végrehajtás kérdések


Alga0811 # 2020.03.09. 18:40

Tisztelt Ügyvéd Úr

Érdeklődnék,hogy ha elővásárlási jogom van egy ingatlan 50%-ra, és az árverezés kitűzése előtt kifizetném az ingatlan árverezési összegét, a végrehajtási díjat az összegen felül kell kifizetni nekem vagy levonja a vh ingatlan árából vonja le a vh vagy annak kell kifizetni akire kiszabtàk a végrehajtást?
Válaszát köszönöm!

drbjozsef # 2020.03.09. 19:13

Alga0811,

Az elővételi jogod azt jelenti, hogy megkötött, létező szerződésbe beléphetsz a vevő helyére. Ha jól értelek, ilyen most nincsen.

Az árverés kitűzési előtt értelmetlen szókapcsolat az ingatlan "árverezési összege". Hiszen még nem is volt árverés. Ha a becsértékre célzol, azt nyilván így nem fizetheted ki, nem viheted el azon az áron.

Ha elővételi jogosult vagy, akkor jelentkezned kell a végrehajtónál ún. "előárverezési jogod" lesz. Ami azt jelenti, hogy nem kell licitáljál, nem kell magasabb ajánlatot adnod az utolsó, legmagasabb ajánlatnál, de elővételi jogoddal élve ABBA a "szerződésbe" beléphetsz, ha akarod, azon az áron megvásárolhatod az ingatlant a nyerő licitet ajánló helyett.

Nyilván várhatóan jóval magasabb áron, mint a kikiáltási ár.

gerbera317 # 2020.03.09. 19:33

Ez így félreérthető.
Az elővásárlási jog jogosultja ezt a jogát az árverésen érvényesítheti, előárverezési jogosultként. Tehát nem az árverés után orvul bejelentve, mint korábban, hanem árverezőként részt kell venni az árverésen. Az előnye a többi árverezőhöz képest annyi, hogy az érvényes licitet nem kell a licitlépcsővel emelnie, hanem elég azt csak tartani, és őt kell a legmagasabb ajánlatot tevőnek tekinteni mindaddig, amíg nem érkezik magasabb vételi ajánlat.

drbjozsef # 2020.03.10. 06:06

Jogos, tényleg félreérthető volt.

kolbend # 2020.03.13. 12:38

Szép napot!

2016.08.18 án kaptam levelet végrehajtótol
( 90.000ft os tartozásom volt a provident felé)
amiböl 200.000Ft követelés lett. 1 hónapig volt incassó a folyószámlámon..
Azóta nem történt részemröl semmilyen befizetés,
illetve a végrehajtó sem keres illetve nem történt semmilyen fizetés letiltás, és a végrehajtó sem jelentkezik.

Ennek vajon mi lehet az oka? várhatóan magasabb költség lesz?

gerbera317 # 2020.03.13. 12:44

Ennek vajon mi lehet az oka?"
Valószínűleg nem akar veled arról vitatkozni, hogy a tartozás az "felé" vagy "-val/-vel szemben".

Vadsuhanc # 2020.03.13. 12:58

Tisztelt Fórumozók!

A kérdés kicsit amatőr de nagyon szeretnék választ kapni rá. Van-e a Vht ( vagy más ) jogszabály alapján arra lehetőség, hogy a végrehajtótól írásban kérjem az adott végrehajtási ügyben a mai napon fennálló tartozásom összegét? Amennyiben igen úgy ezt a későbbiekben a végrehajtó megváltoztathatja-e?

gerbera317 # 2020.03.13. 13:05

Kérheted. Nem kell hozzá jogszabály.
Bármikor megváltoztathatja, ha a közlés elírást vagy számítási hibát tartalmaz (224. §).

Vadsuhanc # 2020.03.13. 14:53

Köszönöm gerbera317!

Értem amit írtál. Azt viszont nem, hogy amennyiben a végrehajtó közli velem, hogy a végrehajtásban 1.000. forinttal tartozom összesen és ezt az összeget megfizetem akkor a későbbiekben - a végrehajtást kérő esetleges kifogására - ezt megváltoztatja az ellen nekem mint adósnak van-e panaszjogom.

Rövidre zárva a kérdést. A végrehajtási eljárásban lefoglalt ingatlanomat értékesíteni szeretném. A végrehajtó közlése alapján 10.000.000. forinttal tartozom. Ingatlan vételára 11 millió forint. Ebben az esetben úgy emlékszem nem kell a vh kérő beleegyezése az árverésen kívüli értékesítésbe.

Mi történik akkor, ha a vh kérő kifogással él és azt mondja nem 10 millióval tartozok, hanem 13 millióval. A végrehajtó érvényteleníti az árverésen kívüli eladást vagy az megmarad és rajtam követelnek majd további két milliót?

k.kriszt # 2020.03.13. 18:27

Tisztelt Fórumozók!
Ha a díjjegyzéken, melyet 2014.01.22-én állított ki a végrehajtó az szerepel, hogy a végrehajtás szünetel a Vüsz.34.§., valamint az 1/2002.IMr.34.e.pontja szerint, elévülhet e. Bérletiltást nem tudtak foganatosítani (és jelenleg sem tudnak, mert a fizetésem 50%a tiltva van gyerektartás miatt). A Díjjegyzék volt az utolsó ajánlott hivatalos levél, melyet kaptam ebből az ügyből kifolyólag, azóta "csend" volt. Most azonban kaptam egy levelet az OTP Faktoringtól, melyet csak a postaládába dobtak be, hogy felkínálnak egy egyedi lehetőséget, elengednék a tartozásom egy részét, ha egy összegben kifizetném a tartozást. Lehet kölcsön tudnék kérni, hogy valahogy megoldjam a befizetést, de nem merek addig aláírni semmit, amíg nem tudom, hogy nem e évült el.Attól tartok, hogy ez valami mézesmadzag csak, hogy ismerjem el újra a tartozásom. Mit javasolnak, mit tegyek?

gerbera317 # 2020.03.14. 20:19

Elévülhetett, de ebben sosem lehetsz biztos. Az OTP Faktoring nem kezdő, és simán ellevelezgethetett a végrehajtóval úgy, hogy te nem tudsz róla. És azzal lőttek is az elévülésnek.

drbjozsef # 2020.03.14. 20:32

k.kriszt,

Vannak olyan végrehajtási cselekmények - amelyek ugye megszakítják az elévülést -, amikről nem kell hogy tájékoztatást, értesítést kapj.

