Eltartási szerződés


Dr.Attika # 2016.08.10. 09:08

Mint örökös a földhivatalban az ingatlanra vonatkozó okiratokból kérhet másolatot. Ott van egy példány az eltartási szerződésből.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 09:55

Az irattárból csak akkor adnak másolatot, ha igazolja a jogi érdekeltségét.

József56 # 2016.08.31. 12:43

Tisztelt Ügyvéd Úr
Eltartási, vagy életjáradék szerződéshez szükséges e energetikai tanúsítvány ?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.31. 17:32

Ha az ingatlan egyébként a rendelet hatálya alá tartozik, akkor igen.

hopelyhecske # 2016.10.08. 17:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Eltartási szerződést szeretnék kötni egy idős nénivel, akinek egyébként törvényes örököse külföldön él és nem törődik az édesanyjával (neki is van három gyermeke), nem jön haza hozzá. A néni egyébként teljesen beszámítható állapotban van, egészsége azonban már nem az igazi.
Érdeklődni szeretnék, hogy jogilag megtámadható-e az eltartási szerződés az örökös részéről (van-e köteles rész, érvénytelenítheti-e a szerződést, stb). Mire kell egyáltalán odafigyelni a szerződés megkötésekor?
Köszönettel
hopelyhecske


Dr.Attika # 2016.10.08. 17:27

Tisztelt hopehelyhecske!
Ezen szerződés kapcsán szüksége van ügyvédi képviseletre. Bízzon meg ügyvédet és tőle kérdezze ezeket.

aaa111 # 2016.10.12. 10:00

Üdv!
Nekem is lenne egy kérdésem. Szüleim a szüleivel eltartási szerződést kötött, mivel a nagyszüleim sajnos rászorulnak a segítségre. Elég lett volna a mai joggyakorlat szerint egy egyszerű ajándékozás szülők között? Csak, mert, ha jól emlékszem az ingatlanok után 1.2 millió illetéket kellett édesamyáméknak befizteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.12. 10:12

Tessék?

Bea1 # 2016.10.12. 16:51

Kifizettek szülő gyerek eltartási szerződésre 1 200 000 forint illetéket.

Ha jól emlékszik.

lajcsó # 2016.10.12. 17:12

"Elég lett volna a mai joggyakorlat szerint egy egyszerű ajándékozás szülők között?"
Attól függ, hogy mi volt a jogügylet konkrét/valós célja?
Ha egyedül a tulajdonjog átruházása, akkor igen.
Ha viszont tényleges tartásról is szó van akkor nem.

ObudaFan # 2016.10.12. 21:08

Csak, mert, ha jól emlékszem az ingatlanok után 1.2 millió illetéket kellett édesamyáméknak befizteni.

Mikor szerződtek? Mert jelenleg a visszterhes és az ingyenes szerzés is illetékmentes szülő-gyermek viszonylatban.

lajcsó # 2016.10.13. 05:24

"jelenleg a visszterhes és az ingyenes szerzés is illetékmentes szülő-gyermek viszonylatban."
Igen.
A rokoni kapcsolatról nyilatkozni kell (kellett volna) a szerződésben!

vérpóni_01 # 2016.12.02. 17:54

Üdv!
Nagymamám egy önkormányzati lakásban lakik már idestova' 18 éve. Idén márciusban én is bejelentkeztem az ingatlanba. Felmerült egy eltartási szerződés megkötése, mert az önkormányzatnál mondták, hogy ugyan egy esetleges haláleset után automatikusan én "viszem tovább" a bérleti szerződést, de biztosítsuk be magunkat egy szerződéssel. Nagymamámat ettől függetlenül azóta is segítem minden területen, nem anyagi haszonszerzés céljából készülne a szerződés egyik fél részéről sem. Elég ilyenkor egy formanyomtatvány, amit a jegyző hitelesít?

lajcsó # 2016.12.02. 18:12

"Elég ilyenkor egy formanyomtatvány, amit a jegyző hitelesít?"
Ügyvéd vagy közjegyző kell hozzá!

groszfater@gmail.com # 2016.12.02. 18:13

Keresd meg a bérleti szerződés amit a nagymamád kötött az önkormányzattal,...

eszterella # 2017.01.01. 21:54

Tisztelt Fórumozók!
Az eltartási szerződés megkötésekor az ügyvédnek vizsgálnia kell-e az ügyfelei mentális állapotát?
Esetleg elégséges egy nyilatkozatot aláírni, miszerint nincs ilyen jellegű problémájuk. Mi történik abban az esetben, ha az egyik fél idős ember, rendszeresen pszihiátriai gyógykezelés alatt áll és vannak olyan időszakai amikor egyik-percről a másikra elhomályosodik az elméje. Ha ebben az esetben megkötik az eltartási szerződést, az megtámadható?

