Végrehajtás felfüggesztése


kalmi # 2010.01.17. 23:00

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megkérdezni, hogy létezik-e olyan élethelyzet, betegség, amikor az adósra elindított végrehajtást fel kell függeszteni?

Pl: Egy adósnak a nyugdíját folyamatosan adósságai miatt levonják, de egy élethelyzet (pl: súlyos betegség, vagy súlyos mentális probléma "esetleg gyámság alá helyezés") az adós sorsát teljesen el lehetetleníti, azaz ilyen esetben lehetőség van-e a nyugdíj korlátozásának felfüggesztésére?

Várom a válaszokat!

Üdv.

KALMI

végrehajtó1 # 2010.01.18. 07:49

Elvileg van olyan
élethelyzet:

A végrehajtást foganatosító bíróság az adós kérelmére kivételesen akkor függesztheti fel a végrehajtást, ha az adós a felfüggesztésre okot adó, méltányolható körülményt igazolta, és az adóst a végrehajtási eljárás során korábban nem sújtották rendbírsággal.
A bíróság - ha a felfüggesztésről szóló döntéshez szükséges - a feleket meghallgathatja.
A bíróság a felfüggesztésre okot adó, méltányolható körülmények körében kiemelten értékeli különösen az adós által eltartásra köteles és tartásra szoruló személyek számát, az adós vagy az eltartott személy tartós és súlyos betegségét, a végrehajtási eljárás során bekövetkezett és az adóst is sújtó természeti katasztrófát

zsanka # 2010.01.18. 09:44

Kedves Végrehajtó1.
Nekem egy APEH tartozásom van amit családi körülményeim miatt -ex férjem folyamatosan közüzemi tartozásokat halmoz fel azon a közös ingatlanon, ahol én már 2 éve nem lakom- nem tudok rendezni. Nagyon ritkán megyek oda, levelim arra a címre mennek még. A folyószámlán láttam bírságot. Ez a bírság rendbírságnak minősül?
Kérhetek én fizetési halasztást?
A segítséget előre is köszönöm!
Zsuzsa

végrehajtó1 # 2010.01.18. 13:01

Az Apeh nem súlyt rendbírsággal.Én innen nem tudhatom de általában valaminek a mulasztása ad alapot az Apehnak bírság kiszabására.De erről kellett kapnia határozatot.Mert csak így lesz jogerős és így kerül fel a folyószámlára.
Az Art. szerint az adózó fizetési halasztást részletfizetést, adó mérséklést elengedést kérhet.

Ezt tértisen kell feladni .Aztán az adózó által (apehtől kapott) adatlap kitőltése után dönt az adóhatóság.
Ha halasztást vagy részletet kér akkor kérja pótlékmentesen.

végrehajtó1 # 2010.01.18. 13:05

Megint nem ment el amit írtam!!!:(

Még egyszer:
Apeh nem ad rendbírságot.
Ha bírság van a f.számlán akkor arról kellett kapnia határozatot .
Kérhet:részletet,elengedést mérséklést, halasztást a tartozásra.Írásban kérje tértisen adja fel.

végrehajtó1 # 2010.01.18. 13:05

Megint nem ment el amit írtam!!!:(

Még egyszer:
Apeh nem ad rendbírságot.
Ha bírság van a f.számlán akkor arról kellett kapnia határozatot .
Kérhet:részletet,elengedést mérséklést, halasztást a tartozásra.Írásban kérje tértisen adja fel.

végrehajtó1 # 2010.01.18. 13:05

Megint nem ment el amit írtam!!!:(

Még egyszer:
Apeh nem ad rendbírságot.
Ha bírság van a f.számlán akkor arról kellett kapnia határozatot .
Kérhet:részletet,elengedést mérséklést, halasztást a tartozásra.Írásban kérje tértisen adja fel.

végrehajtó1 # 2010.01.18. 13:07

Nahát mégis csak elment.

Ezt csinálja másnak is???

