Végrehajtási jogi fórum


Kollar # 2024.02.22. 08:01

Üdvözlöm Önöket!
Két hete végrehajtási ügyben kértem segítséget, de sajnos baleset ért és 10 napig kórházban voltam, nem tudtam jelentkezni.
Az eredeti kérdésem az volt, hogy van egy végrehajtói felszólításom a hőszolgáltató megbízásából, és egy felszólítás a társasháztól közös költség megfizetésére, mivel pillanatnyilag nincs munkám és nem tudtam fizetni.
Kérdésem, hogy mire számíthatok. Illetve, hogy a két dokumentumot hová tudom feltölteni, hogy Önök láthassák?

nyiffnyaff06 # 2024.02.16. 15:07

drbjozsef,

rendben, hálásan köszönöm a tanácsot!

drbjozsef # 2024.02.16. 13:33

nyiffnyaff06,

Az akkor jó.
Mindegyis, mikor dobódtak ki a holmik - az árverés alatt valszeg hónapok, ha nem évek lettek volna az elszállításra -, te nyugodtan mondd csak azt, hogy 60 napig őrizted. Sajnos az már lejárt. Az illető meg így járt.
Sőt, fogalmazhatsz óvatosan : ne állítsd, hogy mikor dobtad ki, elég ha annyit írsz, hogy a törvény 60 napig kötelez a tárolásra, és utána hulladékként kezelheted, a 60 nap pedig már régen lejárt. Ha problémája van, forduljon az MNV Zrt.-hez, vagy a végrehajtóhoz, vagy ahova akar (értelme az nincs).

nyiffnyaff06 # 2024.02.16. 13:03

gerbera317 és drbjozsef,
elnézést, csak most vettem észre valóban elírtam az évszámot, 2023.11.27-én volt a birtokaadás.

drbjozsef # 2024.02.16. 13:00

Igen, kérdés, hogy a 2024.11.27, az most 2023.11.27 vagy 2024.01.27.
Én az előbbiből indultam ki.
Utóbbi esetén valóban gond lehet.

gerbera317 # 2024.02.16. 12:53

Ha most január 27-én volt az átadás, és a vevő azóta van birtokban, akkor igencsak korai volt az elszállítás. ráadásul a végrehajtó még át sem adta az ingatlant.

nyiffnyaff06 # 2024.02.16. 12:33

drbjozsef,

köszönöm szépen a gyors választ!

drbjozsef # 2024.02.16. 12:14

nyiffnyaff06,

Válaszold neki azt, hogy a jogszabályoknak megfelelően, a Vht. 182.§ szerint jártál el, az ingóságokat 60 napig tároltad, azután megszüntetted a tárolást, és hulladékként kezelted, kidobtad.
Sajnálattal értesülsz róla, hogy az ingóságok tulajdonosa nem egyeztetett az MNV Zrt.-vel, és nem szállította el időben a dolgait, ugyanakkor a zárat nem te cserélted le, hanem a birtokbaadó MNV Zrt., ami természetes, tekintve, hogy a tulajdonjogodat bejegyezték és a Vht. vonatkozó szabályai szerint az előző tulajdonos azt neked birtokbaadta, a kulcsokat te is tőlük kaptad.

Esetleg, a móka kedvéért, megjegyezheted, hogy a 60 nap tárolási költséget a fent említett jogszabályhelyre hivatkozva kéred, hogy ügyfele térítse meg neked...

nyiffnyaff06 # 2024.02.16. 11:57

Tisztelt Szakértők!

A tavalyi évben vásároltam egy ingatlant árverésen, 2023.11.16-án be is jegyezték a tulajdonjogomat. Az előző tulajdonos a Magyar Állam volt, képviseletében az MNV Zrt. járt el, 2024.11.27-én birtokba is adták nekem az ingatlant. Az ingatlan tele volt ingóságokkal, az MNV Zrt. azt közölte velem, hogy azt csinálhatok vele amit akarok. A házban talált ingókat elszállíttattam a szeméttelepre. A tegnapi nap során egy állítólagos régi bentlakó ügyvéden keresztül keresett meg, hogy adjam vissza neki az ingatlanban lévő ingóságokat, hiszen azok az ő tulajdonai. A levélben arra hivatkozik, hogy ő el akarta szállítani az ingókat, de én önkényesen zárat cseréltem az ingatlanon. A zárcserét gyanítom az MNV Zrt. végezte el, hiszen a birtokbaadásnál átadott kulcsokból sem lehetett már a régi bentlakónak. Mit javasolnak, mit válaszoljak az ügyvédnek?

