Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Krysz29 # 2017.02.26. 08:35

Sziasztok. Azt szeretném megkérdezni, hogy ha sikeresen megnyerek egy ingatlan árverést, utána milyen teendőim vannak, hogy birtokba tudjam venni? Lépésről- lépésre. A vételár kifizetése után. Közművek átiratása hogyan zajlik ilyen esetben? Ha nem akar kiköltözni, van-e határidős kérelem, amivel élnem kell? Köszönöm előre is.

gerbera317 # 2017.02.25. 17:24

@laber
A nem adós tulajdonostárs problémája - ha nem hajlik megegyezésre - csak közös tulajdon megszüntetésével oldható meg.
Ugyanez a haszonélvezőnél nem működik. Ott vagy sikerül vele megegyezni, vagy buktad a mutatványt, egészen a haláláig.

@runningman
Semmire.

runningman # 2017.02.25. 01:55

Ha az adósi oldalon állsz, akkor viszont másra még jó lehet ez az információ.

Mire gondolsz?

laber # 2017.02.24. 18:48

Tisztelt szakértők,

Végigolvasva a fórumot nem találkoztam a következő kérdéskörrel:

Nem 1/1, és/vagy haszonélvezettel árverezett ingatlan megvásárlásakor keletkező jogok.

Korábban terhelt ingatlanok közvetítésével foglalkoztam, most ezen a téren fektetnék be. Volt pár sikeres 1/1 beköltözhető projektem, sose lakoltattam ki senkit erőszakkal, sőt öngyilkossági fenyegetésről is sikerrel beszéltem le adósokat, mert ez nem csak a haszonról szól.

Sok "zűrös" ingatlan marad az árverezési piacon, ami nem 1/1 a tulajdonjog, vagy haszonélvezet van rajta. Nem véletlenül. Én viszont az átlagosnál magasabb kockázatra is hajlandó vagyok - magasabb haszon reményében.

Mik a lehetőségek/tapasztalatok, megegyezés hiányában (mint általában). Kényszer vagyonközösség megszüntetésére gondolok elsősorban, de minden jogszerű megoldás érdekel.

gerbera317 # 2017.02.22. 16:32

Átláthatóbban is sorszámozhatnál, ha már irathűségre törekszel! A tulajdonjogok a II. részben vannak bejegyezve, a terhelések pedig a III. részben, jól láthatós sorszámokkal megjelölve, nem pedig úgy, ahogy te itt közreadod!

Látszik, hogy az Elmül vh-joga régebbi, mint az új tulajdonos tulajdonjoga, tehát az új tulajdonos terhelten vette meg az ingatlant. Így járt.
A haszonélvezeti jog szintén újabb keletű, mint a vh-jog, tehát Vht. 138. § (6).
A hirdetmény valóban el van cseszve, mert nem holtig tartó haszonélvezeti joggal terhelten kerül árverésre, hanem helyesen: az ingatlanon fennálló hth-jog a Vht. 138. § (6) értelmében nem korlátozza az árverési vevő tulajdonjogát, és ennek megfelelően nem lakottan, hanem beköltözhetően kell árverésre bocsátani az ingatlant.
Nem szabad egy ilyen szarul meghirdetett valamit megvenni, azonban észrevételt lehet tenni a végrehajtónál, hogy a következő árverést már a fentiek figyelembe vételével kéne kitűzni. Vh-kifogáshoz az érdeklődőnek nincs jogosultsága, azonban az Elmü-nek van, mivel az ő végrehajtáshoz való jogát sérti súlyosan egy ilyen szarul meghirdetett árverés.
Ha több vh-jog is van, későbbiek, mint a hth-jog, az Elmü vh-jogának sérthetetlensége miatt ezeket sem nagyon fogja a hth zavarni.
Ha az adósi oldalon állsz, akkor viszont másra még jó lehet ez az információ.

Gyula35 # 2017.02.22. 14:56

Ja még annyi, hogy az Új Tulaj ellen van több VH jog is mind a tullapon, mind az árverési hirdetményben, csak azt nem soroltam fel.