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.01.18. 13:20

Zsanka! Az APEH valóban adóbírságot, mualsztási bírságot szabhat ki (2003. évi XCII. tv = Art. 170-172. §). Ez nem azonos a rendbírsággal. Pl. az adóbírság az adóhiányod (mondjuk rossz volt a bevallásod és valamelyik adónemen keletkezett még befizetendőd, amit nem fizettél meg) 50, esetleg 75%-a. Ha a leveleid a régi címre mennek, akkor lehet, hogy bár ment róla határozat, csak nem kaptad kézhez. Ilyen esetre az APEHtől is lehet kérni iratbetekintést Art. 12.§ alapján.
Emellett - ahogy végrehajtó is írta - kérhetsz mérséklést vagy elengedést a bírságra, ennek a szabályai az Art. 134. §-ban találhatóak és a kulcszó az, hogy a megfizetés rád, vagy a veled egy háztartásban élő közeli hozzátartozó megélhetését súlyosan veszélyezteti. A 133. §-ban pedig a részletfizetés és a fizetési halasztás (fizetési könnyítések) kérésének lehetőségeiről írnak.
Én azt mondanám, hogy előbb ismerd meg, hogy miért is kaptad a bírságot, aztán írj szépen egy kérelmet amiben taglalod, hogy miért nem tudod kifizetni teljes összegbe a bírságot. Ilyenkor semmit sem szabad szégyelni! Kérheted a fieztséi könnyitéseket és a mérséklés vagy elengedét is egyszerre a hatóság mérlegelésére bízva, hogy elbírálja. Az APEH pontos számszaki adatokra (kereset, számlák, de még a bugyidba rejtett fillérek összegére is) is kíváncsi lesz, amihez konkrét nyomtatványt találsz a honlapjukon. Mindezt tértivevényesen add fel.
Remélem segítettem!

zsanka # 2010.01.18. 13:21

Köszönöm.
Ügyfélkapun be tudom küldeni?

Nekem eddig simán átment minden... remélem, hogy most is sikerül!

Üdvözlettel:
Zsuzsa

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.01.18. 13:21

Végrehajtó1! Mindenkivel ezt csinálja a fórum, már szerintem vagy egy hete :)

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.01.18. 13:23

Beküldheted ügyfélkapun is, de én azt tanácsolnám, hogy a kérelmedet eslőbbségivel, ajánlva tértisen ad fel. Az ügyfélkapun keresztül csak a nyomtatványt tudod beküldeni, amiben csak a száraz számszaki adatok beírására lesz lehetőség. Én azt szoktam javasolni, hogy legyen mellette egy lírai panaszos kérelem is az okoról... De ahogy gondolod.

zsanka # 2010.01.18. 14:06

Köszönöm!
Szóval... kb. így: Tudom, hogy hibáztam, nagyon szerettem volna eleget tenni, de a kialakult körülmények miatt nem tudtam...
Lényegében valahogy így.
Köszike:
Zsuzsa

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.01.18. 15:31

Nagyjából, vagy drámaibban...rád van bízva, csak ne legyen komolytalan, vagy valótlan stb.
De ha tudod ismerd meg a törvényi hátteret, hogy pontosan mikre tudsz hivatkozni.

zsanka # 2010.01.18. 15:48

Köszi!
Arra kell hivatkoznom, hogy egy összegben nem tudom kifizetni mert a megélhetésemet veszélyezteti.
Ez igaz is. A válás után is az ex férjem rezsi-adósságait vagyok kénytelen fizetni mert a lakás még mindig közös tulajdonban van. A szolgáltató ha nem tudja a szerződő félen behajtani az adósságot, akkor a másik tulajdonoson fogja.
Ilyenekre akarok hivatkozni.
Üdvözlettel:
Zsuzsa

kalmi # 2010.01.18. 21:24

Kedves Zsanka!

Az én kérdésemnél azt szeretném megtudni, hogy pl. "magán" banki követeléseknél, nyugdíj letiltásnál a bíróság elfogadhatja-e kérelmet. Ha igen, mit kell bizonyítani mit jelent a méltányosság, mi a súlyos betegség?

KALMI

ObudaFan # 2010.01.18. 21:49

Indokolt esetben elfogadhatja.

kalmi # 2010.01.18. 22:14

Kedves ObudaFan!

Pl.

Mit jelenthet?

