Munkajogi kérdések.


Gyöngy(i) # 2014.02.03. 13:40

Kedves Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni. Fiam, aki 21 éves a vendéglátásban dolgozik. 4 órára van bejelentve hivatalosan, de állandó éjszaka és 8-9 órákat dolgozik. Jelenléti ív szerint este 8ra megy és éjfélig van...Az elmúlt hónapban volt egy elalvása, ami miatt, s mert levonták a kifizetett járulékokat (tehát kifizettették vele) a fizetése felét kapta meg. Természetesen úgy, hogy aláírta azt, hogy átvette az egészet (ha nem írja alá, akkor azt fél fizetést sem kapja meg). Sok sebből vérző történet.... Mit lehet tenni visszamenőleg?, és mit tegyünk, hogy ne remegjen a gyomor a következő, közelgő fizu előtt?

Nagyon köszönök minden segítséget!!!!!!

Ogrefiona # 2014.02.03. 12:42

Szeretném a segítségüket kérni a lenti kérdésekkel kapcsolatban. Harmadik gyermekem most lesz 2 éves, és szeretnék visszamenni, dolgozni a munkahelyemre. A legtöbb szabállyal tisztában vagyok, de van pár olyan speciális kérdésem, amire eddig senkitől sem kaptam egyértelmű válaszokat.
Bízom benne, hogy Ön tud válaszolni, ezekre a tényleg nem egyszerű kérdésekre.
Alapinformációk:

  • Születési évem: 1977
  • Jelenlegi munkahelyemre a belépés dátuma: 2004. december 1.
  • Első gyermekem született: 2007.03.14. – ekkortól indult a Tgyás folyósítása
  • Második gyermekem 2 éves korától: 2011. július 1-től mentem vissza állományba a céghez
  • Harmadik gyermekem született: 2012.06.25. – ekkortól indult a Tgyás folyósítása
  • Terveim szerint 2014.06.01-vel mennék vissza állományba a céghez (tavaly novemberben már egyeztettem velük, ők azt kérték, hogy idén május körül egyeztessünk)
  • Tényleges munkafelvételem 2014. szeptember 8-án lenne
  • Felhalmozott szabadságaim száma: 50 nap
  • Eddig 8 órás munkaviszonyom volt (heti 40 óra)

Kérdéseim:

  1. Mikor kell törvény szerint jeleznem a június 1-i állományba vételt? 30 nappal vagy 60 nappal korábban?
  2. Amennyiben április végén jelzem a cégnél, hogy 6 órában szeretnék szeptembertől dolgozni, akkor a felhalmozott szabadságokat (jún. 1 - szept. 7. terjedő időszakra) a leendő 6 órás munkabér szerint fogják kifizetni? Nem az eddigi 8 órás bérem szerint?
  3. A Gyed extra miatt a jún. 1-24. időszakra a Gyed, illetve a gyermek 3 éves koráig a Gyes jár a 8 órás munkaviszony mellett is, jól tudom?
  4. A gyermek 3 éves koráig elbocsáthatnak? Ha igen, akkor elégséges lehet az indok, hogy nincs üres pozíció?
  5. Ha áprilisban jelzem a 6 órás munkaviszonyt, és ők jún.1-vel felmondanak, akkor a végkielégítés és felmondási időre járó juttatást a 6 órás munkabér szerint fogják fizetni?

Amennyiben június 1-vel felmondanak és a munkavégzés alól teljesen felmentenek:
6. Felmondás után nekem járó juttatások a fenti alapinformációk alapján:
a. felhalmozott szabadság: 50 munkanap
b. végkielégítés: 2 hónap
c. felmondási idő: 30+20=50 naptári nap
Helyesen számoltam?
d. gyermekek után járó 7 nap szabadságot is ki kell fizetniük?

7. Az előző pontban (5. a-b-c.) felsorolt időszakra jár szabadság, amit szintén ki kell fizetniük?
8. Mi történik, ha az 5. a-b-c. pontokban felsorolt időszakkal elérem a 10 éves munkaviszonyt. A végkielégítés nő +1 hónappal, illetve a felmondási idő +5 nappal? Vagy a felmondás dátuma az irányadó a 10 éves munkaviszonyt tekintve?

Van még pár, inkább adóügyi kérdésem:
9. Amennyiben a munkahelyem kifizeti a fenti összeget egy összegben, akkor a családi adókedvezményt csak az adott egy hónapra tudom igénybe venni?
10. Ha felmondok a cégnél és lemondok a szabadságok kifizetéséről, akkor a cégnek azt be kell fizetnie valahova kötelező jelleggel, vagy akkor nem lesz fizetési kötelezettsége?
Válaszukat előre is köszönöm!

