Öröklés, végrendelet,köteles rész


drbjozsef # 2023.10.15. 14:13

Azért kicsit sok a 9 %! Mondjuk egy családi háznál.

Nézőpont kérdése.
Szerintem meg a 91% amit kap az elég sok.

Napsugar05 # 2023.10.15. 13:16

Szeretném kérni hogy valaki magyarázza el hogy ez mit jelent , köszönöm szépen előre is! „ Nem tárgya az öröklési illetéknek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett olyan vagyoni értékű
jogra, amely a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra (öröklésre) tekintet
nélkül marad fenn.

Majordomus # 2023.10.14. 22:13

Azért kicsit sok a 9 %! Mondjuk egy családi háznál.

Napsugar05 # 2023.10.14. 20:10

Drbjózsef! Senki nem él már sajnos csak mi ketten a nővéremmel. Köszönöm szépen a gyors választ!

drbjozsef # 2023.10.14. 19:10

Napsugar05,

Anyukád testvérének halálakor a leszármzói örökölnek, vagy a házastársa.
Ha egyik sincs, akkor az elhunyt szülei örökölnének.
Ha ők sem élnek, akkor az ő helyükön az ő leszármazóik örökölnek.
Ha másik testvére nem volt, akkor anyukád örökölne, ha ő sem él, akkor ti.
Ezt csak azért írom így, mert nem részletezted jobban, de ha nincs se élő nagynénétek/nagybátyátok, sem unokatestvéreitek, akkor te örökölsz és a nővéred fele-fele arányban.

Tekintve, hogy ez nem egyenesági öröklés, ezért illetéket kell majd fizetnetek. Főszabály szerint lakóingatlanra 9%, egyéb ingatlanra és ingóságok után 18% (gépjármű, termőföld lehet eltérő).

Napsugar05 # 2023.10.14. 18:25

Üdvözlök mindenkit! A kérdésem az volna hogy anyukánk testvére elhunytakor ki örököl törvény szerint, ha már csak én és a nővérem élünk? Ez oldalági öröklésnek számít?

Majordomus # 2023.10.07. 19:07

A biróság itélete a mérvadó....
Ha nem is mindig érezzük igazságosnak...

jucus1974 # 2023.10.06. 21:16

Rég jartam erre. Majordomus ! Nekem írta anno ,hogy kellene ügyvéd. Van csak nem a hagyaték a szakterülete. Egyébként a földügy ,még mindig. Most a törvényszék is helyben hagyta ,h az unokahúg örökölje. Pff. Felesleges a végrendelet.. .. Mar a masodikkal talalkozom ,ahol nem az van amir az örökhagyó akart...

Majordomus # 2023.09.30. 21:44

Akkor gyorsan le kell nyomni a válást.

Bimbus # 2023.09.30. 12:31

Majordomus

Szívózni fog. Már most is azt teszi. Pl. Nem mehetnek be a gyerekek a ingatlanba. Az unokája kerékpárját sem lehet elhozni, stb.

Bimbus # 2023.09.30. 12:27

Majordomus

Igen, ismerem a férj álláspontját. Azt kéri, hogy a feleség mondjon le a lakás tulajdonrészéről a javára.

Majordomus # 2023.09.29. 19:22

A férj álláspontját ismered?

Gondolod hogy szívózni fog?

Bimbus # 2023.09.29. 06:38

osztap!

