Válás, külföld, gyerekek


Scales # 2013.01.22. 10:08

Köszönöm valoapa! :-)

De én csak próbálkozom itt beleszólni mások dolgába, a jogban kevesebb, a józan észben talán kicsit több jártassággal. Hátha még segíthetek is így a kéretlen tanácsaimmal, véleményemmel... :-)

ObudaFan # 2013.01.22. 14:23

szabolcs01

Itt már nem elhelyezésről, hanem elhelyezés megváltoztatásáról beszélnénk, ha nevelni szeretnéd a gyermeket, az meg nem könnyű. Ha a kapcsolattartást biztosítja ilyen sűrűn, akkor a bíróság már csak azt fogja vizsgálni szerintem, hogy megfelelő körülmények közé kerül-e a gyermek.

zozi40 # 2013.01.28. 17:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Román-magyar kettős állampolgár vagyok. Romániában kötöttem házasságot. Rendelkezem magyar születési és házassági anyakönyvi kivonattal.
Kérdésem: Ebben az esetben Magyarországon intézhetem-e a válást. Amennyiben igen, mi ennek a módja?
Válaszát köszönöm:
Z

eszefff # 2013.09.27. 07:40

Üdvözletem!
Lenne egy kapcsolódó kérdésem.

8 éve elváltam, a gyerekek akkor alig 1 és 2 évesek voltak. Azóta egyedül nevelem őket, az apjuk az elmúlt 2 évben hébe-hóba fizet gyerektartást, most éppen 9 hónappal van elmaradva, holott tudja, hogy nincs munkám (illetve épp egy vállalkozást igyekszem felépíteni). Nem élünk rossz anyagi körülmények között, de az elmúlt hónapokban erősen hozzá kellett nyúlni a tartalékokhoz.
És persze iskolakezdés, őszi-téli mindenféle szokásos dolog. Nem is ez az igazi kérdés, mert ebből most nem fogok nagy ügyet csinálni, bár azt gondolom, hogy ha jut tengerparti kéthetes nyaralásra, akkor gyerektartásra is.

A kérdés igazából a következő: szeretnék külföldre költözni a gyerekekkel és a párommal. Nem mennénk Európán kívülre, mivel azt gondolom, hogy a gyerekeknek nem csak joguk látni az apjukat, hanem szükségletük is, így azt is vállalom, hogy ha kell, akkor repülnek haza, amikor a láthatás engedi. De nekünk (mind a négyünknek, gyerekek, párom és én) jobb lenne egy másik országban.

A "projekt" még kb 1-2 évet váratni fog magára, egyet biztosan. Mi a helyzet akkor, ha az apa nem megy bele ebbe a dologba? Van-e jogi lehetőségem lépni vele szemben? A gyerekek véleményét (most 10 és 9 évesek) kikéri-e a bíróság? Mikor kellene nekiállnom lezongorázni ezt a kérdést?

Még egy fontos infó: jelenleg közös felügyeletünk van, amit a volt férjem nem gyakorol, inkább lelki okokból szerette volna, én pedig nem álltam ellent, mert örülök, ha foglalkozik a gyerekekkel. A terveim szerint (lévén nagyon jó a viszonyunk az exxel, akár egy külön szobát is kialakítunk neki az új helyen, és jön, amikor akar). Manapság majdhogynem olcsóbb repülni Koppenhágáig, mint Szegedig autókázni (ő most fél lábbal ott él és dolgozik, míg mi Budapesten).

Minden választ nagyon köszönök, mert szeretnék alaposan felkészülni.

utazás # 2013.09.30. 14:05

Tisztelt Ügyvér Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy ha külföldre szeretném vinni a gyermekemet, akkor ezt megtehetem az apa bele egyezése nélkül is, ha a külföldön tartózkodás nem haladja meg az egy évet? Személyi igazolványa van a gyermeknek. Bírósági végzés van a gyermek elhelyezéséről, miszerint nálam van elhelyezve és a láthatás nincs szabályozva. (az apa munkahelye miatt nem lehet rendszeres időpontokat megszabni)
Ebben az esetben is kell gyámhatósági vagy bírósági engedély a külföldre utazáshoz?
Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.09.30. 20:28

zozi40

Az attól függ, hogy hol volt az utolsó közös lakásotok, milyen állampolgár a házastársad és mennyi ideje élsz Magyarországon.

