Gyerektartás dij


ObudaFan # 2007.08.01. 09:01

Elvileg tényleg ennyi. Viszont ebben az esetben nem fog érvényesülni a 6 hónapos korlát, tehát ha hazajön, az egész behajtható.

l.ildiko # 2007.08.01. 08:09

sziasztok
nekem olyan jellegű problémám van, hogy a gyerekem apja kilenc éve nem fizet gyerektartást, pedig a bíróság 1999. óta megítélte nekem, és azt sem tudjuk, hol van. a napokban kiderült, hogy Kanadában él, de nem hajlandó sem velem, sem a fiammal felvenni a kapcsolatot. Sajnos Kanada nem írta alá azt az egyezményt, hogy behajtható lenne az itteni bíróság Ítélete. a legjobb, amit mondtak nekem, hogy utzazzak ki és indítsam meg kint az eljárást, amit nyilván nem tudok megtenni az anyagi vonzata miatt.
tényleg ennyi lenne? ha valaki egy olyan országba megy, ahol nem hajtható be a tartásdíj, nem is kell fizetnie????

ObudaFan # 2007.07.31. 10:06

Nincs mit.

November # 2007.07.31. 09:50

Okés, köszi szépen.

ObudaFan # 2007.07.31. 09:42

Minimális nincs, maximum van, de 10-15 e Ft-nál igen ritkán állapítanak meg kevesebbet.

November # 2007.07.31. 09:37

Köszi a segítséget.

Mivel ő már 18 elmúlt, és nekünk van egy közös gyerekünk aki még csak 8 hónapos.
Eddig 30ezer ft gyerektartást fizettünk mert úgy álltunk (15ezer volt megállapítva), de most hogy az én "fizetésem" sokkal kevesebb nem tudjuk ezt a szintet tartani.

Mennyi a minimálisan fizetendő gyerektartás most a minimál bér után.

És számít e az hogy én mennyit keresek.
Arra lennék konkrétan kiváncsi hogy szeretnék visszamenni dolgozni és a párom lenne gyesen. Akkor a gyes után számolják a gyerektartást vagy az én fizum is számít.

Nem sajnálom tőlük a pénzt, de most mi is tényleg nagy sz@rban vagyunk. És nem tudjuk kifizetni, a lakást meg nem szeretnénk hgoy elvegyék...

ObudaFan # 2007.07.31. 09:24

Mivel van egy jogerős határozat arról, hogy kell, mindaddig, amíg a kötelezett nem indít megszüntetési pert, fizetni kell, és végrehajtható is a követelés.

November # 2007.07.31. 09:10

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.
Ha a gyermek 18 éves elmúlt szakközépiskolát befejezte, de valószínű hogy tanul tovább fősulin /vagy máshol/ de a nyáron 8 órában dolgozik akkor nyárra kell fizetni gyerektartást?

Előre is köszi a segítséget!!!

tatiana # 2007.07.24. 21:01

Sziasztok! Köszönöm a hozzászólásokat! azért megint csak okosabbak lettünk egy-két dologban. Mindenkinek békés ügyrendezést kívánunk¢!

Nyilaska # 2007.07.23. 19:33

Csildi! 1000 köszönet a válaszért, valahogy nekem is ez jött le az eddig olvasottak alapján, tehát megerősítettél:)
Akkor tehát max. csökkenthető, esetleg megszüntethető, ha az anyagi körülményeink negatívan változnának, illetve ha továbbra is fennmarad a "csak anyagi kötelék".....
Mégegyszer nagyon köszönöm. Szép estét kívánok:)

csildi # 2007.07.23. 11:58

Nyilaska!
A gyermektartást a gyeremek tanulmányi végleges befejezéséig kell fizetni, tehát középfok, diploma, de vannak bizonyos feltételek, korlátok. Előfordul, hogy még utána is megítélik, ha nincs munkája, mert pl. pályakezdő még. A kapcsolattartás működése vagy nem működése nem befolyásolja a gyermektartást. Ha azonban a gyerek önálló keresettek rendelkezik és ezt bizonyítani is tudod, akkor már nem kell fizetni.
Az alábbi jogszabáylokból szerintem aza legfontosabb, hogy a kötelzett csak a kiskorú gyermek tartását köteles saját létfenntartása rovására is ellátni, fizetni. A nagykorú azért egy picit már más. Sajnas még nincs tapasztalatom-e téren.
"(2) Tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul.
2. A nagykorú gyermek tartása
A jogosultság oldaláról nézve a nagykorú gyermek tartása jogosultságának feltételei:

  1. egészségi állapot, betegség, munkaképtelenség,
  2. életpályára való felkészülést szolgáló tanulmányok folytatása.

