Válás, külföld, gyerekek


ObudaFan # 2011.03.16. 20:46

Érdemes elmenni vele a gyámhatóságra, de a jövőben azért változhatnak annyira a körülmények, hogy még úgy se legyen bombabiztos a megállapodás.

Apa14 # 2011.03.17. 12:10

Tisztelt ObudaFan!

Én néhány hete írtam meg, hogy a gyermekünket az édesanya szeretné Angliába vinni és nem kéri a beleegyezésemet, mert megteheti. Nem tudom, hogy megteheti-e, a gyermek vele él, de rendszeresen láthatom és sokat van velem.

Milyen lehetőségeim vannak mielőtt valóban elutaznának?

Köszönöm

ObudaFan # 2011.03.17. 12:33

Ha nála van elhelyezve a gyermek, akkor véleményem szerint csak abban az esetben tudsz lépni, ha már kivitte.

Lolaviola # 2011.03.17. 13:06

Kedves Apa14!

Bár a kérdést nem hozzám intézted, de laikusként bátorkodom válaszolni, hiszen egy cipőben járunk /tunk/, bár nálunk mint lent is írtam, szerencsére (most úgy néz ki) sikerült megvétózni az elutazást.
Amit mi megtudtunk ezzel a helyzettel kapcsolatban:
Mindenképpen be kellene jelenteni az illetékes Gyámhatóságnak, hogy tudomásodra jutott az elutazással kapcsolatos információ, és Te mint a gyermek Édesapja nem járulsz ehhez hozzá, (mert akadályozva lesz az eddig megszokott láthatás, nem látod biztosítottnak a gyemek külföldi ellátását, kizökkenti a megszokott környezetből a gyermeket stb.), ezért kéred a Gyámhatóságot, hivatalosan nyilatkoztassák meg az Edesanyát mi a tényleges szándéka. Amennyiben el kíván utazni, akkor vizsgálják meg a milyen körülmények közé kerül a gyermek, kérjék be a szükséges igazolásokat, lakó körülmények, iskola látogatás stb.
Talán ennél a fázisnál hamvába hal a szándék, ha nem akkor van a nagyobb gond,mert a ha a Gyh. mindent rendben talál helyettesítheti a Te engedélyedet a láthatás újraszabályozásával. Itt még függ attól a kimenetel, hogy egy éven belül vagy hosszabb időre kíván távozni a gyermekkel, ha egy éven túl akkor a Bíróság dönti el mehetnek-e vagy sem,itt már érdemes a gyermekelhelyezés újraszabályozását is kérni párhuzamosan.
Elég aggasztó az egész herce-hurca, mert ha kicsit is ügyes és tájékozott az anya akkor ki tudja játszani a folyamatot azzal, hogy egy éven belül munkavállalási engedéllyel megy ki, akkor szinte csak úgy lehet itt tartani a gyermeket a Hazájában, Otthonában, ha a Bíróság Nálad helyezi el.
És még egy adalalék (saját tapasztalat), a Gyámhatóság nem feltétlenül a gyermek érdekeit nézi, csak azt hogy egy üggyel kapcsolatban minél kevesebb munkája legyen. Mindenképpen szükséges egy Ügyvédet fogadni, már a kezdeteknél a beadvány megírásánál, mert palira veszi a Gyh. az Apákat.(Tisztelet a kivételnek.)

A fent leírtak nem objektív információk, ez mi kálvárián konklúziója. Elnézét kérek a joghoz értőktől, hogy belekotyogtam, csak átérzem Apa14 helyzetét, sok álmatlan éjszakán vagyunk túl hasonló helyzet miatt..
Sok sikert!