Dr_vIQtor # 2014.01.30. 15:05

Üdv!

Az lenne a kérdésem hogy megteheti-e egy cég hogy arra kötelezi a dolgozókat arra hogy titkosan kezeljék a fizetésüket?
Ez nem személyes információ amiről minden munkavállaló maga egyénileg dönthet hogy mit kezd vele?
Nem ütközik ez atiltás állampolgári vagy alkotmányos jogba?
Az más kérdés hogy mi az ami jó a cégnek vagy a munkamorálnak, én csak a jogi vonatkozásra lennék kiváncsi.

V

Nüncüs # 2014.01.29. 21:57

Kedves KBS,
válaszodat köszönöm.
Tudsz valamit mondani nekem arról, hogy mi az a távolléti díj, és végkielégítés esetén hogyan számolják?
idén 09.hóban lesz tíz évem és most GYED alatt visszamegyek dolgozni.Ha nekem felmondanak akkor mi a helyzet?Azt olvastam,hogy ezzel a távolléti díjjal nem járnak jól a kismamák.Illetve, ha felajánl egy másik munkakört részmunkaidőre,persze megindokolva és nem fogadom el akkor is felmondhat, de akkor jár a végkielégítés?Vagy csak próbálnak ellehetetleníteni?
Köszi szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.29. 06:12

Az. (Egyébként badarság az egész, ez valójában nem új szerződés, hanem módosítás, a próbaidő kikötése pedig érvénytelen.)

Nüncüs # 2014.01.28. 21:16

S.O.s segítséget szeretnék kérni.
az alábbiban:
" Munkáltató és Munkavállaló megállapodnak abban,hogy Munkáltató 2006. hó.nap. kezdődően határozatlan időtartalmú jogviszony keretében xxxxxx munkakörben alkalmazza munkavállalót.A 2004. hó. nap fennálló munkakörben betöltött foglalkozása ettől a naptól automatikusan megszűnik. Felek a folyamatosan fennálló munkaviszonyra való tekintettel 30 nap próbaidőben állapodnak meg.A próbaidő alatt mindkét fél jogosult a munkaviszonyt azonnali hatállyal indoklási kötelezettség nélkül írásbeli nyilatkozattal megszüntetni."
2004-től van folyamatos munkaviszonyom, és ugyanez a szöveg szerepel a 2010-ben módosított szerződésemben is.Gyedről térek vissza, a munkaidőmet és a munkakörömet akarják módosítani, ha az új munkaszerződésben ez a szöveg szerepel (aktuális dátumokkal), akkor jogfolytonos marad a munkaszerződésem?

Gyors válaszotokat köszönöm előre is.

medinanoel # 2014.01.28. 19:13

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.28. 11:51

de nekem olyan információim vannak,hogy a fekete tollal történő hivatalos aláírás nem tekinthető annak.
Dehogynem.

wers # 2014.01.28. 11:05

Pihenó napokkal együtt járhat 4 nap, de ezt ennyiből innen megmondani nem lehet, de egy biztos, fizetés nélküli szabdságot munkáltató nem rendelhet el, csak fizetettet.

medinanoel # 2014.01.28. 08:25

Tisztelt Ügyvéd Úr
Olyan kérdéssel fordulok önhöz,hogy a munkáltatóm 2,5 év után január 24-én aláíratatta velem a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetését.
Azt a feltételt szabta nekem,hogy január 31-ig kiír szabadságra így a pihenőnapjaimmal egybevéve 4 nap szabadságot vetet ki velem. Arra lennék kiváncsi,hogy ezt megteheti-e?Mivel csak az első hónapot írjuk ettől függetlenül én kivehetek 4 nap szabadságot? Nem szeretném ha fizetetlenként lenne ez a pár nap elszámolva mert akkor ezzel engem megkárosít.
Valamint az is érdekelne,hogy hivatalosnak tekinthető-e az ha fekete tollal írtam alá a papírokat. Lehet rosszul tudom de nekem olyan információim vannak,hogy a fekete tollal történő hivatalos aláírás nem tekinthető annak.

Várom mielőbbi válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.27. 18:29

OFF
Ezt miért nekem? A kommentárt különösen nem tudom hova tenni.
ON

kevvin # 2014.01.27. 17:11

Tisztelt Ügyvéd Úr!

