Köszönöm. A számlákat rendben fizetem, nincs elmaradás.
De fölösleges 2 kört futni, ha egyet is lehet.
Öröklés
Tisztelt Fórumozók,
Örököltem egy lakást öröklési szerződés alapján. (nem állok rokonságban az örökhagyóval)
Arra lennék kíváncsi, hogy ilyen esetben mennyi szokott lenni az öröklési illeték? Én úgy tudtam, hogy ilyen esetben 4 %, de a polgármesteri hivatal ügyintézője szerint 9 % lesz..
Nyilván Ő jobban tudja, de meg tudná erősíteni azért itt is valaki, aki képben van?
Nagyon köszönöm.
Lakóingatlan öröklési illetéke 9%.
A 4% a visszterhes vagyonátruházás (pl. adás-vétel) illetéke.
A szerződéssel öröklés visszterhes szerzés.
Kovács_Béla_Sándor
Köszönöm, akkor mégiscsak 4 % a helyes, ha jól értem..
Üdvözlet! Testéremmel megörököltük szüleink lakását. Ő a tovább értékesítés előtti pillanatban kitalálta, hogy kivásárol az örökségemből. Telik-múlik az idő, de semmi előrelépés nincs a dologban. Sőt. Már ősz végi adás-vételt lebegtet. Szerződést nem akar addig írni. "Majd várni fogsz." Kb ennyit tud mondani. Mit tehetek? Van erre vonatkozólag törvényi szabályozás?
Mi köze ennek az örökléshez?
Nem vagyok tisztában a jogi szaknyelvvel. Ha ez nem öröklési téma, akkor hagyaték? Kérem segítsen ki.
Az se. Közös tulajdoni probléma. Az tök mindegy, hogy a közös tulajdon történetesen örökléssel jött létre.
Köszönöm! Már bentebb vagyok (és tényleg).
Üdvözlöm. Nagynéném a napokban elhunyt. Gyerekei, férje, élettársa nincsen. Édesanyja és testvére él, egyenesági vagy oldalági rokon nincs más. Édesanyja viszont alzheimer kórban szenved, már a nevét sem tudja. Mi ilyenkor a terndő, hogy az ügymenet, hagyaték egyszerűbbé váljon? Ha jól tudom legalábbis az édesanyja és a testvére az örökösök. Köszönöm
Ritimi84,
Ha él az édesanya, akkor ő az egyedüli örökös, ilyenkor a testvér nem örököl.
Van gondnoka az édesanyának? Ki az?
Egyszerűbbé?
Ha örököl, eljár helyette a gondnoka. Ha ő is meghalna, örököl utána az élő gyermeke, a most elhunyt testvére.
Pártízezer forint közjegyzői költség, más bonyolultság nincs benne.
Ha ezt a lépcsőt szeretnétek kihagyni, hogy egyből a testvér örököljön, akkor az édesanyának vissza kell utasítania a hagyatékot. Ezt a nevében a gondnoka teheti meg, de kelleni fog hozzá a gyámhivatal hozzájárulása is (pláne, ha a testvér a gondnoka). Az pedig nem fogja engedni, ha vagyon van a hagyatékban. A hivatalnak a gondnokolt érdekét kell néznie, akkor is, ha cselekvőképtelen.
Szerintem nem nagyon tudjátok egyszerűbbé tenni, de ezen plusz költségen kívül nem lesz ezzel különösebb teendő.
Ritimi84, drbjozsef,
az édesanya és a testvér örökölnek, fejenként egyenlő részben /Ptk. 7:63. § (1)-(2) bek./
helyettes017
Ne vezesd félre a kérdezőt, drbjozsef írta jól:
„Ha él az édesanya, akkor ő az egyedüli örökös, ilyenkor a testvér nem örököl.”
De ha már beidézted a paragrafus számát, akkor el kellett volna olvasni:
„7:63. § [Szülő és a szülő leszármazójának öröklése]
(1) Ha leszármazó és házastárs nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben.”
