KFT. megszüntetése


bea0202 # 2016.12.21. 06:19

Igen ez egy KFT! Egyedüli tulajdonos vagyok! A volt párom dolgozott ebben a cégben be is volt jelentve!


bea

nyva # 2017.01.02. 16:14

SOS segítséget szeretnék kérni!
2011-ben alapítottam egy Kft.-ét. Némi nyereségtartalommal továbbadtam alvállalkozásba a munkákat, akik munkaerőkölcsönzőt vettek igénybe. 2014-ben kaptam egy adóvizsgálatot, ahol kiderült, hogy ők nem fizettek adókat. Felelős vállalkozói magatartásként a szolgáltatási területeken rendszeresen megfordultam, ellenőriztem az alvállalkozói teljesítést, azonban ezt a NAV munkáltatásnak minősítette. A NAV figyelmen kívül hagyott rengeteg dolgot, pl. a munkaruhát, az érvényes munkaszerződést, a munkaszerződésben megjelölt vezető meghallgatását, stb.-t. A cégben csak névlegesen szereplő tagtársam (egy korábbi kölcsön miatt kapott tagságot biztosítékként) munkavállalója (területi csoport vezetője) volt az egyik későbbi alvállalkozónak 2 hónapig. Emiatt a munkáltatást az én cégemre vezették vissza, melyben 2014 óta egyszemélyes tag vagyok. Az alvállalkozóktól minden esetben referenciát, NAV köztartozásmentesség igazolást, ügyvezetői nyilatkozatot kértem, gondosan, körültekintően jártam el. Ezeket mindig megkaptam, így nem volt semmilyen tudomásom az adóelkerülésről. Emiatt 2013-ban már egy büntetőeljárás indult. 2015. augusztusában engem is meggyanúsítottak majd 11.500.000 Ft-ra inkasszót kaptam a vállalkozás bankszámlájára. Ez teljesen ellehetetlenítette a cég további működését. Nincs tevékenység, bevételi forrás. Főállásban elhelyezkedtem dolgozni. A vállalkozásból átlagosan havi ~70-100 Ft mellékjövedelmem volt és igyekeztem gyarapítani a társaság vagyonát, hogy azt majd új tevékenységre lehessen fordítani és ezáltal fejleszteni a vállalkozást. Az adóvizsgálatot most, 2016. decemberben zárták le (úgy, hogy a büntetőügyben leírt vádat vették át egy az egyben) és egy számomra elfogadhatatlan és abszurd megállapítással: összesen ~ 15 millió adóhátralékot állapítottak meg, melyre + ~ 15 millió adóbírságot szabtak ki. (A vállalkozás összes forgalma volt kb ez az összeg, melyből mindig időben teljesítettem a kifizetéséket, közterheket).
Meg akarom szüntetni, mert hamarosan törzstőkét kellene növelnem, de ez biztos hogy nem fog megvalósulni.

Az első fokú határozatot 2016. november 2-án kaptam meg, melyet fellebbeztünk, majd december 19.-én a NAV személyesen kézbesítette a jogi képviselőmnek a másodfokú határozatot. Ebben az szerepel, hogy a perindításnak nincs halasztó hatálya a végrehajtásra. Magyar fizetésből élek, hamarosan szülni fogok, nincs olyan jövedelmem, amiből a cég további működését fedezni tudnám, ezért a következő lehetőségeket vettem számba a lezárásra. A cél, hogy lehetőleg ne feleljek a magánvagyonommal, védhető legyek, látszódjon a tisztes szándék, de az is, hogy nincs pénzem már a további jogorvoslatokra (közigper illetéke 1 M+ munkadíjak...)

  1. VÉGELSZÁMOLÁS: ez lenne a legtisztább, de nincs pénz a végelszámolóra
  2. FELSZÁMOLÁS: megindítása önmagam ellen. -A felszámolásba belefoglalni azokat amiket már a mögöttes felelősség megállapítási perben is bővebben részleteznénk -ha erre sor kerülne, de mindenre fel akarok készülni- , hogy egy igazságtalan NAV határozat született, mely megállapításaival nem értek egyet, vitatjuk, valamint hogy a kft. tevékenységet nem végez, bevételei nincsenek, és hogy szociális helyzetemnél fogva nem tudom a továbbiakban a cég vezetését ellátni.

