csed, gyed, táppénz, szabit kivenni?


intentio # 2016.08.30. 13:17

oildi 2016.08.28. 16:25
Tisztelt Szakértő!
18 hetes kismama vagyok, 2017 január 20.-ára vagyok kiírva. A gyermeket egyedül vállaltam. Már van egy nagyfiam, aki jelenleg végzős középiskolás (1998.02.28.-án született). Pedagógusként dolgozom, határozott szerződéssel(minden évben hosszabbítanak már évek óta), mely 2017.07.31-én jár le. Bruttó bérem: 255.000 Ft/hó. December 31.-ig nem szeretnék táppénzre menni, addig munkaviszonyban leszek.
A kérdésem a következő lenne: Várhatóan mennyi csedet fogok kapni? A csed összegét a gyermekek után járó családi adókedvezmény befolyásolja-e?
A 2017-es évre járó időarányos szabadság napjaimmal várhatóan mi lesz?
Köszönöm szépen előre is a segítségét!
Tisztelettel: Ildi


Kedves Ildi!

Kb. a bruttó munkabér 70%-át. (Ez a bruttó csed, gyed összege. A csed csak adóköteles, a gyed adó és 10% nyugdíjjárulék köteles ellátás, azaz a bruttó összeg ezekkel csökken. Pontos összeget a MÁK ISZI tud mondani.

GYED-nél ha a bér nagyobb, mint a minimálbér kétszerese, úgy legfeljebb a minimálbér kétszeresesének 70%-át.
Igen, befolyásolja.

A mv. megszűnésekor pénzben megváltják. (Kifizetik.)

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat.

intentio # 2016.08.30. 13:26

Eszterkuckuc 2016.08.26. 09:47
Tisztelt Szakértő!
27 éves vagyok. Első terhességem. 16 hetes kismama vagyok. 2017. február 14.-re vagyok kiírva. 2016. december 21.-ig dolgoznék. 2016. december 22.-től év végéig szabadságon lennénk. 2017. január 2.-tól hétfőtől nem szeretnék dolgozni. Időarányosan csak pár nap szabadság járna. A kérdésem az lenne, hogy a 2017. évben járó összeg szabadságom kivehetem vagy csak időarányos részét? Igénybe szeretném venni a 4 hetes várható szülés előtti csedet, de akárhogyan számolok vissza az nem elég és az időarányos szabadság. Ha az egész évbe járó szabadságomat kivehetném, nem csak az időarányos részét, akkor nem kellene táppénzre mennem, arra az 1-2 hétre.
Válaszát előre is köszönöm.

T. Kérdező!

A Munka Törvénykönyvének 115. § (1) bekezdése értelmében munkavállalónak szabadság a munkában töltött idő alapján jár!

Ennek alapján főszabály szerint nem veheti ki az egész évre járó szabadságát előre, hiszen szabadságra csak a munkában töltött idő alapján jogosult. Utólag, hogy rekreálódhasson. A szabadság célja ugyanis a rekreáció elősegítése.