A kötelezett oldaláról nézve a teljesítőképesség szempontjából vizsgálva a nagykorú gyermek csak akkor és olyan mértékben részesülhet tartásdíjban, ha és amennyiben a kötelezett saját szükséges tartásán felül azt megfizetni képes [Csjt. 66. § (1)].
A gyermek rendszerint gimnáziumban, szakközépiskolában, szakmunkásképzőben folytatja tanulmányait. A középiskolai tanulmányok sikeres elvégzése után azonban sor kerülhet valamely szakképzettség megszerzésére szükséges további tanulmánynak a végzésére, valamint főiskolai, egyetemi tanulmányok folytatására a főiskola, egyetem nappali tagozatán. A Csjt. 60. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezés alkalmazása szempontjából a szükséges tanulmányok folytatásán általában az életpályára előkészítő szaktanfolyamnak, valamint a főiskolai és egyetemi tanulmányoknak a végzését is érteni kell, ezért a tanulmányok folytatásának idejére az arra rászoruló munkaképes leszármazó is jogosult tartásra.
Ha a gyermeket középiskola befejezése után a választott életpályára előkészítő tanfolyamra, főiskola, egyetem nappali tagozatára felvették, a tartásra kötelezett, s arra képes szülő nem hivatkozhat arra, hogy a nagykorúságát elért gyermek munkaviszonyt létesítsen, és tanulmányai költségeiről, valamint megélhetéséről maga gondoskodjék.
A szükséges tanulmányok folytatása szempontjából a tanulmányok folyamatos végzésének van jelentősége, ami azt jelenti, hogy a nagykorú gyermek általában csak tanulmányainak folyamatos végzése esetén követelhet jogszerűen tartásdíjat. A folyamatosságot azonban nem szakítja meg a főiskolai, egyetemi tanulmányok végzését megelőzően megkívánt egy-két éves gyakorlati munka, sorkatonai szolgálat, betegség vagy más rendkívüli ok. Azt a kérdést, hogy a megszakítás idejére tartásdíj a gyermeket mennyiben illeti meg, az alapul szolgáló ok figyelembevételével kell megítélni. Szünetel a tartási kötelezettség, ha a megszakítás ideje alatt a gyermek megélhetése biztosítva van, vagy arról maga képes gondoskodni.
Ha a középiskolai tanulmányok végzését követően hosszabb idő telt el, az összes körülmény mérlegelésével kell állást foglalni abban a kérdésben, hogy a tanulmányoknak a főiskola, egyetem nappali tagozatán való folytatása idejére a tartásdíj fizetése a szülőktől elvárható-e, vagy a gyermekkel szemben jogosan támasztható-e az a követelmény, hogy a továbbképzéséhez szükséges anyagiakat részben vagy egészben maga teremtse elő. E vonatkozásban jelentősége van annak, hogy a hosszabb megszakításnak mi volt az indoka, a nagykorú gyermek életpályája a kieső időben hogyan alakult. Ha a gyermek a továbbtanulást megelőzően hosszabb idő alatt akkori életkörülményeinek megfelelően választott életpályán már elhelyezkedett, rendszerint nem várható el a szülőtől, hogy több évi megszakítás után fedezze a továbbtanulás (újabb tanulás) költségét, és erre az időre újból tartásdíjat fizessen. Ilyen esetben kivételesen a tartási kötelezettség megállapítására akkor kerülhet sor, ha az életpályától eltérő vagy magasabb képzettség megszerzését igénylő újabb életpálya a gyermek összes körülményére, különösen egészségi állapotára tekintettel feltétlenül indokolt, és a kötelezett kereseti, jövedelmi viszonyai alapján a társadalmi felfogás szerint továbbtaníttatása a kötelezettől elvárható (pl. a megszerzett képesítés az időközben bekövetkezett változás folytán megélhetését nem biztosítja).
A főiskolai, egyetemi tanulmányok folytatásához fűződő egyéni és társadalmi érdek a gyermekre is kötelezettséget ró, nevezetesen, a tanulmányait köteles a tőle elvárható legjobb eredménnyel végezni annak érdekében is, hogy a jogszabályban biztosított kedvezményeket (tandíjkedvezmény, ösztöndíj, stb.) kiérdemelje, és ezzel a szülő tartási terheit enyhítse. Megfelelően együtt kell működnie a gyermeknek és szülőjének abban is, hogy a továbbtanuló gyermek a társadalmi ösztöndíj lehetőségét igénybe vegye. A gyermeknek mindezzel kapcsolatos felróható magatartását a terhére figyelembe kell venni, és ez nem csak a tartásdíj összegének a megállapítására hathat ki csökkentőleg, hanem adott esetben a tartási kötelezettség megszüntethetőségére is vezethet.