Válaszukat előre is köszönöm.

Majordomus # 2024.02.14. 22:31

Fel fog szólitani a fizetésre.

Porcinto # 2024.02.14. 19:01

Sziasztok!Talán

papinianus88 # 2024.02.13. 09:02

Chunkstar:

De benne van a törvényben, vagylagosan állapítja meg a teljesítést a jogalkotó a Vht. 149. § (1) - (3) bekezdés szerint.:

149. § (1) Az árverési vevő köteles a teljes vételárat az árverési jegyzőkönyv aláírásának napjától – ha pedig az árverést jogorvoslattal támadták meg, a jogorvoslatot elbíráló határozat rendelkezése szerint annak jogerőre emelkedését követően a vételár megfizetésére vonatkozó végrehajtói felhívás kézbesítésétől – számított 15 napon belül befizetni vagy átutalni a végrehajtói letéti számlára; ha ezt elmulasztja, előlegét elveszti.
(2) A végrehajtó a vételár megfizetésére legfeljebb 2 hónapig terjedő halasztást adhat, ha ezt a vételár nagyobb összege vagy más fontos körülmény indokolttá teszi.
(3) A vételár előleggel csökkentett összege után az esedékesség napjától a Polgári Törvénykönyv szerinti késedelmi kamatot kell fizetni, amely a végrehajtás során befolyt összeget növeli.

Kiemeltem a főbb részeket. Főszabály az árverés napjától számított 15 napon belül, vagy legfeljebb 2 hónapon belül, amikorra kérelmezte és elfogadta a végrehajtó, vagy a kifogás jogerőre emelkedését követően a végrehajtói felhívás kézbesítésétől számított 15 napon belül.
A második esetkör vonatkozna rád, azonban a jogorvoslat - amennyiben az árveréssel szemben terjesztettek elő kifogást!!! - tényéből következik, hogy a harmadik esetkörre "vált" át a tételes jogi rendelkezés.
A késedelmi kamat kérdése - mint sok más - nem tisztázott a gyakorlatban. Van olyan végrehajtást foganatosító bíróság, amely szerint a végrehajtó mulasztást követ el, amennyiben a késedelmi kamatot nem kéri az esedékesség napjától, amely álláspontja szerint a 15. naptól, főszabálytól számítandó . Azonban van olyan értelmezés is, hogy késedelemi kamat akkor jár, amennyiben az esedékességből kicsúszik a vevő, azaz a legfeljebb 2 hónapon belül nem teljesít, így az elveszített előlegen felül a késedelmi kamat is növeli a végrehajtás során befolyt összeget. Így az önálló bírósági végrehajtó rászorul a végrehajtást foganatosító bíróság gyakorlatára.
Természetesen KBS kérdése jogos, milyen intézkedéssel kapcsolatos a jogorvoslat, ami miatt felfüggesztette a végrehajtást a bíróság.

Majordomus # 2024.02.12. 20:48

Majd szól a végrehajtó ha fizetned kell. Elvégre az ő jutaléka is esedékes.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.12. 17:40

Ki, milyen cselekménnyel szemben, milyen jogorvoslattal élt?

Chunkstar # 2024.02.12. 17:24

Tisztelz Szakértők,

Egy liciten licitáltam egy ingatlanra és meg is “nyertem” azt. Viszont kértem 60 napos fizetési haladékot - amit meg is kaptam - ez most februárban jár le. Kb. egy hónappal ezelőtt azonban felfüggesztették az árverési eljárást a vht. 49 (1) és vht. 50 (1) (3) bekezdés alapján. A felfüggesztésre való tekintettel rám továbbra is érvényes az eredeti haladék időpontja (60napos fizetési határidő) vagy így én is időt nyertem és nem kell most februárban befizetnem a teljes összeget?
Illetve kamat keletkezik-e ezidő alatt?

A végrehajtó egyelőre nem adott konkrét választ ezügyben és sehol nem találok erre választ, ezért fordulok Önökhöz.

Mihamarabbi válaszukat előre is köszönöm!

