Munkajogi kérdések.


escargot # 2014.04.30. 20:56

Üdvözletem

Munkahelyemen a belső szabályzat szerint, ha valaki valamilyen képzésen vesz részt, akkor alá kell írnia tanulmányi szerződést

pl. ha egy képzés egy főre eső díja mondjuk 50ezer-300ezer forint közt van, akkor fél évre alá kell írni tanulmányi szerződést.

Jól gondolom, hogy ha egy dolgozónak az oktatásra szüksége van a munka elvégzéséhez és kötelezik rá, akkor nem kérhetik, hogy írjon alá x időt a cégnél, akkor sem, ha külső cég által történt oktatásról van szó?

konkrét példa: most fogunk vásárolni egy szoftvert, aminek a használatát a beszállító le fogja oktatni (2 napban, ezért kéne aláírni 6 hónapot)- az oktatás a szoftver használatáról szól, hogyan kell kezelni stb. Értelemszerűen a programot használni is kell több embernek - nyilván ők vesznek részt az oktatáson. HR részről felhozták a belső szabályzatot és elkezdtünk számolgatni, mennyi az egy főre eső költség...

Milyen jogszabály szabályozza ezt a kérdést?

Előre is köszönöm a segítséget :)

borzaska # 2014.04.30. 15:47

Érdeklődnék, hogy kiskorú (12 éves) gyermekem OTP-s számlájára kérhetem-e a fizetésem utalását? Első körben a személy ügyis kolléganő azt mondta nem, mert nyilatkoztatni kell a kölyköt, hogy hozzájárul, és mivel én vagyok a gyámja ( egyedül nevelem) így nem. BM szervtől jönne az utalás.
Valóban igaz ez? Valami kiskapu esetleg, ha mégis így lenne?
Nagyon köszönöm:)

cakpak # 2014.04.29. 16:13

Sziasztok
Havibérbe dolgozok egy kereskedelmi cégnél.Egyik héten Hétfőtől péntekig 6-15-óráig a másik héten Hétfőtől szombatig + hét közben kapok egy szabadnapot.Most húsvét hetén : Hétfő Ünnep Kedd, Szerda Péntek, Szombat dolgoztam és Csütörtökön szabadnapos voltam Vasárnap pihenő napos. A munkáltatóm azt mondja , hogy nem járt nekem csütörtökön a szabadnap, mert otthon voltam hétfőn és az a szabadnapom és még fizeti is ,ezért csütörtökre szabadságot fog kiírni.Szerintetek ez jogos így? Szerintem ugyan úgy járna a szabadnap arra a hétre.
Köszönöm előre is a segítséget

monalisa1 # 2014.04.29. 13:34

Valószínűleg rábukkantak egy általuk eddig nem ismert (...) jogszabályra...

zotya60 # 2014.04.29. 12:32

Kedves monalisa1!
Ennyire azért nem egyszerű, pár hónapja írtam alá a nem tudom hányadik munkaszerződés módosítást amiben szó sincs a munkakör ellátásához szükséges végzettség hiányáról, sőt szerepel az hogy a képesítésemmel ellátható a munkakör. Ma azt mondták ez nem jó és azonnal felfüggesztenek a munkavégzés alól. Ami eddig jó volt az hirtelen nem jó? Egy szakképesítést nem lehet megszerezni egyik napról a másikra hiába választom az iskolát. Addig mi lesz? Régebben az volt, ha jól emlékszem hogy x gyakorlati évvel elfogadták képesítésnek. Ez ma már nincs? 17 év gyakorlattal?

pazs # 2014.04.29. 10:12

Mama2011: már a táppénz alatt is élhetsz rendkívüli felmondással (már nem így hívják amúgy), persze az nem célszerű. Igen, a végkielégítés jár.

monalisa1 # 2014.04.29. 09:59

Hiába vagy ma már profi a szakmában mivel nincs róla papírod felelősséggel munkát nem végezhetsz., általad okozott bármiféle baj esetén a munkáltatót vonják felelősségre. / Valószínűleg különbözeti vizsgát kell tenni, illetve "másodikból" kezdeni a dolgozók esti tagozatos szakközépiskoláját.

20-25 évre előre tekintve jól jöhet még ama papíros.

----
  • laikus hozzászóló
zotya60 # 2014.04.29. 08:38

17 éve dolgozom műszerész végzettséggel villanyszerelő munkakörben. Most kitalálták, hogy meg kell szereznem a villanyszerelő szakmát. Ennyi gyakorlati idő után tényleg kell papír?

Edith40 # 2014.04.29. 06:17

Kedves Kovács Úr!De biztosan meg fog szűnni.A kérdésemre a választ jól gondoltam?Köszönöm:)

Mama2011 # 2014.04.29. 04:26

Még nem érkezett válasz a 04.26-i kérdésemre, amely a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos! Válaszoljatok már, nagyon fontos lenne!

Kreets # 2014.04.28. 23:28

Tisztelt Fórumozók.

Szeretném felmondani a Megbízási szerződésemet.

Sajnos a megbízó átesett a ló túloldalára - ha szabad így fogalmazni - mivel az ezzel járó feladat a szerződésünk szerinti munkaidőben sem szakmailag sem időarányban nem kivitelezhető.

A szerződésben ki van kötve, hogy csak közös megegyezéssel történhet a szerződés felmondása, vagy amennyiben egyoldalú a felmondás akkor "fél hat havi" megbízási díj a visszafizetendő.

A probléma az, hogy a megbízási díjat hetente fizeti/né a munkáltató, viszont erről semmilyen nyugtát vagy bizonylatot nem kapok, és sokszor az összeg nem is pontos.