intentio # 2016.08.30. 13:37

znanci 2016.08.27. 11:17
Tisztelt Szakértő!
Csecsemőgondozási díj folyósításával kapcsolatban kérnék segítséget. 2016.07.30-án született harmadik gyermekem.
2016.január 9- ig gyesen voltam a második gyermekemmel, aki 2013.január 9- én született. Január 10- től dolgoztam. Harmadik gyermekem után megállapított CSED alapja a törvényi előírások figyelembevételével a minimálbér kétszeresének 30-ad része, 7.400 ,- Forint, mivel gyermekem 2016.07.30-án született az ellátás megállapításánál a 2015.01.01-től 2016.04.30-ig tartó irányadó időszakot kellett figyelembe venni. Ebben az időszakban 112 napi tényleges jövedelmem volt. Második gyermekem után megállapított CSED alapja 6.533,33 Ft. volt, így a kedvezményszabály nem alkalmazható.
Harmadik gyermekem várható születési ideje 2016. augusztus 18-a volt, váratlanul 20 nappal korábban beindult a szülésem az orvos szerint a méhlepény elöregedése miatt, így császármetszéssel kellett megszületnie.
Ha a gyermekem 2016. augusztusában született volna, ahogy ki voltam írva, akkor az irányadó időszak ennek megfelelően 2015. 01.01-től 2016.05.31-ig tartana, ahol már lett volna 143 nap tényleges jövedelmem. Így a törvényi szabályozás alapján már az irányadó időszakban elért 120 napi tényleges jövedelem alapján kellett volna a CSED-et megállapítani. Így a CSED naptári alapja 13.053,26 Ft lenne.
Így tulajdonképpen megvan a szükséges munkanapok száma. Ha a szülés előtt igényeltem volna Csed-et akkor 2016. augusztus 18- tól számítva meglennének a szükséges munkanapok. Az a kerdésem, hogy Ön szerint van e eselyem meltányossági vagy bármilyen alapon, hogy megkaphassam a fizetésem alapján járó csedet. Esetleg lehet e visszamenőleg módosítani, hogy nem a szülés napjától kérem a csedet, hanem hamarabb, vagy bármilyen más mód, hogy ne járjak ilyen rosszul, hiszen dolgoztam így nem igazságos, ha ugyan annyit kapok, mint aki vissza se ment dolgozni.
Előre is köszönöm válaszát.

T. Kérdező!

A jogszabály világosan meghatározza azt, hogy az ellátásokat milyen szabály, illetve sorrend alapján kell megállapítani, így álláspontom szerint méltányosság nem gyakorolható, a korábbi időpont szintén kizárt, hiszen a jogalkotó a szülés várható időpontját megelőző időponttól számított 28 nappal korábbi lehetőséget említ, amelyet a terhesség kezdetén határoztak meg.

Ebből következően a koraszülés tényleges dátumát ez esetben alapul venni nem lehet.

dorka19851229 # 2016.08.31. 05:32

Tisztelt Szakértő!
Pedagógus vagyok határozatlan idejű szerződéssel, 2016 novemberéig gyeden vagyok első gyermekemmel. Úton van a második baba. 2017 márciusában születik. A kérdésem az lenne, hogy még GYED alatt megszüntethetem a fizetés nélküli szabadságomat és vehetek ki rendes szabadságot, majd mikortól kiír az orvos, terhes táppénzen lehetek? Mindezt még GYED alatt?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.31. 05:41

A rendes szabadságot nem te veszed ki, hanem a munkáltató adja ki. Ezt úgy értsd, hogy ő határozza meg, mikor. Persze, ha a kérdés csak annyi, hogy egyoldalú nyilatkozattal megszüntetheted-e a gyerekgondozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadságot, akkor a válasz igen. Az meg gondolom nem kérdés, hogy a munkavállalónak jár fizetett szabadság; ha keresőképtelen, akkor táppénz.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.31. 05:41

Ja, úgy érted, kapod-e közben a gyedet? Beszélnek valami szupergyedről...

dorka19851229 # 2016.08.31. 05:55

Igen, a kérdésem az, hogy az első gyerekre járó GYED mellett mehetek e táppénzre a 2. babával a pocakban.

capisca # 2016.08.31. 07:30

Igen dorka lehet. GYED mellett lehet dolgozni, így jár utánna a táppénz is, ha kiírnak.

Jereván # 2016.08.31. 07:33

dorka19851229 2016.08.31. 07:55

Igen, a kérdésem az, hogy az első gyerekre járó GYED mellett mehetek e táppénzre a 2. babával a pocakban.


Továbbra is főszabály, hogy aki GYED-en, vagy GYES-en van az ezzel egyidőben táppénzt nem kaphat, illetve ha GYED-re és táppénzre is (vagy GYES-re és táppénzre is) jogosult az ellátások között választhat és vagy az egyiket, vagy a másikat kaphatja.

Aki tehát a GYES/GYED mellett nem dolgozik, de a következő terhessége miatt keresőképtelenné válik és így táppénzre és GYED-re, vagy táppénzre és GYES-re is jogosult az választhat, hogy melyiket kéri.

Más a helyzet akkor, ha a GYED-en (vagy GYES-en) lévő biztosított a gyermek féléves kora után –a fizetésnélküli szabadságát megszakítva-, ismét munkába áll. (Ennek szabályait lásd a Munka Törvénykönyvében.)

