Eltartási szerződés


Valentina777 # 2015.09.14. 06:32

Üdvözlöm!

Egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy kötöttem egy eltartási szerződést egy bácsival, miszerint én öröklöm meg utána a lakását, megegyezett havi összegért, ezt közjegyzőnél hitelesítettük.
A kérdésem az lenne, ha meghalna, utána fogok tudni-e intézkedni? A halotti anyakönyvi kivonatott megkapom-e úgy, hogy lévén én senkije vagyok, a temetésben és más egyébben fogok tudni-e eljárni vagy ügyvédnél kell esetleg nyilatkozatot tennie, hogy halála utána minden téren eljárhassak.

Köszönöm ha válaszol levelemre!

Üdvözlettel:
Horváth Valentina

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.08. 12:07

Vagy. Nem. Nem kell ahhoz bíróság.

(Azért a tartási szerződésből eredő kötelezettség több annál, hogy „ő fizeti a hitelt, meg ő újítja fel az ingatlant”.)

varrobela # 2016.01.07. 09:58

Üdvözletem! Tartási szerződést szeretnék kötni édesanyámmal és édesapámmal. Kérdésem az, hogy a szerződés megkötése után az ingatlanok után mennyi illetéket kell fizetni, egy 15 milliós ház és egy 12 milliós lakás után. Ingóság után kell-e külön fizetni illetéket, ha nagyjából 10 millio ft készpénzről van szó? (Ezt is bele szeretnék foglalni a szerződésbe)
Köszönöm!

BudaPest1193 # 2016.02.07. 11:55

Üdvözletem!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy a páromnak van egy eltartási szerződése egy 90 éves nénivel. A szerződés tárgya a néni önkormányzati bérlakásának az örökölhető bérleti joga. Ennek visszaadási értéke kb. 2Mft. A szerződés egy teljesen általános eltartási szerződés. Az van benne, hogy napi 3-szori étkezés melyből egy meleg étel, ápolás (ha szükséges), gyógyszerek kiváltása, számlák fizetése, bevásárlás, ügyintézés.
Eddig a párom főzött minden nap az eltartottnak. Minden nap mást, ügyelve arra, hogy a néninek milyen kívánságai vannak (erről annyit, hogy a legegyszerűbb ételek elkészítési ideje is jócskán megnőtt, és figyelni kellett arra, hogy mennyi ideje volt utoljára ugyanaz a fajta -nem ugyanaz!- étel). Mivel az eltartott pár napja nekitámadt a páromnak, hogy milyen gyanús ételeket visz neki mert biztos összefogott az apjával -akit ki nem állhat az eltartott - (tehát azzal vádolta kvázi, hogy meg akarják közösen mérgezni)ezért úgy döntöttünk, hogy mostantól megrendeljük az ételt az egyik házhoz szállító cégtől. Az eltartottnak nincs semmilyen allergiája, se diétája.
Az lenne az első kérdésem, hogy ez jogilag okozhat e bármilyen gondot?
Természetesen a hideg élelmet minden nap átviszi neki a párom és megkérdezi, hogy szüksége van e valamire (séta, bevásárlás, ügyintézés, orvos, takarítás, mosás) illetve elhozza a számlákat. Eddig ilyenkor a párom még ott maradt a néninél minden nap 1 órát beszélgetni is. Természetesen ezek a beszélgetések a gyanúsítás óta már nem történnek meg. Itt is az lenne a kérdésem, hogy ez jogilag így megállja e a helyét?
S végezetül még azt szeretnénk megtudni, hogy a látogatási kötelezettség mit jelent. Itt arra gondolok, hogy mi elmehetünk e egy hétvégére (természetesen úgy, hogy hagyunk ételt, az eltartott jól van, illetve megkérünk valakit, hogy naponta egyszer kérdezze meg az eltartottat, hogy van e valami baj) vagy erről lemondhatunk addig amíg életben van.
A szerződésről annyit, hogy az eddigi eltartás már biztos, hogy meghaladta a jog értékét.

Válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.02.07. 14:29

Ha egyértelműen az eltartottak alaptalan vádjai okozzák a konfliktust, akkor szerintem nem lehet ebből nagy probléma, de folyamatosan mutassátok, hogy teljesíteni kívánjátok a szerződést.

