (egyik eleve az én nevemen van, másik az övén), amikről itt szó van. Egyéb ingóságokat bele kell-e írni?
  3. A megváltás keretében átvállalná a lakáshitelt és a Babaváró törlesztését is. A lakáshitel az ő nevén van, én kezes vagyok, szerződésmódosítás lesz, a továbbiakban nem leszek kezes, egyedül lesz a hitelben. Viszont a Babaváró problémásabb, mert az én nevemen van, az én számlámról vonják, ez nem módosítható, a kérdésem az, hogy lehet-e olyat, hogy a vagyonmegosztási szerződésben vállalja, hogy ő kifizeti nekem a törlesztőrészletet minden hónapban?
  4. A közös lakás fele arányban az én tulajdonom. Ha perben döntene a bíróság, akkor ha jól tudom, az a bírói gyakorlat, hogy a 2 bennmaradó kiskorú gyerekre való tekintettel csökken a tulajdonrész megváltási ára. Én ezt az összeget szeretném megcélozni a megegyezésben. Van erre valami "ökölszabály", hogy mégis hány % "kedvezmény" szokott járni?

Olvastam ilyet, hogy "a beköltözhető forgalmi értéket csökkentik meghatározott százalékkal (konkrét esetekben 10-25-30%)", vagy "a beköltözhető és a lakott forgalmi érték különbözetét veszik alapul, és a különbözet bizonyos hányadában (konkrét esetekben 10-20%) számolják el a gyermek(ek) lakhatási jogának értékét", de olyat is láttam valamelyik neten fentlevő pár évvel ezelőtti ítéletben, hogy gyerekekenként 10-10% és kész. Melyik ezek közül a jelenlegi gyakorlat? Illetve nekem az első két eset nem tűnik túl egzaktnak, pl. elég nagy különbséget jelenthet pénzben mondjuk a 10 és a 30%, milyen szempontok befolyásolják ezt?

5. Az előzőben említett lakás piaci árának meghatározásánál egy esetleges perben számít-e az, hogy mi szerepel mondjuk a KSH ingatlanadattárban az adott környéken (társasházban) négyzetméterárként vagy hogy a szomszéd lakást mennyiért adták el múlt héten (pont most történt egy eladás)? Lehet-e ezekre hivatkozni vagy jön egy szakértő és mond egy számot és mindenki elfogadja, mert mást nem tehet?

Előre is köszönöm a válaszokat

groszfater@gmail.com # 2023.12.29. 16:36

A Kúria Polgári Kollégiumának 1/2022. (V. 30.) PK véleménye a házastársi közös vagyon megosztásának egyes kérdéseiről

Majordomus # 2023.12.29. 21:54

Bvfan
Komoly pénzről van szó.
Olcsóbb megoldás ha fogadsz egy (ingatlanjogász)ügyvédet aki a te érdekeidre figyel oda és járatos a bsbaváró hitel ügyében is.
Megoldás lehet ha a gyerektartás összegéből levonod a hiteltörlesztő összegét.
A különvagyonodnak ehhez semmi köze, az a tiéd.
A lakás árának meghatározásánál várd meg a feleséged ajánlatát.
Illetve az ő ügyvédje készítsen egy szerződéstervezetet amit a tiéddel átnéztek.

szakvizsga2015 # 2024.01.07. 12:28

Tisztelt Hozzáértők!
Az unokatestvérem válni szeretne, mindenben megegyeztek. Magyarországon kötöttek házasságot, de már nincs kötődése Magyarországhoz, mert tartósan Ausztriában él, magyar lakcímkártyáján az szerepel, hogy külföldi lakcím. Közös magyarországi lakóhelyük nem volt a feleségével. Kérdésem lenne, hogy beadhatja-e Magyarországon is a válókeresetet és ha igen, akkor hol? Köszönöm szépen.