Beballagsz ügyfélfogadási időben a végrehajtóhoz, és megkéred szépen, hogy belenézhess az aktába. Ott láthatod, hogy mikor milyen cselekmények történtek. Ha találsz összegüggően annyi évet vh cselekmény nélkül, ami több, mint a követelésed elévülési ideje (nem írtad, milyen típusú követelés ez, feltételezem a lótépéből, hogy 5 év az elévülése), akkor elévült, és már ott helyben kérheted a végrehajtót egy Vht. 41.§ szerinti eljárás lefolytatására elévülésre hivatkozásoddal.

alsovonal # 2020.03.15. 15:48

Sziasztok!

A Közlönyben közölt 45/2020. (III. 14.) Korm. rendelet 1.§ szerint rendkívüli ítélkezési szünet kerül elrendelésre. Holnaptól hatályos.

Ez a rendelet a veszélyhelyzet ideje alatt befolyásolja a folyamatban lévő végrehajtási eljárásokat?

gerbera317 # 2020.03.15. 16:27

Előfordulhat, hogy a végrehajtó nem tart ügyfélfogadást. De a tartozását nem valószínű hogy elengedik bárkinek is.

alsovonal # 2020.03.15. 17:54

Azt gondoltam, hogy nem lesz tömeges tartozás elengedés.

Inkább az lehet(ne) érdekes, hogy pl. folyamatban levő ingatlan árverések szüneteltetése, bíróságra beadott vh. kifogások elbírálásának felfüggesztése, vagy komplett végrehajtások szünetelése/felfüggesztése megtörténhet-e. Szerinted?

Persze tudom még hatályban sincs, de nekem pl. fontos lenne egy jogutódlás jogerősítésének megsürgetése az ingatlanom árverésének leállításához. (holnapra terveztem a bírósági titkár megkeresését)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.15. 19:46

Nem tudjuk.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.15. 19:46

holnapra terveztem a bírósági titkár megkeresését
Az épületbe se engednek be. Ez viszont véletlenül tudom.

alsovonal # 2020.03.15. 19:52

Az nem jó hír KBS. (Sajnos) visszajáró vendég vagyok, egy próbát teszek majd.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.15. 20:35

Felesleges.

Csak az mehet be, akit halaszthatatlan, személyes jelenlétet igénylő cselekményre idéztek.

k.kriszt # 2020.03.16. 07:06

Köszönöm szépen a hozzászólásokat, amint tudok, bemegyek a végrehajtóhoz és egyeztetek.

alsovonal # 2020.03.16. 07:38

Felesleges

Valóban. Telefonon sem jutottam előbbre, mert a rendszerük is leállt.

OFF Hetekkel ezelőtt nevettem a koronavírus körülötti hisztérián. Egyre jobban kezdem felfogni, hogy valóban nagy a baj. ON

A végrehajtó iroda sem fogad ügyfelet, de legalább “engedtek” kicsit, adtak ki tájékoztatást telefonon.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.16. 09:00

Még nem nagy a baj. Ezek az intézkedések azt szolgálnák, hogy ne is legyen nagy.

alsovonal # 2020.03.16. 16:54

Jelentem, hogy az ingatlan végrehajtásommal kapcsolatban a mai napon semmi érdemit nem tudtam intézni.

Kezdődött a Járásbíróság vh-irodájánál. Délutánra ígértek tájékoztatást, de 13-16 óra közt senki nem vette fel a telefont. Attól tartok, ha levelezgetek kicsúszom a határidőből.

Másik ügyben földhivatali elintézni valóm akadt. Elzavartak.

Friss a dolog, ritka és nyilván bonyolult is, de ha valaki tud érdemit, hogy mi várható egy-egy folyamatban levő végrehajtással kapcsolatban az kérem ne tartsa magában.

Jó egészséget mindenkinek!

Vadsuhanc # 2020.03.17. 10:05

Tisztelt Fórumozók!

Előre érzem, hogy a kérdésem kicsit balfék, de kifogytam az ötletekből és tanácsra lenne szükségem.

A problémám röviden, szeretném megtudni, hogy az ellenem folyó végrehajtásban pontosan mennyi a tartozásom a mai napon. A végrehajtáskérő nem tudja megmondani a már befizetett összegekkel sem számol el. Ennek nyilván meg van a jogorvoslata. A nagyobb problémám az, hogy a végrehajtótól sem tudtam eddig a pontos összeget. Egy hónap alatt három különféle összeg került közlésre. A pár tízezres eltérés nem lenne gond de milliókról van szó.

Nem titkolt szándékom, hogy a lefoglalt ingatlanomat árverésen kívül szeretném értékesíteni, de így elég nehéz a pontos tartozás hiányában megvalósítani.

Köszönettel venném a tanácsot, hogy mit tegyek.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.17. 10:31

Márpedig a végrehajtónak tudnia kell.