Öröklés


drbjozsef # 2021.04.08. 17:55

Laci1917,

A hagyatéki eljárásból nem hagyható ki a leszármazó, ha ő törvényes örökös.

Ugyanakkor vannak olyan esetek, amikor nincsen hagyatéki eljárás, feltételezem a leírásod alapján, hogy itt ez lehetett a helyzet.

Ha hivatalosan bejelentett hagyatéki vagyon nincsen, akkor nem tartanak hagyatéki eljárást - hiszen nincs annak mit megállapítani. Ha az öröklési rendel kapcsolatban igazolja valaki a jogos érdekét (például egy leszármazó, aki törvényes örökös lett volna, ha van hagyaték), akkor a közjegyző öröklési bizonyítványt állíthat ki.

Feltehetőleg a másik örökös úgy ítélte meg, hogy az ingóságok értéke olyan csekély, hogy azokat bejelenteni sem érdmes a hagyatéki leltárba, mert az eljárás költsége is több lenne, mint ezek értéke.

Ha a "kimaradt örökös" úgy érzi, van hagyaték ami őt illetné, kérheti az öröklési bizonyítványt, és azzal indíthat póthagyatéki eljárást, esetleg pert bíróságon.

De a leírásod alapján ennek sok értelme nem lenne. Ingóságok esetén az a "szokásjog", vagyis a gyakorlat, hogy "aki kapja marja". Még a létezését se igen tudná bizonyítani a kihagyott gyerek, azt, hogy az az örökhagyóé volt, és hogy ki vitte el, azt is neki kellene mind-mind igazolni.

Egyezzen meg a testvérével, kérje ki a saját dolgait, a többit meg engedje el.

(Megjegyzem, érdemes normális nyelven kérdezni, mert az "elcaplizta" nem egy igazán egzakt jogi kifejezés, de ha az örökhagyó(k) halála előtti 10 éven belül szerezte meg ajándékozással, akkor abból a másik testvér köteles részre lehetne jogosult, ami viszont már feltehetőleg megérné a pereskedést is talán.)

Szomorú örökös # 2021.04.08. 18:14

drbjozsef

Ha az a lakás „elcaplizása” 10 éven belül történt, akkor még köteles rész se lehet? :-O

drbjozsef # 2021.04.08. 18:22

Nem ezt írtam volna az utolsó bekezdésemben?

Laci1917 # 2021.04.09. 05:21

drbjozsef!

Köszönöm szépen a részletes tájékoztatást. Valahogy így gondoltam én is, de nem vagyok jogász. Ez bőven időn túli (10 év +) történet, amikor ezekre mind nem gondoltam, mert a gyász jóval erősebb volt. Egy mai történet keltette fel az érdeklődésemet, ahol mindenféle közjegyzői eljárás folyik és papírokat kell kitölteni a létező örökösökről és ingóságokról.
Köszönöm még egyszer!

Laci1917 # 2021.04.13. 18:57

Ismét szeretnék kérdezni. Ide másolok egy végrendeletet, annak helyesírási hibáival együtt. A nevek kitaláltak.

Végrendelkezés
Alulírott Kozseba Lajos / szül: XXXX.XX.XX vidék és cím/ ép elmével kijelentem, hogy a 123/2 hrsz levő ingatlanomat fiamra ifj. Kozseba Lajosra szül.: XXXX.XX.XX hagyom.
Lányomra Pappné Ó Idára szül. XXXX.XX.XX a Másikfalu 321/12 hrsz-on levő XX sorszám alatt 11111/22222 hányadu földet hagyom.
Falu, XXXX.XX.XX
Aláírás
Tanu1
Tanu2
(Gépelt szöveg kézi aláírásokkal.)

Kérdéseim:

  1. Megtámadható-e (a lány v. özvegy részéről) eredménnyel ez a végrendelet?
  2. Köteles részt lehet-e, (hogyan lehet) érvényesíteni?

A lányra hagyott telekrész értéktelen, - inkább nyűg.
Örökösök (elvileg!):
özvegye - az ingatlan felének tulajdonosa, -
fia és lánya - akik a végrendeletben szerepelnek.
Előre is köszönet a válaszadónak!

drbjozsef # 2021.04.13. 19:15

Laci1917,

Lehet érvényes, ha egy oldal az egész, a tanúknak nincs közük azokhoz, akiknek juttatott a végrendelet, illetve a közreműködőknek (!!!) sincs benne juttatás.

Ptk.