A törvényi szabályok egyébként a következők.
(1) A bíróság a tartási szerződést bármelyik fél kérelmére - mindkét fél érdekeinek figyelembevételével - módosíthatja, ha a szerződés változatlan tartalommal történő fenntartása - különösen a felek megromlott viszonyára tekintettel - indokolatlan.
Ha valamelyik fél magatartása vagy körülményei folytán a természetben való tartás lehetetlenné vált, bármelyik fél kérheti a bíróságtól a szerződés végleges vagy az említett körülmények megszűntéig tartó módosítását életjáradéki szerződéssé. A szerződés módosítása esetén a bíróság az ítéletben meghatározza a tartásra kötelezettet terhelő szolgáltatást.
Ha a szerződés célja a szerződés módosításával nem valósítható meg, bármelyik fél kérheti a bíróságtól a szerződés megszüntetését.
A bíróság a felek kérelméhez nincs kötve, de nem alkalmazhat olyan jogkövetkezményt, amely ellen mindkét fél tiltakozik.

Ugyanakkor, bár az itt nincs szabályozva, az eltartottak ilyen irracionális viselkedése szerintem nem ad alapot semmilyen igénye érvényesítésére.

BudaPest1193 # 2016.02.07. 19:56

Köszönöm a választ!

tothzol # 2016.02.10. 14:01

Tisztelt Jogi Fórum!

Egy igen bonyolult ügyben szeretném a segítségét kérni. Adott egy idős bácsi, akivel egy szomszéd tartási szerződést kötött. A szerződés alapján a földhivatalban az új tulajdonost be is jegyezték. A bácsinak nincsenek leszármazottai, de vannak távolabbi rokonai, akik tartották vele a kapcsolatot. Az első probléma, hogy a rokonoknak nem volt tudomása a tartási szerződésről, a második pedig valószínűsíthető, hogy a bácsi nem volt beszámítható a szerződés megkötésekor. És a legnagyobb baj, hogy a bácsi is elhunyt időközben (3-4 hónappal a szerződéskötést követően.). Több ügyvédet felkeresett a család, de úgy tűnik, hogy senki sem tud hathatós segítséget adni számukra, mivel nem áll a család rendelkezésére a tartási szerződés és az orvosi dokumentáció. Az lenne a kérdésem, hogy van-e esély arra, hogy a tartási szerződést megtámadja a család? Ha igen kihez érdemes fordulni (bíróság vagy rendőrség feljelentés)? Ki kérheti ki ezeket a hiányzó dokumentumokat? Sajnos ez ügyben mindenhol falakba ütközünk. Köszönöm előre is a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.10. 18:09

Ha igazolják a jogi érdeket, akkor a földhivatal ad másolatot a szerződésről. Item, ha igazolják, hogy ők a törvényes örökösök, akkor az egészségügyi dokumentációt is megkaphatják.
Azzal együtt az ilyesmi általában esélytelen, hacsak nem igazolják az orvosi iratok minden kétséget kizáróan, hogy az eltartott teljesen cselekvőképtelen volt a szerződés aláírásakor. Amit azért az eljáró ügyvéd csak észlelt volna...

Lőkösné # 2016.02.14. 14:48

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor! Kérdésem önhöz,hogy közjegyzői okiratban foglalt tartási szerződéssel rendelkezem, mely szerződés első oldalán nincs feltüntetve oldalszám! Ennek hiányában is érvényes a szerződés? Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.02.14. 14:50

Érvényes.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.14. 14:50

Sose volt követelmény a tartási szerződéssel szemben az oldalszámozás. (Az öröklési szerződés más.)

Lőkösné # 2016.02.14. 15:03

Köszönöm a gyors választ! Annyit kérdeznék még , hogy a közjegyzői okirat jellege miatt sem kötelező az oldalszámozás? Bár az okirat első oldalán nincs, a többin viszont már van oldalszám feltüntetve!

Lőkösné # 2016.02.14. 15:04

Egyébként az okirat két lapból(három oldalból áll!

lajcsó # 2016.02.14. 17:02

Kell sorszámozni ha föld átruházásáról van szó!

