Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Közös, vagy külön vagyon

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.23. 09:39

A köteles rész alapját ne felejtsd el a férj részével csökkenteni. (Vagy a te részeddel növelni.)

A hagyatéki hitelezők valamelyikének előnyben részesítése nem kívánt következményekkel járhat.

www.kbs-ugyved.hu

wers # e-mail 2019.05.23. 06:19

??

Vándor1966 # e-mail 2019.05.23. 06:11

kbs-ugyved.hu

Elméletben igen, gyakorlatban bankszámlán lévő pénzt köteles rész kifizetésére fordítom.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.22. 11:26

Mire spórolnál? A számlaegyenleg felét oda adod neki és kész.

www.kbs-ugyved.hu

Vándor1966 # e-mail 2019.05.22. 09:03

drbjozsef

Köszönöm a választ, elkezdek spórolni.

drbjozsef #   2019.05.22. 08:52

Vándor1966,

Ha a "férj" édesanyád férje, akkor a számlából nem örökölhet, hiszen az nem része a hagyatéknak, de igénye ettől teljesen függetlenül lehet.
Hivatkozhat a házastársi közös vagyonra, és lehet igénye. Ha azon a számlán nem kifejezetten - és igazolhatóan - csak édesanyád különvagyona volt, akkor jár neki belőle.

Nem öröklés jogcímen, de közös vagyon megosztása jogcímen igen.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Vándor1966 # e-mail 2019.05.22. 08:13

Üdv mindenkinek!
Édesanyám után haláleseti rendelkezéssel bankszámlát örököltem, mely nem tárgya a hagyatéknak.
Férj szerint ez házastársi közös vagyonnak számít, a fele őt illetné, ezt külön szeretné érvényesíteni.
Én úgy értelmeztem, hogy a haláleseti rendelkezés pont arra szolgál, hogy a számla összege kimaradjon mindenféle osztozkodásból.
Mire számíthatok?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.05.21. 19:26

Valamit félreértesz.

www.kbs-ugyved.hu

Csamborgo # e-mail 2019.05.21. 17:00

Egy korábbiakkal ellentétes információ:
A bíróság nem fogadja el különvagyonnak a vagyonközösség előtt a bankszámlán levő pénzt! Nem számít bizonyításnak, ha az egyik fél csatolja a bank igazolását a megtakarításáról!
Ha abból bármilyen befektetést, pl. életbiztosítást köt, akkor a házastársa jogosan kérheti az arra fordított összeg megtérítését a vagyonközösség megszüntetésekor. (Fővárosi Törvényszék 50.Pf.636.086/2018. számú ítélete, amely megerősítette a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság 10.P.22.101/2013. számú ítéletét)
Egy ilyen jogerős ítélet felhasználható hivatkozási alapként egy másik perben?

Pl. ha párom eladja az ingatlanát és az a pénz rákerül a számlájára, akkor ezen az elven a rajta vásárolt vagyon az már közös lesz?

nonolet # e-mail 2018.11.06. 18:23

Maszatka90

Felelőtlenül intézitek az anyagi ügyeket a jelek szerint.

IDEJE, hogy leüljetek egymással és KÖZÖS megegyezéssel

• elrendezzétek a múltat
  • eldöntsétek a jövő anyagi szabályait

Aztán ezt szerződésbe foglaljátok és betartsátok.

Jobb későn, mint soha....
Mert nagy szívások tudnak lenni a zavaros anyagi kérdésekből később.

ObudaFan # e-mail 2018.11.06. 14:23

Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (a továbbiakban: életközösség) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri kapcsolatban.

A kérdésedből ez azért nem egyértelmű. Ettől függ, hogy tulajdoni, vagy kötelmi igényed lehet.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

ObudaFan # e-mail 2018.11.06. 14:23

Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (a továbbiakban: életközösség) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri kapcsolatban.

A kérdésedből ez azért nem egyértelmű. Ettől függ, hogy tulajdoni, vagy kötelmi igényed lehet.

tarczayaron@freemail.hu

Maszatka90 # e-mail 2018.11.06. 10:04

Hello.

Egy lakcímre vagyunk bejelentve , miután közös hitelell egy közös házat vasaroltunk.
Élettársi viszonynak számít? Mivel házasok nem vagyunk.

Közös hitelből vásaroltunk egy autot ami az ő nevére került. Lakásvásárlás előtt a bank kérte hogy a meglévő hitelt fizessük be. "amiben nem szerepel , hogyaz az autó vasarlasra lett felvéve"(28000euro).

Az Én édesapám az en bankszámla számomra utalt 30000eurót amit nekünk kozosen vissza kellene fizetnünk. Ebből lett befizetve az autó 28000euro a teljes hitel összeg.

Kié lesz az autó ez esetben vagy kié
Lesz a tartozas édesapám fele? Semmi papir nincs erről csak hogy a közös hitel az en szamlaszamomrol lett egyenlitve.

Tudok futni az autó után vagy a pénz utan?