1993. júniusában szereztem tanítói diplomámat.
Érdekelne, hogyan számítják ki a 7 évente kötelező 120 óra továbbképzés időtartamait.
Kötelezhetnek-e arra, hogy önköltségen fizessem ki a tanfolyamok díjait.3 évig munkanélküli is voltam(így esélyem sem volt tanfolyamra)ezt bele kell-e számolni a 7 éves ciklusba?
Válaszát előre is köszönöm!

6manócska6 # 2014.01.27. 16:54

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!

Talán ez idevágó, és a kérdésemre is választ ad, - ingyen - miszerint kötelezhet-e a munkáltatóm, olyan feladatok elvégzésre, amihez sem végzettséggel, sem gyakorlattal nem rendelkezem.

Mt.104. § (1) A munkavállaló a munkát a munkáltató utasítása szerint köteles ellátni.

(2) Nem köteles a munkavállaló teljesíteni az utasítást, ha annak végrehajtása jogszabályba vagy munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik. Ha az utasítás végrehajtása kárt idézhet elő és a munkavállaló ezzel számolhat, köteles erre az utasítást adó figyelmét felhívni. Utóbbi esetben az utasítás teljesítését azonban nem tagadhatja meg.

E szerint fogok eljárni. Felhívtam rá a figyelmét, elvégzem a munkát, ahogy tőlem telik, és a felelősség az övé. Ennyi.

Mindenesetre ezt az egészet abszurdnak tartom, mert ezzel az erővel akár repülőgép vezetésére is kötelezhetnének, de pillanatnyilag nincs hozzá kellő végzettségem. De nem számít. A felelősség nem az enyém. Ez az egész kész vicc.

Martes # 2014.01.26. 10:31

"„Ugye jogos, ha végkielégítés nélkül nem fogok magamtól kilépni?”
Annál, amit rendes felmondás esetén kapnál, nem érdemes kevesebbet elfogadni. Ugyanannyit esetleg azért, mert úgy most rögtön megkapod."

Akkor legalább ezt a választ kellene írni, ez is jobb, mint hetekig válasz nélkül hagyni.

Én valamikor a múltrendszerben azt hallottam a munkaadó bármire kötelezheti, de a saját felelősségére. Vagyis, ha hibázik nem vonható felelősségre, mert nincs képesítése, és erről a munkaadó tudott, amikor megbízta. Rám raktárkezelést bízott az akkori főnököm, és bár jól végeztem, leltározáskor mondta az egyik ellenőr: ha volna hiányom, velem akkor se tehetnének semmit, ellenben a főnökömet felelősségre vonnák. Mivel nem jogász mondta, és rég történt, nyilvánvaló, hogy utána kell nézni.

nagyim # 2014.01.26. 08:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A távolléti díj kiszámításával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Egy olyan cégnél dolgozom ahol a fizetés két részből áll. Van egy havi fix bejelentett bér és zsebből zsebbe órabér. A havi járandóság kiszámítása a következő módon történik. Az adott hónapban ledolgozott órák számát megszorozzák az órabérrel és ez lesz a havi bér. A bejelentett bér megjelenik a bankszámlámon, a havi bér és a bejelentett bér különbségét pedig megkapom borítékban. A bejelentett bérrel minden "rendben". Ha a munkavállaló egy adott hónapban ledolgozott hét munkanapot, volt két fizetett ünnep és tizenhárom nap szabadság, amiből öt nap a "kötelező" téli leállás, akkor a havi bér számítása az alábbiak szerint történik. A hét munkanap: Óraszámot szorozzák az órabérrel A fizetett ünnep órabére: A havi bejelentett nettó bért osztják az adott hónapra érvényes tb. naptári ( ötnapos munkarend szerinti) napok+ a fizetett ünnepek számával. A szabadság órabére A havi bejelentett nettó bért osztják az adott hónapra érvényes tb. naptári ( ötnapos munkarend szerinti) napok+ a fizetett ünnepek számával.
Mennyire "törvényes", korrekt a fenti eljárás?

Tisztelettel: Nagy Imre

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.26. 08:00

Ugye jogos, ha végkielégítés nélkül nem fogok magamtól kilépni?
Annál, amit rendes felmondás esetén kapnál, nem érdemes kevesebbet elfogadni. Ugyanannyit esetleg azért, mert úgy most rögtön megkapod.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.26. 07:58

hogy veszélyeztetett terhes vagyok akkor nem küldhet el a külsős cég sem mert védett leszek,
Nem kell veszélyeztetettnek lenni. Elég, hogy terhes vagy - de csak akkor, ha közlöd a munkáltatóval.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.26. 07:52