ObudaFan # 2017.01.01. 22:58

Az eljáró ügyvédnek meg kell tagadnia a közreműködést, ha nyilvánvalóan semmis a szerződés, ugyanakkor a mentális állapotot annyiban vizsgálhatja, amennyiben az a laikus számára is egyértelműen problémás, hiszen az ügyvéd nem pszichiáter.
Ha a szerződő fél bizonyíthatóan cselekvőképtelen állapotban volt szerződéskötéskor, akkor a szerződés semmis.

lewho # 2017.01.02. 09:37

Már láttam olyan megoldást, h elvitte az ügyvéd az öreget a megyei pszichiáter főorvoshoz (vagy vmi hasonló atyaúristenhez), kért szakvéleményt, h nem cselekvőképtelen, pár nap/hét után jobblétre szenderült az eltartott, a majdnem örökös meg szépen elbukta a pert. A bíróság úgy döntött, h ha akkor a főorvos megvizsgálta, és ok-nak találta, akkor nem volt cselekvőképtelen.

eszterella # 2017.01.02. 10:44

Azt az eltartási szerződést mindkét félnek alá kell írnia. Az aláírás gondolom, tükrözi már a szerződőfelek állapotát. Itt a bíróság akár írásszakértői vizsgálatot nem rendelhet el?

eszterella # 2017.01.02. 10:52

Aztán ott van a tanu, akinek elméletileg bizonyítania kell az eltartási szerződés körüli procedúra minden mozzanatát. Vagy idézzem azt a mondást, miszerint meghalt Mátyás király, oda az igazság? Remélem mem így van!

eszterella # 2017.01.02. 14:30

ObudaFan!
"Ha a szerződő fél bizonyíthatóan cselekvőképtelen állapotban volt szerződéskötéskor"
Ez pontosan mit jelent? Esetleg a háziorvos vagy a szakorvos által kiállított orvosi igazolás? De ha a jelenlévő tanu azt állítja, hogy abban a pillanatban tudta mit cselekszik, akkor az felülírja az orvosi szakvéleményeket?
Még egy utolsó kérdés. Ha jól értem, az eltartási szerződést kötő ügyvéd alapesetben nem kér orvosi igazolást, valamint jövedelemigazolást sem, pusztán az ügyfelek által elmondottakra hagyatkozik.
Például ha valaki rehabilitációs ellátásban részesül, (munkaképtelen, kevés ellátással) nyugodtan köthet tartási-gondozási szerződést olyan személlyel, akinek magas nyugdíja van? Akit ezzel a szerződéssel ki akarnak túrni az örökségből, annak kell meglépni a bizonyítási eljárást, ellenkező esetben az aki egész életében nem dolgozott mindent visz.

ObudaFan # 2017.01.02. 14:51

Ez pontosan mit jelent? Esetleg a háziorvos vagy a szakorvos által kiállított orvosi igazolás?

Leginkább.

De ha a jelenlévő tanu azt állítja, hogy abban a pillanatban tudta mit cselekszik, akkor az felülírja az orvosi szakvéleményeket?

Ha orvosilag lehetséges, hogy volt ilyen tiszta pillanata az illetőnek és a tanúvallomást hitelesnek elfogadja a bíróság, akkor ez elképzelhető.

ObudaFan # 2017.01.02. 14:54

Még egy utolsó kérdés. Ha jól értem, az eltartási szerződést kötő ügyvéd alapesetben nem kér orvosi igazolást, valamint jövedelemigazolást sem, pusztán az ügyfelek által elmondottakra hagyatkozik.
Például ha valaki rehabilitációs ellátásban részesül, (munkaképtelen, kevés ellátással) nyugodtan köthet tartási-gondozási szerződést olyan személlyel, akinek magas nyugdíja van

Két külön dolog, hogy az eljáró ügyvéd mit fogadhat el és adott esetben a bíróság majd bizonyítottság esetén mire mondja azt, hogy esetleg semmis. Az eljáró ügyvéd nem kér jövedelemigazolást. Ehelyett tájékoztatja az ügyfeleket arról, hogy a tartási szerződés megkötésének mik a feltételei, esetleg arról, hogy mik a gyakori problémák vele. Ha ebben a körben olyan ok merül fel, amely alapján egyértelmű az, hogy a szerződés egészen biztosan semmis lenne, akkor megtagadja a közreműködést. Ha ilyen ok nem merül fel, vagy nem egyértelmű a semmisség, akkor csak felhívja a problémára a felek figyelmét és felvesz egy tényvázlatot. Ezzel szemben a bíróság előtt az ellenérdekű fél természetesen bizonyíthatja, hogy a szerződés semmis.

Vizipaci22 # 2017.01.10. 18:52

Lenne egy olyan kérdésem, hogy nagymamám testvérével szeretnék eltartási szerződést kötni. 80 éves néniről van szó jó egészségi állapottal rendelkezik, és amúgy is járok hozzá, csak neki önkormányzati lakása van és rám szeretné hagyni.(Nagymamám meghalt neki is én vagyok az egyik legközelebbi rokona) Hogy lehetséges ez köztünk? Ha elvállalom probléma-e hogy nincs munkavállalói papírom, ami bizonyítja hogy van keresetem?
Köszönöm a választ!

lajcsó # 2017.01.10. 21:51

"Hogy lehetséges ez köztünk?
Szerződéssel

"Ha elvállalom probléma-e hogy nincs munkavállalói papírom, ami bizonyítja hogy van keresetem?"
Hol akarod bizonyítani?