ObudaFan # 2013.09.30. 20:32

eszefff

HA egy-két év múlva lesz ez kérdés, akkor már nem a bírósághoz, hanem a gyámhatósághoz kell fordulni.
Meg lehet hallgatni a gyerekeket is, de aligha egy tízéves véleménye alapján kell ezt eldönteni.

ObudaFan # 2013.09.30. 20:33

utazás

Attól, hogy nincs a kapcsolattartás szabályozva, véleményem szerint biztosítani kell megfelelő mértékű kapcsolattartást. Ha az megoldható, akkor rendben van a dolog.

utazás # 2013.10.01. 06:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Csak a félreértés elkerülése véget, jól értelmeztem a válaszát, akkor ha biztosítom a kapcsolattartást, akkor kivihetem a gyereket külföldre az apa beleegyezése nélkül?
Ha igen, akkor ezt kell-e a gyámhatóságon vagy a bíróságon jelezni?
A kapcsolattartás az most úgy néz ki, hogy akkor viszi a gyereket az apuka amikor és ameddig akarja. (ez kb: 3 hetente 2-3 nap).
Ha kimennénk külföldre (németország), akkor ugyan így ezt a 3 hetes periódust kellene tartani vagy ezt lehet változtatni? Van erre valami jogszabály, hogy milyen időközönként kell a láthatást biztosítani az apának, abban az esetben, ha nincs szabályozva bíróság által? (Az apuka eleve ellenezné a kiutazást, úgy hogy vele ezt nem lehet egyeztetni sajnos.)

Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.10.01. 10:47

Ha nem lesz egyéves a kint tartózkodás, akkor kiviheted. Ha meghaladja, akkor bírói engedély (jövő márciustól gyámhatósági jóváhagyás) kell ehhez.
Ha nincs köztetek szabályozva a kapcsolattartás, akkor arról nem sok konkrétumot lehet mondani, hogy mit kellene biztosítani, de az a biztos, ha viszonylag szélesebb körben biztosítod.

monalisa1 # 2013.10.01. 12:56

utazás

Tegyük fel havi egy alkalomra redukálódik a kapcsolattartás, a kérdés az ki fogja a gyermeket oda-vissza transzportálni, valamint ennek mindenkori költségvonzata. Mivel te vinnéd a gyermeket külföldre joggal lenne elvárható: mindkettőt válld te! (5-6 év alatt az oda-vissza utaztatás okán egy autó elhasználódik, amortizálódik, lesz-e pénz ujat vásárolni...)

Továbbá külön figyelemmel arra, hogy te is meg az ex is bizonyára dolgoztok, tehát csak a szombat-vasárnap a "szabad", tehát ez elég lesz-e - a németországi távolság miatt - az oda-vissza utazásra, valamint némi időzésre az apánál. (És amikor a gyermek az apánál van, te hol alszol és mit csínálsz ez rövid időszak alatt.)

Szóval vannak kérdések melyet miatt az elképzelést mélységében is át kell gondolni.
Aztán meg majd eljön az iskoláskor...

----
  • laikus hozzászóló
Tündérbogár # 2014.05.13. 14:52

Kedves Hozzászólók!
Tudtok konkrét esetet, hogyan végződött egy bíróság általi (apai beleegyezés hiányában) külföldre kiköltözés gyerekkel?
Ha az anya tudja biztosítani a feltételeket? (Anyagi, tanulmányi, egészségügyi ellátás, láthatás)
Engedélyezte a bíróság vagy nem? Mi lett az ilyen ügyek kimenetele?
Köszönöm a válaszokat

groszfater@gmail.com # 2014.05.13. 15:04

Itt található néhány:http://www.ajbh.hu/

groszfater@gmail.com # 2014.05.14. 08:29

1.:http://www.ajbh.hu/, katt
2. fenn a fejrészben.: Gyermekjogok
3. Vizsgálataink. lehet böngészni.

