Gyerektartás és láthatás


Benita05 # 2008.02.13. 15:03

Személyesen megyek az ügyvédhez!
A volt férjem által ismerem. Holnapra már okosabb leszek, talán. Egy biztos, semmit nem írok alá, ami rám nézve nem jó. Azzal is tisztában vagyok, hogy mivel az exem fizeti, hát az Ő érdekeit tartja szem előtt.

monalisa1 # 2008.02.13. 15:09

Mindenképpen kérj 3 nap gondolkodási időt, vagyis elhamarkodottan ne dönts.

Benita05 # 2008.02.13. 15:15

Semmiképpen nem szeretnék azonnal dönteni. Szeretném átgondolni, egyáltalán mit ajánlanak. Ha bizonytalan vagyok, mindenképpen tanácsot kérek ezen a fórumon, mivel ügyvéd, ill. jogász ismerősöm nincs.

monalisa1 # 2008.02.13. 15:21

Te szülted, te szoptattad, ergo a tiéd a gyermek - egy életen keresztül. Az apa a gondozás/nevelés dolgában közreműködhet, akár tevőlegesen akár csak a rendszeres anyagi juttatás dolgaként = t.díj fizetése. Okot nem adtál arra, hogy elvegyék tőled!

Nem kell megijedni mert egy ügyvéddel tárgyalsz.

Minden jót!

_Wasp_ # 2008.02.13. 15:57

ez a "tied a gyerek, te szülted..." nagyon kemény álláspont :)

mintha cipőről vagy vajaskenyérről lenne szó :)

Az ember (gyerek) SENKIÉ. Legfeljebb él valakivel. Válás esetén általában az anyával.
(viszont napjainkban szerencsére kezd az ítélkezés egyre inkább objektív lenni - ha az apa sokkal alkalmasabb, gyakran kerül oda a gyerek. De ez off.)

viszont abban egyetértek monalisával, ne ijedj meg az ügyvédtől, nincs semmivel több joga, mint a megbízójának (a férjednek), sőt kevesebb van. (esetleg a tudása több)

A célja vélhetően egy kedvező egyezség létrehozása lesz. Gondold át, kérdezz meg az ajánlatukkal kapcsolatban egy független jogászt, és ha normálisnak tűnik, fogadd el. Ha nem tetszik az ajánlatuk, küldd el őket a fenébe. Majd dönt a bíróság.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

trigi # 2008.02.13. 18:07

köszönöm nandy

Cherry # 2008.02.14. 06:47

Sziasztok!

Nekem olyan kérdésem lenne, h mit lehet tenni a köv. helyzetben:
Válás után anyánál maradt a gyerek, 2 hetente hétvégén van láthatás és havi 25 ezer gy.tartás. Aztán apuka megnősült, onnantól fogva anyuka azt nem nézte jó szemmel és a kislányt5 teljesen ellenük nevelte, holott imádta az apját és annak új párját is (a kislány 13 éves). Persze anyukának is van egy 3 gyerekes apuka élettársa, aki még nem vált el, csak hébe-hóba alszik ott, de a kislánynak "nevelőapukám"-nak kell őt hívnia. Az utóbbi hónapokban egyre gyakoribb az, h ilyen-olyan indokkal nem adja oda a kötelező láthatásra a lányt (hol beteg, de legutóbb az új feleségnek írt e-mailt, h ne menjenek érte, mert nincs kedve a lánynak velük lenni).l Ilyenkor az apa bármit tesz, akkor sem láthatja. Az meg kizárt, h odaadja más időpontokban, szünetekben, még karácsonykor sem alhatott ott. E-mailek és sms-ek lehetnek ez esetben bizonyíték értékűek? Mit tehet az apa? Esetleg kérhet gy.tartás csökkentést, vagy bírói úton való láthatás felülbírálást? Mit lehet ilyenkor tenni?

Válaszokat előre is köszönöm!

_Wasp_ # 2008.02.14. 08:01

gyerektartás csökkentést erre hivatkozva nemigen kérhet. (kérhet de a láthatás és a tartási kötelezettség nem egymás ellentételezése!)

a helyes eljárás az lenne, hogy minden elmaradt láthatás (és pótlás) után jelezni kell a gyámhatóság felé. Ők majd intézkednek a továbbiakról.
A "nincs kedve menni a kislánynak tipikus" (oka általában: inkább lemond a gyermek a láthatásról, semmint fájdalmat okozzon az anyjának) de nem abszolút elfogadható indok. (iskolába, eddzésre, mittudomén templomba sem biztos hogy mindig van kedve menni.)

