Eltartási szerződés


drbjozsef # 2017.01.11. 08:50

Önkormányzati lakást rádhagyni? Furcsa lenne.

Szerintem nem pont erre gondoltál. Rádhagyni a saját vagyonát tudja, az önkormányzatét nem.

Ha önkormányzattól bérelt a lakás, és annak bérleti jogviszonyát szeretnéd folytatni a bérlő halála után, akkor arra az eltartási szerződés szerintem kevés lesz. Hogy mikor, és kinek engedi az önkormányzat, hogy automatikusan folytassa a bérletet, azt nem tudom, de a néni akarata nem sokat számít, sokkal inkább az, hogy ha ott laksz, oda vagy bejelentve, életvitelszerűen használod Te is az ingatlant. Persze, hogy ezt elkezdhesd, valószínűleg eleve kell majd az önkormányzat beleegyezése.

Virag94 # 2017.11.02. 12:05

Tisztelt Olvasók, Ügyvéd úr!
Szükségem lenne némi információra. Adott egy eltartó és két eltartott fél, az egyik 90 a másik 88. 2017. júniusában, közös megegyezéssel Nyugdíjas Otthonba vonultak, ahol a 24 órás ORVOSI felügyeletet tudták biztosítani nekik (Nem lett rájuk erőltetve, viszont gyorsan romló egészségügyi állapotuk miatt erősen ajánlott volt, többször összeesve találtuk őket). A 88 éves meghal augusztusban. A hagyatéki tárgyaláson, az eltartott 90 éves hölgy, mocskolódva és hamis tényeket állítva pocskondiázta az eltartót, aki a szerződésnek megfelelően járt el. Fenyegetőzvén, hogy felmondja a szerződést. A hölgynek haszonélvezeti joga van, a házon, a földeken élete végéig. De a tulajdonjog már az eltartóé. Ilyen esetben, ha a szerződés mégis felmondásra kerül, akkor elveszhet a tulajdonjog? Van e bármiféle kötelezettség, ha az eltartott saját felelősségére felmondja a szerződést, és elhagyja a Nyugdíjas Otthont?
Köszönettel, Virág

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.02. 12:09

Ki mondta, hogy a tartási szerződést egyáltalán fel lehet mondani?

Virag94 # 2017.11.02. 12:57

Van egy rész a szerződésben, miszerint felbontás esetén 20.000 Ft/fő/hó összegben kötelesek a szerződő felek elszámolni. Ebben az esetben a szerződés felbontásával elveszhet a tulajdonjogom? Köteles vagyok én belemenni a szerződés felbontásba? Továbbá még az is érdekelne, hogy mivel csak Nyugdíjas Otthon biztosíthatta számukra ezt a egészségi környezetet így ez a rész megtámadható e? "A tartásra jogosultak azok saját háztartásában halálukig eltartja, gondozza, ápolja, betegségük esetén gyógykezelteti és bármikor bekövetkező halálukkor illő módon eltemetteti."

tina26 # 2018.01.26. 12:43

Tisztelt Olvasók, Tisztelt Ügyvéd Úr!
Információra lenne szükségem, párom eltartási szerződést szeretne kötni az édesanyjával, amitől én félek. Azért kötnének ilyen szerződést, hogy a lakás bérleti jogát majd párom örökölhesse (nem az ingatlant, csak a bérleti jogot!). Nem értek ezzel egyet, de ez nem lényeg. Arra lennék kíváncsi, hogy milyen anyagi terheket jelentene ez számunkra a mindennapokban? Elég sok hitellel rendelkezik anyósom, ha ezt nem fizeti, követelhetik tőlünk a hitelek megfizetését? Előre is köszönöm a segítséget!

lajcsó # 2018.01.26. 13:12

"Elég sok hitellel rendelkezik anyósom, ha ezt nem fizeti, követelhetik tőlünk a hitelek megfizetését?"
Legfeljebb csak a párodtól.