Gyula35 # 2017.02.22. 14:48

Tisztelt gerbera317, Grave7!

Leírom kicsit részletesebben, hogy érthető legyen:

Tulajdoni lapról a fontosabb infók:
1.
Tulajdoni hányad: 1/1
bejegyző határozat: 2005.04.09
törlő határozat: 2010.09.05
jogállás: tulajdonos
név: Régi Tulaj
2.
Tulajdoni hányad: 1/1
bejegyző határozat: 2010.09.05
jogállás: tulajdonos
név: Új Tulaj (adós)
3.
Végrehajtási jog: 35e Ft
Bejegyző határozat: 2010.04.09
Törlő határozat NINCS
jogosult: Budapesti Elektromos Művek Nyrt.
4.
Holtig tartó haszonélvezeti jog
bejegyző határozat: 2010.09.05
Név: Régi Tulaj

Ingatlanárverési hirdetmény:
jellege: lakóingatlan
tul. hányad: 1/1
Az ingatlan holtig tartó haszonélvezeti joggal terhelten kerül árverésre.
Az ingatlan becsértéke lakottan:X M Ft

További végrehajtási ügyek:
Végrehajtást kérő: Budapesti Elektromos Művek Nyrt.
Adós: Új Tulaj

Kérdéseim:

  1. Azért az Új Tulaj felel a Régi Tulaj Elektromos Művek tartozásáért, mert mikor a tulajdonába került 2010.09.05-én az ingatlan, megörökölte a Régi Tulaj 2010.04.09-ei tartozását? Vagy csak el van cseszve az árverési hirdetmény és ez a VH jog a Régi tulajdonosra vonatkozik?
  2. Ha előbb van bejegyezve a VH jog, mint a haszonélvezeti jog, akkor az nem törlődik a végrehajtási értékesítéssel?
  3. Ha az Elektromos Művek VH joga a Régi Tulaj-ra vonatkozik, akkor ugye a 137. § (2) alapján törölni kell a haszonélvezeti jogot, de akkor nem fogja a végrehajtó semmissé tenni a végrehajtást, mivel nem a megfelelő áron árverezte el az ingatlant?

Előre is köszönöm a válaszokat:
Gyula

gerbera317 # 2017.02.22. 11:36

Nem a 137-et kell nézni, hanem a következő szakaszt:
138. § (6) A lefoglalt ingatlanra vonatkozólag jogot csak azzal a feltétellel lehet szerezni, hogy az a végrehajtást kérő végrehajtási jogát nem sérti, és a végrehajtás célját nem hiúsítja meg.
Röviden összefoglalva: a v-kérő vh-jogát semmi nem sértheti, még az előttem szóló szerinti törvényen alapuló haszonélvezeti jog utólagos keletkezése sem. (Az más kérdés, hogy az özvegyi jogosult valószínűleg nem adós tulajdonsotárs is egyben, és akkor a lakottság miatt egyébként is minimális esély van a sikeres értékesítésre.)

drbjozsef # 2017.02.22. 11:27

Ha szerződéssel létesítették, akkor törlődni fog. Ha törvény rendelte el, akkor nem. (pl. öröklés miatt keletkezett mondjuk az özvegy részére)

Gyula35 # 2017.02.22. 11:05

Tisztelt Szakértők!

A 137. § (2) bekezdése alapján nem terheli az ingatlant megszerző tulajdonos tulajdonjogát a haszonélvezeti jog, ha azt a jelzálogjog keletkezése után szerződéssel létesítették.
Kérdés: A végrehajtási jog-ra ez nem vonatkozik?
Magyarul ha előbb van bejegyezve egy 200e Ft-os végrehajtási jog a tullapon, mint a haszonélvezeti jog, akkor haszonélvezeti jog a végrehajtási értékesítéssel nem fog megszűnni?
A válaszokat előre is köszönöm!
Gyula

