Válás, külföld, gyerekek


monalisa1 # 2011.04.26. 16:56

Közös felügyelet esetén kellene az apát kérdezni, hogy némi időre külfölre vinné a gyermeket - pl. nyaralás, de ha nem tartja be legfeljebb panaszt lehet tenni a gyámhatóságon. Tartós (= végleges) külföldre vitelnél - nemleges esetben, a kérdésről a bíróság dönt.

Ha a gyermeknek már van saját személyi igazolványa, akkor az utlevélre EU tagországi utazásnál nincs is szükség.

A gyermek előnyére válik ha esetenként külföldöt láthat, ez gondolom egyértelmű.

Bocs, de ha egy apa (?) - aki bármely okból is, de nem tartja a kapcsolatot a gyermekével, ne igen hangoztassa "a" jogait.

Egy elvált nő saját maga dönt, hogy a továbbiakban milyen nevet kíván viselni., akár öt Kis Pistáné is lehet ha Kis Pista netán ötször nősült és vált el. (Az elvált férjnek ebbe beleszólása nincs.)

MonaLuis
laikus hozzászóló

Nikolett1 # 2011.04.26. 17:17

Tisztelt monalisa1!
Köszönöm a választ,természetesen azzal semmi gond, hogy a gyerek nyaralni megy,persze lásson világot! :D
A gyermekkel csak azért nincs kapcsolat mert az anya nyomdafestéket nem tűrő viselkedést tanúsított az apával és az egész családjával szemben,abban a pillanatban,hogy egyszer nemleges választ kapott a szokásos csettintéseire.
Majd ha az anyja nélkül is képes lesz már a gyerek önállóan "létezni", akkor az ajtónk nyitva áll előtte (kizárólag a gyereknek),ha ő is akarja,de amíg az anyjától függ...
És sajnos az a tapasztalatom, hogy az elvált anyáknak mindenhez van joga, az apáknak viszont szinte semmihez,kötelezettségük viszont annál több!!És a mai nők többsége sajnos ezzel igenis vissza is él!!(tisztelet a kivételnek!)

Katt79 # 2011.05.03. 20:54

Kedves szakértök,
a férjem külföldi állampolgár, 2 kisbabánk van, és egy lakásunk, amit fele-fele részben birtokolunk. Mostanában elkezdtem aggódni azon, hogy ha velem bármi baj történne, mi lenne a gyerekek sorsa. Az apukájuk elviheti öket külföldre a saját családjához? Eladhatja a lakást? Vagy mindehhez a gyámhivatal beleegyezése szükséges? én szeretném biztosítani, hogy a férjem és az ö családja legyenek a gyermekek gyámjai. Rendelkezhetek erröl (végrendeletben vagy más módon)? èrdemes végrendeletben a férjemre hagynom a lakás rám esö felét, hogy csak ö dönthessen az eladásáról?

ObudaFan # 2011.05.04. 10:45

Ahhoz a gyámhivatal hozzájárulása lenne szükséges, ha a gyerekek örökölnek. De azt azért meg lehet szerezni, ha a gyermek érdekében áll az értékesítés.

monalisa1 # 2011.05.04. 15:18

Ha meghalnál (...) a gyermekek öröklik az 1/2-ed tulajdonrészedet, a túlélő férj pedig özvegyi haszonélvezeti jogot életet végéig erre a tulajdonrészre.

A gyermekek nagy valószínűséggel az édesapjukhoz kerülnek, ha ő külföldi akkor ők is külföldre.

A lakást -a gyermekek tulajdonrésze okán- a gyámhatóság előzetes beleegyezésével adhatná csak el, DE a vételár fele 1. vagy gyámhatósági letétbe kerül azok 18. éves koráig, illetve 2. ha másik lakást vásárol, a gyermekek 2x 1/4-ed tulajdonrészt kell hogy kapjanak abban az ingatlanban is.

Tehát, esetleges időelötti halálod esetén a lakás fele vagyoni értékével (árával) NEM rendelkezhet tetszőleg.

