Hagyaték


M_Erika # 2019.11.20. 20:54

Kedves Fórumozók, tanácsot szeretnék kérni. Férjem testvére meghalt, végrendelet hiányában a férjem örököl, mivel nem volt más családtagjuk.Két lakásról van szó. Van egy másodunoka testvér akinek szeretné átadni az egyik lakást, hogy segítse. Még nem voltak a közjegyző előtt.
Kérdésem, hogy mi a módja, hogy a fiatalember nevére kerüljön az egyik lakás? Nem szeretnénk mindkét lakásra fizetni az illetéket.Hallottam az osztályos egyezségről, csak nem tudom, hogy ebben az esetben, hogy alkalmazható. Egyébként mind két lakás tehermentes.Köszönöm az információkat.
Üdv.

drbjozsef # 2019.11.21. 04:32

M_Erika,

Sajnos esetetekben nem működik. Az osztályos egyezség egyik feltétele, hogy csak az örökösök köthetik egymás között. A másodunokatestvér nem örökös, ezért neki annak keretei között nem juttathatja a férjed az ingatlant.

Sajnos nincs más út, mint kifizetni kétszer az illetéket. Férjednek el kell fogadnia a hagyatékot, és utána odaajándékozhatja bárkinek.

NKara # 2020.01.12. 19:02

Tisztelt Szakértők!

Az özvegy - a másik két örökös beleegyezésével, akik az elhunyt felnőttkorú gyermekei - szeretné az egyik unokájának juttatni az elhunyt nevén lévő 16 éves személygépkocsit.

A hagyatéki tárgyaláson személyesen meg kell-e jelenni az unokának?

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.12. 19:16

Hát ezt nem az özvegy dönti el.

wers # 2020.01.13. 05:31

Kérdésem lenne. A gépjármű nem a házastársak közös tulajdona függetlenül kinek a "nevén van"? (persze házassága alatt szerzettre gondolok)

wers # 2020.01.13. 07:56

NKara, személyeskedés nélkül, szerintem Béla válasza jó. (mindenki arról dönthet, ami az övé)

gerbera317 # 2020.01.13. 08:15

Az örökséget visszautasítani csak egyben lehet. Nem lehet csak az autót visszautasítani. (De ha lehetne is, azzal az örökös kizárja magát az öröklési rendből, tehát a továbbiakban nem rendelkezhet a visszautasított vagyontárgy sorsáról, hiszen mindenki csak a sajátjáról rendelkezhet; ami csak "majdnem" a sajátja lett, arról nem.) Az egyetlen lehetőség: megörökölni az autót, aztán közös akarattal elajándékozni annak, akinek akarjátok.
Ld. még wers hozzászólását is.

wers # 2020.01.13. 09:04

Én inkább csak kérdeztem, amikor apukám meghalt a "nevén lévő autó" 1/1 került be a hagyatékba, pedig biztos a házasságuk alatt közösen vették. A hagyatékin osztályos egyességgel (azt hiszem így hívják) az öcsém nevére került. De ettől én még nem mondtam le az egész örökségről.

Amire rákérdeztem, hogy egy közösen vett autó ugye közösnek számít elvileg? Vagy hogy is van ez?

drbjozsef # 2020.01.13. 11:59

NKara,

Nem kell. Ha az örökösök mind megjelennek, és a közjegyző előtt egybehangzóan nyilatkoznak, akkor nem kell oda a megajándékozott. Mert azt érdemes tudni, hogy ez jogilag ajándékozás lesz (hiszen az unoka nem örökös, neki csak így lehet a hagyatékból juttatni), bár nem sokat számít, mert egyenes ági rokon esetében nincs illetékkötelezettség.

drbjozsef # 2020.01.13. 12:02

wers,

Lehet - nem biztos.

Ez pont olyan dolog, hogy a közhiteles nyilvántartások alapján kerül be az ilyen fajta vagyontárgy a hagyatékba, és annak kell jelezni ennek ellenkezőjét, aki ebben érdekelt. Hiába a törvényi vélelem a házassági vagyonközösség esetén (pl. bankszámla esetén is, csak a közös számla felét zárolják, ha csak az elhunyt nevén van a számla, akkor az egészet), ezt jeleznie kell a házastársnak, és a többi örökösnek elfogadnia. Ha nincs egyezség, akkor ideiglenes hagyatékátadás, és perindításra felhívás lesz.

gerbera317 # 2020.01.13. 12:08

Fenntartom, hogy az autót előbb meg kell örökölni ahhoz, hogy az örökös elajándékozhassa. Ha az örökös az autót visszautasítja, akkor vele együtt a teljes örökségét vissza kell utasítania. Akkor viszont kiesik az öröklési rendből, és pláne nem határozhatja meg, ki örököljön helyette, vagy hogy kié legyen az autó.

drbjozsef # 2020.01.13. 13:12

gerbera,

Teljes mértékben egyetértek veled, csak nem tudom hogy jön ez ide.

A visszautasítást nem írta sehol senki. Nem is kérdezte senki.