Tündérbogár # 2014.05.14. 08:32

Köszönöm szépen

groszfater@gmail.com # 2014.05.14. 08:33

Itt is van egy.:groszfater@gmail.com # e-mail 2014.05.08. 14:23

200504853.rtf - AJBH

hzsuzsa53 # 2014.06.20. 08:10

Tisztelt Fórumozók!

Felvilágosítást szeretnék kérni az alábbi esetről:

Házaspár 8 éve külföldön (EU-s ország) él. Kettő gyermekük született ott kint. Külföldi anyakönyvi kivonatuk és lakcímük van, de magyar állampolgárok és magyar az útlevelük. A szülök 2 éve külön élnek. Az egyik szülő hazajönne látogatóba a két gyerekkel a másik szülő határozott időre szóló írásos beleegyezésével. Sok mindent olvastam a gyámügy hozzájárulásának szükségességéről avagy nemszükségességéről.
A kérdésem az, hogy visszautazáskor a hatóságok vissza fogják-e engedni a gyerekeket (gyámügy, határőrség, rendőrség, stb)?

Köszönettel
hzsuzsa53

pazs # 2014.06.20. 08:13

Már hogy a magyar hatóságok vissza a külföldi lakóhelyükre? Persze. A gyerekeknek soha nem is volt magyar lakcímük, ha jól értem.

hzsuzsa53 # 2014.06.22. 16:40

Nem volt magyar lakhelyük. Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.22. 17:46

Visszaengedik-e?! Ha a szülő nem akarná őket visszavinni, akkor a másik szülő kérelmére vissza is viszik őket!

hzsuzsa53 # 2014.06.23. 12:47

Ezt a választ is köszönöm szépen.

NikiBenji # 2014.07.17. 09:39

Hello mindenkinek!
Segítséget vagyis tanácsot szeretnek kérni.
A fiam apja angol, nem vágunk házasok. Az apa nem akarja aláírni, hogy a gyereknek legyenek magyar papírjai is. Útlevél, anyakönyvi kivonat. A kérdésem az lenne, hogy el tudom-e intézni ezeket az ügyeket az apa beleegyezése, aláírása nélkül? Es ha mar van a gyereknek magyar papírjai, el tudom-e hagyni az országot az apa beleegyezése nélkül?
Válaszokat előre is köszönöm.


Magyar allampolgarsag igénylése az angol apa beleegyezése nélkül

ObudaFan # 2014.07.17. 18:40

Ha a bíróság a szülői felügyelet gyakorlására téged jelöl ki, akkor nélküle is tudod intézni. De az ország elhagyásához ekkor is bírói engedélyre van szükség, ha ő nem járul hozzá.

NikiBenji # 2014.07.17. 21:11

Köszönöm a választ. O sajnos semmiképpen nem fog hozzájárulni. Milyenek az esélyeim, ha mar van egy gyereke aki 8 éves es soha nem latja, mert nem edekli es gyerek tartást sem fizet a gyerek után. Ügynökség próbálja behajtani a gyerek tartást, de soha nem fizeti. Ezen kívül rendőrségi ugye is volt es nyilván van tartva a rendőrségen. Es ha bíróságra viszem az ügyet kell-e fogadnom ügyvédet? Sajnos az o családja megengedheti magának a drága ügyvédeket, de sajnos en itt egyedül azt nem tudom megfizetni. Köszönöm.


Magyar allampolgarsag igénylése az angol apa beleegyezése nélkül

ObudaFan # 2014.07.18. 08:05

Igazából sem a rendőrségi ügyeinek, sem a másik gyermekével való viszonyának nem lesz jelentősége.
Nem kötelező a jogi képviselet az eljárásban, de valójában nem ártana ügyvéddel eljárnod.