Külön: mivel minden ingatlan tulajdonjogi változásánál ügyvédre/közjegyzőre szükség van, a jogász a feleknek a szükséges felvilágosítást előzetesen mindig megadja.

monaLuis
laikus hozzászóló

Katt79 # 2011.05.06. 07:10

Kedves monalisa,
köszönöm!
Katt

Ghirabira # 2011.06.07. 19:07

Szeretném megkérdezni, hogy az Apa utazhat-e külföldre nyaralni a 4 éves gyermekeivel, vagy az Anyának joga van-e ezt is keresztbe húzni. A gyermekek felügyeleti joga mint mindig az Anyánál van,de rendszeres a láthatás.
Üdv

legszi # 2011.06.12. 19:38

Üdv!

Szeretném megtudni,hogy milyen feltételekkel lehet Angliába költözni két gyermekkel.
Az apától külön élünk, két hetenként láthatja hétvégén őket.
Ha a kéthetenkénti láthatást megoldjuk, költözhetünk? Vagy ha a gyermekek akarnak költözni, de nem tudjuk csak havonta egyszer elhozni őket, figyelembe veszik a gyerekek akaratát? Ha igen hány éves kortól?
Hol találok ezekre jogszabályt? NEm nagyon írnak róla.
Vagy nincs más lehetőség ki kell várni a kisebbik lányom 18-dik születésnapját?

Terveznénk, de csakis legális megoldást szeretnénk találni.

Előre is köszönöm a választ.

L.E.G.

ObudaFan # 2011.06.13. 08:29

Nem feltétlenül kell kivárni. Ha az apa hozzájárul, a gyámhatóság, ha nem, a bíróság engedélyét kell kérni.

derill # 2011.06.19. 23:36

legszi: több jogszabály is rendelkezik róla: a gyermekek jogellenes elviteléről szóló hágai egyezmény, a PK 284-es állásfoglalás és a 149/1997. (IX. 10.) Kormányrendelet.

Ghirabira: itt változó a helyzet. Korábban a Pk. 284-es állásfoglalás rendelkezett róla ami most is hatályban van, de egyre több bírósági döntés tartalmazza a külföldre utazás lehetőségét. Nézd meg a ti kapcsolattartást szabályozó döntéseteket.

A Pk. 284-et bemásolom:
PK 284. szám
A gyermek jogellenes külföldre viteléről

I. A magyar jog szerint jogellenes a gyermek Magyarországról való elvitele vagy külföldön történő elrejtése, ha:

  1. együtt élő szülők esetében a szülői felügyeleti jogot együttesen gyakorló szülők közül az egyik szülő a másik szülő hozzájárulása nélkül viszi külföldre a gyermeket, kivéve, ha a gyámhatóság döntése ezt lehetővé tette;
  2. különélő szülők esetében a szülő a nem nála elhelyezett gyermeket a másik szülő hozzájárulása nélkül viszi külföldre;
  3. különélő szülők esetében a szülő a nem nála elhelyezett gyermekkel tartósan vagy végleges letelepedés szándékával külföldön marad, holott a másik szülő csak a kiutazáshoz járult hozzá, a kinn maradáshoz nem;
  4. különélő szülők esetében a szülő a nála elhelyezett gyermeket a másik szülő beleegyezése nélkül tartósan vagy végeleges letelepedés szándékával viszi külföldre, kivéve, ha bírósági döntés ezt lehetővé tette;
  5. olyan szülő viszi külföldre a gyermeket, akinek szülői felügyeleti jogát megszüntették, vagy akinek a szülői felügyeleti joga szünetel; a jogellenességet a szülői felügyeleti jogot gyakorló másik szülő hozzájárulása nem szünteti meg;
  6. harmadik személy a szülői felügyeletet gyakorló szülők bármelyikének hozzájárulása nélkül, illetőleg - a kiutazáshoz történt hozzájárulás esetében - tartósan vagy végleges letelepedés szándékával viszi a gyermeket külföldre, kivéve, ha bírósági döntés ezt lehetővé tette;
  7. a szülő a gyermek végleges letelepedés szándékával történő külföldre távozásához hozzájárult, ezt a nyilatkozatát azonban a gyámhatóság nem hagyta jóvá.