Ekkor kaphatja a GYED-et és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYED-et és fizetés helyett a táppénzt, GYES esetén GYES-t és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYES-t és fizetés helyett a táppénzt.

További kérdéseivel –amennyiben pedagógusként a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.

Minta személyes konzultáció kezdeményezésére:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogok, hasznos tudnivalók CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylésekor:
http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Tmcsi # 2016.08.31. 13:55

Tisztelt Szakértő !

2016.06.06-tól veszélyeztetett terhesként táppénzre vagyok jogosult a gyermekkel 11.15.re vagyok kiírva. Az ez évben kivett szabadságomon kívül még maradt 18 nap, ezzel mi történik? A TGYÁS-t mikor kell igénylenem a szülés napjától?
Milyen szociális ellátások járnak és mikor,hol kell igényelni?
Köszönettel

Jusztasz # 2016.09.01. 06:27

Tmcsi 2016.08.31. 15:55
Tisztelt Szakértő !
2016.06.06-tól veszélyeztetett terhesként táppénzre vagyok jogosult a gyermekkel 11.15.re vagyok kiírva. Az ez évben kivett szabadságomon kívül még maradt 18 nap, ezzel mi történik? A TGYÁS-t mikor kell igénylenem a szülés napjától?
Milyen szociális ellátások járnak és mikor,hol kell igényelni?
Köszönettel

  • Ha a táppénz, csed, gyed, gyes után munkába áll kiadják.
  • Vagy a szülés napjától, vagy 28 nappal korábbi időponttól. (Ez az Ön döntése.)
  • Csed, gyed, gyes, családi pótlék, egyszeri anyasági támogatás.
  • A megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályától a szülést követő 2 hónapon belül, egyes ellátásoknál 6 hónapon belül.

További hasznos információkat az alábbi linkeken talál:

http://www.oep.hu/…ondozasi_dij

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Kata20000 # 2016.09.01. 17:30

Tisztelt Jogi Forum!

Iden sokat betegeskedtem es tulleptem a megengedett tappenz idoszakot. A munkaltatom a juliusi es az augusztusi idoszakra vonatkozo tappenzemet levonta a munkaberembol es a kieso jovedelem (osszesen kb. 70.000 Ft) kifizeteset az egeszsegpenztartol kerte, aki viszont csak a fennallo egyenleg terhere teljesit kifzetest. Mivel a munkaltatom havi 6.000 Ftot utal ra rendszeresen, igy tobb mint 1 ev kell ahhoz, hogy a teljes elmaradt osszeget visszakapjam. Ez igy jogos? Miert nem az OEPhez kerult az igenylesem? Miert nem kaphatom meg egy osszegben az elmaradt tappenzemet?

Valaszukat elore is koszonom.

Kata

mokus79 # 2016.09.02. 05:56

Tisztelt Szakértő!

A CSED számításával kapcsolatban lenne kérdésem.
A gyermekem 2016.07.20-án született. 2016. 07.11-től kértem a Csed folyosítását.
Folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem hosszú évek óta, de idén márciusban munkahelyet váltottam egy jobb lehetőség kedvéért, de biztosításom folyamatos maradt mert 03.15-kiléptem az egyik munkahelyről 03.16-án ketdtem egy másikon.
Ebben az esetben, hogy történik a CSED kiszámítása?

Válaszát előre is köszönöm!

cincinnatus # 2016.09.02. 07:02

Kata20000 2016.09.01. 19:30
Tisztelt Jogi Forum!
Idén sokat betegeskedtem es túlleptem a megengedett táppénz időszakot.
A munkaltatom a juliusi es az augusztusi idoszakra vonatkozo tappenzemet levonta a munkaberembol es a kieso jovedelem (osszesen kb. 70.000 Ft) kifizeteset az egeszsegpenztartol kerte, aki viszont csak a fennallo egyenleg terhere teljesit kifzetest.
Mivel a munkaltatom havi 6.000 Ftot utal ra rendszeresen, igy tobb mint 1 ev kell ahhoz, hogy a teljes elmaradt osszeget visszakapjam. Ez igy jogos? Miert nem az OEPhez kerult az igenylesem? Miert nem kaphatom meg egy osszegben az elmaradt tappenzemet?
Valaszukat elore is koszonom.
Kata

Kedves Kata!