Toni33 # 2024.02.12. 12:36

Köszönöm szépen!

gerbera317 # 2024.02.12. 08:12

@Toni33
Még csak befizetés van, ilyenkor is elveheti az eddigi befizetett összeget, vagy csak akkor amikor meglesz a nyugdíjkorhatár és megtörténik a rendszeres kifizetés?
A befizetés mentes a végrehajtás alól, ez a végrehajtás alá vonható nettó jövedelem meghatározásából is kitűnik: Vht. 61. § (1) A végrehajtás során a munkabérből történő levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a munkabért terhelő, abból a külön jogszabály szerint levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek), társadalombiztosítási járuléknak, magánnyugdíj-pénztári tagdíjnak, továbbá egyéb járuléknak a levonása után fennmarad. A magánnyugdíj akkor válik lefoglalható követeléssé, ha a kifizetése időszerűvé válik, addig nem. Pontosabban, lefoglalni már most lefoglalható, csak a nyugdíjpénztár nem köteles rá teljesíteni a felhalmozási időszakban.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.12. 06:22

Nem. Abból letilt mint jövedelemből.

Majordomus # 2024.02.11. 20:55

Ahogy az állami nyugdíjat is.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.02.11. 11:09

Követelésként lefoglalhatja.

Toni33 # 2024.02.11. 09:40

Üdvözlöm!
Az lenne a kérdésem, hogy a végrehajtó hozzáférhet a magánnyugdíjhoz és vonhat- e belőle?
Még csak befizetés van, ilyenkor is elveheti az eddigi befizetett összeget, vagy csak akkor amikor meglesz a nyugdíjkorhatár és megtörténik a rendszeres kifizetés?
Köszönöm

osztap # 2024.02.09. 10:56

Kollar,

nem tudom átvenni a felszólító leveleket, akkor mi történik?
Nem kerestével visszamegy a feladónak. Úgy kell tekinteni, mintha átvetted volna.

Ezért (i) az ügyfélkapudon a rendelkezési nyilvántartásban jelentsd be, hogy minden hivatalos ügyben az iratokat az ügyfélkapudra kéred, nem postán, és (ii) a végrehajtónak külön jelentsd be (személyesen jegyzőkönyvbe mondva, vagy kézzel írt és aláírt, tértivevénnyel küldött levélben), hogy mostantól minden iratot az ügyfélkapudra kérsz. Ezzel a hivatalos levelek el fognak érni, és ha van interneted, bárhol a világon olvashatod őket.

A magánszemély vagy cégek által küldött levelek továbbra sem fognak elérni. A közműveket kérheted, hogy az interneten küldjék meg a számlákat. Ha még így is marad postai levél, akkor vagy meghatalmazol valakit, vagy keresel egy lakcímszolgáltatót, akikhez bejelentkezhetsz, és ők átveszik a leveleidet neked. Csak ne felejtsd el a postán és földhivatalban is (!) átjelenteni a címed, ha már megkaptad az új lakcímkártyád.

Kollar # 2024.02.09. 07:18

Köszönöm a választ!
Kérdésem, hogyha külföldre megyek dolgozni és itthon üres a lakásom, mert egyedül élek, így nem tudom átvenni a felszólító leveleket, akkor mi történik? Azt kintről meg tudom oldani, hogy az ottani jövedelmemből fizetem a tartozásokat és a lakás felmerülő rezsiköltségeit.

drbjozsef # 2024.02.09. 06:24

Kollar,

Ahhoz elég pontosan tudni kéne, MILYEN levelet kaptál.
Ha most indult a végrehajtás, akkor felszólítanak a fizetésre, a végrehajtó megpróbál a jövedelmedre letiltást vagy a bankszámládra inkasszót tenni első körben.
Ha ez nem megy, mert neked egyik sincs, akkor lefoglalja a vagyontárgyaidat, ingó, ingatlan. Ez csak egy bejegyzés, hogy a végrehajtási jog rajta legyen a tulajdoni lapon, és ne vonhasd ki a végrehajtás alól.
Aztán ha továbbra sem térül meg a tartozás, intézkedik az árverés kitűzéséről, aztán árverés, aztán kilakoltatás. Ezek egyenként is több hónapig tartanak, szóval 2025 májusáig ( az idei őszi moratórium végéig) szinte biztosan nem fognak kirakni. Addig meg kellene oldanod a tartozás kifizetését, ami minden hónappal nő, és a végrehajtó költségei is emelkedni fognak.

Ha már van jövedelmed, keresd meg a végrehajtót, hátha tud biztosítani a végrehajtást kérő(k) beleegyezésével részletfizetést.

Kollar # 2024.02.09. 04:44

Köszönöm a válaszokat!
Minden erőmmel azon vagyok, hogy legyen jövedelmem.
Kell-e valamilyen lépést tennem azért, hogy késleltessem a végrehajtást. 4 napja kaptam meg a levelet.