Grave7 # 2017.02.21. 15:22

@Misa86:
Az 1994. évi LIII. törvény 217/A. § (2) bek. alapján 45 napon belül kell döntenie a bíróságnak, ha egyéb körülmények nem akadályozzák ebben. Ilyen akadály lehet, ha hiánypótlást kell lefolytatni, ha a címzettnek nem tudja kézbesíteni a küldeményt (pl. elköltözött, ismeretlen), stb.
A személyes betekintés arra jó, hogy megtudd, mire vár a bíróság ("kinél pattog a labda"), ha pedig úgy látod semmire, beadványt tudsz írni a bíróságnak, hogy érdekeltként (mint árverési vevő) kéred a döntés meghozatalát. Ahogy gerbera317 írta, a végrehajtó nem fogja sürgetni a bíróságot, ezt te tudod megtenni (ha érdeked, hogy minél hamarabb lezáruljon az eljárás).

gerbera317 # 2017.02.21. 12:46

Nekem az oldalra a Végrehajtási jog van kiirva

Ja. Biztosan bennem van a hiba, vagy nekem vannak túl röntgen-szemeim, de ennek a topiknak - akármlyik irányból is nézem - az a címe, hogy "Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás".

A végrehajtó miért húzhatja az időt?Mi lehet az érdeke?

Nem érdeke az időhúzás.

ek szerint a végrehajtási kifogás nem befolyásolja a végrehajtás menetét?

Ezek szerint nem.

Misa86 # 2017.02.21. 09:44

Bszamresz! Az én esetemben júniusban nyújtott be kifogást, és azóta is a bíróság előtt csücsül a dolog. Még elsőfokú döntés sincs benne. Szóval, ez ilyen. A végrehajtó nekem valami 30 napot mondott a bírósággal kapcsolatban, de hogy sosem tartják be. Lásd az én esetemet is. Mit tehetek? Várok. Meg hívtam most már én is a bíróságot, de azt mondták személyesen mehetek be iratbetekintésre. Mondjuk, ha semmit nem csináltak még az ügyben, akkor hiába tekintgetek...

gerbera317 # 2017.02.21. 08:17

A végrehajtó nem fogja a bíróságot sürgetni, úgyhogy ne nagyon "piszkáld" ezért. Ha annyira sürgős, hogy elbírálják a kifogást, járj utána magad! Egyébként pedig tart még a téli moratórium, tehát nem vagy lekésve semmiről.

bszmaresz # 2017.02.20. 18:57

Tisztelt Fórumozók!

Korábban írtam,hogy az általam árverésen "vásárolt" ingatlan tulajdonosa végrehajtási kifogással élt. Ezt november végén terjesztette elő és a végrehajtó is még november végén megküldte az álláspontját a bíróságnak. Tudtommal ilyen esetben 60 nap a határozathozatali határidő. Akárhogyan nézem is,ítélkezési szünet ide vagy oda,ez rég letelt. Telefonon érdeklődtem a bíróságon,csupán annyiról,hogy mikor várható döntés. Nem adhatnak információt,folyamatban van az ügy...a kérdésem az,hogy ha a végrehajtót elkezdem piszkálni,hogy járjon utána,neki adhat-e a bíróság érdemi információt? Van olyan dolog,ami miatt a 60 napot nem kell betartania a bíróságnak?
Előre is köszönöm a segítséget!

Mopszika76 # 2017.02.20. 15:40

Kedves Gerbera 317!
Nekem az oldalra a Végrehajtási jog van kiirva,hogy azon fórumozok.Elnézést ha félrenyomtam..
Köszönöm válaszát.
A végrehajtó miért húzhatja az időt?Mi lehet az érdeke?
Ezek szerint a végrehajtási kifogás nem befolyásolja a végrehajtás menetét?

gerbera317 # 2017.02.20. 14:24

Ja, és azért értetlenkedtem az elején, mert másról (árverési vevő jogairól) szóló topikban jelentetted meg a kérdésedet, miközben nem is erről szól a történeted.