A Csjt. 69/A. §. (1) bekezdése szerint a szülő csak kiskorú gyermekét köteles saját szükséges tartásának rovására eltartani. A főiskolai, egyetemi tanulmányok folytatása - legfeljebb pár hónap kivételével - a gyermek nagykorúságának idejére esik, tehát irányadó az az elv, hogy a szülő nem köteles a gyermeket eltartani, ha ez saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyezteti. Erre tekintettel főiskolai, egyetemi tanulmányok folytatása esetén mindig vizsgálni kell - rászorultság mellett - a tartásra kötelezett szülő teherbíró képességét, figyelemmel kell lenni a kereseti, jövedelmi, vagyoni viszonyaira és az őt terhelő kötelezettségekre."
Na egyenlőre ennyit találtam.

Nyilaska # 2007.07.23. 09:52

Sziasztok!:)
Segítenétek? Rövid leszek (próbálok): a lényeg, hogy férjem 2003-ban elvált, előző házasságából van két gyermek. A nagyobbik jelenleg 20 éves, idén érettségizett, mert halasztott a férjem tudta nélkül egy évet úgy, hogy átment másik iskolába. Még tanul, a középiskola 5-6 évfolyamába iratkozott be. Kérdésem: meddig jár utána gyermektartás? A másik iskolába való átiratkozás a férjem tudta nélkül nem befolyásolja a bírósági jogerős határozatot, melyben megállapodtak volt feleségével a gyermektartás ügyében? A kapcsolattartás nálunk egyáltalán nem működik, kizárólag pénz-alapú kötelékről van szó apa és lánya között. Tehát meddig kell fizetnünk? A segítséget előre is köszönöm, szép napot mindenkinek!

csildi # 2007.07.23. 06:36

Titiana!
El kell, hogy keserítselek. Mi 3 gyerekre fizettünk tartásdíjat 5évig, mire megszületett a közös, a nyegyedik. mivel a férjemnek nem volt munkája és Nekem a GYEd volt, van, így gondoltuk, akkor ez a két indok, elegendő lesz ahhoz, hogy csökkentsék. Ennek 2 éve, most a legfelső bíróságon van az ügy, ugyanis közben elváltunk és így a volt férjemnek 4 gyerekre kell tartásdíjat fizetnie. Továbbra sincs állandó munkája, így a minimálbért vették alapul. Igy a minimálbér 50%-át is meghaladja a gyermektartásdíj amit a 4 gyerekre fizet. Eddig elutasították a csökkentést és nem is valószínű, hogy megadják, hiába az 50%-os határ, hiába az első exnek lakása, munkája van. Nekem a GYED, két kk. gyerek (abból egy tartósan beteg) és rengeteg hitel a házra. Nem tartom azt sem valószínűnek, hogy a Gyámhivatal bármit is tenne, mert azt bőven meg lehet magyarázni, hogy sajna csak ilyen ruhái vannak. Írd meg inkább, illetve a párod, hogy vásároljon turkiba, vagy a vöröskereszt is szokott ruhát osztani. Ott találhat nem kicsi ruhákat is és még pénzbe se kerül. Nem kötelezheti senki, hogy a normális értelembe vett ruhába külje el a kislányt. Egy gyerek tartásának egyébként, lehet, hogy még ti járnátok rosszul a csökkentési kérelemmel, pláne, ha nem a plafon (15-25%) van meghatározva. Nálatok 2 felnőtt tart el 1 gyereket és azért (nem azért, hogy védjem), de Te is tudod, hogy egy gyereket nem a tartásdíjból tartunk el, az csak kiegészítés. A gondozó köteles a gyermeket a kapcsolattartásra megfelelően felkészíteni azt is jelenti, hogy a gyerek tudja, hogy megy, úgysem meztelenül megy el, a többit meg leírtam már. A levont összeget minél előbb fizessétek ki, mert végrehajtható és akkor nagyobb összeget kell kifizetni, ráadásul a bíróság azt sem fogja pozitívan eétékelni, hogy elmaradásotok van!
A gyerektartás csökkentése perek, tárgyi költségmentesek, de azért apuka kérheti a költségmentességet, akkor az egész perre megvalósul (személyes költségmentesség). Sajna nem sok esélyt adok.
Még egy pálda: az unokatesóm 6 évig pereskedett a 4 gyerekéért, mert nem is láthatta Õket és 60 Eft-ot fizetett. közben született egy közös azúj feleségével sé NEM csökkentették le. Most 3 éve Nála vanna a gyerekek (16,15,14,11 és 4,5 évesek és 20Eft-ot kap!!!