Legtöbbször hétvégén is "zaklat" a megbízó, holott a heti 45 órámat vastagon ledolgozom.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.28. 21:11

Nem akármilyen jós az, aki ma meg tudja mondani, hogy egy cég pontosan december 31-én fog megszűnni.

Marika_36 # 2014.04.28. 20:11

Tisztelt fórum társak lenne egy kérdésem:

Mai napon behívtak és elém raktak három papírt:
Kettő közös megegyezést és egy felmondást, a három között az volt a különbség, hogy egyik közös megegyezés és a felmondás kondíciói egyforma volt csak azzal a magyarázták hogy a közös megegyezés az számomra kedvezőbb a két megegyezés között pedig csak az, hogy az egy havi végkielégítés kvázi beépül és kitolja a munkaviszonyomat, én gondolkodási időt kértem, persze nem írtam alá semmit. Este aláakarták velem ismét íratni a papírokat. végül egy jegyzőkönyvet is elém tettek azzal hogy holnap reggel kilencig döntsek, különben életbe lép a felmondás. Van e joga a munkáltatónak feltételeket szabni, hogy mikor mit írok alá?

Mit tudok tenni?

köszönöm

Herbatea # 2014.04.28. 18:46

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A következő ügyben kérném segítségét:

Határozatlan idejű, 8 órás munkaszerződésem van.
Gyedről térnék vissza, melyet írásban be is jelentettem. Kértem egyúttal, hogy a kisgyermekeimre tekintettel a 4 órás munkakört engedélyezzék számomra.
Behívattak és a munkaszerződésemet még a felgyűlt szabadságok kivétele előtt módosítani kívánják 4 órásra. Nem írtam alá. Arra hivatkoznak, hogy az írásos kérvényemben nem írtam le, hogy a szabadságokat 8 órában kérem kifizetni, valamint, hogy ezt így szokták. Az első beszélgetésen szóba sem került, sem a főnököm, sem a HR-es nem kérdezte, igaz, magamnak is csak akkor jutott eszembe, mikor mentem be aláírni.

Jogilag mi a követendő ilyenkor?
Ragaszkodhatok-e a szabadságok 8 órás kifizetéshez? A szándéknyilakozatomat módosíthatom? Hiszen elég jelentős összegtől esek el, ha a munkáltatóm "útját követem"
Ha a munkáltatóm ragaszkodik a 4 órás kifizetéshez, hova fordulhatok (van-e értelme) jogorvoslatért?

Köszönöm fáradozásukat
Herbatea

Edith40 # 2014.04.28. 18:38

Akkor ha táppénzen leszek,december 31.-vel megszűnik a munkaviszonyom,mivel megszűnik a teljescég.A telephely megszűnik április 30-al,de az én munkaviszonyom dec.31.-én,ha jól gondolom.Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.28. 18:33

Ha a munkáltató megszűnik, akkor a munkaviszony is megszűnik. De sem a telephely megszűnése, sem a székhely megváltozása nem jelenti a cég megszűnését.

Edith40 # 2014.04.28. 18:00

Kedves Kovács úr!Köszönöm szépen a válaszát.Ha 1 évig táppénzen leszek,addig már a cég is megszűnik,az nem baj?A végkielégítést és a felmondást mikor kell kifizetniük?Üdv,

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.28. 17:57

Táppénz alatt is lehet közölni a felmondást, de a felmondási idő csak a keresőképtelenség megszűnése (vagy egy év) után kezdődhet el.

Edith40 # 2014.04.28. 17:54

Tisztelt Fórumozók!Határozatlan idejű munkaszerződéssel jelenleg táppénzen vagyok.A cégnek van egy központja,azonkívül több városban telephelyei.Ha megszűnik a telephely április 30.-án,a központ december 31.-én,meddig lehetek táppénzen?Mikor mondhat fel a munkáltató?Április vagy decemberben?Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.28. 17:20

Nem ledolgoznia kell, hanem csak simán dolgoznia. Munkanap.

cleverish # 2014.04.28. 16:54

Üdvözletem! Elnézést kérek, ha nem éppen "idevág" a kérdésem, de nem találtam erre sehol magyarázatot.Azt szeretném megkérdezni, hogy az általános munkarendben (H-P)foglalkoztatott munkavállalónak le kell-e dolgoznia szombaton 05.10-én -ami ugye munkanap- a 05.2-át, ha a munkaviszony 05.05.-vel kezdődik. Vagy ez csak azokra a munkavállalókra vonatkozik, akik már 2.-án is a cég alkalmazásában állnak? Ha esetleg az új dolgozónak is elrendelik a szombati munkanapot, akkor arra ugyanaz a bér jár, mint a többi munkanapra? Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.28. 15:13

Még méltányosak is. Szerintem egyáltalán nem járna.

murzo # 2014.04.28. 15:03

Tiszteletem, pedagógusként egy év fizetésélküli szabadságot kértem-és kaptam-, augusztus 26-án jár le. A szabi családi okok miatt kértem. A munkahelyemen azt mondták,hogy szabadság csak a fizetésnélküli első hónapjára jár, nem úgy,mint a GYED-es fizetésnélkülinél,ahol az első hat hónapra.
Kérdezem,hogy igaz ez?
válaszukat előre is köszönöm

monalisa1 # 2014.04.28. 10:10

Begipszelték volna a lábadat ez neked nem került volna pénzbe. Ezzel szemben saját költségedre és főleg saját kényelmedre egy speciális rögzítősínt vásároltál, amit azonban az OEP nem támogat. / A boltban nem mondták el?!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.28. 09:35

Van. Baleseti jegyzőkönyvet vettetek fel?