hátrány: mögöttes felelősség esetén én vagyok az ügyv.+egyszemélyes tag, engem tudnak perelni
előny: a felszámolóval is lehet beszélni hogy miért nem áll meg a mögöttes felelősség. Persze lutri, de ha per indul talán helytállóbban lehet védekezni. Lezárás után 90 napos jogvesztő hatály. Nem tudom a Nav ezt figyelmen kívül hagyná-e, vagy erőből nyomulna-e ellenem.
3. KÉNYSZERTÖRLÉS- A jogi képviselőm ezt tanácsolja, de nem tudom hogy jó színezete van-e annak, ha jogszerűtlenül működő cég után kérik a mögöttes felelősség megállapítását. Félek, hogy egy megállapítási perben ez nagy negatívum lenne. Persze ott is el lehet mondani, hogy a társaság nem tud a továbbiakban az üzemeltetésért felelni és nincs vagyon, én pedig a szülőszobáról nem tudom ellátni a cég ügyintézését.
hátrány: mögöttes felelősség esetén én vagyok az ügyv.+egyszemélyes tag, engem tudnak perelni plusz még felmerülhet hogy jogszerűtlenül működött a cég. A gyors eljárás akár vissza is üthet és a megállapítási per elég hamar elindulhat ne adj'Isten érvénybe is léphet és már a GYED-ből is vonhatják.
előny: gyors eljárás, lezárás után 90 napos jogvesztő hatály
4. ELADÁS: Minden dokumentum átadásával eladom annak aki a továbbiakban akar ezzel foglalkozni. Én nem. Jelentkező van. (Valami ukrán, de ettől már elvben is tartok...)
​hátrány: ​a rosszhiszeműséget rám húzhatják ami akár egy új büntetőt is eredményezhet. Nem tudom mi lesz a céggel. A Nav mint hitelező akár kérheti szintén a mögöttes felelősségemet.
előny: gyors eljárás és ha nem csinálnak bajt a cégben talán engem is békén hagynak.

Felelősségteljes és jó döntést szeretnék hozni, mindenhol elemzem a pro-kontra oldalt​, ​de totálisan tanácstalan vagyok. A döntést pedig január első napjaiban meg kell hozzam. ​Mindegyik megoldás rossz, de a következményekkel számolva a legkevésbé rosszat szeretném választani​ és aszerint cselekedni. Ebben szeretnék segítségét kérni.

ObudaFan # 2017.01.02. 17:22

Ha a cégnek ilyen mértékű tartozása lesz, akkor a végelszámolás eleve kizárt lesz, illetve úgyis felszámolásba fordul át.
Kényszertörlésnél eltiltanak, és könnyen megállapítják a mögöttes felelősségedet. Egyébként az is könnyen átfordulhat felszámolásba.
Átruházásnál meg még azért is felelős lehetsz majd, ami tartozást később csinál a cég, ráadásul a színlelt átruházás esetén még közokirat-hamisítás miatt is büntetőeljárás indulhat ellened.

Rolex1972 # 2017.01.19. 08:08

Üdvözlöm!Két és fél éve működő Kft. 50-50%-os tulajdonosi viszonynál az ügyvezető megszüntetheti/felszámolhatja a kft.-ét a másik üzlettárs megkeresése és hozzájárulása nélkül? Napi kapcsolatban vannak, mindkét fél elérhető! Köszönöm gyors válaszát.

Dr.Attika # 2017.01.19. 09:00
ObudaFan # 2017.01.19. 11:47

És a felszámoláshoz pedig taggyűlési döntés kell.

Cthree # 2017.02.17. 12:54

Tisztelt Uraim!

Egyszemélyes Kft.-m van, tartozás nincsen (sem állam, sem más felé). Nem szeretnék törzstőkét emelni (habár a tagi kölcsönökből megtehetném), mi lenne a "legolcsóbb" megoldás a cég megszüntetésére? Pl. ha nem emelek törzstőkét -> kényszermegszüntetés és ezzel vége vagy ennek más anyagi vonzatai lennének?

Köszönöm válaszukat!

Rexor # 2017.02.17. 13:23

Ha nem emelsz törzstőkét első körben kapsz egy felszólító levelet, hogy tedd meg. Ezt követően már sok minden lehet, kényszertörlés, bírság (max. 10 millió Ft - akár több alkalomal is). tehát célszerű ezt megelőzni, hogy végelszámolod a társaságot.

ObudaFan # 2017.02.17. 14:48

Már maga a levél is minumum azzal jár, hogy a cég felügyeleti illeték fizetésére lesz köteles.
A kényszertörlés pedig eltiltással jár többek között.

Ica68 # 2017.03.03. 13:03

Tisztelt Fórum!

Segítséget szeretnék kérni. Kft tulajdonosa vagyok, szeretném megszüntetni. Semmi tartozásom nincs. Az eredménytartalékban van nyilvántartva 1200000 Ft az eddigi években felhalmozott veszteség. Szeretném megkérdezni, hogy mibe kerülne a cég megszüntetése? Kinek mennyit kellene fizetnem, hogy megszűnjön, és hogy a veszteség miatt lesz-e valamilyen kötelezettségem. Nagyon köszönöm a válaszukat

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.03. 14:18

Végelszámolás.

ObudaFan # 2017.03.04. 11:03

Nem a veszteség miatt lesz fizetési kötelezettséged, hiszen azt lehet, hogy fedezi a saját tőke.
Hanem ha a saját tőke nem fedezi a tartozásokat, akkor eldöntheted, hogy jó a felszámolás is, vagy szeretnéd végelszámolással megszüntetni a céget, akkor meg kell fizetni a tartozásokat.
Mindegyik eljárásban kötelező a jogi képviselet, így ügyvédhez kell fordulni.