OFF
Úgy látom a kérdésem válaszra érdemtele
Inkább speciális. Amikor órákig kellene kutakodni a Kjt.-ben, Mt.-ben és hosszasan eltöprengeni az olvasottakon, az meghaladja az ingyenes tanácsadás lehetőségeit.
ON

nail # 2014.01.25. 21:00

Fejlemény korábban ismertetett ügyemben (GYED-en vagyok és a cég, ahol dolgoztam, kivonul Magyarországról): egy ügyvédi irodától kaptam levelet, hogy a cég felhatalmazása alapján tárgyalni akarnak velem a csoportos elbocsátással kapcsolatban. Ez pontosan mit jelent az egyéni munkavállalók szempontjából? És milyen megegyezésre számíthatok vajon, hiszen a GYED miatt el nem bocsáthatnak? Ugye jogos, ha végkielégítés nélkül nem fogok magamtól kilépni?

6manócska6 # 2014.01.25. 20:04

Úgy látom a kérdésem válaszra érdemtelen, meg az előttem kérdező kismamáé is.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.24. 18:28

Miamia, vitatott a kérdés, ítélkezési gyakorlat - pláne egységes - meg nincs. Ha gondolod, indíthatsz egy próbapert.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.24. 18:27

Tom, az nem új szerződés, hanem határozott idejű módosítása a meglévőnek a munkakör vonatkozásában. A határozott idő lejártával a munkaköröd újra a régi.
Azért jó lenne a konkrét szerződésszöveget megmutatni egy ügyvédnek.

miamia # 2014.01.24. 17:47

Üdvözlök mindenkit! Egy szakértő válaszát szeretném kérni az alábbi kérdésben. 2013-ban 30 napot meghaladó keresőképtelenség (táppénz) miatt arányosan csökkentette a munkáltatóm az éves szabadságomat. De ezt csak októberben közölték velem, amikorra már 3 nap szabadság túlvétem volt (szó nélkül kiadták, én pedig nem számolgattam év közben, volt elég problémám...). Tényként közölték velem, hogy a 3 napot a decemberi munkabéremből fogják levonni. Kérelmeztem, hogy ne vonják le, amit végül engedélyeztek azzal, hogy a 2014-es szabadságomból fogják levonni, tehát idén 3 nappal kevesebbet kapok. Ez így jogszerű? Ahogy a neten olvasgattam a témában, egy munkajogi szakértő oldalán a következő szöveget találtam: "a munkáltatónak nyilvántartást kell vezetnie a 30 napnál hosszabb ideig keresőképtelen dolgozókról, ki kell számítania a szabadságnapok számának csökkenését, erről célszerű tájékoztatni a munkavállalót. A másik következtetés az, hogy a munkáltatónak ezekben az esetekben nem szabad a szükségesnél több szabadságot kiadnia, mert az időarányosnál nagyobb mértékben kiadott szabadság nem követelhető vissza. A hangsúly itt az utolsó mondaton van, tehát mivel engem nem figyelmeztettek (nem vezettek rólam nyilvántartást ezek szerint), utólag nyögték be hogy 3 nap túlvétem van, ezt visszakövetelhetik-e rajtam bármilyen formában? Előre is köszönöm a válaszokat!

tom889 # 2014.01.24. 17:26

sziasztok
milyen veszélyei vannak ha aláírok egy ilyen szerződést? munkaviszony határozatlan viszont a feladatkör határozott ideju
hiphopp átrakhatnak a beleegyezésem nélkül másik osztályra, más fizetéssel? vagy ez csak vmi munkajogi móka?
(cégen belül megpályáztam egy másik poziciot, és most mondták hogy ez a munkakör ilyen jelenleg határozatlan idejű munkaviszonyom van.
ki akarnak rúgni?nem kellett volna megpályáznom az új helyet?
mik a veszélyek ezzel a foglalkoztatással? miért jó a munkaadónak? milyen kockázatot vállalok ezzel?
egy multinál dolgozok irodai környezetben

farkaslak # 2014.01.24. 09:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Határozatlan idejű munkaviszonyomat 2013. november végén felmondtam. Munkáltatóm nem nagy örömmel fogadta, de a felmondó levelemet szignózta. Szerződésemben kölcsönösen 3 havi felmondási idő szerepel. Azóta a levelemre válasz nem érkezett, csak találgatni tudom, hogy mikor engednek el.( Csak néha elhangzik egy megjegyzés, hogy a munkámat, majd adjam át XY-nak.)Kérdésem: Kötelezi-e a jog válaszra a munkáltatót a felmondási levélre és ennek mi határideje?
Válaszát előre is köszönöm.