gyermektartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetése


trolizator # 2017.06.04. 23:53

Kedves Fórumozók!
Válásomkor született egyezség és bírósági határozat alapján havi jövedelmemből letiltás útján fizetek tartásdíjat. A gyermek 23. évét tölti ez évben. Az érettségi után nappali tagozaton kezdte meg felsőfokú tanulmányait. Ebben az évben ugyanakkor ún. passzív félévre ment, azaz megszakította a tanulmányait. Az egyetemmel ugyan még jogviszonyban van, de iskolába nem jár, diákszövetségen keresztül munkát vállalt, ebből származóan van jövedelem, illetve a passzív félév miatt már nincs diákigazolványa.
A kérdésem, fenn áll-e továbbra is tartásdíj kötelezettségem, vagy kérhetem a bíróságtól a megszüntetését?
Előre is köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2017.06.05. 06:14

Most éppen szerintem nem áll fenn, de ha folytatja a tanulmányait, esetleg ismét fennállhat. Az persze más kérdés, hogy nem lesz-e indokolt akkor is a korábbinál alacsonyabb értékben meghatározni, hiszen esetleg lehet még jövedelme.

Erika1966 # 2017.06.06. 10:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Szeretnék a következő ügyben pontos jogi állásfoglalást kérni: Gyermekem 24 éves nappali tagozatos egyetemi hallgató, jelenlegi félévben passzív jogviszonyban áll, de szeptembertől ismét aktív lesz, és várhatóan jövő év februárban végez mesterszakon, vagyis folyamatos a jogviszony.
Kérdésem az, hogy a tartás teljes megszüntetését (hivatkozva a jelenlegi passzív jogviszonyra) kérvényező apa a hátralévő 2017. szeptembere-2018.március 31-ig tartó nappali tagozatos aktív félévre sem köteles-e tartást fizetni?
Tisztelettel köszönöm a választ!

pazs # 2017.06.06. 10:52

Alattad a válasz.

trolizator # 2017.06.06. 22:00

Köszönöm a választ.

koko68 # 2017.07.06. 08:55

Tisztelt Ügyvéd Úr !

Nagyobbik lányom idén szeptemberben tölti be a 25. életévét.
Viszont még az utolsó évét kezdi mesterképzésen szeptembertől felsőfokú intézményben nappali tagozaton.
Ha jól tudom a régi jogszabályok szerint a gyerek nappali tanulmányainak befejezéséig, max. 25 éves koráig vagyok kötelezett gyermektartásdíjat fizetni. ( ez a válási iratokban is benne van )

Kérdéseim a következők :

  • kérhetem-e ezek alapján a gyermektartásdíj megszüntetését?
  • milyen formában tehetem meg ( bírósági kereset, vagy automatikusan megszűnik )
alfateam # 2017.07.06. 09:04

Viszont még az utolsó évét kezdi mesterképzésen szeptembertől felsőfokú intézményben nappali tagozaton.

Húzd-ki magad büszkén és segítsd a tanulását...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.06. 09:18

Alfateam válasza nem jogi jellegű, de alapvetően egyet lehet vele érteni.
Ami a jogi vonatkozást illeti: ha a gyerektartási kötelezettséged meg is szűnik, rokontartásra valószínűleg továbbra is köteles vagy.

ObudaFan # 2017.07.06. 15:02

A Ptk. szerint a szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
Tehát ha betölti a 25-öt, akkor neki kell igazolnia ezt a rendkívüli indokot.
HA nem egyeztek meg a megszüntetésről, pert kell indítanod.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.07. 05:41

Az elhelyezéséből kitűnik, hogy ez a szabály csak a gyerektartásra vonatkozik. Tehát úgy értendő, hogy a szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének - a gyermektartás szabályai szerinti - tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

lemon # 2017.07.07. 09:49

Ha a gyermek leérettségizett, majd OKj-s képzésben pénzügyi és számviteli ügyintéző szakot végzett és szeretne esti képzésben mérlegképes könyvelő tanfolyamra menni, akkor még jár neki gyermektartásdíj? Ha nem, akkor, mit kell tenni, hogy ne kelljen fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.07. 10:02

Esti tagozat nem játszik. Elvileg annak kell bejelentenie a jogosultság megszűnését, akinek a kezéhez a tartásdíjat fizetni kell.

lemon # 2017.07.11. 21:00

Ha nem jelenti be a jogosult,akkor gyermektartasdij megszuntetese irant pert kell inditani?ha nincs letiltva,akkor elegendo,ha nem utal Apa es kesz,nem kell per?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.11. 21:47

Amíg hatályos bírósági döntés van a tartásdíjról, arra bármikor lehet végrehajtást kérni. Amit meg a végrehajtó behajt, annak a visszaszerzése erősen kétséges.