Csicsi78 # 2017.05.05. 07:35

Üdv.
Egy kis segitségre lenne szükségem:
Évekkel ezelőtt megvettem a párom cégét, én lettem a tulajdonos, ő az ügyvezető. Ez egy kft.
A kapcsolatunk megromlott, szeretném a céget megszüntetni. Tartozása nincs a cégnek. A páromnak megszünt most a lakcimkártyája (újat nem akarok adni neki). Ő megvenné, de ugye nincs lakcime. Hogy szállhatok ki a kftből?

ObudaFan # 2017.05.05. 12:58

Legalább egy tartózkodási helyet csak be tud jelenteni valahová. Egyébként pedig ügyvédhez kell menni, amert a cégeljárásban a jogi képviselet kötelező.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.06. 07:28

megszünt most a lakcimkártyája (újat nem akarok adni neki)
Mondjátok már el nekem, hogy szűnik meg valakinek a lakcímkártyája! Továbbá eddig azt hittem, hogy azt a hivatal adja.

Vaczka50 # 2017.05.30. 18:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!
társaságunk adószámát a NAV törölte adótartozás miatt. Megfellebbeztük, de másodfokon is jóváhagyták. Érdeklődnék, hogy ez a másodfokú döntés hány nap múlva jogerős, illetve a kényszertörlés előtt javasolja-e, ha a társaság saját maga ellen kér felszámolást, ezzel elkerülhető-e az ügyvezető eltiltása. A cégnek van vagyona a tartozás erejéig.
Köszönöm válaszát.

ObudaFan # 2017.05.31. 16:53

Jogerősnek az már jogerős. A felszámolással talán elkerülhető az eltiltás, de elég drága dolog.

ObudaFan # 2017.05.31. 17:06

Megjegyzem, a Ctv. szerint ha a cégbíróság azt állapítja meg, hogy a céggel szemben követelés bejelentésére nem került sor, valamint a cég vagyonával kapcsolatos bejelentés vagy adatszolgáltatás nem érkezett, a cégbíróság - a céget - eltiltás mellőzése mellett - törli a cégjegyzékből.

Ez alapján van olyan bírói gyakorlat, ami szerint ha kényszertörlés során nem marad ki nem elégített követelés, akkor nincs eltiltás.

Vaczka50 # 2017.05.31. 20:28

köszönöm válaszát. Kifejtené ezt az utóbbi hozzászólását, hogy mint laikus is megértsem: mivel adótartozásunk van, ezt hogy érti, hogy nem érkezik be követelés bejelentés. A Nav biztosan ad be követelést nem?

ObudaFan # 2017.06.01. 04:37

Kivéve, ha nincs követelése, mert ki van fizetve.

könyvelőkgyöngye # 2017.11.27. 14:02

Tisztelt Ügyvéd Úr!

van egy Kft kényszertörlés alatt, be nem adott NAV bevallások miatt(törzstőke az 3 Millió)

  • A cégnek nincs vagyona,
  • nincs házi pénztárban pénze -tagi hitelből finanszírozta a működést régóta
  • NAV tartozása,önkormányzati adótartozása van
  • OTP hitele van amit rendre fizetnek tagi hitelből- most lesz befizetve a fennmaradó
  • nincs munkavállaló , tehát bérkifizetési kötelezettség sincs (másodállású volt)

a kérdés az lenne, hogyha nem tesznek semmit, vagyis hagyják hogy az idő megoldja helyettük a cég lezárást , mert tényleg nincs anyagi fedezetük fizetni könyvelésre, ügyvédnek, akkor elvileg csak az ügyvezetői eltiltás ami ennek a következménye lehet.

Nagyon szépen köszönöm , további szép napot

ObudaFan # 2017.11.27. 14:08

Meg az esetleges bírságok.

lewho # 2017.11.28. 07:05

Meg a felszámoló díja. Meg az eljárás kezdeményezésével felmerült költségek. Meg esetleg a céltartalék. :)

könyvelőkgyöngye # 2017.11.28. 10:16

Kedves Dr Tarczay Áron
Kedves Lewho

Igen a felszámoló és egyéb költségek kihagytam valóban. Az ügyvezetőt és tagot mint magánszemélyt érintő bírság 100.000-900.000 Ft lehet , de csak ha NAV felé tartozás van akkor is???? Érdemes akkor mégis könyvelőt alkalmazni hogy kényszertörlés miatti bevallások legalább bemenjenek? A legolcsóbb megoldás érdekelne :-( a cég megszüntetésére!!! Sajnos a banki hitelt nem tudták visszafizetni és utána elindítani a felszámolást, mert az lett volna a legolcsóbb nyilván.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.28. 10:17

Egyszerűen kérni kellene a felszámolás elrendelését. Rég kellett volna.