ObudaFan # 2018.01.26. 15:48

A hitelezők tőle sem. Hogy az eltartott mit követelhet, az pedig a szerződésből kell, hogy kiderüljön.

Laciapu51 # 2018.01.29. 10:14

Tisztelt Fórumozók!
Eltartási szerződésem van egy idős bácsival. Az lenne a kérdésem, hogy a beleegyezésem nélkül bejelentkezhet-e más személy a bácsihoz (eltartotthoz)?
Segítségeteket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.29. 10:19

Az nem ettől függ. Hanem hogy te vagy-e a tulajdonos, és neki engedtél-e valami bejegyzett jogot (haszonélvezet, használat).

Laciapu51 # 2018.01.30. 09:11

T.Kovács Úr!
Köszönöm a válaszát!

laci425 # 2018.02.02. 08:35

Üdv
mi történik akkor ha eltartási szerződés utána 2-3 héttel lebetegedik annyira az eltartott hogy már csak 2-3 hetet adnak neki az orvosok??
van ennek valami idő korlátja hogy pl a szerződés után 1 hónappal meghal? vagy valaki támadhatja ezt a szerződést? mert hogy elég kevés volt az eltartott idő?
előre is köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.02. 10:56

Ptk: 7:80. § (4) A szerződés megkötésétől számított két éven belül megnyílt öröklés esetén a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani az öröklési, tartási, életjáradéki vagy gondozási szerződéssel elidegenített vagyon értékének a ténylegesen nyújtott tartás, életjáradék, illetve gondozás értékével nem fedezett részét.

tom889 # 2018.02.10. 13:45

Tisztelt nagyérdemű,
új helyre költöztem tavaly nyáron és sokszor megkért a szomszéd öreg bácsi hogy segítsek neki ezt-azt a kertben/bevásárolni stb.
mivel nincsenek rokonai, felvetette most, hogy kössünk eltartási szerződést (feleségem diplomás ápolónő).
mindhárom fél úgy gondolja ez egy jó lehetőség lehet mindenkinek én csak arra lennék kiváncsi hogy pontosan milyen buktatói vannak egy eltartási szerződésnek? a bácsi úgy gondolta hogy eltartási szerződés életbe lépésekor(holnap) elajándékozná az ingatlanját nekünk. (ekkor ha jól gondolom nekünk szja fizetési kötelezettségünk keletkezik az ajándékozás jogcíme miatt. ezen túl naponta gondoskodnánk róla nyugdíja feléből pedig élelmiszert/ruhát/rezsit vennénk neki. ez lenne az életjáradéki díj?
a kérdéseim az hogy mi történik ha x hónap/év múlva megromlik a viszonyunk? ki lehetne lépni a szerződésből?keletkezik e extra fizetési kötelezettségünk? mi történik ha rövid időn belül elhalálozik?(jelenleg 67 éves és elég jó fizikai/szellemi állapotban van). halála esetén mi történik az ő egyéb ingóságaival pl autó/bankbetét stb. mi történik ha én+feleségem halunk meg? átszáll-e a tartási szerződés gyermekeimre?

eltartási szerződést ügyvéd előtt aláírni és kész? vagy kell-e még valamelyik hivatalba lepecsételni ezt a papírt?

Kriszti39 # 2018.02.22. 09:02

Tisztelt Ügyvéd úr!
Édesapámmal eltartási szerződést szeretnék kötni az alábbiak miatt, ehhez kapcsolódik a kérdésem.
Első házasságából született édesapámnak egy gyermeke, (én a másodikból) aki 16 éve nem tartja a családdal a kapcsolatot semmilyen szinten.Előtte sem nagyon foglalkozott a családdal.
Édesapám az örökségéből kitagadta, végrendeletet írt tanúkkal, ügyvéd előtt, de tudtommal a köteles részt ha édesapám elmegy, jár a féltestvéremnek.
Az eltartási szerződésből ha 2 év eltelik, a köteles résszel mi történik?
Előre is köszönöm válaszát!
Kriszti39

Immaculata # 2018.02.22. 09:15

Az eltartási szerződés esetén az eltartó tulajdonába kerül az ingatlan. 2 év után nem lesz a hagyaték része.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.22. 12:02

A hagyatéknak onnan kezdve nem lesz része, hogy az eltartó tulajdonjogát bejegyzik.

nonolet # 2018.02.22. 13:20

tom889

"a bácsi úgy gondolta hogy eltartási szerződés életbe lépésekor(holnap) elajándékozná az ingatlanját nekünk. "

Ajándékozná?