Hozzászólása érthetetlen, javaslom, hogy a történeti tényállást úgy fogalmazza meg, hogy egy laikus is megértse.

Ennek ellenére:

Főszabály, hogy az, aki valamely nappal kimerítette a legfeljebb 1 éves táppénz igényjogát a következő naptól táppénzre nem jogosult, viszont ha nem gyógyult meg és az orvos ezt igazolja továbbra is igazoltan lehet távol a munkahelyéről, fizetésre viszont munkavégzés hiányában nem jogosult, illetve Tb. ellátásban (táppénzben) sem részesülhet.

Arról, hogy tovább nem jogosult táppénzre Önt határozatban kell értesítenie a táppénzt folyósító szervnek. (Ha nem tette jogszabályt sértett.)

Ha arra az időre amelyre táppénz nem illeti –ügyviteli hiba (ügyintézői figyelmetlenség)- miatt mégis folyósítottak táppénzt azt vissza kell fizetnie, de arról is visszafizetésre kötelező határozatot kell kiadnia a táppénz folyósító szervnek. (Ha nem tette jogszabályt sértett.)

Ön tehát táppénz visszafizetésére csak határozatban kötelezhető! (Ha nincs határozat jogszerűen Öntől Tb. ellátást nem lehet sem levonni, sem egyéb módon követelni.)

A visszafizetési kötelezettsége 90 napig áll fenn. Ha 90 napon belül határozatban kötelezték a visszafizetésre, úgy függetlenül attól, hogy ki hibázott Önnek kell a túlfizetett táppénzt visszafizetni.

Amennyiben 90 napon túl kötelezték a visszafizetésre a túlfizetést visszafizetnie annak kell, aki hibázott. (Ha pl. a TB ügyintéző volt a figyelmetlen Ő köteles az államnak okozott kárt megtéríteni! A gyakorlatban persze senki sem szeretne fizetni, ezért általában az ügyfelet presszionálják arra, hogy fizessen.)

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

cincinnatus # 2016.09.02. 07:07

mokus79 2016.09.02. 07:56

Tisztelt Szakértő!

A CSED számításával kapcsolatban lenne kérdésem.
A gyermekem 2016.07.20-án született. 2016. 07.11-től kértem a Csed folyosítását.
Folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem hosszú évek óta, de idén márciusban munkahelyet váltottam egy jobb lehetőség kedvéért, de biztosításom folyamatos maradt mert 03.15-kiléptem az egyik munkahelyről 03.16-án ketdtem egy másikon.
Ebben az esetben, hogy történik a CSED kiszámítása?

Válaszát előre is köszönöm!

T. Kérdező!

Ekként:

A táppénz, csed, gyed ellátások kiszámítása egy bonyolult folyamat, melynek a jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 42-48 szakaszai szabályozzák, melynek leegyszerűsített változata így szól:

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, valamint a 2015/2. számú, a TB kifizetőhelyek részére kiadott OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf
http://www.oep.hu/…ekoztato.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban, a személyi jövedelemadó előleg megállapításához, a NAV felé bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
2015. január 1-jétől tehát, csak azon pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz naptári napi összegének megállapítása során, amely pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került. (Ebtv. 5/C. és 39/A. §):

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi, Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosításban töltött ideje. A folyamatos biztosítási időbe nem számít bele a biztosítás szünetelésének az ideje és pl. az az idő, amikor az igénylő az álláskeresési támogatás szünetelése alatt részesül CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak ettől kevesebb (pl. 29 napi) az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.
(Amikor a jogszabály a nap szót használja az alatt naptári napot kell érteni. Ha a jogalkotó munkanapra gondolt, úgy a jogszabály a munkanap szót használja.)
(Táppénz plafon alatt az Ebtv. 48. § (7) bekezdésében szereplő, a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a 30-ad részét értjük.)

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak attól kevesebb (pl. 29 napi, vagy 1 napi) jövedelme a táppénz alapja a szerződés szerinti jövedelem lesz. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a szerződés szerinti jövedelem. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk. A 180 napi időbe a méltányosságból megállapított ellátások időtartamát nem lehet figyelembe venni.)