Lőkösné # 2016.02.14. 17:08

Nem földterület, hanem lakóingatlan!

spv1983 # 2016.05.08. 05:44

Tisztelt Jogi Fórum!
Nagymamámmal 2009 áprilisában eltartási szerződést kötöttem, mellyel az ő és nagyapám általuk épített családi ház felére tulajdonjogot szereztem. (Az eljárás során az ingatlant felbecsülték és 10 Millió forintban állapították meg az értékét, mely után tisztességesen be is fizettük az adót.) Így nagybátyám és édesapám csupán az apai oldalról megörökölt 1/4-ed részt birtokolják. Nagymamám halála óta (2012)örökösödési eljárás nem történt, és a megegyezés szerint az ingatlan eladásra hirdettük meg. A kérdésem a következő:

  • Ha az ingatlan eladásra kerül, az 1/4 arányú tulajdonosoknak mi alapján kell kiszámítanom a köteles részét. Az ingatlan eladáskor számolt vagy a felbecsült ára alapján? Illetve ilyen esetben van e egyáltalán köteles rész amit fizetni kell?

Várom válaszukat. Üdvözlettel: Sajó Péter Viktor

ObudaFan # 2016.05.08. 06:39

spv1983

A tartási szerződéssel megszerzett vagyontárgy után nem jár kötelesrész, mivel a tartási szerződés nem ingyenes szerződés. (Kivéve persze a színlelt, ajándékozást leplező tartási szerződés esetét.)

spv1983 # 2016.05.08. 06:48

Köszönöm a gyors választ.

tamas88 # 2016.05.27. 15:13

Tisztelt Jogi Fórum!

Esetemben a körülmények egészen hasonlóak az előttem szóló spv1983 esetéhez.

Adott a családiház melynek tulajdonosa 1/2 részben a nagyanyám, és apai örökség után 1/4 részben édesapám, 1/4 részben pedig az Ő nővére.

Kérdésem a következő (leszögezem nem tudom lehet-e ilyet):

Köthetek-e nagyanyámmal olyan eltartási szerződést, mely után csak az Ő 1/2 rész tulajdonát öröklöm úgy, hogy másik két örökösnek nem kell lemondó nyilatkozatot aláírnia (és kell-e egyáltalán lemondó nyilatkozat?).

Vagyis ami konkrétan érdekel:

Édesapám lemondana részemre az 1/4 örökségéről. Így ha jól gondolom csak a fennmaradó 1/4 részt kellene megváltanom. Vagy eltartási szerződéssel automatikusan az ingatlan 100%-ra tehetek szert (lemondó nyilatkozat nélkül is)?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel:
Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.27. 15:24

Csak olyat tudsz kötni. Hiszen hogy ruházhatná át az eltartott azt, ami nem az övé?

ObudaFan # 2016.05.27. 16:07

Nem kell lemondó nyilatkozat sem és ha a tartási szerződés valós, kotelesreszi igenye sincs a többi orokosnek. (Viszont a 100% tulajdonra vonatkozó felvetést nem is ertem, hiszen csak az egyik tulajdonossal kötsz tartási szerződést.

TibiDh # 2016.08.10. 07:00

Tisztelt Jogi Fórum!
Édesapám 2015.április 10 eltartási szerződést kötött a /helyi hivatali/ házi gondozóval. Sajnos 2016.08.02-án édesapám meghalt.Kérdésem mivel nem telt el a szerződés kötéstől számított 2 év az Uj Ptk. szerint köteles részre tarthatok igényt jól értelmezem?
1/2000/I.7/SzCsM rendelet 6§ 10 bekezdés vonatkozik e a hivatalból/Önkormányzattól ill. Alapitványtól/ kirendelt házi gondozóra?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 07:41

Kicsit leegyszerűsítetted, de nagyjából úgy van.

A kérdezett jogszabályhely hatálya nem terjed ki a házi segítségnyújtást végző személyre, de téged valójában nem is ez érdekel. Egyszerűen azt akartad kérdezni, érvényes-e az a tartási szerződés. Nagy valószínűséggel nem az.

TibiDh # 2016.08.10. 08:40

T. Ügyvéd Úr!
Köszönöm gyors válaszát.Az lenne még a kérdésem akkor milyen lépéseket kell megtenni, hogy az eltartási szerződést érvénytelenítsék? Hogy tudok hozzájutni az eltartási szerződés másolatához ha az eltartó nem adja oda?
Várom válaszát köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 08:57

Per. Majd a bíróságnak odaadja.