A közjegyző előtt nyilatkozással, egy okiratban, egyszerre megoldható a dolog, igen, megörökli, majd ott izibe melegen ajándékozza, amit a közjegyző a hagyatéki végzésben általában minden további nélkül rögzíti, legfeljebb egy kicsivel több díjra gombolja le az örökösöket. De a külön okiratban ajándékozás is pénzbe kerül, szóval mindegy.

gerbera317 # 2020.01.13. 14:05

Nem is kérdezte senki.
Dehogynem. A kérdésből kimondatlanul is következik. Azt ugyanis a kérdező is tudja (legalábbis remélem), hogy kockás papíron megírt ajándékozási szerződéssel is továbbajándékozhatják az örökösök az autót, miután megörökölték azt. Mivel ő a közjegyző előtti megjelenést erőlteti a kérdésével, ebből következik, hogy az autót közvetlenül juttatná az unokának. És ennek a lehetőségét vitatom én.
Te már továbbgondoltad a dolgot a te verzióddal, de az a helyzet, hogy ezt sem kérdezte senki.

drbjozsef # 2020.01.13. 14:26

Értem, így legalább érthető.

helyettes_017 # 2020.01.13. 15:21

NKara,

az unokának - mint kieséses örökösnek - mindenképpen nyilatkoznia kell az ajándék elfogadásáról, mert az ajándékozás kétoldalú jogügylet.

Az elfogadó nyilatkozatot meg lehet tenni szóban (személyesen vagy képviselő útján) a hagyatéki tárgyaláson, vagy akár írásban is.

NKara # 2020.01.17. 18:12

Mindenkinek köszönöm a segítő hozszólást!

A téma és a kérdés okafogyottá vált!

Hapciusz # 2020.01.18. 06:35

Meghalt egy rokon, a testvér hogy juthat hozzá adatokhoz, mint a lakás adásvételi szerződése illetve feltételezett bankszamla? Mivel nem volt hagyatéki tárgyalás, így nem tudhatjuk a tényleges információkat.
Avagy mi kell a meghatalmazáshoz Földhivatali és Nyugdijfolyosito információkhoz?
Köszönöm előre is a segítséget!

drbjozsef # 2020.01.18. 11:17

Hapciusz,

A te testvéred, vagy az elhunyt testvére? Az elhunytnak törvényes örököse?

Hapciusz # 2020.01.18. 12:29

Drbjozsef,

Az elhunyt testvére, aki 80 feletti és gyermek vagy unoka járna el az ügyben.
Még csak a temetésrol se kaptunk infót, az elhunyt hamvait meg a Dunába szórták, ami egy aljas húzás volt

Szomorú örökös # 2020.01.18. 14:34

Hapciusz

az elhunyt hamvait meg a Dunába szórták, ami egy aljas húzás volt

Vagy ez volt az elhunyt végakarata. Azt pedig be kell tartani.

drbjozsef # 2020.01.18. 16:32

Hapciusz,

Gondolom, olyan nagyon nem érdekel az ügy, végül is leszarod a kérdéseket, de én próbálkoznék az ért a kedvedért : ki volt az elhunyt örököse?

Hapciusz # 2020.01.18. 17:00

Drbjozsef, a testvér. Viszont nem tudunk hagyatéki eljarasrol

drbjozsef # 2020.01.18. 17:28

Tehát elhunyt valaki, akinek egyetlen törvényes örököse a testvére.

Nem volt hagyatéki tárgyalás. Miért nem? Ki intézte a hagyatéki leltárt, ki jelentette be a halálesetet, ki intézte a temetést?

A testvér ha jól értem, még a halálesetről sem tudott, ebből következően a vagyontárgyairól még kevésbé.

Innen elég nehéz az eset. Az ingóságokat elfelejtheti. Aminek esélye van az ingatlan, jármű, bankszámla. (Esetleg olyan ingóság, ami bejegyzett, mint egy könyvritkaság, vagy ilyesmi, de ha a létezéséről sem tud, akkor az is ugrott)

Az utolsó lakását könnyen meg lehet tudni, hogy az övé volt-e : megnézed ügyfélkapuval a földhivatalnál (kell a pontos cím), vagy egy ügyvéd némi pénzért megnézi neked a rendszerben.

Járműnek legalább egy rendszám kellene, azzal kormányhivatalnál lekérdezheti a tulajdonost, de ahhoz is előbb legalább egy öröklési bizonyítványt be kellene szereznie a közjegyzőtől, azzal tudná igazolni a jogosultságát.

Bankszámla esetén, ha nem tud róla semmit, akkor azt nemigen kerestetheti. Bírósággal is legfeljebb akkor, ha legalább a bankot meg tudja mondani, de ahhoz is pert kellene indítani. Mondjuk az ellen, aki az önkormányzatnál intézte a hagyatéki leltárt. Ezt például megpróbálhatná a polgármesteri hivatalnál megtudni.

Mindez egy meghatalmazott unoka által intézve csak nehezebb lesz, de nem lehetetlen.

drbjozsef # 2020.01.18. 17:29

Amúgy egyéb ingatlan is lekérdezhető, de ahhoz tényleg ügyvéd kell, a rendszerben lehet keresni is névre, ha esetleg gyanítható, hogy volt több is. Nem biztos, hogy ügyvéd tud ilyet, de a végrehajtók pl. simán tudnak névre keresni a rendszerben.

Hapciusz # 2020.01.18. 17:35

Drbjozsef,
A bankszamlarol adhat infót a Nyugdijfolyosito? Mármint annyit, hogy utalassal kapta a nyugdíjat vagy a postás vitte ki?
Akkor el kell menni a testvérnek egy közjegyző höz öröklési papirert?? Azt hogy igazolja, a testvéri viszonyt?
Köszi a segítséget