Fórum cégügyek - társasági jog régebbi elöl     új hozzászólás

Bt kültag kiválás

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2011.10.13. 16:52
  1. Csak ha a társaság vagyona nem nyújt rá fedezetet. Jogszerű könyvelés esetén 20 milliós saját tőke mellett ez lehetetlen.
  2. Nem.
  3. Igen, már az elszámolás során hivatkozni kell a közszerzeményi jellegre.

www.kbs-ugyved.hu

Gyöngyvér74 # e-mail 2011.10.13. 16:01

Kedves Fórumozók! A segítségeteket szeretném kérni, dióhéjban a sztori:

A Bátyám 1998-ban alapított egy bt.-t egy barátjával, majd 2001-ben megnősült, a felesége lépett a barát helyére a cégben 2003-ban. Azóta 50-50%-ban oszlik meg a törzsbetét úgy,hogy Bátyám a beltag, a felesége a kültag.
Hétfőn közölte a hölgyemény, hogy szerelmes lett valakibe, elköltözik (eddig sem volt jó házasság a sógornőm kalandjai miatt),de a lényeg, hogy közölte azt is, hogy szándékozik a bt.-ből kilépni, és kéri az elszámolást. Jelenleg 20 millió Ft a cég saját tőkéje, amiből - ha jól értettük a Gt.-ben leírtakat 50%, azaz 10 millió Ft megilleti a feleséget, amit 3 hónapon belül kp.-ben ki kell neki fizetni (persze onnantól számolva, ha bejelenti, hogy kilép). Természetesen ennyi pénzt nem tud előteremteni (főleg ilyen rövid időn belül) a Testvérem.

A kérdés:

1. A Bátyám -mint beltag és ügyvezetésre jogosult- ha nem tudja előteremteni a pénzt(márpedig nem tudja), felel-e teljes magánvagyonával a 10 millás "adósságért"?
  2. Befolyásol-e az valamit, hogy a hölgy soha semmit nem tett cég érdekében, kb. arról sincsen fogalma, hogy mivel foglalkoznak? Meg lehet-e támadni, lehet-e csökkenteni esetleg ezzel a követelését?
  3. Mivel a hölgynél a törzsbetét szempontjából házasság alatt szerzett vagyonról van szó, vagyonmegosztás esetén vajon feleződik-e a törzsbetétje? Azaz lehet-e egy vagyonmegosztás során a Bátyámnak 75%-a? Mert az osztozkodás, kilépés is könnyebben menne utána.

Köszönettel,
Gyöngyvér

gulyu # e-mail 2011.06.01. 12:12

Tisztelt fórumozók!

Egy bevétel nyilvántartásos EVA-s bt. beltagja vagyok. A kültag a tagságát rendes felmondással felmondta. A probléma az, hogy nem működik együtt. A tagok gyűlésén többszöri felszólításra sem jelent meg. A társasági szerződés alapján sajnos csak közösen tudunk döntést hozni. A társaság nyereség megosztása a társasági szerződés alapján 95% beltag 5% kültag. A betét aránya a társaságban 50%-50%. A nyereséget döntés hiányában nem tudom realizálni, kifizetni. A kérdésem az, hogy a felmondás lejárta után, hogy kell elszámolnom (12mill bevételről van szó).

ObudaFan # e-mail 2011.04.21. 15:58

Ha te kérted a beltagot, hogy számoljon be neked, számoljon el veled, akkor elég lehet. De ha nem annyira sürgős, akkor célszerűbb lehet egy rendes felmondás, mert azon nincs mit vitatni.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

györgyike # e-mail 2011.04.21. 15:29

Egy Bt. kültagja vagyok 4 éve. A társaság soha egyetlen taggyűlésre meg nem hívott, osztalékot soha nem fizetett. Mivel a tagságnak így semmi értelme, ki szeretnék válni a Bt.-ből. Elegendő -e a fent említett ok a rendkívüli kiválásra ? Ha igen, mivel jár ez a társaságra nézve ? Hol találok arra egy iratmintát, hogy hogyan kell kinézni egy ilyen kilépési nyilatkozatnak, és hová, hogyan kell megküldeni ?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2011.04.20. 16:37

A társaságtól megváló taggal el kell számolni. Ebben nemigen van jelentősége annak, hogy mennyi pénzt fektettél be, csak annak, hogy aktuálisan mennyi a társaság vagyona.
(Ha tagi kölcsönt nyújtottál, az más kérdés, akkor viszont annak nincs jelentősége, hogy kilépsz vagy maradsz.)

www.kbs-ugyved.hu

Gvendolin #   2011.04.20. 16:33

Egy Bt. kültagja vagyok jelenleg 50%-os tulajdonrésszel. Szeretnék a Bt-ből kilépni.kb.fél millió forint a befektetett pénzem amiről papírom nincsen.A kilépés esetén, milyen esélyem van ennek kivételére, ha a cég kissé veszteséges?Hogy történik ennek a menete?Adófizetési kötelezettség utána kit terhel?

Köszönettel:
Gvendolin

brotex # e-mail 2011.01.11. 14:04

Tisztelt Válaszoló!