monalisa1 # 2007.07.22. 23:25

Titiana!
A férjed arra való hivatkozással kérje a bíróságot a tartásdíj csökkentésére, hogy újabb gyermeke született, így a jövedelméből már nem csak az ex-nél lévőről kell gondoskodnia. Ameddig az új itélet nem születik meg a jelenlegi t.díjat változatlan összegben fizetni kell.

Azt hogy egy gyerek az egyik-másik ruhát kinövi, nos EZ a természetes. Az ex bizonyára azért pakolja a szinte már felvehetetlen méretű ruhákat, mert jól gondolja: ti majd vesztek a kislánynak megfelelőt - és ez nem neki kerül pénzbe.

Tudod, a volt házastársak között továbbra is a szurkálások...

amatőr # 2007.07.22. 22:55

tatiana,

szerintem a "megfelelően felkészítve" úgy is értendő, hogy az évszaknak megfelelő, kellő mennyiségű és a gyermek által felvehető ruházattal ellátva (és további szempontok: pl. esetleges gyógyszer, iratok, stb.), nem pedig kinőtt holmiban...

A ruhákat viszont, amiket az anya küld, nem eltenni kell, hanem ráadni a gyerekre és lefényképezni benne, aztán pedig tessék a gyámhatósághoz fordulni... nem Ti lesztek az elsők.

Egyébként az anya nyilván azt használja ki, hogy bevásároltok a gyereknek. Ne tegyétek, mert a pénzben fizetendő gyermektartásdíj összege a megvásárolt ruházat árával valóban nem csökkenthető.

tatiana # 2007.07.22. 22:40

Köszönöm válaszokat kedves Csildi!
Csak most megint kissé elszomorodtam. Az azért érdekelne, hogy a végzésben az a mondat mit jelent akkor, hogy a gondozó szülő köteles a gyermeket a kapcsolattartásra megfelelően felkészíteni. Számunkra a megfelelő nem egyenlő a használhatatlannal. Tehát a jog megint csak nem a gyermeket, hanem a gondozó szülőt védi...
És mi a helyzet abban az esetben, ha a levont összeget nem tudjuk kifizetni(sajnos tényleg nem áll módunkban)?
Mi kell ahhoz, ha esetleg csökkentetnénk a gyerektartást a megváltozott körülményekre hivatkozva?(talán érdemesebb volna, ha különbözetből inkább mi öltöztetnénk a lányt) Mindezt kinek kell benyújtani és mennyit kell fizetni érte?

csildi # 2007.07.22. 06:07

Tatiana
Nincs jogod ahhoz sem, hogy elrakd az anyuka által küldött ruhákat. Szerintem minden t szépen adj vissza, amiket Ti vettetek azt tedd el. Én pénteken este kimosom a gyerekek ruháit és vasárnap abban mennek vissza amiben jöttek. Egyébként azzal nem bizonyítasz semmit. Sem a gyámhivatal, sem a bíróság nem adna helyt, semmilyen kérésnek azért, mert a kislány olyan ruhákba megy , amilyenbe. Mi egyébként írtunk egy levelet anyukának, hogy köszönjük, ne csomagoljon ruhákat, de pl. a gyerek iratait köteles odaadni (Tb kártya, diák igazolvány) Ne bosszankodj ezen. Igen, pótolnotok kell a hiányzó összeget, mert akár 5.000,-ft-ért is kérhet végrehajtást és akkor már többe fog kerülni.