7:17. § (1) Az írásbeli magánvégrendelet alaki szempontból érvényes, ha készítésének ideje az okiratból kitűnik, továbbá ha a végrendelkező azt
...

  1. más által írt végrendelet esetén két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha azt már aláírta, az aláírást két tanú előtt, azok együttes jelenlétében a magáénak ismeri el, és a végrendeletet mindkét esetben a tanúk is - e minőségük feltüntetésével - aláírják.

...
(3) A több különálló lapból álló más által írt írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha minden lapját folyamatos sorszámozással látták el, továbbá ha minden lapját a végrendelkező és mindkét tanú aláírta.

7:19.§(1) Az írásbeli magánvégrendelet tanúja, a végrendelkezésnél közreműködő személy vagy ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve, ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.
...
(3) Közreműködőnek minősül a végrendelet megfogalmazója, szerkesztője, leírója és minden olyan személy, akinek tevékenysége a végrendelet tartalmának érdemi befolyásolására nyújt lehetőséget.

Laci1917 # 2021.04.14. 07:48

Köszönöm!

Ani67 # 2021.04.15. 06:24

Adott egy lakás, melynek 75 %-ban én vagyok a tulajdonosa, a 25 % a férjem különvagyona (a lakás régen az én 1/1 tulajdonom volt). Szeretném megkérdezni, hogy bármelyikünk halála esetén hogy alakul az öröklés? Közös gyerek nincs, mindkettőnknek az előző házasságból 2-2 gyereke van.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.15. 07:56

Hadd ne idézzük be a Ptk. egész törvényes öröklési rendről szóló részét. Mi a konkrét kérdésed?

drbjozsef # 2021.04.15. 08:24

Ani67,

melynek 75 %-ban én vagyok a tulajdonosa, a 25 % a férjem különvagyona

Ez így nem függ össze. A 75% az nem különvagyon? Attól, hogy a te tulajdonodban volt, még ez nem biztos egyáltalán.

Úgy érted, a különvagyon lakásodból megvett a párod 25%-ot a saját különvagyonából? Ezek mind igazolhatóak?

Ez az ingatlan a közös lakóhelyetek most, és feltételezhetően ez lenne bármelyikőtök halálakor is?

Ani67 # 2021.04.17. 05:16

A lakást 2003-ban én vásároltam, hitelre. Majd a későbbi férjem eladta a saját házát, annak árából kifizette e még fennálló hitelemet. Ennek fejében én a lakásom 25 %-a a férjemé lett. Ügyvéd előtt készült papír van, hogy a ház árából kifizette a hitelt, így megvette a 25 %-ot. A tulajdoni lapon úgy szerepel, hogy én vagyok 75 % tulajdonos, s 25% az ő különvagyona. Az érdekelne, hogy ha valamelyikünkkel történik valami, akkor hogy alakul az öröklés, van-e haszonélvezet, a hátramaradó házastárs örököl-e a másik részéből. Ha kérik, akkor köteles fizetni az örökösöket?

Ani67 # 2021.04.17. 05:20

Kimaradt, igen ebben a lakásban élünk, s itt élnénk továbbra is.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.17. 06:58

A tulajdoni lapra nem írják rá, hogy az ingatlan valakinek a "különvagyona".

Az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlanon az özvegy holtig tartó haszonélvezetet kap; a hagyaték további tárgyaiból egy gyerekrészt örököl. A haszonélvezet helyett is kérhet állagot.

Ez az öröklés törvényes rendje. Ettől végrendelettel szabadon el lehet térni, a korlátja egyedül a köteles rész intézménye.

Ha kérik, akkor köteles fizetni az örökösöket?
Ezen vajon mit értesz?

Ani67 # 2021.04.17. 07:29

Megnéztem, igen a tulajdoni lapon tényleg nincs írva, hogy különvagyon, csak hogy 25% tulajdon. Az ügyvédi papíron szerepel, mint különvagyon. Végrendelkezés esetén is van köteles rész? Ha a 2 gyerek örököl, akkor ők kérhetik-e a túlélő házastárstól, hogy fizesse ki a rájuk eső ingatlanrész összegét. Pl.: kérhetik-e tőlem, hogy fizessem ki nekik a lakás 25%-át (nem tudnám kifizetni...)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.17. 09:36

Végrendelkezés esetén is van köteles rész?
Igen.

kérhetik-e a túlélő házastárstól, hogy fizesse ki a rájuk eső ingatlanrész összegét.
Igen - de ez már nem öröklési jogi kérdés. Mindegy, hogyan jött létre a közös tulajdon, bármelyik tulajdontárs bármikor kérheti a megszüntetését.