paradigma # 2011.03.19. 15:06

Apák "palira vételével" kapcsolatban már annyi a rossz tapasztalatom hogy felsorolni sincs itt annyi hely hogy ezt itt mind megírjam.
E hét pénteken megtudtam, hogy az útlevél letiltatása sem megy olyan egyszerűen. Az ügyintéző kiértesít bennünket szülőket, de elmondása szerint ilyen esetekben beindul egy levelezgetés meg fellebbezgetés.
Közben mindenki arra int, hogy maradjak veszteg, mert a bíróság mindent amivel próbálkozok a nejem javára fog megítélni. Birka mód akkor mindent hagyjak? Gyerekelhelyezést én indítottam 2010 januárban mire nejem a bontót. Mivel 2009 novemberében nejem éjszaka elköltözött magával víve az akko 6 éves gyereket. Kapcsolattartásom akadályozása miatt fordultam rendőrséghez, önkormányzathoz, gyámügyhöz, gyámhatósághoz, gyermekjólétiekhez. Most lesz majd az igazságügyi vizsgálat, amelyre úgy kerül sor hogy nejem ismeri az össz tesztet, lévén pszichológus. Teszteket értékel ki, egyetemen tanítja is és tesztek mo-i adaptációjában is részt vesz. A bíróság ennek ellenére mégis elrendelte a vizsgálatot. A gondom ezzel az hogy aTomasovszki László által neten is publikált jellegzetes szindróma jellemzi nejem viselkedését. A vizsgálatot nejemék kezdeményezték, tagadva a tesztek ismeretét, Nejem kislányunkat anno az iskolaérettségi vizsgálatra is a tesztek begyakorlásával készítette fel. Ezt észre is vették a nevtanban, nem is javasolták hogy egy komoly követelményrendszerű kéttannyelvű iskolába írassuk a kislányt. Szakértők tanácsa ellenére íratta nejem az említett kéttannyelvűbe Szóval a helyzet reménytelen, kérdés mennyire súlyos? Most hétvégére nejem szombatra (munkanap lévén) iskola utánra ígérte a kapcsolattartást a gyerekkel. Amikor jeleztem, hogy rendben akkor közölte hogy mégis ő hozná el az iskolából, majd tegnap este azt írta, hogy miattam nem megy iskolába a kislány és egyébként nejem nem fog ráérni hogy iskolába vigye a gyereket, ezért otthon marad a kislány. Jeleztem nejemnek hogy apaként és egyenrangú szülőként kész vagyok iskolába is elvinni és az iskolából el is hozni a kislányt. Megírtam e-mail-re majd hívtam telefonon. Gorombán ordibált velem majd megszakadt a beszélgetés így megpróbáltam megint hívni, ekkor a kikapcsolt mobilja helyett külföldi szolgáltató jelentkezett be. Hívtam a 112-t hogy iskolaköteles kislányomat szeretném ma eljuttatni az iskolába. Elmondta az ügyeletes hogy menjek a kislány tartózkodási címére és ha ott van a nagyszülőkkel a lány akkor kérjem el a nagyszülőktől, hogy iskolába vigyem, illetve ha nem adják akkor hívjam ismét a 112-t.
Nem adták, így fél nyolctól 8:45-ig utcán vártam meg az intézkedő rendőröket akik 3 civilruhás nyomozó képében azt közilték velem, hogy ők jelentést tesznek, de ha az édesanya feljelentést tesz akkor én kerülök bajba.
Mit tehetek akkor másfél év távlatában amikor mindig ez van? Hol kezemből cibálják ki, hol nem adják oda, iskolában gyerekek előtt is megtámad a nagyapa. Egyszerűen mit tudok tenni?

Apa14 # 2011.04.04. 17:56

Kedves Lolaviola!

Először köszönöm szépen, hogy megosztottad a tapasztalataidat velem és a fórum olvasóival is persze.
A helyzetem azóta nem változott sajnos, jogi tanácsokat kaptam ügyvédtől, de semmivel sem bíztatób a helyzetem.. A gyámügynél bejelentem a szándékot, úgy látom jelenleg más lehetőségem nincs, de ha valaki esetleg még tud bíztatót és alaposan alátámasztott megoldás számomra és a kislányom számára, azt nagyon szépen köszönöm előre is.