Itt csak egy szülő él, az édesanya, tehát ő örököl egyedül.
7:63.§ (2) Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói.
Igaza van oligaligának és helyettesnek, én tévedtem.
A kieső apa helyén a gyermeke örököl. Valóban 50-50%-ban.
Ugyanakkor a többi része lényegében nem változik : ha a "leegyszerűsítés"-t úgy érti a kérdező, hogy a beteg édesanya ne örökölje a hagyaték felét, mert utána majd úgyis a gyermeke fogja majd örökölni, akkor a többit fenntartom. Szerintem többe lenne a leves, mint a hús (utánajárásban, kérelemben, ügyintézésben, időben bizonyosan).
Tisztelt Fórumozók!
Édesapám 2019 november 8.-án elhúnyt otthonában. A felesége aki nekem szó szerint mostoha anyám volt 11 éves koromtól(direkt nem írtam nevelőanyát), minden holmiját elégette az udvaron még aznap, a pótólhatatlan családi fényképeket is amik még nagyszüleim és dédszüleim után maradtak. A kapcsolatuk nagyon rossz volt már évek óta, de a mostohaanyám és annak lánya mindig is ki akartak forgatni az örökségemből és ez úgy néz ki sikerült is.
Megpróbálom röviden összefoglalni a lényeget.
Én a fővárosban élek már évtizedek óta, 1994-ben házasodtunk össze a férjemmel. Édesapám 200 km-re lakott egy kis faluban, a férjemmel gyakran lejártunk. Miután elválrtam és egyedülálló anya lettem 4 gyermekkel, nem nagyon tudtam lejárni, sem pénzem nem volt, sem időm. Mivel nem volt autóm és ez egy kis falu, nem lehetett úgy odamenni, hogy egy nap alatt meg lehessen járni, ott aludni pedig nem akart senki a mostohaanyám kedvessége miatt. A lényeg, hogy amikor nem tudtam ott lenni szinte soha elkezdődőtt a suttogás apámnak arról, hogy én milyen ember vagyok, meg nem vagyok kíváncsi rá stb. Szóval a kapcsolatunk mondjuk úgy, hogy hullámzó volt.
Szóval amikor elhunyt én örököltem a ház 50%-át amiről lemondtam a mostohaanyám javára, mert a lánya előadta, hogy szinte bontandó állapotban van.A ház értéke kereken 1 millió Ft-ban volt meghatározva. Én nem tudtam akkor még, hogy ezt a jegyző állapítja meg. Ez pedig egy alig 800 fős falú, gondolom nem kell ecsetelni, hogy vannak összefonódások. Ráadásul a mostohaanyám lánya egy biztosító helyi irodájának vezetője, aki elmondta, hogy édesapám életbiztosítására hitelt vettek fel, amiből a kéményt csináltatták meg a házon, szóval az nincsen, adóssága volt a Telekomnál vásárolt telefon és laptop részlete, de nem írták bele az adatokba (kifizették), mert nem akarták, hogy nekem kelljen kifizetni. Fű alatt kaptam 500 ezer Ft-ot, ami a ház értékének a fele.
