Munkajogi kérdések.


drbjozsef # 2021.03.14. 15:33

Mi az, hogy az "irodád"? Mi az hogy rendezkednek ? Kik ?

Jobban járnál, ha három releváns adatokat tartalmazó mondatba összefoglalnád, sopánkodás mellőzésével, és érdemi kérdéssel.

Ennyire azt lehet mondani : Nahát!

beigli33 # 2021.03.14. 15:39

"Mi az, hogy az "irodád"? Mi az hogy rendezkednek ? Kik ?"

  1. irodám: az a helyiség ami kb 5 éve az én kizárólagos használatomban van (volt) saját zár kulcs stb
  2. kik rendezkednek: a főnök eldöntötte hogy ki kell pakolni, a gondnok meg mint szolgálatkész pincsikutya ugrott és csinálta

sztem érthető volt...

drbjozsef # 2021.03.14. 15:44

Te tudod.

kaktusztvirag@freemail.hu # 2021.03.18. 04:38

Tisztelt Fórum!
Kérdésem a következő lenne:
Közalkalmazotti jogviszonyom megszűnésének időpontja 2021.04.12. napjával felmentéssel megszüntetik.
Munkáltatóm, az egyik egyetem mely – 2021.02.01 – től állami alapítványi egyetem.
Béremet 2021.01.27 én számfejtették és számomra elutalták, ezzel kapcsolatosan szeretnék kérdezni:
1; 2020.12. hóban fennálló béremmel számolták a végkielégítés összegét, ez jogos e?
2; Február 01- Április 12-e közötti időszakra jár e bérkompenzáció, ha egyébként járna?
3; 2021.04. hóban kettő fizetett ünnep van, 04.12-e előtt, tehát nekem a munkaviszonyom alatt erre jár e bér számomra?

Köszönöm a válaszokat.

rabszolgattt # 2021.03.18. 17:05

Egy munkahelyen miért emelnek bért egyeseknek a minimálbérre hivatkozva (noha nem minbéresek) de másoknak akkor ugyanezen logika alapján miért nem emelnek?

Munkahelyen adott emberek mindig megkapják a min bér emelésének arányában a saját bérük emelését. Nem összegben annyit hanem százalékban annyi. Ha a minimált emelték tavaly 8%-kal akkor annyit kapnak, noha NEM MNIMÁLT keresnek hanem jóval felette.

Ugyanakkor mások egy fillér emelést se kapnak, azzal az indoklással hogy nem minimálbéresek, és nem kötelesek emelni.

A kettő nem üti egymást? Az egyik noha nem minimálbéres, de emelnek neki a minbér emelésre hivatkozva.

A másoknak meg nem emelnek arra hivatkozva hogy hát nem minimálbéres.

A kettő hogy működhet együtt? Hát ha a minbér emelése indok az egyiknél miért nem indok az összesnél?

drbjozsef # 2021.03.19. 06:31

rabszolgattt,

Nincs erre szabály - ha tényleg pontosan így van, ahogy leírod.

Érdeklődj a munkaadónál a miértekről. Kérd tőle a paragrafust, mi alapján csinálják így.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.19. 07:43

Az megvan, hogy szigorúan véve a munkavállaló nem tudhatja, mennyi más munkavállalók alapbére, így azt sem, hogy kinek, mikor mennyit emeltek?

rabszolgattt # 2021.03.19. 08:10

"Az megvan, hogy szigorúan véve a munkavállaló nem tudhatja, mennyi más munkavállalók alapbére, így azt sem, hogy kinek, mikor mennyit emeltek?"

az megvan hogy maga a munkáltató (az egy szem gyökér főnök) szolgáltatta ki ezeket az adatokat? hát ha a főnök nem hivatkozási alap, akkor nem tudom ki...

drbjozsef # 2021.03.19. 08:38

Igaz, de a lényeg, hogy hiába tudod, közöd nincs hozzá, azt csinál amit akar. Mintha nem is tudnád.

Alma84 # 2021.03.26. 17:24

Üdvözlök Mindenkit!

Az alábbi kérdésben szeretnèk érdemi információt kapni.

Közalkalmazottként dolgozom, az igazgató holnapra túlórát rendelt el, a mai napon 10 órakor, e-mailben: “mindenkinek be kell jönni a
szombati napon.” Illetve, hogy a “továbbiakról holnap lesz
döntès”. (Továbbiak: vasárnapi munkavégzést takar)
S persze, hétfőn rendesen megyünk......

Az lenne a kérdésem, hogy ez így szabályos????

