Munkajogi kérdések.


noksos # 2022.05.06. 10:26

"Nem tudod, mi van a szerződésedben?"

de tudom. És az jelent bármit is?
Miért szándékosan fals, csaló dolog nem lehet a szerződésben?
Páromnak volt egy helye amiben az volt hogy éves szabis napok száma 5, azaz ÖT nap.
Ott volt benne.

És az szabályos volt?nem.

noksos # 2022.05.06. 10:27

"A kérdésem annyi lenne, egy nem állami középiskolában jár-e a NOKS pótlék?"

Erre a kérdésre szerintem két válasz lehet

  1. igen
  2. nem

Melyik?

Köszönöm

drbjozsef # 2022.05.06. 11:24

noksos,

A kérdésem annyi lenne, egy nem állami középiskolában jár-e a NOKS pótlék?
Erre a kérdésre szerintem két válasz lehet

Akkor a válasz, ha így kérdezed : NEM.
Leginkább azért, mert nincs is olyan, hogy "NOKS pótlék".
Egy jogszabályban sem.
Érted, ez egy jogi fórum.

A rendelet szerint a NOKS dolgozók fizetése el kell érje a garantált bérminimum 107%-át, illetve, ha az intézménynél mindenkinek többletet biztosítanak, akkor a 110%-át.
Eléri ezt a fizetésed?

noksos # 2022.05.06. 11:26

Nincs olyan hogy NOKS pótlék? És ezt egy JOGÁSZ le meri írni??

A nem pedagógus szakképzettségű NOKS béremelésehttp://www.aranyoskozszolg.ininet.hu › ...
(5)137 Gyógypedagógiai pótlékra jogosult a nevelési-oktatási intézményben nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott ...

NOKS besorolása, bér számítása - ININEThttp://www.aranyoskozszolg.ininet.hu › letoltesek
PDF
NOKS besorolása, bér számítása. (jogszabályi háttér) ... A pótlék mértéke megállapításának alapja a közalkalmazott besorolásánál figyelembe vett végzettségi.

Mit jelent a minimálbér-emelés a közoktatásban alkalmazott ...https://nedolgozzingyen.hu › 2021/02/02 › mit-jelent-a...
2021. febr. 1. — Mielőtt rátérünk az oktatásban dolgozó nevelést, oktatást közvetlenül segítő (NOKS) munkatársak (pl. dajkák, pedagógiai asszisztensek, ...

A NOKS kötelező 7%-ot meghaladó része csökkenthető?https://raabe.hu › a-noks-kotelezo-7-ot-meghalado-resz...
2020. febr. 17. — Szakmai véleményt szeretnénk kérni a NOKS 3%-os részdifferenciálásának lehetőségéről és módjáról.

TÖRVÉNY SZERINT KÖTELEZŐ ÉS ADHATÓ ALAPBÉREK A ...https://docplayer.hu › 111827146-Torveny-szerint-kote...
12 NOKS ADHATÓ BÉREMELÉS +3% differenciált NOKS emelés mértéke % adható 0,03 ... állami szociális fenntartók ágazati pótlék támogatásával kapcsolatban 1.

Pedagógus pótlékok 2022: hogyan alakulnak a pedagógusok ...https://officina.hu › belfoeld › 240-pedagogus-potlekok
Oldalunkon közzétesszük a kötelezően kifizetendő pedagógus pótlékok összegeit. ... Nyugdíjkorhatár 2022 táblázat férfiak és nők esetén: ki, ...
Munkaközösség-vezetői pótlék: 5-10%
Intézményvezetői pótlék: 40-80%
Gyakorlati oktatás-vezetői pótlék: 20-40%
Nemzetiségi pótlék: 10-40%

Közalkalmazotti bértábla 2022: a besorolás szabályai a ...https://officina.hu › 4-kozalkalmazotti-bertabla
Családi pótlék 2022: mennyi a családi pótlék összege 2022-ben és meddig jár? Nyugdíjkorhatár 2022 táblázat férfiak és nők esetén: ki, mikor mehet nyugdíjba ...

Ágazati szakmai pótlék az óvodákban - Pedagógusok ...https://pedagogusok.hu › Szolgáltatások
Az ágazati szakmai pótlék új elemként jelenik meg a pedagógusok előmeneteli rendszerében. A vezetői pótlékok változása és az ösztönzési kereset kiegészítése ...

noksos # 2022.05.06. 11:27

"A rendelet szerint a NOKS dolgozók fizetése el kell érje a garantált bérminimum 107%-át, illetve, ha az intézménynél mindenkinek többletet biztosítanak, akkor a 110%-át.
Eléri ezt a fizetésed?"

NEM, NEM ÉRI EL.