CSED

  • csecsemőgondozási díj- (leánykori nevén terhességi-gyermekágyi segély, azaz thgy)

    alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje. Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.

5. Azon biztosítottaknál, akik 2015.06.30-át követően válnak jogosulttá CSED-re az alábbi előny/kedvezményszabályt kell alkalmazni.

Ha az anya a GYED, vagy GYES alatt, vagy a GYED/GYES megszűnését követő egy éven belül ismét szül az ezt megelőző gyermekre kapott CSED alapja magasabb, mint az újonnan született gyermekre az Ebtv. 42. § (2)–(4) bekezdés alapján (180 napi, 120 napi, vagy tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján) számított, csecsemőgondozási díj alapja, akkor ezen előző, magasabb alappal kell az új gyermekre járó CSED ellátást megállapítani.

Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. Amennyiben az anya munkahelyet változtatott az előző munkáltatónál elért CSED alapja hiába magasabb mint amit most állapítanának meg azt nem lehet figyelembe venni. (Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó. Lehet valaki az önkormányzatnál kormánytisztviselő, majd közmunkás, a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től:

 betegszabadságra jogosultak esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított távolléti díj, illetve az illetmény egy hónapra járó összege,

 egészségügyi szabadságra jogosultak esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított, egészségügyi szabadság idejére járó távolléti díj,

 egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese,

 a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja esetében a 30 napot meg nem haladó biztosítási jogviszony esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, egyéb esetben a jogviszony alapjául szolgáló szerződésben meghatározott díj,

 mezőgazdasági őstermelő esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér;

(A CSED adóköteles, de abból sem egészségbiztosítási, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni/levonni.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának az ideje, vagy a folyósítás szünetelése alatt (például az első gyermek után GYED-ben részesül az anya, és emiatt szünetel az álláskeresési támogatás folyósítása, és ezen időtartam alatt születik az újabb gyermek), vagy az álláskeresési támogatás folyósításának megszűnését követő 42 napon belül szül, annak a CSED összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

GYED (gyermekgondozási díj) alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi –Tbj. 5. § szerinti- folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb, az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: 2015.07.01-től ekkor is a tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max) (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem.
4.Előny/kedvezmény szabály változás 2015.07.01-től:

Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy a gyermekgondozást segítő ellátás (leánykori nevén gyermekgondozási segély) igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a 42/D. § (2) és (3) bekezdés alapján ( 180 napi, 120 napi, tényleges, szerződés szerinti jövedelemből) számított gyermekgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az új gyermekre a GYED ellátást megállapítani.

Ez a szabály csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

(Fontos, hogy jogviszonyról (munkaviszony, megbízásos jogviszony, vállalkozói jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, kormánytisztviselői jogviszony stb.) és nem foglalkoztatóról van szó. Pl. Lehet valaki az önkormányzatnál közmunkás, majd közalkalmazott, vagy kormánytisztviselő a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának a szünetelése alatt válik GYED-re jogosulttá a GYED-et a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

(A GYED adóköteles, de abból egészségbiztosítási járulékot nem, viszont 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni/levonni.)
2016.01.01-től minden, maximális összegben megállapított (korlátozott) GYED-et felül kell vizsgálni (meg kell emelni).

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ancsa088 # 2016.12.09. 12:28

A kérdésem az lenne hogy ha most terhes táppénzen vagyok,akkor ezt meg kell szüntetni mielőtt a csedet igényelni szeretném?
2017 Január 25-re vagyok kiírva.

Kasztor71 # 2016.12.15. 05:12

Tisztelt olvasók!
Kérdésem az lenne, hogy:
Műtve leszek 2017.Január. 12-én.
Előre láthatóan a műtét miatt 4-6 hónapig leszek keresőképtelen. Viszont határozott idejű szerződésem van, ami 2017. Február. 28-án lejár, és valószínű nem is hosszabbítják tovább.
Azt szeretném megtudni, meddig kaphatok táppénzt?
A táppénz összegét hogy számítják ki? Esetemben most minimálbért kapok, viszont az elmúlt 6-hónapban dolgoztam EU-államban ahol magasabb volt a jövedelmem(Külföldi munkám bejelentett, fizetve volt minden járandóság)
Ha jól olvastam akkor 180 napot visszamenőlegi értékből számítják ki a táppénzt?