gerbera317 # 2017.02.20. 14:22

Úgy. Tehát abban a szakban van az ügy, hogy a végrehajtó felszólította a kötelezettet, hogy húzzon kifele, és felszólította a végrehajtást kérőt, hogy jelentse be, eleget tett-e ennek a kötelezett.
Akkor most jön az, hogy bejelented a végrehajtónak, hogy nem húzott ki a kötelezett. Egyébként is erre kaptál felhívást, nem? Ő majd tudni fogja, mi a következő végrehajtási csselekmény. Ha a végrehajtó vonakodna továbbintézkedni, értésére kell adni, hogy ismered a Vht. 222. § rendelkezését, úgyhogy ne vakarózzon, hanem intézkedjen.
Egyébként az adós sokmindent nem támadhatott meg, csakis az eddigi egyetlenegy érdemi végrehajtási cselekményt, nevezetesen a végrehajtó felhívását a távozásra. Miért írogatsz másik topikba ugyanezzel a kérdéssel kapcsolatban?

Vht. 222. § A végrehajtó és a rendőrség intézkedése elleni jogorvoslatnak nincs halasztó hatálya.

Mopszika76 # 2017.02.20. 13:53

Kedves Gerbera 317!
A lakás 15 éve az enyém,szivességi lakáshasználó volt eddig a kötelezett.A végrehajtó eddig csak a végrehajtási okiratot,jegyzőkönyvet küldte meg és levélbe irta,hogy 8 nap múlva jelentkezzek nála ha nem teljesült,hogy a kötelezett kiüritett állapotban átadaja a lakást.Szerdán lesz a 8-dik nap.Ma irtam sms -t a kötelezettnek és ö azt irta vissza,hogy végrehajtási kifogással élt....??Mi ellen lehet ilyenkor??

gerbera317 # 2017.02.20. 13:41

Álljunk meg egy pillanatra. Akkor ez nem is árverés utáni lakásátadás, hanem ingatlan kiürítésére irányuló végrehajtás.
Akkor viszont ne szórakozz itt a fórummal, hogy éppencsak csurgatod az információt, hanem sorold fel, milyen végrehajtási cselekmények történtek eddig! És szerezd be azt az információt is, hogy mit támadott meg a kötelezett!

Mopszika76 # 2017.02.20. 13:31

Kedves Gerbera!
Köszönöm válaszát.sajnos csak holnap tudom meg ,hogy mi ellen élt kifogásal ,mivel ma a végrehajtónál nincs ügyfélfogadás.Mi ellen élhet kifogásal ezt én sem tudom..Korábban irtam ,hogy január 1-jén kikelett volna az ingatlanból költöznie de nem tette meg ezért végrehajtást kértem.A biróság 8 napot adott neki lakáskiüritésre ,most szerdán mentünk volna a kulcsokért de azt irta sms.be,hogy ne menjünk mert a határidő nem érvényes mert végrehajtói kifogással élt...???

gerbera317 # 2017.02.20. 13:17

Mi ellen élt kifogással az adós? Nyilván nem az árverés ellen, hiszen már átadási szakban van a dolog, az pedig akkor lehetséges, ha maga az árverés már jogerős. Tehát mi ellen?

Mopszika76 # 2017.02.20. 13:12

Tisztelt Fórumozok!
Megszeretném kérdezni,hogy lakáskiüritésnél én mint kérelmező mit tehetek akkor ha a kötelezett a végrehajtónál,végrehajtási kifogásssal élt?Mit jelent ez?
Köszönöm.

gerbera317 # 2017.02.20. 10:54

ha ő az értesítés után teljesen szétveri a házat abban az esetben mitörténik?
Akkor szét lesz verve a ház. Azt nem kérdezted meg, mi történik akkor, ha a az értesítés előtt veri szét a házat.

Koblenyi # 2017.02.20. 09:06

"A hogyan tovább-ról" nem lehet vele beszélni, mivel nem jön ki a házból!
Végrehajtóval sem hajlandó beszélni.Teljesen elzárkózik.