Munkajogi kérdések.


Ada027 # 2015.03.11. 05:29

Sziasztok! S.o.s kérdésem lenne,hogy a munkàltató kötelezhet-e engem arra,hogy egy nap 2x menjek munkàba? Kereskelemben dolgozom,minden héten új heosztàst kapunk. 8 óràs vagyok. A jövõheti beosztàsom minden nap úgy van hogy 8-12,17-21-ig!!?? És nem fizetik duplàn az utazàsi költséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.10. 15:19

és nem fizet semmit sem a cég költségeibő, de még a saját járulékait sem.
Azt nem is neki kell.

fraser77 # 2015.03.10. 15:02

Kedves Mindenki,

lehet hogy nem találtam csak a választ, akkor nézzétek el nekem az újra posztolást. A következőkre szeretnék megoldást találni:

"
Kétfős kft. vagyunk, 50-50%, két ügyvezetővel.
Másik ügyvezető október közepe óta nem dolgozik és nem fizet semmit sem a cég költségeibő, de még a saját járulékait sem.
Mit lehet tenni?"

Köszönöm ha válaszol valaki hozzáértő :)

üdv!

MACSKAJANCSI # 2015.03.09. 20:33

én nem tanácsot adok, hanem véleményt mondok, azt talán szabad?

MACSKAJANCSI # 2015.03.09. 20:27

és már ne is haragudjatok, de telefonon felmondani???
teljes képtelenség az egész, ez is azt támasztja alá.

írásban kell felmondani, az indokolásnak valósnak kell lennie.

nagyon gáz ez a munkáltató, esetleg nem is ártana, ha alaposabban a körmére nézne valami hatóság!!!
aki ilyenre vetemedik, ott van más aljasság is!!!

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.03.09. 20:26

MACSKAJANCSI: szerintem jobb lenne, ha inkább nem adnál tanácsot...

MACSKAJANCSI # 2015.03.09. 20:20

SASA21, én teljesen egyetértek veled.
én sem várnám ezt az ocsmány rágalmazást tétlenül!
miféle hamis jegyzőkönyv az olyan, amit utólag készítenek, ráadásul az állítólagos gyanúsított nélkül?
ha józanul gondolkodik és cselekszik ez a "remek" munkáltató, akkor nem fog csak úgy önkényesen levonni a fizetésedből.

ha ezt megmeri tenni, mert manapság megmerik, hiszen ők vannak főlényben, akkor bizony ne hagyd rá.
milyen jogcímen indokolja meg?
mert azt meg kell neki indokolnia, egy záratlan szekrény holmi zacskóba helyezett pénz, ezt nem gondolhatja komolyan.
a pénz és leletár felelősséghez neki kell biztosítani az őrzés lehetőségét, tehát zárható szekrény, ahhoz hányan férnek hozzá kulccsal ilyesmi. és ezt nyilván a munkaszerződésben is rögzíteni kellett anno.
ez egy morbid rágalmazás, amiben alaptalanul gyanúsítanak, ráadásul cinkosok is vannak rá, a szállító.

SASA21 # 2015.03.09. 19:22

71825-ft tűnt el nem én vettem el a pénz,munkahelyre van szükségem nem arra hogy meghurcoljanak nem vagyok hülye,bizonyíték nélkül vádol ezt nem teheti meg holnap kiderül hogy mennyi pénz utal és ha nem a megfelelő összeget akkor megyek tovább,igen feljelentettem mert becsületemet megsértette és alaptalanul vádol.Se leszámolási semmilyen papírt nem kaptam még meg nem tudok semmere sem mozdulni,mit csináljak álljak tétlenül és hadjam hogy alaptalan dolgokat állítson rólam.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.03.09. 19:12

Mennyi pénz tűnt el?

Szerintem továbbra sem szükséges, hogy rendőrségi eljárás legyen. A kár bekövetkezése (pénz eltűnése) már megalapozhatja a kártérítési felelősséged.

Csak úgy a béredből nem vonhatja le. Ha a kár a kötelező legkisebb munkabér háromszorosát nem haladja meg, akkor fizetési felszólítással is érvényesítheti az igényét a munkáltató. Ha csak úgy mindenféle fizetési felszólítás nélkül levonja, akkor 30 napon belül munkaügyi bírósághoz fordulhatsz. Ha a fizetési felszólítással nem értesz egyet, akkor szintén 30 napon belül munkaügyi bírósághoz fordulhatsz. Ha nem teszel semmit, akkor a fizetési felszólítás végrehajtási záradékkal látható el.