Köszönöm válaszukat.

katás # 2016.12.16. 15:55

Tisztelettel kérem javaslatukat az alábbi ügyemben:
Többévi alkalmazotti biztosítás után folyamatosan, 2014.07.01-től főfoglalkozású egyéni vállalkozó vagyok.
A közterheket a KATA-s ként fizettem.
2015.01.01-től vállalkozói tevékenységet nem végzek, táppénzen voltam, majd 2015.04.07-én megszületett első gyermekem és tgys-t, majd jelenleg is gyed-et veszek igénybe.
2017 május közepére várható második gyermekem születése.
A felvett tb-ellátások összege viszonylag alacsony, de tudomásul veszem, hogy "katásként" ennyi jár.

Azonban szeretném megkérdezni, hogy törvényes és etikus módon van-e lehetőség a következő ellátások összegének emelésére?

Kaptam olyan tanácsot, hogy újra kezdjek el vállalkozói tevékenységet végezni és magasabb összegű járulékot fizetni, de (az okot most nem részletezve) ezt nem követném.
A másik lehetőség, hogy kijelentkezek a KATA-ból, elvileg tételesen adózó vállalkozónak -bár tényleges fizetési kötelezettségem nem lenne, de ettől valóban emelkedne-e a májustól igénylendő ellátás, majd pedig az újabb gyed összege?
Előre is köszönöm válaszukat, javaslatukat!

sortie # 2016.12.19. 09:17

Ancsa088 2016.12.09. 13:28

A kérdésem az lenne hogy ha most terhes táppénzen vagyok,akkor ezt meg kell szüntetni mielőtt a csedet igényelni szeretném?
2017 Január 25-re vagyok kiírva.

Az orvosa az utalványokat kéthetente adja ki. A szülés tényét követően az házi/kezelőorvosa a szülés napjával automatikusan lezárja a táppénzét.

Elvileg tehát Önnek semmit nem kell tenni, az orvosa tudni fogja a dolgát...

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

sortie # 2016.12.19. 09:20

Kasztor71 2016.12.15. 06:12

Tisztelt olvasók!
Kérdésem az lenne, hogy:
Műtve leszek 2017.Január. 12-én.
Előre láthatóan a műtét miatt 4-6 hónapig leszek keresőképtelen. Viszont határozott idejű szerződésem van, ami 2017. Február. 28-án lejár, és valószínű nem is hosszabbítják tovább.
Azt szeretném megtudni, meddig kaphatok táppénzt?
A táppénz összegét hogy számítják ki? Esetemben most minimálbért kapok, viszont az elmúlt 6-hónapban dolgoztam EU-államban ahol magasabb volt a jövedelmem(Külföldi munkám bejelentett, fizetve volt minden járandóság)
Ha jól olvastam akkor 180 napot visszamenőlegi értékből számítják ki a táppénzt?

Köszönöm válaszukat.

T. Kérdező!

Táppénzt csak addig kahat, amíg fennáll a munkaviszonya.

Amennyiben a határozott idejű szerződése 2017. Február. 28-án lejár, és nem is hosszabbítják tovább, akkor táppénzt legfeljebb 2017.02.28-ig kaphat.

A külföldi jogviszonyban elért kereset soha nem alapja egy magyar ellátásnak!

Ezen túlmenően:

A táppénz, csed, gyed ellátások kiszámítása egy bonyolult folyamat, melynek a jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 42-48 szakaszai szabályozzák, melynek leegyszerűsített változata így szól:

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, valamint a 2015/2. számú, a TB kifizetőhelyek részére kiadott OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf
http://www.oep.hu/…ekoztato.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!
Ugyancsak fontos, hogy a jövedelem „keresése” során legfeljebb a tárgyévet megelőző év első napjáig (előző év január 01.) lehet visszamenni. Az ezt megelőző jövedelmet figyelembe venni nem lehet. Aki viszont ebben az időszakban jogviszonyt váltott annál a jövedelem „keresése” során legfeljebb a jelen jogviszony kezdetéig lehet visszamenni.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban, a személyi jövedelemadó előleg megállapításához, a NAV felé bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
2015. január 1-jétől tehát, csak azon pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz naptári napi összegének megállapítása során, amely pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került. (Ebtv. 5/C. és 39/A. §)