Köszönettel:
Alma84

jooba # 2021.03.28. 12:19

Udv, epitesi projekt kozepen munkavallalo doktorhoz menne, ami ellen nincs kifogasa a munkaltatotnak (vezerigazgato = munkaltatoi jog gyakorloja). Kerhetem, hogy orvosi latogatasrol hozzon tappenzre nem jogosíto igazolast munkavallalo?

drbjozsef # 2021.03.28. 14:43
Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.28. 16:54

Az attól függ, te ki vagy.

tappanto # 2021.04.01. 16:18

Kérdésem a következő lenne: költségvetési intézmény és nonprofit kft. egyesülése esettén nekem , mint munkavállalónak kell-e új munkaszerződést kapnom vagy minden az eddig megállapodás alapján folytatódik ?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.01. 16:31

Az attól függ. Ha változik a törvény, amelynek a hatálya alá tartozik a jogviszony, akkor igen. Ha nem változik, akkor sima üzemi jogutódlás.

Gio75 # 2021.04.07. 08:04

Szép napot!

Órabéres munkarendnél miért csinálja azt a cég, hogy fizetett ünnepnapra vagy behívja dolgozni duplabérért vagy pedig szabit ad a dolgozóknak? * Nem adhat pihenőnapot az napra? (A szabi persze csak szimplán bérnek számít.) * - Ezt valahol szabályozza a Munka tvkönyvben és hol vagy csak egyedi céges bérpolitika?

köszönöm

drbjozsef # 2021.04.07. 08:58

Gio75,

Ez valami számfejtési félreértés lehet, ha a bérpapírodon látod ezt.

Ha szabadságot adna ki, akkor kb. márciusra elfogyna a szabadságod (még a 7 napod is, amivel pedig te rendelkezel, és legfeljebb amúgy is csak 2 részletben lehet kiadni).

Ugye, azért szoktál nyáron nyaralni menni?

bonexem # 2021.04.07. 09:03

Tisztelt Szakértő!

Külföldi érdekeltségű, magyarországi kft-nél dolgozom. A cégcsoport HR-ese tette fel azt a kérdést, hogy:

minimum mennyi idővel kell értesíteni a munkavállalót az őt lényegesen érintő kérdésekről (gondolom, itt nem a fizetésemelésről van szó).

Van erre nézve érvényes szabályozás?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2021.04.07. 09:45

Ja hogy ünnepnapokra, bocs benéztem.

Gio75 # 2021.04.07. 10:09

Tisztelt Bermuda háromszög

Köszönöm a választ, a cég azt csinálja ilyen esetben ünnepnapokon, hogy vagy dolgoztat vagy szabira küld.
Ezért kérdezem, hogy ez valami törvényi dolog vagy csak belső szabályzat

drbjozsef # 2021.04.07. 10:55

Kifejezetten a törvénnyel ellentétes.
Már ha normál munkarendben dolgozol.

Mariena # 2021.04.07. 11:41

Tisztelt Fórum!
Jelenleg itthon vagyok GYED-en a kisfiammal. Nemrégiben kaptam egy illetményváltozásról szóló értesítést az engem foglalkoztató önkormányzattól, melyben arról tájékoztatnak, hogy havi illetményemet csökkentik. A csökkenés az alapilletmény-eltérítés mértékének 100%-ra történő csökkentésének köszönhető. Korábban az alapilletményem eltérítésére a teljesítményértékelés alapján került sor, azonban mivel gyermekemmel itthon voltam esetemben célkitűzésre, illetve teljesítményértékelésre két éve nem került sor. A munkáltató szerint az illetmény megállapítása csak adott tárgyévre vonatkozik. Minden évben az előző évi munka alapján kell megállapítani az illetményeltérítés mértékét, és mivel nem dolgoztam, a továbbiakban nincs alapja az eltérítésnek. Eddig úgy tudtam, hogy a GYED-en lévők illetményének csökkentése nem lehetséges, mi több a bérfejlesztés Munka törvénykönyve szerint jár nekik is.
Jogos ilyen esetben az illetménycsökkentés?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.07. 16:44

Nem mindegy? Úgysem azt kapod.

Egyébként az illetménykiegészítésről valóban évente szokás dönteni. Ha a következő évre nem adják meg, az nem illetménycsökkentés.

Mariena # 2021.04.07. 18:40

Tisztelt Uram!

Először is köszönöm megtisztelő válaszát.

Amennyiben úgy érezném, mindegy lenne, fel sem tettem volna a kérdést :)

Gyedemből már nincs sok hátra és reméltem, hogy mikor visszamegyek dolgozni ugyanazokkal a feltételekkel állhatok majd munkába, mint amit már a korábbi teljesítményemmel elértem, hiszen az, hogy csed/gyed alatt nincs teljesítményem, amit értékelni lehetne, az nem rajtam múlik. Tudtommal az Mt. alapján nincs mód a munkabér ez idő alatti módosítására, de ezek szerint a kettő nem esik azonos megítélés alá e tekintetben.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.07. 21:56

Mt? Az előbb még közalkalmazott voltál illetménnyel. (Szervusz, itt mindenki tegeződik.)