Bruttó 260 a bérem és egy fillérrel se több!
És NOKS vagyok.

drbjozsef # 2022.05.06. 11:40

noksos,

Akkor csak vissza kell kanyarodni KBS kérdéséhez : rád vajon, vonatkozik ez a 107% rendelet?
Az ominózus rendelet neve ugyanis „326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet a pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról

A Kjt. alá tartozol, vagy az Mt. alá?
Ha előbbi akkor jár, ha utóbbi, akkor nem.
Nem állami iskola esetén nem lepne meg, ha az Mt. alá tartoznál.

zimcsi # 2022.05.08. 18:18

Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni...
Egy élelmiszer boltaban dolgozom. Ellopták a készüléket,amivel dolgoztam. Rajta hagytam az árun. Van felvétel,ahogy elviszik,majd táskába rakják. A munkáltatóm mégis velem akarja kifizettetni,nem akar feljelentést tenni. A készüléket 400ezer forintra becsülik.
Jogosan követelik rajtam?
Kamerán látszik,hogy merre mennek a boltból,szinte az egész város fel van kamerázva. A rendőrség megtalálná nagyon rövid időn belül öket.
Köszönöm előre is a válszt!

drbjozsef # 2022.05.08. 19:13

zimcsi,

Mt.
XIV. fejezet - A munkavállaló kártérítési felelőssége
179. § (1) A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállását, a kárt, valamint az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania.
(3) A kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét. Szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a teljes kárt kell megtéríteni.

Majordomus # 2022.05.08. 19:27

Zimcsi
Szerintem a feljelentést te is megteheted.
.
Csak minél gyorsabban. Mielőtt eladják.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.09. 06:36

A kizárólagos használatra kapott dolgokért fokozott a munkavállaló felelőssége.

KoZso # 2022.05.12. 09:21

Tisztelt Fórumozok!

Munkaviszonyomból, munkaidő beosztásomból és lakóhelyemből adódóan csak személyautómmal tudok a munkahelyemre bejárni. Ezt a cég is tudja. A gépkocsimat a cég előtt lévő parkolóban helyezem el. A cégé a parkoló, ő építette, és óránként a biztonsági őr is kimegy ellenőrizni az ott található közel 200 gépkocsit (az őrnek blokkolnia kell egy a parkoló végében lévő eszközön), mely mind a munkatársaim tulajdona.
Kérdésem: ha az autómban a parkolóban kár keletkezik, akkor ezért a munkáltatrót terheli-e kártérítési felelősség, lévén a munkaviszonyból fakadóan kénytelen vagyok kocsival járni. Sajnos a parkolóban nincs kamera (persze ha a cég felelősségel tatozna, akkor tuti teleszerelné kamerával).

A válaszokat előre is köszönöm.

Majordomus # 2022.05.12. 11:45

Igen

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.12. 12:37

Nemigen.

Majordomus # 2022.05.12. 17:29

Céges őrzött parkoló !

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.13. 05:02

Láttam. Meg kell köszönni az őrzést - nem lenne köteles biztosítani a cég. Ahogy a kárviselésre sem köteles.

drbjozsef # 2022.05.13. 05:03

persze ha a cég felelősségel tatozna, akkor tuti teleszerelné kamerával
Akkor mi a kérdés?

Timcsi0105 # 2022.05.15. 05:42

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Jogi segítségre lenne szükségem az alábbiakban: 2021. november óta sajnos táppénzen vagyok egy olyan egészségügyi problémával ami miatt nem tudok sem rövid sem hosszú távon dolgozni. Így a munkáltatóval megegyeztem (közös), hogy a munkaviszonyom akkor szűnne meg ha már keresőképes leszek, de legkésőbb 2022. november elején (eddig voltam betegszabin). Az iratban benne van, hogy a megállapodás visszavonhatatlan. Időközben kiderült, hogy várandós vagyok ráadásul veszélyeztett. Engem csak az édekelne, hogy mi a helyzet ilyen esetben? Mit fog lépni a munkaltató? Milyen ellátásra számíthatok a kesőbbiekben gondolok itt a csed-re, gyed-re. Válaszát előre is köszönöm!

Majordomus # 2022.05.15. 15:40

Egy biztos.
A terhességed alatt semmilyen formában nem mondhatnak fel neked.

M. Viktor 1981 # 2022.05.15. 17:24

Jó napot kívánok!

41 éves leszek júniusban.