II. Az eljárás kezdeményezésére a szülői felügyeletet gyakorló vagy a felügyeleti jog egyes jogosítványaival rendelkező szülő jogosult.
Ha a gyermek nem áll felügyelet alatt, ez a jog a gyámot (intézeti gyámot) illeti meg.
Ha a felügyeleti joggal rendelkező szülő a felügyeleti jogot ténylegesen nem gyakorolta, vagy jogellenesen hozzájárult a gyermek külföldre viteléhez, illetőleg a szülőnek a gyermek végleges letelepedés szándékával történő külföldre távozásához hozzájáruló nyilatkozatát a gyámhatóság nem hagyta jóvá, az eljárás megindítására a gyámhatóság jogosult.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Röné72 # 2011.06.22. 07:40

Tisztelt Mindenki!

Azután szeretnék érdeklődni, hogy egy angol munkahelyre szeretnék menni dolgozni egy munkaerő kölcsönző cégen keresztül. Van már egy 5 éves kislányom, aki után fizetem a gyerektartást és született egy nagyon rövid (1 hónapos) kapcsolatból egy másik lányom, tavaly októberben. Utána még nem fizetek semmit, mert DNS vizsgálatot rendelt el a bíróság, a második tárgyalás júliusban lesz, ahol majd kimondják az ítéletet. Június közepén munkanélküli lettem ,ezért is mennék most külföldre dolgozni. A kérdésem az lenne, hogy mennyi tartásdíjat kell fizetnem a kinti munkavégzésem alatt? Illetve a másik kérdésem: az anya igény tarthat-e a szüléskor felmerült költségek általam történő és rám eső részére, ha a TB támogatta azt(ezt nem tudom pontosan, mert nem tartom vele egyáltalán a kapcsolatot és a bíróság előtt is azt vallotta, hogy csak ő akarta a babát),vagy ha nem támogatta a TB a szülést és én munkanélküli vagyok, akkor is követelheti-e rajtam??
Köszönettel előre is a válaszokat,
Röné

végrehajtó1 # 2011.06.22. 08:02

A kérdésem az lenne, hogy mennyi tartásdíjat kell fizetnem a kinti munkavégzésem alatt?

amennyiben megegyeztek, vagy amennyit a bíróság megitél.

Röné72 # 2011.06.22. 08:12

A hölgy nem az a megegyezős fajta, az általam kezdeményezett DNS vizsgálatra, amit hivatalosan elvégeztettem volna valahol, egy klinikán, arra is azt mondta, nem hisz benne, majd a bíróság hivatalosan megcsináltatja, majd annak hisz...Aztán kiderült, hogy a bíróság is nyálmintából, maszek DNS klinikán csináltatja, csak nekem így nem 60 ezer, hanem 330ezer lesz...

ObudaFan # 2011.06.22. 09:25

A gyermektartásdíj általában a jövedelem 15-25%-a, a mértéke függ a gyermek szükségleteitől és mindkét szülő vagyoni-jövedelmi viszonyaitól. A szüléssel kapcsolatban akkor is felmerülhetnek költségek, ha magát a kórházi ellátást finanszírozza a tb, és ehhez a különélő szülőnek is hozzá kell járulnia.

drkr # 2011.07.05. 21:15

Tisztelt Ügyvédek!

Kérdezem, hogy egy éven túl lehet-e az egyébként közös szülői felügyelet álló gyerek - az engedélyem nélkül külföldön. Anyuka megígérte, hogy egy évre mennek, de most úgy tűnik nem akar hazajönni. Mit tehetek??? Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2011.07.06. 05:12

Egy éven túl csak a te engedélyeddel, vagy bírói hozzájárulással. A Hágai Egyezmény alapján kérheted a hazahozatalát. Egyeztess a gyámhatósággal.

drkr # 2011.07.06. 09:37

Tisztel Obudafan!