Hogyhogy nem alhat ott? Tartsátok be szó szerint a kapcsolattartást rendező határozatot és pont. Amíg ti sem teszitek, addig nemigen hivatkozhattok jogosan az anya hibájára.

Tehát: kapcsolattartás kezdő időpontjára menjen oda az apa (tanúval - veled akár) és próbálja elhozni a lányát. Tisztázza, hogy kifogásokat nem fogad el.

A látszat ellenére sokkal kevesebb lesz a konfliktus, mint így)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Cherry # 2008.02.14. 11:43

Köszönöm a gyors választ. Párom felhívta az anyát, aki azt mondta, a lány hisztirohamot kapott, hogy soha többet nem akar az apjához menni (v.színűleg azért, mert megkérdeztük, milyen lett a félévije és 2-es, 3-as tanuló). Állítólag nálunk nem tud pihenni, mert néha segítenie kell és nem fekhet, vagy gépezhet a nap 24 órájában, mint otthon. Azt anyuka is beismerte, h a lány hazudik, mint a vízfolyás, de azt mondta, nem kényszerítheti rá, h eljöjjön. Úgyhogy nem anyuka kedvéért, mert őt is rendesen átvágja.

A másik kérdésem, h egy barátnőm férjéről kiderült, h lehet, h ő az apja egy gyereknek, akit elvállalna (de nem szeretné a nevére venni, ha az övé, akkor sem). Azt mondták, DNS vizsg.-ot ő kérhet (bár elvileg az apa, de mi van akkor, ha nem is ő az apa?), de a hölgy nem tart igényt semmire. Mi van akkor, ha a nő 5-10 év után, vagy a gyerek 18 éves kora után jelentkezik a bíróságon, h apasági eljárást indít. Visszamenőlegesen mit és mennyi időre visszamenőleg követelhetnek?

_Wasp_ # 2008.02.14. 12:02

Mi van akkor, ha a nő 5-10 év után, vagy a gyerek 18 éves kora után jelentkezik a bíróságon, h apasági eljárást indít. Visszamenőlegesen mit és mennyi időre visszamenőleg követelhetnek?
6 hónap a maximum.

...a lány hisztirohamot kapott, hogy soha többet nem akar az apjához menni... Azt anyuka is beismerte, h a lány hazudik, mint a vízfolyás, de azt mondta, nem kényszerítheti rá, h eljöjjön.

Miért ne "kényszeríthetné"? Ha a gyerek azt mondja nem akar iskolába menni, nem akarja bevenni az orvosságot, nem akar rendet rakni, akkor sem kényszerítjük, hanem ráhagyjuk a dolgot?

ugyanmár.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Cherry # 2008.02.14. 12:10

Ezt én is így gondolom.

A másik kérdésemre a válasz, hogy visszamenőlegesen 6 hónapnyi gyerektartást kérhet, akár 1 év múlva jelentkeznek, hogy mégis kell nekik, akár 10 év múlva?
És, ha akkor az apa majd kérdezi, h vajon ő ez az apa, akkor is neki kell állnia a DNS tesztet (feltéve, ha valóban ő az apa)? Bocsi a sok kérdésért, de nem vagyok otthon a jogban.

_Wasp_ # 2008.02.14. 12:17

egyenlőre nem az ismerősöd az apa. (jogilag. biológiailag lehet hogy az. ki tudja?)
ha teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot tesz, vagy bíróság apasági per során megállapítja az apaságot, akkor viszont azzá válik, természetesen tartási kötelezettséggel.

A perben természetesen hozhat bizonyítékokat: DNS tesztet például. Amit neki kell megfinanszíroznia. (viszont most már nem olyan rettenetesen drága)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Cherry # 2008.02.14. 12:40

És, ha azzá válik, akkor kérhetnek rajta számon 6 hónapnyi tartásdíjat, jól értelmezem? Vagyis akár 1 év múlva, akár 10 év múlva történik meg az apasági per, őneki 6 hónapnál több tartásdíjat nem szabhatnak ki? Ez akkor is így van, ha pl. a gyerek kezdeményezi, mondjuk 20 éves korában?