Tisztelettel.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.20. 14:22

Ha úgyis el akarjátok adni az ingatlant, akkor elég fölösleges előtte módosítani a bejegyzett tulajdoni hányadokat.

www.kbs-ugyved.hu

A Jóhiszemű # e-mail 2018.10.20. 13:56

Nem! Jelenleg nem ez az arány! Ennek a részleteibe nem mennék bele. Sajnos a viszonyunk megromlott, de most rendezni kívánjuk a helyzetet, mert szeretnénk közösen értékesíteni az ingatlant. De akkor alszom nyugodtan ha a fele az enyém addig is...

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.20. 13:00

fele-fele arányban.
Miért, most nem ez az arány?

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.10.20. 12:59

Az nem vagyonmegosztás, hanem közös tulajdon megszüntetése. Senki nem szól bele, hogyan egyeztek meg. (Más kérdés, hogy az illetékhivatalt adott esetben nem biztos, hogy érdekli a megegyezésetek, és nem a saját véleménye alapján veti ki az illetéket.)

www.kbs-ugyved.hu

A Jóhiszemű # e-mail 2018.10.20. 12:06

Vagyon megosztás testvérek között!

Üdv. mindenkinek!

Létezik vagyonmegosztási szerződés testvérek között?

Testvéremmel közösen örökölt ingatlanunkat szeretnénk megosztani a lehető legkevesebb járulékos költséggel, fele-fele arányban.

Pl. Én ápoltam a szüleimet amig ő élte az életét stb. Elköltötte apám pénzét, (ingatlant vásárolt saját névre) így abból nem részesültem. ilyesmire lehet hivatkozni a szerződésben? Efogadja a földhivatal indoklásnak? vagy a NAV?

ObudaFan # e-mail 2015.01.01. 18:20

A különvagyont a közös vayonba utalhatja az a házastárs, akinek a különvagyonáról van szó, de akkor erről egyértelmű és bizonyítható rendelkezés kell.

tarczayaron@freemail.hu

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2015.01.01. 17:51

Mert akinek érdekében állt volna, az nem hivatkozott különvagyonra. Vagy mert az adásvételi szerződést házassági vagyonjogi szerződésnek tekintették.

www.kbs-ugyved.hu

Siegelinde # e-mail 2015.01.01. 17:26

KBS,

Értem, köszönöm.

De, például, volt nekem egy apósom és neki volt egy felesége. Apósom sokkal jobban keresett, mint a feleség. Volt apósomnak egy lakása, még mielőtt összeházasodtak. Házasságkötés után sok évig ebben laktak, majd eladták és vettek egy másik lakást, attól fogva abban laktak.

Pár év múlva apósom meghalt. A lakás felét örökölte a férjem és a testvére, másik fele a feleség tulajdona maradt és az egész lakásra a feleségnek haszonélvezeti joga volt.

Férjem és a testvére pert indított a haszonélvezeti jog megváltásáért (ez még a 2014. március előtti öröklési törvény idején történt), és megkapták ketten összesen a lakás negyedét (fejenként 1/8 részt).

Tehát hiába vették (nagyrészt, vagy teljesen) apósom lakása árából apósom és felesége a lakást, mégis a feleségé lett a fele.

Ez miért volt?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2015.01.01. 16:12

Amit a különvagyonból szereznek, az természetesen különvagyon marad. Ha valamely vagyontárgy szerzésekor vegyül a külön- és a közös vagyon, akkor az a vagyontárgy nem egyenlő arányban lesz közös.

www.kbs-ugyved.hu

Siegelinde # e-mail 2015.01.01. 15:30

KBS

Miért, amit a házasság alatt vettek, az nem számít közös tulajdonnak?

Volt egy másik lakásuk is, amiben nem laktak, azt meg úgy vették, hogy apámnak volt egy saját lakása a házasság előttről, amit eladott, azután vették azt a másik lakást. Akkor azt a másik lakást meg teljes egészében én öröklöm (e logika alapján)?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2014.12.31. 23:29

Azt örökölheted, ami az apádé volt. Azt meg aligha a fele az ingatlannak.

www.kbs-ugyved.hu

Siegelinde # e-mail 2014.12.31. 23:07

Kedves Jogászok!

Apukám összeházasodott egy nővel, akinek a házasság pillanatában már volt egy lakása. Pár év múlva a lakást a nő eladta, vettek egy másik lakást közösen és abba költöztek be. Együtt éltek ebben a lakásban több mint 20 évig, apám haláláig.

Apukám sajnos meghalt, ketten vagyunk örökösök, én (az egyedüli gyereke) és a túlélő házastárs. (Végrendelet nincs.)

Kérdésem: örökölöm-e ennek a lakásnak a felét (úgy, hogy a házastársnak holtig tartó haszonélvezete van rajta), vagy hivatkozhat arra, hogy a lakást az ő eladott lakásának az árából vették és így én nem örökölök?

Előre is köszönöm a választ.