Tavaly decemberben meghalt a mostohaanyám, utólag tudtam meg, hogy a házat a lánya felújította és be is költöztek. Ez nem is zavarna. Viszont a lánya megkeresett, hogy apám nevére kötött egy biztosítást 5 éve 20 ezer Ft értékbenés küldjem el a hagyatéki papírt és az igazolványom másolatait és visszakapok 16 ezer Ft-ot. Utána kezdett el érdekelni, hogy miért van az, hogy ez miért nem szerepelt a hagyatéki tárgyaláson. Én abban a hitben voltam, hogy egy közjegyző előtti hagyatéki tárgyaláson nem lehet sumákolni, az teljesen hivatalos és megbízhatok azokbana z adatokban. Mostanra végülis kiderült, hogy ez nem így van. A biztosító azt írta, hogy a ők már teljesítették a kedvezményezettnek járó összeget a biztosításból. Nem tettek említést semmilyen más biztosításról ami ez a bizonyos 20 ezer ft-os lenne. Rákérdeztem konkrétan van e ilyen biztosítás? De nem válaszoltak azóta sem erre az emailre (a másikra 24 órán belül). A másik, hogy abban a faluban a telek nm ára 1 100 ft. az édesapámék háza 6100 nm telken ált, és ha csak 500 ft-al számolom nm-ét az akor is 3 millió ft. Tudom, hogy naív voltam és egy gyermekkori barátnőmet meg is kérdeztem az ottani árakról és azt mondta reális szerinte, de szakembert soha nem kérdeztem meg. A kérdés: Van e rá lehetőség, hogy valahogy kinyomozzam ügyvéd segítségével ezt az egészet? Érdemes e? Illetve van e rá jogom? Köszönöm, hogy elolvasták a kicsit hosszúra nyúlt írásomat és nagyon szépen köszönöm a tanácsokat!
Nekem elég volt a regisztrált nicket megnézni...
„Van e rá lehetőség, hogy valahogy kinyomozzam ügyvéd segítségével ezt az egészet?”
Nincs. Az ügyvéd nem nyomozó.
„Érdemes e?”
A leírásod alapján, nem. Engedd el, és felejtsd el.
„Illetve van e rá jogom?”
Preszem, jogod van rá. Mindenkinek joga van kérdezni, már ha a "nyomozás" alatt ezt érted.
Ez a hajó már elment. Utólag már nem lehet okosnak lenni.
Tisztelt Tanácsadók!
Élettársi kapcsolatban élek.A párom évek óta beteg.Volt családjával soha nem volt kapcsolata.De természetesen az örökséget nagyon várják.
Az érdekelne hogy ha bekövetkezik a halála én igényt tarthatok e az első házasságomból hozott különvagyonomra.Konkrétan élettársi kapcsolatunk ötödik évében,ami már 20 éve történt,eladtam akkor 3 millió forintért a házamat és betettem a közösbe.
és ami akkor 3 millió ft volt most hogy kerül elszámolásra.
Papírok,végzések megvannak.
Köszönöm a választ.
Megvan? Akkor a tiéd. Ha nincs már meg, akkor miről beszélünk?
KBS
Minimum 5 év élettársi kapcsolat után én úgy tudom, hogy nem csak arra a három millára - vagy akár még többre is - tarthat jogosan igényt - amiről ugyebár a kérdező azt írja, hogy megvannak róla a papírjai - hanem sok egyébre is, ami az együttélés alatt elköltött közös vagyonból megszületett. Itt pedig ha jól értettem, 25 évről beszélnek élettársi kapcsolatban. Vagy ez csak bejegyzett élettársi kapcsolat esetén érvényes? :-O
És? Ezt kérdezte?
Egyébként ebben az összefüggésben nagyon szerencsétlen kifejezés ez az "igényt tarthat".
Kedves Jogászok!
Kérdésem röviden: ki lehet hagyni gyereket - mint örököst - szülője halála utáni jogi eljárásból? (Itt a közjegyzői eljárásra gondolok.)
Történet: Szülők meghaltak néhány év különbséggel. Az egyik gyerek a szülői házban él, - ő ezt a lakást már korábban elcaplizta a másik gyerektől, így a lakásnak ő a tulajdonosa. A másik gyerek vidéken él, és a szülők halála után egyszer sem kapott semmilyen értesítést sem hagyatéki eljárásról. Nincs nagy értékű hagyaték, az ingóságok összértéke csekély, de a lakásban még személyes tárgyai is vannak. Emellett gyerekkori emlékek és néhány értéktelen tárgy, amit Apu vagy Anyu használt, és neki ígért... Persze a szülők halála után már nem juthat be a lakásba. Végrendelet nem készült.
Köszönöm a választ előre is!
Csak értesült róla, hogy meghalt a szüleje, nem?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02