TEÁOR számok változása


Eaglet # 2008.06.06. 16:51

Nekem mint könyelőnek kell ezek szerint áttanulmányoznom az összes nyájas ügyfél társasági szerződését és szólni hogy miket kell módosítani ?
Eddig azt javasoltam, hogy el kell menni egy ügyvéhez annak tudnia kell mit kell módosítani. Ez a szomszéd viszont engem néz ügyvédnek..
Ha beütöm a google-be a szerződésminta szót akkor ott meg is találhatom amit Irtok ? Vagy hol lelek ilyen mintára, de szeretném ha nem fájdulna meg a fejem a sok tanulmányozástól :)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.06. 15:54

Dolgoznál az én principálisomnak. :) Minimum 10 oldalasak a társasági szerződéseink.

ObudaFan # 2008.06.06. 15:51

Vagy: vegyél elő egy szerződésmintát, és írd abba át az egészet. Vagy ha nem szeretnél egyszerűsített cégeljárást, akkor is tedd ugyanezt, csak töröld a címből és a preambulumból a "szerződésminta" szót. Én ezt szoktam csinálni, mert erre tényleg nem adnak ki hiánypótlást. :)

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.06. 15:50

A cégtörvény melléklete tartalmazza, hogy a hatályosításnak milyen okirati kellékei vannak.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.06. 15:45

nandy remek könyvelő, de nem jogász.

Vedd elő a társaság alapító okiratát és a Gt-t. Vesd össze. Ha a Gt. által előírt valamely kötelező tartalmi elem hiányzik, azt tedd bele; ha valamely szabály a Gt-be ütközik, azt töröld, vagy módosítsd.

Eaglet # 2008.06.06. 15:42

Mindig szuper tanácsokat szoktál adni, azért gondoltam:)) Akitől bérlem az irodát kiadta utasításban, hogy hétfőn reggel legyen az asztalán, hogy mit kell tennie, mi az ami kötelező és miaz ami célszerű ? Csak Hozzátok fordulhatok..

nandy # 2008.06.06. 15:20

Tőlem kérded? :)) Én épp úgy tanácstalan vagyok, mint te.

Eaglet # 2008.06.06. 15:16

Kedves "nandy" !

Le tudnád írni néhány sorban hogy mi az ami kötelező és célszerű július 1-ig a társasági szerződések módosításánál ? Vagy esetleg ha linke(ke)t tudnál ajánlani ?

Samuel Jamaica # 2008.06.05. 07:33

Köszi Dr. Lee!

Mullert5 # 2008.06.04. 20:57

Köszönöm Dr.Lee!

nandy # 2008.06.04. 15:30

REmek... és akkor én - mint könyvelő - mit mondjak az ügyfeleknek?

ObudaFan # 2008.06.04. 14:25

Sőt, a TEÁOR -számok változása eleve társasági szerződés-módosítással jár, emiatt van olyan cégbíró, aki szerint a tsz módosítás miatt a Gt. 53. § ellenére kell fizetni illetéket. Van, ki szerint meg nem.

Dr. Lee # 2008.06.04. 13:47

Ctv. 53. § (1) A változást illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése nélkül lehet bejelenteni a cégbíróságon, ha a változás a cég tevékenységi körét érinti - ideértve a statisztikai nómenklatúra változását is -, illetve, ha a változás állami vagy önkormányzati döntés alapján a cég székhelyének (telephelyének, fióktelepének) más megye illetékességi területéhez való csatolására vagy a cégjegyzékbe bejegyzett helységnév, utcanév, illetve házszám változására vonatkozik.

Ha 2005-ben volt utoljára módosítva a Bt. akkor valóban nem lesz illetékmentes tekintettel arra, hogy az új Gt-re át kell térnie,ami egyéb változásokkal is jár.

Samuel Jamaica # 2008.06.04. 13:37

Kell illetéket és közzétételi díjat fizetni, ha csak a Teaor változik? Tudja valaki melyik törvényhelyek alapján?

Mullert5 # 2008.06.04. 08:32

Közben a jogtanácsosom azt mondta, mivel 2005-ös a bt, így módosítani kell valamit (talán 2006gt-t mondott), ami viszont illetékköteles. Azt is hozzátette, hogy a szaklapok szerint ha nem változtatom meg a teáor számokat, nem lesz szankció (pénzbüntetés), legfeljebb figyelmeztetnek. Esetleg.

Samuel Jamaica # 2008.06.04. 07:28

Köszönöm az építő hozzászólást.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.04. 07:06

Te tudod. Akkor fizess.

Samuel Jamaica # 2008.06.04. 07:03

"Nem kell illetéket és közzétételi díjat fizetni, ha csak a Teaor változik? Tudja valaki melyik törvényhely alapján?"

"nem kell illetéket fizetni. [Gt. 336. § (4)]"

Jó reggelt! Lehet hogy figyelmetlenül olvastam, de szerintem a gt. 336.§ (4) másról szól, nem a teáorról.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.03. 16:17

Nem, de igen.

Dr klaunak: ha a változásbejegyzési eljárásra csak a TEÁOR-számok változás amiatt van szükség, nem kell illetéket fizetni. [Gt. 336. § (4)]

Mullert5 # 2008.06.03. 12:49

Közben megnéztem az Ingyenes Céginformáció oldalon: azokat a TEÁOR számokat, aminek csak 1 megfelelője van, módosították automatikusan, aminek több megfelelője is van, azokat hagyták a "03-as TEÁOR számon. Ilyenkor mi a teendőm? Ügyvéd, vagy a cégbíróság? Kell Társasági szerződés módosítás?

dr.klau # 2008.06.03. 12:32

Illeték kell, közzététel nem.