tatiana # 2007.07.21. 20:34

Nagyon köszönöm a gyors válaszokat!
Mekkora problémánk lehet ebből a dologból? A ruhákat, amiket az anyuka bepakolt, elraktuk a biztonság kedvéért, hátha egyszer majd be kell bizonyítanunk, hogy tényleg nem tudott felöltözni a gyerek... És mi a helyzet abban az esetben, ha nem tudjuk kifizetni a maradék gyerektartást?
Most, akkor elvileg pótolnunk kellene a hiányzó összeget? És kell-e valami késedelmi pótlékkal számolnunk.

csildi # 2007.07.21. 20:02

Tatiana!
Szerintem erkölcsileg a kislány szempontjából helyes amit tettetek, de a gyermeketartást nem csökkenthetitek ezen a címen. Mi is ebben a cipőben járunk már 7 éve (3 gyerek van az exnél). Sajnos nem sokat tudsz tenni, mert a gondozó szülő felelőssége, hogy mit tart fontosnak a gyermek ellátása szempontjából. Az esetleges jogi vita nem hozna számotokra eredményt, ezeket az éveket ki kell, túl kell élni. Mi már azt csináljuk, hogy nem adjuk oda a mi általunk vásárolt ruhákat és akkor legalább a láthatások alatt normálisan néznek ki.

Zoltán György # 2007.07.21. 19:26

Szerintem helyesen jártatok el!

Nálunk a Családsegítő jegyzőkönyvezte is, hogy nincsenek megfelelően felkészítve a gyerekek, de semmi nem történt!

Most éppen úgy állok anyagilag, hogy nem tudom fizetni a gyerektartást, de augusztus végére összeszedem a pénzt, hogy az iskolára legyen.

tatiana # 2007.07.21. 18:29

Sziasztok!

A következő problémában szeretném a segítségeteket kérni, mivel nem tudjuk, hogy mennyire jogosan jártunk el:
Eddig rendszeresen és rendesen fizettük férjem exének a gyerektartást. Csakhogy ő rendszeresen nem megfelelően készíti fel a gyermeket a kapcsolattartásra. Pl. télen levált talpú csizmában küldte el hozzánk a kislányt. Ekkor vettünk neki egy másikat, és csak jeleztük az anyukának, hogy az ilyen dolgokra figyeljen oda...Hiába kérte a párom többször is, hogy normális ruhákat pakoljon a gyereknek, rendszeresek a kinőtt, használhatatlan ruhák(pedig anyagilag jól állnak) Tavasszal vettünk is neki több új ruhát. De mindhiába. Eljött a nyár és a nyári láthatás... És megint ugyanaz a probléma, kinőtt, de olyannyira, hogy fel sem megy a gyerekre, ruhák vannak neki bepakolva. Természetesen azok nincsenek köztük, amiket tavasszal vettünk...
Mivel nem használt a megannyi kérés, figyelmeztetés, elmentünk és bevásárolunk a lánynak, mindenről számlát kértünk, és levontuk a gyerektartás összegéből, a számlák másolatát pedig elküldtük az anyukának. Azt szeretném megkérdezni, hogy ezt lehet-e így csinálni, vagy, ha nem, akkor mit tudunk tenni annak érdekében, hogy ki lehessen menni a lánnyal az utcára. Sajna mi sem tudunk mindig mindent megvenni. Nálunk is kisbaba van és emellett mégis igyekeztünk azt is megoldani, hogyha már nyaralni nem is tudjuk elvinni a gyereket, legalább táborozhasson...de emellé nem fér már bele a bőrönd bepakolása is.

ObudaFan # 2007.06.11. 15:09

Nincs mit.

lujz10 # 2007.06.11. 07:09

Köszönöm!

ObudaFan # 2007.06.09. 11:44

Ja ,ha azt lehet bizonyítani, hogy annak ellenére, hogy nincs nyomon követhető jövedelme, elég jól él, akkor lehet éppen kevés a 35e, de önmagában az , hogy autót vesz részletre, nem biztos, hogy elég, ha egyébként nem él jól.

ObudaFan # 2007.06.09. 11:43

Ez azért még sokmindentől függ. Kérdés, neki mennyi a jövedelme, lehetne-e több, járnak-e a gyermekek olyan külön foglalkozásokra, amik nagyobb anyagi teherrel járnak, van-e valamilyen egészségügyi problémájuk, ami nagyobb anyagi teherrel jár.
A fentiektől függően a 35e lehet éppen jó is, meg nagyon rossz is.