(Tekintettel arra, hogy a táppénz, csed, gyed, gyáp és a baleseti táppénz összegéből pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem kell vonni, így azok összegét egy következő pénzbeli egészségbiztosítási ellátás (táppénz, csed, gyed, gyáp stb.) összegének megállapításakor nem lehet figyelembe venni.)

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi, Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosításban töltött ideje. A folyamatos biztosítási időbe nem számít bele a biztosítás szünetelésének az ideje és pl. az az idő, amikor az igénylő az álláskeresési támogatás szünetelése alatt részesül CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak ettől kevesebb (pl. 29 napi) az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.
(Amikor a jogszabály a nap szót használja az alatt naptári napot kell érteni. Ha a jogalkotó munkanapra gondolt, úgy a jogszabály a munkanap szót használja.)
(Táppénz plafon alatt az Ebtv. 48. § (7) bekezdésében szereplő, a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a 30-ad részét értjük.)

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak attól kevesebb (pl. 29 napi, vagy 1 napi) jövedelme a táppénz alapja a szerződés szerinti jövedelem lesz. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a szerződés szerinti jövedelem. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk. A 180 napi időbe a méltányosságból megállapított ellátások időtartamát nem lehet figyelembe venni.)

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Kranczickiné Adrienn # 2017.01.16. 14:30

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni.

2013. november 1-től dolgoztam a Kormányhivatalnál,2016. december 31-én a határozott idejű munkaszerződésem megszűnt.

2016. április 19-én megszületett kislányom, ettől a naptól kaptam a Csed-et. Tehát a Kormányhivataltól mentem el Csed-re, valamint még a Gyed-et is innen állapítottak meg számomra.
De ahogy írtam is, sajnos 2016. december hóban megszűnt a kinevezésem, ami több kérdést vet fel bennem. Szeretnék tisztán látni, ezért írok Önnek.

1. eset:

Szeretnénk második babát vállalni - ha úgy alakul, még 2017-ben - de így, hogy nincs munkahelyem már, nem kaphatok csed-et, csak gyest.
Gondolom ez úgy nézne ki, hogy a kislányom után kapnám a gyed-et két éves koráig, a születendő kicsi után pedig a gyest. Aztán pár hónap elteltével mindkettő gyerek után a gyes maradna.DE sajnos ebből nem tudnánk megélni.
Kérdésem az lenne, hogy mi lehetne a megoldás, hogy ismét kapjam a maximálisan járó Csed-et a második babám után is. Munkahelyet kéne találnom, hogy biztosított legyek? De az újabb csed igényléshez az elmúlt 365 napban
biztosítottnak kell lennem. Meddig kéne munkába állnom, hogy ez a feltétel meglegyen? ( 2013. november 1- 2016. december 31 az utolsó munkaviszonyom, ahogy említettem fent is, kislányom születése 2016. április 19.)

Nyílván a célom az lenne, hogy a második gyermek után is, szépen kapjam a csedet, gyedet, majd gyest...

2. eset:
Abban az esetben, ha megszületik a második gyermekünk akár 2017-ben, akár 2018-ban megoldás lehetne-e a következő, a mostani jogszabályok szerint? (persze akkor az első eset kizárva)

Én kapom az első gyermekem után a gyedet, majd gyest továbbra is. A második gyermekem után míg fél éves nem lesz,kapnám a gyest. Ahogy betöltötte a fél évet, az apukája igénybe vehetné-e a GYED Extrát? Tehát a férjem kapná a fizetését és a GYED extrát is. Én pedig a Gyest lemondanám...

3. eset:
Vagy tudna nekem jobb megoldást javasolni? Sajnos két gyesből nem tudunk kijönni.