Mégegyszer köszönöm Lolaviola :)

editspy # 2011.04.11. 09:49

Tisztelt Jogi Fórum!
Külön élünk a gyermekem apjával, a gyermekelhelyezés során a gyermek az én nevelésem és gondozásom alá került, nincs közös felügyeleti jog. A tárgyalás során az apa ragaszkodott ahhoz, hogy külföldre menetel ( nyaralás v kirándulás ) esetén írásos engedély legyen. Az előzmény ennyi. Előzetesen telefonon megegyeztünk, hogy a tavaszi szünet rám eső részét megcseréljük és hozzájárul a gyerek Párizsi utazásához. Ennek fényében mi lefoglaltuk, kifizettük a repülőjegyet. Mikor írásban is kértem akkor már viszakozott, hivatkozva arra, hogy az utazás érint 2 tanítási napot és közölte, hogy nem járul hozzá. Írtunk egy új papírt ami már a szünidő napjait érinti, ezt aláírta. Sajnos a jegyeket nem tudtuk átcserélni ezekre a napokra, ezt az apával közöltem, mire ő azt nyilatkozta, hogy abban az esetben járul hozzá, ha a 156000Ft-os tartásdíjtatozásától eltekintek. E hónapig ugyanis havi 15000-et fizetett, a bíróság megítélte a visszamenőlegeset, aminek egy részéről ( 7x13000Ft-ról ) én még a tárgyaláson lemondtam.
A kérdésem az lenne, hogy milyen retorzióra számíthatok abban az esetben, ha 2 nappal hamarabb viszem és hozom vissza a gyereket.

ObudaFan # 2011.04.11. 10:37

Esetleg gyámhatósági bírságra, de azt is kétlem. Viszont érdemes lenne akár a hatósággal is módosíttatni az egyezség ezen pontját, mert ennek semmi értelme.

editspy # 2011.04.11. 10:54

Köszönöm a gyors választ! Ezek szerint merjünk utazni. Az egyezség ezen pontjának módosítását a bíróságon vagy a gyámhatóságnál tudom kérelmezni?

ObudaFan # 2011.04.11. 11:24

Mikor született az egyezség?

ObudaFan # 2011.04.11. 11:31

A "merjünk"-höz azért annyit, hogy az iratok ismerete hiányában nyilván senki nem tud egy ilyen internetes beszélgetés során adott jótanácsért felelősséget vállalni, egy ilyen fórum semmiben nem helyettesíti az ügyvédi segítségnyújtást.

editspy # 2011.04.11. 16:11

Ez természetes. Az egyezség egyébként 2006-os, gondolom ebben az esetben be kell nyújtanom egy kérelmet és mivel egyezségről van szó, az apának ott kell nyilatkoznia. Sajnos anno a bíró nem tájékoztatott az érvényben lévő törvényi szabályozásról, de az is lehet, hogy akkor még ilyen nem volt, hiszen már azóta bent vagyunk az Unióban.

monalisa1 # 2011.04.11. 16:38

Csak pár napos kirándulásról lenne szó, azaz nem esetleges végleges külföldre vitelről, amihez valóban kellene az apa hozzájárulása (vagy bírói engedély).

A 2006. évi egyezségen az idő - és a gyermek életkora már túlhaladott, ergo a dolgokat az apa részéről rugalmasan kellene kezelni...

A húsvéti időszak után tessék aktuálisan uj megállapodást kötni, egyben a további évekre is előre gondolva.

monaLuis
laikus hozzászóló

editspy # 2011.04.13. 08:45

Nagyon köszönöm a válaszokat, a keresetemet az egyezség megváltoztatására beadtam.
További jó munkát Mindenkinek

monalisa1 # 2011.04.13. 13:56

Laikusként nem tudom volt-e jogod lemondani arról a 7x13.000 Ft-ról, mert a t.díj a gyermeket illeti és nem téged, az anyát.

editspy # 2011.04.13. 14:58

Ez így van, a gyereket illeti, de a bíró nem tiltakozott, hogy nem tehetem, én meg már le akartam zárni végre.

Gioiosa # 2011.04.18. 07:46

Tisztelt Jogi Fórum!
Szeretnék tanácsot kérni Önöktől.
Kisfiam 11 éves, születésekor édesapja apasági elismerő nyilatkozatot tett. Később, amikor gyermekem 3 éves volt, férjhez mentem, és azóta is férjem apaként neveli kisfiamat. Gyermekem gyakorlatilag nem emlékszik az édesapjára, mert másfél éves kora óta nem találkozott vele.(Gyakorlatilag nem keresi a társaságunkat, a gyermek neveléséhez semmivel nem járul hozzá.) A kételyem a következő: egy egyhetes olasz utazáshoz vettem retour jegyet egy fapados légitársaságnál.Fog velem valaki kötözködni a reptéren, és kérik esetleg a másik szülő közjegyzős nyilatkozatát? Gyermekemnek személyi igazolványa van.
Köszönöm szíves válaszukat!