Sajnos munkajogi értelemben nehéz helyzetbe kerültem. 2021. augusztus 26-án munkahelyi baleset következtében súlyos térdsérülést szenvedtem, aminek következtében több hónapos táppénzes időszakra volt szükségem. (Egyébként pincér vagyok és lépcsőzés közben roppant meg a térdem)

Az elmúlt hét pénteken (május 6.) délelőtt voltam az utolsó szakorvosi kontrollvizsgálaton, ami alapján teljes a gyógyulásom és az ő ajánlása szerint szabad az út a munkához való visszatéréshez. A háziorvoshoz délután 16:30-ra kellett mennem a papírokért. A fiamnak aznap délután (14:00) volt meccse. Sajnos a meccs végén egy nagyon csúnya sérülést szenvedett. A vizsgálatok egyértelműsítették, hogy elmozdulással járó külbokatörést és külboka-szalagszakadást is szenvedett. A műtétet el is végezték. Sajnos több hetes fekvőgipszes időszak következik, amikor szükséges az ellátásba való otthoni nagyobb besegítés. Emiatt az un. táppénz is tovább tart, hisz a szükséges mozgatási segítségnyújtás miatt.

A 2021-es évből 14 nap ragadt bent.

A szabadságok kiadása olyankor hogyan történik, amikor a dolgozó valamiért nem tudta kivenni vagy a munkáltató nem tudta azt számára kiadni?

M. Viktor 1981 # 2022.05.15. 17:24

Jó napot kívánok!

41 éves leszek júniusban.

Sajnos munkajogi értelemben nehéz helyzetbe kerültem. 2021. augusztus 26-án munkahelyi baleset következtében súlyos térdsérülést szenvedtem, aminek következtében több hónapos táppénzes időszakra volt szükségem. (Egyébként pincér vagyok és lépcsőzés közben roppant meg a térdem)

Az elmúlt hét pénteken (május 6.) délelőtt voltam az utolsó szakorvosi kontrollvizsgálaton, ami alapján teljes a gyógyulásom és az ő ajánlása szerint szabad az út a munkához való visszatéréshez. A háziorvoshoz délután 16:30-ra kellett mennem a papírokért. A fiamnak aznap délután (14:00) volt meccse. Sajnos a meccs végén egy nagyon csúnya sérülést szenvedett. A vizsgálatok egyértelműsítették, hogy elmozdulással járó külbokatörést és külboka-szalagszakadást is szenvedett. A műtétet el is végezték. Sajnos több hetes fekvőgipszes időszak következik, amikor szükséges az ellátásba való otthoni nagyobb besegítés. Emiatt az un. táppénz is tovább tart, hisz a szükséges mozgatási segítségnyújtás miatt.

A 2021-es évből 14 nap ragadt bent.

A szabadságok kiadása olyankor hogyan történik, amikor a dolgozó valamiért nem tudta kivenni vagy a munkáltató nem tudta azt számára kiadni?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.15. 17:25

De már megegyeztek a munkaviszony megszüntetésében. Ha eljön a meghatározott idő, a munkaviszony megszűnik. Azt követően táppénz nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.15. 17:41

Viktor, a munkáltatónak amúgy is ki kellene adnia a tavalyról maradt szabadságaidat, így neked is jól jön. Egyébként akár fizetés nélküli szabadságot is kérhetsz; sőt, a gyerek korától függően táppénz is járhat.

drbjozsef # 2022.05.15. 17:54

A terhességed alatt semmilyen formában nem mondhatnak fel neked.
Igen, ez igaz. Csakhogy erre semmi szükség. Mert ha jobban megnézed, a szerződése határozottra változott, ami simán le fog járni, és nem fog kelleni felmondani.

drbjozsef # 2022.05.15. 17:56

Timcsi0105,

A CSED, GYED szabályokat ezer helyen megtalálod. Ott van biztosítottságra feltétel, ha annak megfelelsz - és a többi feltételnek - akkor járni fog. Ha valami részlet érdekel, ne jogi fórumot keress, hanem TB szakértőt.

M. Viktor 1981 # 2022.05.15. 18:26

Viktor, a munkáltatónak amúgy is ki kellene adnia a tavalyról maradt szabadságaidat, így neked is jól jön. Egyébként akár fizetés nélküli szabadságot is kérhetsz; sőt, a gyerek korától függően táppénz is járhat.

A gyerek ősszel lesz 15 éves, így max. méltányossági alapon kérhettem volna táppénzt. A háziorvos éppen ezért ajánlotta, hogy "8" kóddal visszük tovább a táppénzt, ameddig szükséges és lehetséges.

A fizetés nélküli szabadság szóba sem jöhet elvileg. Azért sem mert rajta kívül van még 4 gyerek, akik közül 2 sajnos tartós betegségben szenved, így egyetlen fizetésből nehéz lenne. Szükséges a két bevétel, még úgyis, hogyha egyik sajnálatosan táppénzes állomány.