Öröklés


Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.03. 16:33

De. Nektek nagyjából mindegy.

Csilla111 # 2021.05.04. 06:19

Attól félek hogy ez alapján bejegyezhetik mint tulajdonos. A határozatban a párom 1/1 tulajdonos lenne haszonélveti joggal terhelten. Ugyanis a tul.lap széljegyén az elettárs nevénél is szerepel a tulajdonjog bejegyzés kérelem. Sajnos 400 km utaztam tegnap. Földhivatal nem tudott fogadni. Csak a benyújtott földhivatanál tudok érdeklődni személyesen?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.04. 06:37

Ha nem vagy közvetlen érintett, nem mutatnak meg neked iratot a földhivatalban.

Csilla111 # 2021.05.04. 06:46

Elnézést. Nem fejtettem ki itt a parommal voltam. Természetesen nélküle nem adnanak sehol infot.De a mi lakhelyünk földhivatalához ha elmennénk ott adhatnak infot vagy csak ahová be lett adva a kérelem?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.04. 07:14

Iratmásolatot csak a nyilvántartást vezető hivatalban tudnak adni.

Csilla111 # 2021.05.04. 07:22

Ettől féltem, hogy ismet 400km utazzunk.

helyettes_017 # 2021.05.04. 17:14

Csilla111,

milyen iratot szeretnél a földhivataltól? A közjegyző a hagyatékátadó végzést kézbesíti nekik, semmi egyebet.

Csilla111 # 2021.05.05. 03:25

Az nem tiszta csak hogy tulajdonjog bejegyzés kérelem van a széljegyen mindkét fél nevénél. A tulajdonjogot a haszonélvező nem kap a hagyatékátadó végzés szerint. Akkor mi alapján kérték? Erre lennénk kíváncsiak.

helyettes_017 # 2021.05.05. 07:28

Szerintem csak elrontották a széljegyet, és ennyi. Nincs jelentősége.

A bejegyző határozat ellen kell/lehet majd fellebbezni, ha netán azt is elrontják.

drbjozsef # 2021.05.05. 07:34

Valószínűleg így lehet, de ezt megnézi, és már ott tudja jelezni, hogy hibáztak, azt feltehetőleg hivatalból egyből javítja a földhivatal, és már a határozatok is a megfelelő tartalommal születnek, és nem kell fellebbezni.

Csilla111 # 2021.05.05. 19:25

Köszönöm szépen a segítséget.

jakkat # 2021.05.10. 18:47

Üdv!

Édesanyám elhunyt,leendő örökösök: apu, féltestvérem, én. A kérdésem az lenne, hogy kell - e és ha igen mit kell tennem ahhoz, hogy az adataim (főleg a lakcímem) ne szerepeljen semmi levélben, amit küldenek (pár éve mikor férjem apja meghalt, az összes örökös összes adata szerepelt, nem tudom azóta változott - e), ne hangozzék el pl. a közjegyzőnél, stb.

Egy másik kérdésem is lenne: féltestvéremnek nagyon sok lejárt, behajtásra váró tartozása van. Ha nem mond le az örökségéről, akkor ezt rátáblázzák a lakásra?

Nagyon szépen köszönöm előre is a segítséget!

drbjozsef # 2021.05.11. 05:41

az adataim (főleg a lakcímem) ne szerepeljen semmi levélben, amit küldenek

Érdekes kérdés. Nem hiszem, hogy ez lehetséges, de kérdezd meg az eljáró közjegyzőt, hívd fel telefonon. (A mokk.hu oldalon meg tudod nézni, ha még nem tudod).

A lakcímnyilvántartás főszabályként nem nyilvános, úgyhogy talán nem is lehetetlen az ötlet.

rátáblázzák"

Ej de szép szó, ezt így még sose hallottam.
Amúgy igen, ha tartozása, végrehajtási ügye van, akkor az ő tulajdonrészére, amit örököl (a tiedre és édesapádéra nem), arra be fogják jegyezni a végrehajtási jogot, és ha odakerül az ügy, akár el is fogják árverezni. (Erről értesítik majd a tulajdonostársakat, hogy élhessenek az előárverezési jogukkal a megfelelő helyen és időben, de ha a lakcímeddel kavarsz, akár le is maradhatsz róla...)

wers # 2021.05.11. 06:14

Eléggé kizárt, hogy megkapj egy olyan levelet, amit cím nélkül küldenek.

drbjozsef # 2021.05.11. 07:13

Elsőre én is ezen lamentáltam, de aztán gondolkoztam, és NEKI nem az a lényeg, hogy Ő anélkül kapja a levelet, hanem az, hogy XY (mondjuk a féltestvér). Vagyis az ő címe ne legyen benne az okiratban, a borítékon amin ő kap, azon rajta lehet - de XY nem ezt a borítékot kapja ugye...