derill # 2011.04.18. 17:26

Elvileg nem, azonban ha a gyermek elhelyezésről eddig nem volt döntés érdemes kérni a bíróságon, mivel például útlevélkérelemnél szükséges a másik szülő aláírása, elviekben egyébként a személyi igazolvány kiállításához is kellett volna. Sok problémát megelőzhetsz azzal, ha döntést kérsz.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

monalisa1 # 2011.04.18. 17:53

Tudnám javasolni, hogy ne hármasban csekkoljatok be a reptéren - mint egy család, hanem te külön a gyermekkel, a férjed meg néhány méterre utánatok.

monalisa1 # 2011.04.18. 17:57

Mármint akkor ha a srác a te lánykori neveden szerepel a sz.igazolványában, mert az, hogy a biológiai apa a születésekor elismerte, attól még viselheti a te nevedet - szóval nem írtad...

Gioiosa # 2011.04.18. 19:22

Köszönöm. Tisztában vagyok vele,hogy nyilván előbb- utóbb ez a legjobb megoldás, csak eddig igazából nem volt szükséges. Én nem szándékozok trükközni, egyszerűen csak szeretnék egy hétig a családommal a nyaralni.

Gioiosa # 2011.04.18. 19:28

A kisfiam az édesapja nevét viseli, nem az enyém.

Gioiosa # 2011.04.19. 12:46

És a kisfiam édesapja nem magyar állampolgár.
Bocsánat, és még egy kérdés a T. Ügyvédnőhöz: Csak bírósági, peres úton lehetséges a gyermek elhelyezésében dűlőre jutni? Közös megegyezés nem lehetséges?

monalisa1 # 2011.04.19. 15:06

Az a normális ha meg tudtok egyezni és le is írjátok., a létező legrészletesebben szabályozva a láthatás /kapcsolattartás dolgát, aztán a t.díj összegét és a fizetés módját.

A megállapodást be kell adni a bíróságra és kérni, hogy peren kívüli eljárással hagyják jóvá. (A jogerős végzés alapján a későbbeikben bármelyik szülő ellen el lehet járni ha valamit nem tart be.)

monaLuis
laikus hozzászóló

Nikolett1 # 2011.04.26. 16:24

Tisztelt Jogi Fórum!
Együtt élek a párommal immár hat éve. Ő és a volt felesége évekkel ezelőtt hivatalosan elváltak és van egy közös gyerekük, aki most hat éves.Az apa a láthatás lehetőségével ugyan nem él és személyes okokból semmilyen kapcsolatunk nincsen sem a gyerekkel sem az anyával,ugyanakkor a gyerektartást rendszeresen fizeti.
Az anya és akkori párja (nem férje) tavaly kimentek Korfura nyaralni, azt megelőző nyáron pedig Ausztriába mentek,mindkét alkalommal repülővel.Erről az apa csak a közösségi oldalra feltett képekből szerzett tudomást.
Az lenne a kérdésem, hogy az anya kiviheti-e az országból a gyereket az apa tudta és hozzájárulása nélkül.
A gyermek két éves korában is ki akarta menni az anya Horvátországba a gyerekkel,de akkor az apa nem írta alá az útlevelet az anya kérésre és nem is vitte ki magával az anya.
Kell-e a kiskorú gyermeknél mindkét szülő aláírása a gyermek útleveléhez vagy bármilyen írásos engedély, amit az apának alá kell írnia ilyenkor?Vagy simán kimehetnek, úgy hogy az apa nem is tud róla?

És még egy apró kérdésem, hogy a volt feleség a mai napig szándékosan viseli a volt férje nevét,annak ellenére, hogy párom megkérte (csak szóban), hogy vegye le az asszonynevét és vegye vissza a sajátját.
Kötelezhető-e valahogyan, hogy vegye le a volt férje nevét vagy ez csak a saját döntése, hogy leveszi-e vagy sem?
Fontos lenne, hogy pontos választ kapjak, előre is nagyon köszönöm a segítséget!!!