Samuel Jamaica # 2008.06.03. 12:20

Bocs! Gyors kérdés:

Nem kell illetéket és közzétételi díjat fizetni, ha csak a Teaor változik? Tudja valaki melyik törvényhely alapján?

Köszi...

Mullert5 # 2008.06.03. 12:16

Talán kaphatok itt segítséget. Van egy BT-nk, ami kb egy éve nem üzemel. A fő tevékenység "03-as TEÁOR száma egyértelműen fordítható "08-ra, 7413 helyett 7320. Viszont nem fő tevékenységnek még be van írva 10 db TEÁOR szám. Ezek között van olyan "03-as aminek nem egy darab új megfelelője van, hanem több alternatíva is van a "08-asból. (pl.: 5245 a "03-as, és a "08 as megfelelője pedig 4743, 4754, 4759 és 4763.)
Ebben az esetben a cégbíróság automatikusan fordítja az összesre, vagy muszáj lesz "beavatkoznom", például társasági szerződés módosítással vagy egyéb módon? Azaz muszáj ügyvédhez mennem, és választanom az alternatívák közül valamit? Vagy elég a cégbírósághoz beadnom valamilyen papirost? Mi a teendő? Kell-e fizetnem valamit valahol ezért? Előre is köszönöm a választ! Sajnos hozzánemértő laikus vagyok, de a büntetést is szeretném elkerülni.

anyamaci # 2008.06.01. 12:47

Nem vitatkozásképen,de: A szakmakódok első négy számjegye a TEÁOR szám. Az utolsó kettő pedig a TEÁOR-on belüli további tevékenységi besorolás. Tudom, hogy gazdasági társaságok esetében TEoÁR-t szerint határozzák meg a társaság tev. köreit, az egyéni vállalkozóknál pedig a szakmakódokat alkalmazzák.
De mivel a szakmakód a TEÁOR-ból származik nyilvánvaló, hogy ide tartoznak a kérdező által említett tevékenységek. Részemről lezártam, meggyőzni az ellenkezőjéről senki sem tud, mivel évek óta dolgozom ezen a területen. 3312 TEÁOR leírása:
Ebbe a szakágazatba tartozik a 28-as ágazatba sorolt ipari gépek és gépi berendezések javítása és karbantartása, mint a penge, fűrész élezése, cseréje, a hegesztőkészülékkel végzett ipari, üzemi javító szolgáltatás (pl. gépjárműhöz, általános rendeltetéssel); a mezőgazdasági és más nagygépek, gépi berendezések javítása (pl. emelővillás targonca és más anyagmozgató gép, szerszámgép, kereskedelmi hűtőberendezés, építőgép és bányagép).

Ebbe a szakágazatba tartozik:

  • szállítóeszköz (pl. hajó, csónak, targonca, vasúti szállítóeszköz) motor javítása és karbantartása, kivéve a közúti, légi járművekét
  • szivattyú, kompresszor és hasonló berendezések javítása és karbantartása
  • a hidraulikus, pneumatikus energiával működő gépek javítása és karbantartása
  • a szelep javítása
  • sebességváltó- és hajtómű alkatrészeinek javítása
  • ipari kemence, kazán javítása és karbantartása
  • az emelő- és anyagmozgató berendezések javítása és karbantartása
  • az ipari hűtőberendezés és légtisztító javítása és karbantartása
  • a kereskedelemben használt, általános rendeltetésű gép javítása és karbantartása
  • a gépi hajtású kéziszerszám javítása
  • a fémforgácsoló, fémalakító gép, továbbá tartozékainak javítása és karbantartása
  • az egyéb szerszámgép javítása és karbantartása
  • a mezőgazdasági traktor javítása és karbantartása
  • a mezőgazdasági, erdészeti és fakitermelő gép javítása és karbantartása
  • a kohászati gép javítása és karbantartása
  • bányagép, építőgép, olaj- és gázkitermelő berendezés javítása és karbantartása
  • étel-, ital- és dohányfeldolgozó gép javítása és karbantartása
  • textilruházati és bőrterméket feldolgozó gép javítása és karbantartása
  • papírgyártó gép javítása és karbantartása
  • a műanyag- és gumifeldolgozó gép javítása és karbantartása
  • a 28-as ágazatba tartozó egyéb speciális rendeltetésű gép javítása és karbantartása
  • a tömegmérő berendezés javítása és karbantartása
  • az árusítóautomata javítása és karbantartása
  • a pénztárgép javítása és karbantartása
  • a fénymásoló gép javítása és karbantartása
  • az elektromos és nem elektromos számológép (kalkulátor) javítása
  • az írógép javítása

Nem ebbe a szakágazatba tartozik:

  • a légi jármű motorjának javítása, karbantartása, lásd 3316
  • a nem ipari kazán, kemence és egyéb fűtőberendezés telepítése, javítása és karbantartása, lásd: 4322
  • a személyfelvonók és mozgólépcsők telepítése, javítása és karbantartása, lásd: 4329
  • a közúti gépjármű motorjainak, alkatrészeinek járműjavító műhelyi javítása, karbantartása, szerviízelése, lásd 452, 4540
  • a számítógép javítása, lásd: 9511
Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.31. 17:10

Egy dolog a TEÁOR és egy másik a szakmai kód. Utóbbi természetesen nem alkalmazható a társaságokra.