SASA21 # 2015.03.09. 18:58

Igen múlt héten dolgoztam ott utoljára,új cég ennek már van egy cége és érdekes módon eddig egy munka kölcsönzőhöz volt mindenki,bejelentve és március 1 től átjelentette magához az embereit kivéve engem,én maradtam a munkakölcsönzőnél mert csak engem nem tudod átvezetni a könyvelője.A mai napon feljelentettem rágalmazásért és becsületsértésért,mert csak úgy rám fogta hogy én voltam,se kamera se riasztó rendszer se széf nincs a boltban.az a helyzet hogy a szállító aki hozza az árút azt állította állandóan,hogy mi minden reggel veszekszünk hol ez nem is igaz nekem van egy gyanum hogy ő volt az hisz ő is hozzá fért a pénzhez.Csak az a gyanús hogy nem engedtek rendőrt hívni hisz azt mondták hogy majd belsőleg elintézik.Másnap az esett után felhívnak és kirúgnak majd közlik hogy levonják a béremből az eltűnt pénzt.a mai nap meg már azzal jön hogy jegyzőkönyv készült a boltban még az nap amikor történt az esett és én arról semmit nem láttam.Érdekesek ezért ezek a dolgok.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.09. 18:34

pontosan a végkielégítés kifizetését akarja elkerülni ez a cég,
Ez hülyeség. Így éppenséggel kellene végkielégítést fizetnie.
Ha valamit el akar érni ezzel a marháskodással, akkor az az lehet, hogy az "új" cégben foglalkoztatnia kelljen.
(Megjegyzem, az, ha egy cégnek megváltozik a neve, nem is hoz létre új céget.)

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.03.09. 18:27

Sasa21:
Mit értesz "nem is olyan rég" alatt?

A hiányért a felelősségedet megalapozhatja a megőrzési felelősség, vagy pedig a felelősség általános szabálya. Nem szükséges, hogy rendőrségi feljelentés, eljárás legyen. A megőrzési felelősség alapján a kártérítési kötelezettséghez nem szükséges, hogy bizonyítva legyen, hogy Te loptad el a pénzt.

A munkaviszony megszüntetni írásban, indokoltan lehet. Telefonon keresztül nem.

Ki kellene még egészítened a történetet, mert így hiányos.

MACSKAJANCSI # 2015.03.09. 18:01

rendőrségi jegyzőkönyvből csak kifejezett kérésre lehetséges a saját példány, illeték ellenében.

MACSKAJANCSI # 2015.03.09. 17:48

SASA21!
Ez aljas húzás, ne hagyd magad!
jegyzőkönyv készül, ha rendőrségi feljelentés lett volna... amit ugye aláírással kell igazolni.

ha le meri vonni, akkor fordulj a munkaügyi főfelügyelőséghez panasszal, azok majd helyére teszik a dolgokat.
a levonásról készült elszámolást alá ne írd!
az aláírással belegyezésed adod ehhez az aljas húzáshoz.
a pénzt másutt kell keresni, nem érdemes más helyett fizetni.

MACSKAJANCSI # 2015.03.09. 17:43

Felhasználó1982!
pontosan a végkielégítés kifizetését akarja elkerülni ez a cég, ráadásul alattomos módszerrel!
ne hagyd magadat becsapni!
átalakulás és új néven továbbfolytatás = a végkielégítés lehetőségétől akar szabadulni.
adminisztratívan új munkaviszony, új cég, a valóságban pedig minden marad a régiben, egyetlen kivétel ez pedig a végkielégítés.
közös megegyezéssel nem jár a végkielégítés, csak a Mt-ben meghatározott esetben jár.
mindenképpen érdeklőnék a helyedben, még azelőtt, hogy bármit az orrod elé dugnak hirtelen aláírásra.
(mert ez így szokott történni, ezért kell előre tájékozódni)
de persze ez csak jó tanács, a döntés rajtad áll!

groszfater@gmail.com # 2015.03.09. 17:20

Itt-is,ott-is, amott-is ?

SASA21 # 2015.03.09. 16:25

Üdvözlök mindenkit!

Az én esettem arról szól hogy dolgoztam egy pékségben nem is olyan régen,záráskor mindent úgy csináltam ahogy kellett, lezártam a pénztárgépet ki írta a napi bevétel megszámoltam a pénz miből hány darab van ezeket leírtam,miután ez megtörtént a végösszegből kivontam a nyitó pénzt ami 20000 ft és így kijött a napi bevétel és megegyezett a záró blokkal.Ezután fogtam egy zacskót amiben már benne volt az az napi szállítólevél ahhoz hozzá tettem a zárókészletes papírt és a közé a bevételt,ezt össze csimbókoltam és beraktam egy záratlan fiókba ismétlem egy záratlanba amit nem lehetett lezárni arra pedig mappákat helyeztem,bezártam a boltot és haza mentem.Reggel már nem én dolgoztam hanem a váltótársam,és azzal hívott fel hogy eltűnt a pénz mindenestől az egész zacskó,nem tudja oda adni a szállítónak hogy bevigye a telephelyre,elmondtam neki hogy oda tettem ahová szoktuk ott kell lennie.Nos rendőrségi feljelentést nem tettek aznap senki nem szólt semmit ,másnap kaptam egy telefont hogy ki vagyok rúgva és fizessem ki a kárt amit majd levonnak a fizetésemből.
1.Nem tudja bizonyítani hogy én voltam akkor mit von le joggos ez?
2.Állítólag lett készítve jegyzőkönyv amit én nem láttam és nem is írtam alá amikor engem vádolnak.Azt láttnom kellett volna nem és kellene nekem is lenni egy példánynak nem???