a lakás 25%-át (nem tudnám kifizetni...)
Akkor?

berke # 2021.04.20. 07:20

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék öröklés téma körében.
Nagyszülő végstádiumba van már sajnos.
Gondozását közeli, öröklésre jogosult egyenes ági leszármazott végzi.
A képben megjelent egy távoli rokon, aki mindenféle ingó tárgyat visz el az örökségből heti rendszerességgel.
Mit lehet tenni az ügyben, hogy ne kerüljön széthordásra az örökösödési eljárás előtt az örökség?
Ugyanitt kérdezem, hogy mennyi az örökösödési eljárás ideje általában illetve maximálisan mennyi idő lehet annak hossza?

Köszi: berke

drbjozsef # 2021.04.20. 08:21

berke,

Mit lehet tenni az ügyben, hogy ne kerüljön széthordásra az örökösödési eljárás előtt az örökség?

Nem engedni neki, hogy elvigye.

Ugyanitt kérdezem, hogy mennyi az örökösödési eljárás ideje általában illetve maximálisan mennyi idő lehet annak hossza?

Maximális hossza nincs. Belföldi öröklésnél (bonyodalom nélkül) 3-9 hónap, külföldinél akár 6-12 hónap, vita esetén több év is akár - az átlag. Aztán esete válogatja.

berke # 2021.04.20. 15:06

Kedves József!

Újabb válaszát ismét köszönöm!

Nincs olyan szabály, hogy ami x időn belül kerül " elajándékozásra" az visszakérhető?

Jellemzően akkor mennek, amikor nincs ott senki más. Nincs semmilyen megoldása az ilyen eseteknek?

Tudom, hogy iszonyat kifacsartan hangzik, de szép lassan el fognak hordani mindent, mert a nagyszülő már kevéssé beszámítható.

Üdv: berke

drbjozsef # 2021.04.20. 16:58

Nincs.

Életében, mindenki azt csinál a dolgaival, amit akar.

Ha nem képes ügyeit vinni, gondnokság alá kell helyezni.

Csilla111 # 2021.04.20. 20:14

Tisztelt Jogi Fórum!
Az lenne a kérésem ha édesapám válása után új családot alapított. Majd lett egy féltestvérem. Viszont halála után nem értesítettek hogy hagyatéki tárgyalás volt. Temetésén részt vettem, telefonszámom megvolt a családjának. Elérhettek volna. Féltestvéremnek elajándékozta a fél ingatlanrészét halála előtt 2 hónappal. Halálos betegségben szenvedett. A feleség azt mondta nem volt hagyatéki. Most néztem a Tul.lapot amiből ez kitudódott. Ez 2014-ben történt a haláleset. Erre van még valami esélyem hogy valamit is követelhetek? Mivel eltitkolták a létezésem. Csak azért is kérdezem mert olvastam hogy hagyaték nem évül el. Esetleg lehet kérni a köteles részt? Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.20. 20:52

A tulajdoni igény nem évül el. De a tiéd nem az.

Csilla111 # 2021.04.20. 21:03

Köszönöm. Akkor már itt nem lehet tenni semmit? Végülis tudatosan tették, vagyis annak vélem. Utolsó időkben Hospiceben volt.

drbjozsef # 2021.04.21. 04:25

Csilla111,

Sajnos nem. A kötelesrészi igény 5 év alatt elévül.

Kötelesrészre jogosult vagy/lennél az ajándékozás miatt, de előbb kellett volna felébredni.

Persze, felszólíthatod a féltestvéred, hogy fizesse meg a kötelesrészedet, küldethetsz neki akár közjegyzővel fizetési meghagyást is. Ha benézi, és nem mond ellent, akkor behajthatod rajta, de ha ellentmond és hivatkozik az elévülésre, akkor nem tudod behajtani rajta.

Ez a hajó már elment.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.21. 10:04

Egy nagyon halvány hivatkozása van még. Hogy ti. nem tudott az ajándékozásról, és amíg nem tudott róla, addig nyugodott az elévülés. De ismétlem: ez nem egy erős érv, és ügyvéd nélkül megpróbálni is felesleges.

Csilla111 # 2021.04.28. 13:26

Köszönönöm a segítségekwt. Egy másik ügyben érdeklődnék még. Egy magánvégrendelet után örökölt haszonélvezeti jogot mindenképp bejegyezeznek a földhivatalba? Köszönöm