Hasonló lenne a kérdésem, mint Csoláé azzal a különbséggel, hogy a Bt. kültag üzletvezetésre jogosult, de személyes közreműködésre nem kötelezett.
Főállásban máshol dolgozott, kaphat vajon munkanélkülit?
A Bt-től juttatást nem kap.

Jól tudom, hogy az üzletvezetés nem minősül személyes közreműködésnek?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2011.01.06. 21:30

Az tényleg akadálya annak, hogy támogatást kapjon. Keressetek fel egy ügyvédet.

www.kbs-ugyved.hu

Csola # e-mail 2011.01.06. 21:08

6 éve nincs munkaviszonya a céggel, viszont a társasági szerződés szerint "a kültag a társaságban személyesen közreműködik".

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2011.01.06. 17:11

Ez nem két lehetőség, hanem az a két eset, ami akadálya lehet annak, hogy álláskeresési támogatást kapjon. Maga a kültagi minőség nem ilyen, attól vígan kaphatja a juttatást.

www.kbs-ugyved.hu

Csola # e-mail 2011.01.06. 15:22

Kérem vázolja fel mindkét lehetőséget.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2011.01.06. 09:55

Miért, munkaviszonyban áll a társasággal? Vagy személyes közreműködésre kötelezett?

www.kbs-ugyved.hu

Csola # e-mail 2011.01.05. 23:10

Tisztelt Válaszoló,

Érdeklődnék,hogy lehetőség van-e kültagot 1 évre visszamenőleg kijelenteni bt.-ből? A munkanélküli hivatal miatt lenne állítólag fontos a kültagnak.

Üdvözlettel
Csola

ObudaFan # e-mail 2011.01.04. 22:34

Búcsút inthetsz.

tarczayaron@freemail.hu

kgabi80 #   2011.01.04. 15:32

T.Hozzáértők,
visszaolvasgattam,de konkrétan nem találtam választ a kérdésemre.
Egy olyan bt.-ből szeretnék kiválni mint kültag,amely cégnek a vagyona(ingóságok,ingatlan,készpénz) nem fedezi a veszteségességét.
Bár sejtem a választ de azért csak megkérdezem,hogy ebben az esetben búcsút inthetek az összegnek amivel beszálltam a bt.-be?Vagy esetleg lehet bármiféle követelésem a beltagok felé?
Válaszukat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.11.06. 14:36

Osztalékra. Ilyen állat, hogy "vállalkozói kivét" nincs is.

www.kbs-ugyved.hu

kutas # e-mail 2010.11.06. 12:26

Tisztelt Válaszoló! Szeretném megkérdezni, hogy a kültag is jogosult vállalkozói kivétre? A vagyon közös de a kültag nem a cégben dolgozik, hanem máshol! Viszont a BT fele arányba az övé! Így papíroztuk le! Köszönöm gyors válaszát!
Tisztelettel: Kutas

ObudaFan # e-mail 2010.11.03. 11:01
akatyi # e-mail 2010.11.03. 10:02

Köszönöm a gyors választ.
Üdvözlettel,
Andrási Katalin

ObudaFan # e-mail 2010.10.31. 10:35

A társaságban fennálló tagsági jogviszonyát bármely tag három hónapra írásban felmondhatja (rendes felmondás). E jog kizárása vagy korlátozása semmis. Ha a felmondás lejárta alkalmatlan időre esik, a többi tag a felmondási időt legfeljebb további három hónappal meghosszabbíthatja.
Bármely tag a társaságban fennálló tagsági jogviszonyát írásban, az ok megjelölésével azonnali hatállyal felmondhatja, ha a társaság valamely más tagja a társasági szerződést súlyosan megszegi vagy olyan magatartást tanúsít, amely a vele való további együttműködést, vagy a társaság céljának elérését nagymértékben veszélyezteti.
A rendes vagy azonnali hatályú felmondás érvénytelensége iránt a társaság az arról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napos jogvesztő határidőn belül indíthat pert.

tarczayaron@freemail.hu

akatyi # e-mail 2010.10.31. 00:01

Tisztelt Fórumozók!

Egyedüli kültag vagyok egy bt-ben, melynek beltagjával már 5 éve nem tartom a kapcsolatot, legutoljára akkor beszéltünk, amikor jeleztem neki, hogy szeretnék kilépni. Kis maradásra kért, azóta többször próbáltam felvenni vele a kapcsolatot, de sajnos nem reagál a megkeresésekre. Mit tehetek, hogy végre megszűnjön ez a kötelék?

Segítségüket előre is köszönöm!

ObudaFan # e-mail 2010.10.27. 12:07
SzandraH # e-mail 2010.10.27. 11:57

Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # e-mail 2010.10.27. 10:56

Nem a rendes felmondással lesz a probléma, hanem ha sem határidőben nem lesz új beltag, sem a cég végelszámolására nem kerül sor. Mondjuk ha édesapád a beltag és ő felmond, akkor - feltéve, hogy most nincs tartozása a cégnek - ez már nem az ő problémája lesz.

tarczayaron@freemail.hu