A tárgyaláson a bírónő azt mondta, hogy tartózkodási helyet nem lehet ideiglenesre kijelölni és anyuka most ezzel takarózik, hogy a gyerek tartózkodási helye az, ahol ő lakik. De szerintem ki lehet egy meghatározott időre is jelölni és én az egy évre szóló engedélyemet a tárgyaláson is kifejtettem... Tényleg nem lehet ideiglenes tartózkodási helyet kijelölni? Köszönöm, hogy meghallgatott!

ObudaFan # 2011.07.06. 09:55

Nem ez a lényeg igazán. Ha egy éven túl van kint, akkor ezt követően kérheted a hazahozatalát. Addig meg arra tarthatsz igényt, hogy a szabályozottak szerint biztosítsa a másik szülő a kapcsolattartást.

derill # 2011.07.06. 22:26

drkr: "Kérdezem, hogy egy éven túl lehet-e az egyébként közös szülői felügyelet álló gyerek - az engedélyem nélkül külföldön. Anyuka megígérte, hogy egy évre mennek, de most úgy tűnik nem akar hazajönni. Mit tehetek???"

Sajnos abból amit írsz, az derül ki, hogy már egy éve, vagy majdnem egy éve kint vannak. A gyermekek jogellenes elviteléről szóló hágai egyezmény értelmében ha egy évig kint vannak, a gyermek szokásos tartózkodási helyévé már a külföldi állam válik, tehát akkor már nem hozzák vissza, hiába kéred a visszahozatalt. Ez általában egy csali szokott lenni, hogy azt mondja az anyuka, hogy egy éven belül visszajönnek, majd amikor letelik az egy év, akkor közli, hogy maradnak, ezután már gyakorlatilag esélytelen a visszahozatal. Az anya hivatkozhat arra, hogy a gyermek beilleszkedett, az a szokásos tartózkodási helye.

Ha véletlenül mégsem telt le az egy év, akkor a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi jogi főosztályán indíthatsz eljárást a gyermek visszahozatala érdekében (a gyámhatóság nem foglalkozik ilyen ügyekkel). Korábban dr. Brávácz Ottóné járt el az ügyekben, a nevére rákeresve a neten olvashatsz többet a hágai eljárásról. Az anya még ekkor is hivatkozhat az egyezmény 13. cikkére, ami arról szól, hogy a gyermeket súlyos károsodásnak tenné ki, ha vissza kellene jönnie.

Ha hozzájárultál, hogy egy évig kint legyenek és ez jegyzőkönyvben került rögzítésre, azzal együtt, hogy az anya is nyilatkozott, hogy egy év múlva bizonyosan visszajönnek, majd mégis kint maradtak, akkor gyermekelhelyezés megváltoztatása iránti perrel próbálkozhatsz, álláspontom szerint minimális eséllyel. A tapasztalatom az, hogy ez nem elegendő indok az elhelyezés megváltoztatásához.

Ami ilyenkor segíthet, az az, hogy ha a kapcsolattartást szabályozták, az anya pedig nem biztosítja úgy, ahogy szabályozva van, végrehajtási eljárásokat indítasz, akkor elmarasztalják, de ez lehet róka fogta csuka esete is, ugyanis ha eljutsz a büntetőeljárásig vele, akkor lehet, hogy azért nem fog merni az anya visszajönni, mert akkor büntetőjogilag elmarasztalják.

Az ilyen ügyekben elég sok mindenre kell odafigyelni, speciális eljárás.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

drkr # 2011.07.07. 10:32

Kedves Derill!

Köszönöm a választ. Kérdésem, most jutott eszembe... Mi van, ha a gyerekemnek lejár az útlevele? Az én hozzájárulásom is kell az újhoz - de így mondjuk érdekes, hogy én tevőlegesen elősegítem, hogy az anyja elvigye egy spanyol faluba Budapestről, ahol itt (Budapesten) van az apja, az édestestvére, a féltestvére, a nagyszülei, unokaöccsei, nagynénje, stb. Kinn az anyja, a féltestvére meg az új férj...