Hálásan köszönöm a segítséget. Az utat kijelölted, amin haladnunk kell. Köszönöm.

osztap # 2023.09.28. 20:17

Bimbus,

Egyébként ez az egész kötelesrész csak akkor érdekes, ha (i) a házasság még fennáll a feleség halálakor, ÉS (ii) az örökös sikertelenül hivatkozott az életközösség megszűntére, ÉS (iii) van végrendelet, amiben a feleség a férjet kizárja az öröklésből (nem kitagadja - a kizáráshoz nem kell indok, de akkor a férj csak a kötelesrészre jogosult)
Miért:
(i)-et előbb írtam.
(ii) ha sikeresen hivatkozott, akkor a férj az öröklésből kiesik, azaz úgy kell tekinteni, mintha nem is lenne. Ekkor a férj a Ptk. 7:75. § szerint nem jogosult kötelesrészre, mert nem törvényes örökös
(iii) ha nincs végrendelet, és a házasság fennáll, és az örökös sikertelenül hivatkozott az életközösség megszűntére, akkor a férj törvényes örökös, azaz várhatóan többet kap, mint a kötelesrész (hacsak pl. nem ajándékozott el a feleség komolyabb összegeket az elmúlt 10 évben)

osztap # 2023.09.28. 20:03

Bimbus,

A válás megszünteti a férj jogát a köteles részre.
Igen.

Ha a válás előtt bekövetkezne a halál, akkor a közjegyzői nyilatkozatban a férj méltatlanná válásáról való indoklással zárható ki a köteles részből.
Nem. A kötelesrész csak akkor nem jár a férjnek, ha a felesége végrendeletet tesz, és abban kitagadja. Ez elég súlyos dolog miatt lehet csak, a tankönyvi példa az, hogy az életére tör. A teljes lista a Ptk. 7:78. §-ban van, azzal, hogy az érdemtelenség definíciója a 7:6. §-ban.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Érdemes hozzáolvasni a házastársi kötelezettséghez:
https://jogaszvilag.hu/…gbol-6-resz/?…

Ha úgy dönt, hogy végrendelkezik, érdemes közjegyző, de legalább ügyvéd előtt tenni, nem házilag barkácsolni. Sok gondot megelőz.

Bimbus # 2023.09.28. 19:35

osztap

Köszönöm szépen, megértettem.
Gondolom, a köteles részre is az vonatkozik, mint a haszonélvezetre. A válás megszünteti a férj jogát a köteles részre. Ha a válás előtt bekövetkezne a halál, akkor a közjegyzői nyilatkozatban a férj méltatlanná válásáról való indoklással zárható ki a köteles részből.

Majordomus # 2023.09.28. 19:13

Szerintem a közjegyző előtti nyilatkozat hasznos tanács. Érdemes megfogadni.

osztap # 2023.09.28. 17:53

Bimbus,

Szerintem tévedsz. Leegyszerűsítve: a válóperben - ha nincs megegyezés a házastársak között - pont az életközösség végleges megszűnését kell bizonyítani ahhoz, hogy a bíróság a házasságot felbontsa. Tehát a per megindítása nem bizonyítja az életközösség megszűntét. (Hasonlóan: ha pl. ellened valaki pert indít, hogy fizess meg x forintot, a per megindítása nem bizonyítja, hogy x forinttal tényleg tartozol. Jól is néznénk ki.)

Ptk. 4:21. § [A házasság felbontása]
(1) A bíróság a házasságot bármelyik házastárs kérelmére felbontja, ha az teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. A házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlása állapítható meg különösen abban az esetben, ha a házastársak között az életközösség megszűnt, és annak helyreállítására – az életközösség megszűnéséhez vezető folyamat, illetve a különélés időtartama alapján – nincs kilátás.

Bimbus # 2023.09.28. 17:24

drbjozsef, osztap

Köszönöm szépen a véleményeteket, megértettem mi a teendő. A volt feleségem megindította a válókeresetet, az első tárgyaláson túl vannak. Novemberben lesz a következő, ahol várhatóan ki is fogják mondani a válást. Ha ez megtörténik, akkor minden rendben van. A válás nem kamu, valóban évek óta megromlott a kapcsolatuk.
Ha nem mondják ki a válást, akkor nem biztos, hogy a volt feleségem a harmadikat meg fogja élni. Ebben az esetben azt gondolom, hogy a megindított válóper egyértelműen jelzi, hogy az életközösség nem áll fenn. Tévedek?