_Wasp_ # 2008.02.14. 12:45

igen, így van

(A 6 hónap az eljárás megíndításától és nem az ítélet meghozatalától számítódik)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Cherry # 2008.02.14. 12:58

Köszönöm szépen a gyors válaszaidat, továbbítom is az illetékesnek!
További szép napot kívánok!

Cherry # 2008.02.14. 13:14

Még annyi lenne a kérdésem, ha az anya kezdeményezi egyszer az apaságit, akkor elvileg ő a felperes,nem? Tehát nem neki kell bizonyítania, h anno együtt volt a hapsival? Vagyis miért az apának (ha ő az apa) kell vinni bizonyítékot (DNS teszt), ami azért még több, mint 120 ezer forint (ennek utána néztek). Ilyenkor nem számít, hogy addig hol volt anyuka és miért nem érdekelte, ki az apa? Vagy később nem követelheti vissza a teszt díját, hamár elvileg ő alperes?

hablea # 2008.02.14. 14:15

A per megindítására az anya nem jogosult, mert a családjogi törvény szerint a szülő nem képviselheti gyermekét olyan perben, amelynek tárgya a gyermek családi jogállásának rendezése.(az anya kérésére a gyámhivatal a gyermek részére eseti gondnokot rendel, aki a gyermek nevében a pert megindítja, és a perben képviseletét ellátja.) Az apaság megállapítása iránti pert az a személy, aki a gyermek apjának tekinti magát, önállóan is megindíthatja.
A gyermek lesz a felperes, a Dns teszt nem a legelső eszköz a bizonyításra. A bizonyításról majd a bíróság dönt, elrendeli vagy sem.

_Wasp_ # 2008.02.14. 14:16

ha a bíróság rendeli el, a költséget a pervsztes viseli. (de meg kell előlegezni)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2008.02.14. 14:18

ha a bíróság rendeli el -> ha a bíróság elrendeli


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Cherry # 2008.02.14. 14:21

De gondolom, ha kiderül, hogy mégsem ő az apa, akkor nem neki kell kifizetni (akkor sem, ha a felperes részéről nincs másik személy, akit apaként jelölnének).

ObudaFan # 2008.02.14. 17:36

nem szeretné a nevére venni, ha az övé, akkor sem). Azt mondták, DNS vizsg.-ot ő kérhet (bár elvileg az apa, de mi van akkor, ha nem is ő az apa?), de

Aki nem szeretné az apasága megállapítását, az ne indítson apasági pert, mert ha indít, megállapíthatják az apaságot.

Cherry # 2008.02.15. 06:40

Kedves ObudaFan!

Ő NEM akar apasági vizsgálatot, nem olvastad el jól az írásaimat! Ő semmit nem akar, ezt a gyereket sem akarta, anno összejött a nővel egy kósza estére és a nő (bár elvileg bogyót szedett) terhes lett. Aztán közölte a hapsival, mire ő adott pénzt a nőnek abortuszra. A nő el is tette és mondta, h elmegy, aztán "véletlenül" már túl későn ment, nem lehetett elvetetni. Most azt mondja a nő, h nem akar semmit, se pénzt, se mást, ugyanakkor állandóan zaklatja őket (a pasi közben megnősült és babát várnak), h így a kisfia, meg úgy a kisfia, meg miért nem küld neki ezt-azt. És azt szeretné megtudni, h, ha később indítanak ellene apaságit, akkor a visszamenőlegesen 6 hónapra is járó gy.tartáson kívűl még mit fizettetnek vele (értem ezalatt pl. a DNS tesztet), mivel NEM ő fogja indítani. Remélem így már érted a történetet és, ha hozzászólsz, akkor a még felmerült kérdésemre kapnék választ. Köszönöm!

ObudaFan # 2008.02.15. 17:00

Ha nem ismeri el az apaságot, és szükség lesz a tesztre, és apának bizonyul, akkor ő fizeti a költségeit a tesztnek.

kutyi0731 # 2008.02.18. 20:09

sziasztok.
mivel én még új vagyok ezen az oldalon így csak röviden megkérdezném mit lehet tenni abban az esetben ha gyermekem a láthatások után igen elhanyagoltan tér haza az apjától,és a hivatalos szervek-úgymint Bírósági tanácsadó,gyámügy és orvosok-csak egymásra mutogatnak de nem tesznek semmit?előre is köszönöm válaszotok

ObudaFan # 2008.02.18. 20:14

Hatásköre a gyámhatóságnak van. Ha nem hoznak határozatot, a közigazgatási hivatalhoz kell fordulni.