Felhasználó1982 # 2015.03.08. 15:54

Kedves Fórumozók!

A következő kérdésre szeretnék választ kapni:
Hatodik éve dolgozom ugyanannál a cégnél, amelyik a napokban bejelentette, hogy jogutódlással, új névvel kíván tovább működni. Azt mondták, hogy megszüntetik a munkaviszonyomat, és menjek el két nap munkanélkülire, majd visszavesznek az új cégbe.
Kérdésem az lenne, hogy jár-e végkielégítés, és mit mond a jog a felmondás formájáról? Magyarán, a közös megegyezést szeretném elkerülni, és a végkielégítésemhez jutni, ha a jog ezt lehetővé teszi.
Előre is köszönöm!

Mitusz # 2015.03.07. 10:12

Kedves Szakértő!
2013 júniusától egy dohányboltban voltam alkalmazott. 2015 február 27-én felmondott nekem a cég a márciusi vasárnapi zárva tartásra hivatkozva létszámleépítéssel. A felmondásomban 03.04-től a fennmaradó szabadságomat töltöm és a fennmaradó időre mentesít a munkavégzés kötelezettsége alól. Mivel létszám hiány volt nálunk folyamatosan ezért nem értettük a döntést. Most viszont március 9-től felvett egy embert. A kérdésem az lenne hogy ezt ilyen formában megteheti-e. Fordulhatok-e munkaügyi bírósághoz azért mert légyszámleépítésre hivatkozva szüntette meg az állásomat párnap múlva meg még is felvett egy dolgozót. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel.

fulop.hajnalka # 2015.03.06. 16:34

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Leltárhiány fizetésével kapcsolatos kérdéseim lesznek.
Jelenlegi munkahelyemmel 2014.12.03-tól állok szerződésben.
2015.02.19-én volt leltárunk. Az ezt megelőző leltár 2014.08.17-én történt.
Első kérdésem az lenne, hogy kötelezhet-e a munkáltató arra, hogy leltárhiányt fizessek?
A munkaszerződésem szerint a leltárhiányt abban az esetben kell fizetnem, ha az adott leltáridőszak felét a munkáltatómnál, az adott munkahelyen dolgoztam le.
Illetve a következő kérdésem:
Kötelezhet-e arra a munkáltató, hogy a megállapított hiányt készpénzben fizessem ki neki úgy, hogy elismervényt nem kapok róla.
A munkaszerződésemben a következő szerepel:
Megállapodás szerint, kifejezetten feljogosítom a munkáltatót arra, hogy a hiánynak a fentiek szerint engem terhelő részét a nekem járó munkabérből leszámítsa.
Ebből kifolyólag én úgy értelmezem a dolgot, hogy ő leszámítja a fizetésemből a hiányt és a bérpapíromon feltünteti.
Ha a munkaszerződésemben leírt dolgoknak nem tesz eleget a munkáltató mit tehetek?

Előre is köszönöm válaszát!

Hajnalka

langrobi # 2015.03.06. 15:19

Tisztelt Fórumozók! Leépítés miatt 3 évvel a nyugdíj előtt elvesztettem állásomat. Ez idő alatt már nem kívánok újabb munka után rohangálni, hanem eddigi megtakarításokból és alkalmi munkából élni a nyugdíjig, közben fizetni a szükséges adót, járulékot. Kérdésem az lenne, hogy ezt milyen vállalkozói formában lenne érdemes tenni, lehet-e ezt nyíltan vállalni a NAV felé, vagy számlákat kell produkálni, minta valóban lenne jövedelmem. A nyugdíj szempontjából tartom fontosnak a jogfolytonosságot. Köszönöm a segítséget.

Jázmin lányok # 2015.03.06. 12:28

Tisztelt Sándor389!

Mindenben igazat adok Önnek,hogy úgy van sajnos ahogy írta. Nálunk megvan az összetartás. Mi heten vagyunk most de ha szükséges akkor jönnek a volt kollégák is.

Dr.Attika # 2015.03.06. 10:54

Tényleg nem fizetett ünnep, hanem munkaszüneti nap szerepel az új MT-ben. A lényege ugyanaz. Sőt az előbbi meghatározás méltóbb volt ezen napokhoz.Gyermek koromból emlékszem rá, hogy az akkori felnőttek így fogalmaztak: Fizetett ünnep van.

Sándor389 # 2015.03.06. 09:05

Tisztelt Jázmin lányok!
Azért van e jelenség, mert ezek a munkavállalók nem képesek az összefogásra, amellyel jogos érdekeiket érvényesítsék.
Azért is van e jelenség, mert jelenleg nincs olyan hatékony érdekérvényesítő szervezet, amely valóban odaállna a munkavállalók elé, mellé, segítve ezzel a jogérvényesítés eszközét és módját!
Így marad az, hogy mindenki egyénileg kínlódik bíróságon és egyéb hatóság által, vagy egyszerűen leszarja, s kénytelen tudomásul venni, hogy így járt!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.06. 08:36

???

A Munka törvénykönyve nem is ismeri a "fizetett ünnep" fogalmát.