Kalmi

zsanka # 2010.01.19. 12:38

Kedves Kalmi!
Én sajnos nem hozzáértő vagyok, csak a saját kínomon próbálok kievickélni az örvényből. Saját tapasztalatom az, hogy itt mindig kapok segítséget. Hasznos dolog telefonon felvenni a kapcsolatot a bank jogászával, végrehajtójával és megkérdezni, hogy mi a véleménye.
Lehet, hogy még segíteni is fog abban, hogy milyen lehetőséged van.
Üdvözlettel:
Zsusza

Abacs # 2010.01.19. 13:05

Szeretném megkérdezni,hogy ha indult egy végrehajtás ellenem,de időközben a kövezetlés jogalapját visszamenőlegesen megszüntette a bróság jogerősen,akkor ugye a végrehajtást kérőt terhelik a végrehajtói költségek?
Továbbá, hogy ha volt már egy sikeres végrehajtás is(kifizettem),de annak a jogalapja is ugyenebből kifolyólag megszűntették,akkor a végrehajtást kérőtől kérhetem-e a végrehajtási költség megtérítését nekem?
Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2010.01.19. 19:37

Igen, igen.

Vht. 56. § (1) A végrehajtást elrendelő bíróság végzéssel megszünteti, illetőleg korlátozza a végrehajtást, ha közokirat alapján megállapította, hogy a végrehajtandó határozatot jogerős határozat hatályon kívül helyezte, illetőleg megváltoztatta. A bíróság a végrehajtást megszüntető végzésében arról is rendelkezik, hogy ki viseli a végrehajtási költséget.

(2) Az (1) bekezdésben említett esetben a végrehajtást elrendelő bíróság az adós kérelmére végzéssel arra kötelezheti a végrehajtást kérőt, hogy - teljesen, illetőleg részben - térítse vissza az adósnak a végrehajtás során kapott összeget (vagyontárgyat) és a végrehajtási költséget, illetőleg megfelelő részét. Ez akkor is irányadó, ha az adós a végrehajtás megelőzése végett önként teljesítette a kötelezettségét, és ezt igazolta. Tartásdíj címén kifizetett összeg (átadott vagyontárgy) ilyen visszatérítésének nincs helye.
(3) A (2) bekezdésben foglalt esetben az eljárást az alapügyben eljáró végrehajtó az alapügy keretében foganatosítja (visszvégrehajtás).

kalmi # 2010.01.19. 23:24

Összefoglalva felfüggesztést csak a végrehajtó vagy a hitelező adhat. Egyéb speciális eset nem létezik?

Abacs # 2010.01.20. 07:03

Kedves ObudaFan!
Nagyon köszönöm a konkrét választ.Abban kérném még segítségedet,hogy amíg nem érkezik meg írásban a másodfokú ítélet,addig hogy lehet leállítani a végrehajtást.Eddig úgy gondoltam,hogy egyértelmű,hogy a jogalap megszűnt,nem lehet szó semmiféle követelésről.A végrehajtótól viszont most azt tudtam meg,hogy amíg az ő kezében nincs új jogerős bírósági haározat,addig neki folytatnia kell a végrehajtást.
(most ott tart,hogy megállapították az autó becsértékét)A Vht.-t olvasva a végrehajtást kérő kötelessége bejelenteni azonnal,ha a követelés megszűnt.A végrehajtónak a Vht. szerint pedig ebben a helyzetben nyilatkoztatnia kell a vh. kérőt,hogy fenáll-e még a követelése.Mi a valóság?
Előre is köszönöm megint.

végrehajtó1 # 2010.01.20. 14:34

Az így van ahogy írta.

Abacs # 2010.01.20. 18:23

( Ha ez nekem szólt :), köszönöm. )

Nos,ha a végrehajtást kérő nem jelzi,vagy a végrehajtó nem nyilatkoztatja a vh. kérőt,akkor mi van? Én tudok tenni valamit az ügyben?
Az kicsit "morbid", hogy a jogalap megszűnt, a kocka fordult - a végrehajtást kérő tartozik most nekem - és nekem kell továbbra is aggódnom,hogy elúszhat az autó.(pedig a munkámhoz kell - ha nem lenne autó valami miatt,akkor megszűnik a munkám és nem lesz jövedelmem)