A benne lévő okirat számít.

wers # 2021.05.11. 07:34

Attól függ, hogy kell megjelennie a személyes adatoknak.

Mi úgy jártunk el, hogy a "Kapják" csak az irattári példányon szerepelt, és mindenki csak a döntést kapta meg és nem tudta ki kapja még.

De itt nem csak a "Kapják"-nál kell, hogy a személyes adatok szerepeljenek, csak úgy Nagy Katalin vagy Kis István nem örökölhet. Szerintem nem lehet egy hagyatéki végzésből a személyes adatokat kihagyni.

drbjozsef # 2021.05.11. 08:08

Szerintem sem lehetséges, de nem is tartom teljesen abszurdnak, hiszen elég, ha a közjegyző tudja a megfelelő adatokat. A feleknek, egymásét egyáltalán nem feltétlenül kell tudniuk (pl.: végrendeleti öröklésnél tök ismeretlenek is lehetnek a felek).

Ha az egyik félnek valamilyen méltányos okból szüksége van a másik fél címére (mert mondjuk köteles részi igényt akar követelni tőle), akkor ezt igazolva kikérheti a nyilvántartásból.

drbjozsef # 2021.05.11. 08:09

(habár a nyilvános, és közhiteles ingatlannyilvántartásból mindenki megtudhatja bárki címét - legalábbis azt, amit utoljára oda bejelentett, vagy okiratból bekerült. Ahogy a kérdezőé is bekerül, szóval nincs rajta mit titkolni nagyon.)

wers # 2021.05.11. 08:15

hiszen elég, ha a közjegyző tudja a megfelelő adatokat.

Elvesztettem a fonalat. Aki örököl az bekerül a hagyatéki végzésbe, és azok azt meg is kapják. Nem nagyon tudnak örökösönként hagyatékit készíteni. Tehát az örökösök megismerik egymás adatait.

Vagy rosszul értem, amit írsz?

wers # 2021.05.11. 08:26

Ha az egyik félnek valamilyen méltányos okból szüksége van a másik fél címére (mert mondjuk köteles részi igényt akar követelni tőle), akkor ezt igazolva kikérheti a nyilvántartásból.

Ez így igaz, simán kiadják a másik fél adatait.

Cabron_ # 2021.05.11. 09:47

Kedves Fórumozók!

Apósom elhunyt. Felesége, férjem és férjem két testvére a törvényes örökösök. Férjem vissza kívánja utasítani az örökséget.
Nekünk gyerekünk nincs, férjem egyik testvérének van 2 gyermeke. Apósom szülei, testvére nem élnek, a testvérének van egy élő lánya.

Kérdésem, hogy ha a férjem visszautasítja az örökséget, ki lép a helyébe?

drbjozsef # 2021.05.11. 10:20

Kérdésem, hogy ha a férjem visszautasítja az örökséget, ki lép a helyébe?

Esetetekben senki. Kiesik az öröklésből.

Cabron_ # 2021.05.11. 10:27

Nagyon köszönöm a választ. Nem akartunk ezzel senkinek problémát, ez így megnyugtató.

jakkat # 2021.05.12. 23:00

Köszönöm a válaszokat! Bocsánat, hogy hülyén fogalmaztam, de igen, úgy értettem, hogy azt nem szeretném, hogy magában a levélben, mikor felsorolják az örökösöket és kiküldik mindnek, ott ne legyen a címem látható. Nyugodtabb nem lettem, pláne hogy ha valóban úgy van, hogy bárki bárki címét kikérheti. (fenyeget, alkoholista, gyerekkoromban csomószor verekedtek apámmal,pár éve is ki akarta dobni az ablakon, most meg azt akarja, hogy adjak neki pár százezer ft-ot és akkor lemond az ő részéről és akkor nem kerül rá az adóssága a lakásra, és nem érti meg, hogy nincs miből adnom)
Megpróbálom majd azért még az adott közjegyzőnél valahogy elérni, hogy titkos maradjon a címem, csak az ügy még sehol sem tart, leltár sem volt, mert elfelejtettek a halottvizsgálati bizonyítványra hozzátartozót írni...
Ha lesz fejlemény, akkor majd megírom a tapasztalataimat, mert szerintem sokan vannak hasonló helyzetben.
Köszönöm szépen, hogy válaszoltatok!

wers # 2021.05.13. 03:59

Nyugodtabb nem lettem, pláne hogy ha valóban úgy van, hogy bárki bárki címét kikérheti.

És még el siklottunk a felett, hogy ingatlant is fogsz örökölni. A tulajdoni lapra a tulajdonos lakcímét is feltüntetik. Az pedig nyilvános és közhiteles adat. (drbjzsef is írta lentebb)