Eleve az a szerződés tárgya (a leendő hagyatéka).
A hagyatékért tartjátok el!

A köteles rész azonban járhat még az örökös(ök)nek.

  • eltartási szerződés esetén 2 évig
  • ajándék esetén 10 évig!!!

Az ajándékozás tehát itt nem jöhet szóba és nem is ésszerű.

Szerintem.

- -

"nincsenek rokonai"

Se felmenő, se elemnő ágon sehol senki?
Azaz a Magyar Állam örökölne utána?

Azért ebben nem bíznék, elsőre teljesen.

- -

Az eltartási szerződés szabályai a PTK-ban megtalálhatók...

lajcsó # 2018.02.22. 17:15

"Édesapám az örökségéből kitagadta, végrendeletet írt tanúkkal, ügyvéd előtt, de tudtommal a köteles részt ha édesapám elmegy, jár a féltestvéremnek."
Rosszul tudod. Érvényes kitagadás esetén nem jár köteles rész.

Virka # 2018.02.23. 16:38

Jó napot kívánok!

Örökléssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Nagymamám utolsó testvére eltartási szerződést szeretne családommal kötni. Ingatlanjait szeretné ránk ruházni ez által. Ilyen esetben kivédhető-e az hogy 30 éve nem látott unokáját kizárja a vagyonból? Nem szeretne részére semmit adni. Mit kell jogilag tenni hogy ez megvalósuljon? Sima ügyvéd előtt tett hivatalos papír is elég ehhez?
Nagyon köszönöm segítségét és válaszát

SaireyVMK # 2018.02.23. 16:44

Ügyvéd által írt papír lesz a legjobb. Főleg,ha még jól is van megírva. Az eltartási és a kitagadási Vagy végrendelkezés.

ObudaFan # 2018.02.23. 16:58

A kotelesresz akkor védhető ezzel ki, ha a tartás ténylegesen meg is valósul.

Virka # 2018.03.01. 09:40

Tisztelt Ügyvéd Úr
Köszönöm az örökléssel kapcsolatos válaszát, és az információt az ügyvéd eléréséhez
Még egy dolgot szeretnék kérdezni, hogy az eltartási szerződésben saját magunk foglaljuk bele ügyvéd előtt , hogy mi tartozzon a hatáskörünkbe, vagy erre van egy sablon, törvényileg hogy mi a feladata az eltartónak az eltartott felé? szóval a kérdésem annyi lenne hogy az interneten van- e olyan oldal ami ezt össze foglalja?
Köszönöm szépen

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.01. 16:41

Szerintem ne akarjatok az ügyvédnek kész szerződésszöveget adni...

Hollan # 2018.03.22. 09:23

Tisztelt Szakértõk

Magyarországon élõ testvéremnek eltartási szerzõdése van, és kórházaba került. Személyesen nem tudom meglátogatni mert külföldön tartózkodok.

Kérdésem az. hogy adhat-e a kórház nekem információt valamilyen módon, pl. telefonon, e-mailben vagy faxon testvérem egészségi állapotáról annak ellenére, hogy van egy eltartója, vagy ez egy kizáró ok? Milyen adatvédelmi törvény szabályozza az egészségügyi adatok kiadását egy ilyen helyzetben?

A testvéri kapcsolatot tudom igazolni a kórház felé.

A választ elõre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.22. 11:02

Az egy kötelmi jogviszony, semmi köze az egészségügyi önrendelkezéshez. De az nem valószínű, hogy a kórház telefonon, bemondásra kiad neked érzékeny adatokat.