ObudaFan # 2017.07.12. 16:18

A rendszertani ertelmezesbol szerintem meg pont az látszik, hogy érettségi után nincs gyermektartas, tehát ezt az értelmezést lehetetlennek tartom, KBS.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.12. 16:53

Ezt most nem értem. Tehát az érettségivel megszűnik a gyerektartási kötelezettség, és perelnie kell az immár nagykorú gyereknek rokontartásért? Nyilván nem. Akkor automatikusan átalakul a gyerektartás rokontartássá? Erre meg kellene valami expressis verbis rendelkezés, ami nincs.

Fenntartom: a 4:219-222. §§ kifejezetten arról szól, hogy a nagykorú, továbbtanuló gyermekre hogyan, milyen feltételekkel kell alkalmazni a „rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket

mosómedve84 # 2017.07.24. 14:27

Sziasztok! Kérhető reális alappal egy 21 éves, 8 órás teljes munkaidőben dolgozó gyermek részére történő gyermektartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetése, ha a gyermek szeptembertől a munka mellett esti tagozaton tanulni fog a szakmájához kapcsolódó képzésen?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 14:32

Kérni se kellene, annak kellene bejelentenie, hogy megszűnt a tartásra jogosultság, akinek a kezéhez fizetni kell.

mosómedve84 # 2017.07.24. 15:00

Jelen esetben nem kérte az anyuka, hogy szüntessék meg.
(Jellemző egyébként az anyukákra, hogy kérik a megszüntetést, ha már nem jár?)
Ilyen per esetén hogy alakul a perköltség viselése?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 15:13

Láttam már példát rá, hogy ha nem is magától, de felhívásra bejelentette a jogosult, hogy megszűnt a kötelezettség.

fuzi # 2017.07.29. 15:16

T. Cím!
2016.05.26-án válásom során férjemmel 2 gyermek után 70-70 ezer forintos tartásdíj fizetésben állapodtunk meg. A nagyobbik fiam közben leérettségizett és felvették felsőoktatási intézménybe továbbtanulni. Ott vélhetően kollégista lesz, de én fogom továbbra is eltartani. . Volt férjem ügyvédnőjétől most kaptam egy levelet, melyben tudatják, hogy megszüntetik a gyermektartásdíj fizetését a nagyobbik gyermekem után és ezentúl rokontartást fog fizetni a nagyfiam számlájára ugyanabban az összegben.
Érdeklődnék, hogy módosíthatja e így a korábbi megállapodást. Mennyivel másabb így a tartás? Van e valami buktatója a nagyfiam vagy felém?
Köszönöm a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.29. 15:49

Te mit szeretnél?

fuzi # 2017.07.29. 16:00

Hogy se én, se a nagy fiam ne járjon rosszul.
Mivel az apja elég érdekesen áll a fiához, így nem tudom megítélni, hogy ezzel a húzással a későbbiek során nem járhatunk e rosszabbul!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.29. 16:23

Bizonyára megérted, hogy nehéz annak tanácsot adni, aki nem tudja, mit szeretne. Ez a "jóljárni", "rosszuljárni" megfoghatatlan általánosság.

Mi alapján fizeti a gyerektartást? Ítélet, végzéssel jóváhagyott egyezség vagy peren kívüli megállapodás? (Egyébként egyiket sem érdemes egyoldalúan megváltoztatni.)

fuzi # 2017.07.29. 16:37

Bocsánat, pontosítok!
Bírósági megállapodás alapján, havi 70-70 ezer forintot fizet a 2 gyerek után. Csak ennyit volt hajlandó, bár a fizetésének ez a 11%-át teszi ki. Mivel a nagyobbik fia most továbbtanul, és kérte az apját, hogy esetleg jobban támogassa a főiskolán, ezért így oldotta meg. Az ügyvédnőjétől kaptam a levelet, melyben közlik a gyermektartásdíj megszüntetését és a nagyobbik fiam felé pedig ugyanennek az összegnek rokontartás címen való utalását.
Szerintem ez így nem korrekt, mivel továbbra is én tartom el a gyereket. Nem a nagyobbik fiamtól akarom elvenni ezt az összeget, csak arra vagyok kíváncsi, hogy ezt az összeget köteles e addig fizetni, míg a gyerektartást fizette volna utána? Nem tudja e megvonni a gyerektől valamilyen jogcímen? Mert ezt nem akarom, akkor inkább perre viszem. Tehát így ne érje hátrány a fiamat!