derill # 2011.07.07. 19:10

Jó kérdés. Csak találgatni tudok, mivel a Római Szerződés szerint szabad költözés van, ehhez elvileg személyi is elég, elméletileg ha lejár az útlevél és nincs személyi, nem utazhat. Az ottani hatóságok nem tudom mit követelnek meg, ezt ott kellene megkérdezni, de a repülőre útlevél vagy személyi nélkül nem szállhat fel, tehát mondjuk nem tud hazajönni, amiért max. magadat hibáztathatod, ha nem járultál hozzá az útlevél készítéséhez.
Azt pedig Te döntöd el, hogy hozzájárulsz-e, hogy kimenjen vagy sem és viseled annak összes következményét, pl. hogy nem fogod tudni visszahozatni, ha az anya marad. Ami persze nem biztos, de azt azért tudni kell, hogy Spanyolország számunkra vonzó, meleg van, narancsligetek, jó életkörülmények, nyugalom, tenger... és nem tudom miért gondolod, hogy ha kiköltözik az új férjhez (ha az spanyol), akkor majd egy év múlva otthagyja és visszaköltözik, vagy költözik a férj is. Ugyanakkor egy idegen kultúrába nem biztos, hogy hosszú távon be tud valaki illeszkedni.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

ancsa75 # 2011.07.10. 19:39

Segítséget szeretnénk kérni,2011 agusztusában anya két gyermeket 9 és 11 éves Angliába akarja vinni. Anyuka nem dolgozik és új férjével megyx ki ahol van már egy közös gyerek aki 1 éves . A férj kb 1 éve kinnt dolgozik . Én mint apa nem járulok hozzá . Gyámhatóságon voltunk ott közölték velünk , hogy mivel anyánál van elhejezve ezért szinte semmi jogom semmihez, esetleg ahoz hogy a kétheti láthatást megváltozzon közös megegyezéssel . Azt szeretném kérdezni engedélyem nélkül meddig tartózkodhatnak kinnt Angliában . Szeptemberben az iskolát ott akarja a gyerekekkel kezdeni holott egyik gyerek sem tud angolul . Szeretném megtudni még azt is, hogy apának ilyen esetben milyen jogai vannak. Meddig tarthatja kinnt őket. Szivesen beszélnék valakivel aki hasonló cipőben jár, vagy járt mert elveszve érzem magam ill aki jogi oldaálát ismeri ennek az ügynek .
A választ előre is köszönöm .

zitus88 # 2011.07.21. 09:14

Segítséget szeretnék kérni! Szeretnék kimenni külföldre a két gyerekemmel mert itt nem tudok boldogulni, ott lenne lehetőségem. A gyerekek még picik és nálam vannak elhelyezve. A volt férjem ahol csak tud alánk tesz és biztosan nem egyezne bele abba, hogy kimenjek a gyerekekkel itt viszont éhen halunk! Olvastam olyat, hogy 1 évnél nem további tartozkodáshoz nem kell apuka beleegyezése. Vagy így is vissza tud minket hozatni? Bírósági úton ezt hogy lehet megoldani? És mennyi ideig tart mert egy évekig tartó pereskedést nem bírnánk ki. Kérem segítsenek! Hogy tudnánk kijutni minél hamarabb és a bíróság biztosan úgy dönt, hogy mehetünk? Vagy min múlik ez?

valoapa # 2011.07.21. 09:56

"A volt férjem ahol csak tud alánk tesz és biztosan nem egyezne bele abba, hogy kimenjek a gyerekekkel"

Aha. Szóval el akarod szakítani tőle a gyerekeit, ő pedig ezt meg akarja akadályozni. Szégyen-gyalázat.

Te mit gondolnál, ha ő akarná elvinni a közös gyerekeket - bármilyen indokkal - egy másik országba? Mit éreznél, ha sikerülne is neki?

Ha gyerek lennél, és az egyik szülőd azon munkálkodna, hogy a másik szülődet ne lásd, mit éreznél?


  • laikus fórumlátogató
zitus88 # 2011.07.21. 10:08

A megélhetésünk múlik rajta meg a gyerekeim jövője. És nem ebben hátráltat hanem mindenben. A gyerekek játékait nem adja oda amit anno közössen vettünk. Nyaralni nem vihettem el őket. A kapcsolatom miatta ment tönkre