osztap # 2023.09.28. 14:41

Bimbus,

Ahogy drbjozsef írja, a válás nyilván megszünteti a férj jogalapját a haszonélvezet öröklésére. De ha az idő szorít, és reális veszély, hogy nem válnának el a feleség haláláig, akkor a feleségnek érdemes olvasgatnia a következőt:
Ptk. 7:62. § [Házastárs kiesése a törvényes öröklésből]
(1) Nem örökölhet az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás.
(2) Az örökhagyó házastársának az öröklésből való kiesésére az hivatkozhat, aki a kiesés folytán maga örökölne, vagy a végintézkedéssel reá rótt kötelezettségtől vagy más tehertől mentesülne.

Intézkedjen a feleség most, hogy az életközösség (közös háztartás, érzelmi és gazdasági közösség) megszűntét a gyerekeinek mint örökösöknek minél könnyebb legyen bizonyítaniuk, akkor is, ha a házasságot a haláláig nem bontják fel. Ehhez az kell, hogy a férjjel közös életük minél több szálát bizonyíthatóan vágja el, pl. jelentkezzen ki a közös lakásból, szüntesse meg a közös bankszámlát/biztosítást/telefont, ... stb. Akár tegyen nyilatkozatot közjegyző előtt, hogy az életközösséget véglegesen megszűntnek tekinti, és minél jobban részletezze, hogy miért. És adja oda ezeket a papírokat a gyerekeknek, mert semmit nem érnek, ha ők nem tudnak róla, vagy nem tudnak hozzájuk férni.
A II. fejezet itt ad példákat, hogy mit tekint a joggyakorlat az életközösség megszűntének:
https://acta.bibl.u-szeged.hu/…_007-018.pdf

drbjozsef # 2023.09.28. 12:05

Valóban megilleti válás után a haszonélvezeti jog a jelenlegi férjét?
Kicsit félreérthető. Válás után nem illeti meg.
Úgy érted válás ÉS a volt feleséged halála után?

Az életközösségük megszűnt, visszaállíthatatlanul megromlott? Mert ha nincs közöttük egyetértés, és nyilvánvalóan csak azért akar elválni, hogy a törvény szerint járó jogban korlátozza a férjét, az nem biztos, hogy menni fog.
Elvileg ha nem házasok, akkor nem jár a törvényes öröklés szerinti haszonélvezeti jog. De ha a férj vitatja azt a válópert (amit el is tud húzni ha akar hónapokig is), akkor lehetnek gondok.

Meg kellene ezt értelmes emberek módjára beszélniük egymással. Van a férjnek hova mennie?

Bimbus # 2023.09.28. 11:34

Válás után az utolsó közöstulajdonú lakás haszonélvezeti joga megilleti-e a túlélő volt házastársat?
A volt feleségem előrehaladott rákos beteg. A második házasságát is felakarja bontani még a halála előtt. Albérletben lakik. A férje az utolsó közös tulajdonú lakásban él. Az a félelme, hogy a közös tulajdonú lakásuk őt megillető tulajdonrészére a jelenlegi férje haszonélvezeti jogát fogják bejegyezni, ami a velem közös gyerekek örökrészét csökkentené. Valóban megilleti válás után a haszonélvezeti jog a jelenlegi férjét? A válás után ez a jog nem vész el?

drbjozsef # 2023.09.10. 05:05

HelenD,

így van, nem jól értetted. Feltehetőleg a külön vagyonnál lehet a félreértés, mert válás esetén az nem számít a másik félnél, de öröklésnél igen (kivéve az esetleges ági vagyont, de az más).

HelenD # 2023.09.09. 20:54

Majordomus,

Kb. a fele. 25 milliót fizettem, akkor ért kb 50 milliót.

Majordomus # 2023.09.09. 20:40

Mekkora rész volt az ajándék a ház értékéből?