Köszönettel, tisztelettel: Adrienn

Jereván # 2017.01.17. 07:51

Kranczickiné Adrienn 2017.01.16. 15:30
Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni.
2013. november 1-től dolgoztam a Kormányhivatalnál,2016. december 31-én a határozott idejű munkaszerződésem megszűnt.
2016. április 19-én megszületett kislányom, ettől a naptól kaptam a Csed-et. Tehát a Kormányhivataltól mentem el Csed-re, valamint még a Gyed-et is innen állapítottak meg számomra.
De ahogy írtam is, sajnos 2016. december hóban megszűnt a kinevezésem, ami több kérdést vet fel bennem. Szeretnék tisztán látni, ezért írok Önnek.

1. eset:
Szeretnénk második babát vállalni - ha úgy alakul, még 2017-ben - de így, hogy nincs munkahelyem már, nem kaphatok csed-et, csak gyest.
Gondolom ez úgy nézne ki, hogy a kislányom után kapnám a gyed-et két éves koráig, a születendő kicsi után pedig a gyest. Aztán pár hónap elteltével mindkettő gyerek után a gyes maradna.DE sajnos ebből nem tudnánk megélni.
Kérdésem az lenne, hogy mi lehetne a megoldás, hogy ismét kapjam a maximálisan járó Csed-et a második babám után is. Munkahelyet kéne találnom, hogy biztosított legyek? De az újabb csed igényléshez az elmúlt 365 napban
biztosítottnak kell lennem. Meddig kéne munkába állnom, hogy ez a feltétel meglegyen? ( 2013. november 1- 2016. december 31 az utolsó munkaviszonyom, ahogy említettem fent is, kislányom születése 2016. április 19.)
Nyílván a célom az lenne, hogy a második gyermek után is, szépen kapjam a csedet, gyedet, majd gyest...
2. eset:
Abban az esetben, ha megszületik a második gyermekünk akár 2017-ben, akár 2018-ban megoldás lehetne-e a következő, a mostani jogszabályok szerint? (persze akkor az első eset kizárva)
Én kapom az első gyermekem után a gyedet, majd gyest továbbra is. A második gyermekem után míg fél éves nem lesz,kapnám a gyest. Ahogy betöltötte a fél évet, az apukája igénybe vehetné-e a GYED Extrát? Tehát a férjem kapná a fizetését és a GYED extrát is. Én pedig a Gyest lemondanám...
3. eset:
Vagy tudna nekem jobb megoldást javasolni? Sajnos két gyesből nem tudunk kijönni.
Köszönettel, tisztelettel: Adrienn

Kedves Adrienn!

-Munkahelyet kéne találnom, hogy biztosított legyek?

  • Igen.

De az újabb csed igényléshez az elmúlt 365 napban biztosítottnak kell lennem.

Nem, a szülést megelőző 2 éven belül kell 365 biztosításban töltött nappal rendelkeznie.
Ebtv. 40. § (2) A csecsemőgondozási díjra jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani a) a biztosítás megszűnését követő csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét.

Vigyázz a GYED-nél ez a „kedvezőbb” szabály nem alkalmazható!

Kérdésem az lenne, hogy mi lehetne a megoldás? Munkahelyet kéne találnom, hogy biztosított legyek? Nyílván a célom az lenne, hogy a második gyermek után is, szépen kapjam a csedet, gyedet, majd gyest... Kérdésem az lenne, hogy mi lehetne a megoldás? Vagy tudna nekem jobb megoldást javasolni? Sajnos két gyesből nem tudunk kijönni.

Igen, családfa kutatással, vagy egyéb módon be kellene bizonyítania, hogy Matolcsi György unokatestvére. (Garantált zsíros állás az MNB-nél.)

Esetleg azt, hogy oligarcha Mészáros Lőrinc, vagy koronaőr és titkos tanácsos Habony Árpád, netán helikopteres Rogán Antal rokona. 

Hiányában marad az élelem bére. + ha nyugdíjas lesz kap karácsonyra 10.000 Ft-os utalványt, amit ha közben kivándorol Ausztráliába, akkor oda is elpostázzák. (Igaz levásárolni nem fogja tudni.)

Láthatja, „Magyarország jobban teljesít”, a középosztály erősödik, a minimálbér és a garantált bérminimun növekszik, az ÁFA csökken és Ön két GYES-ből nem tud megélni? :(

Igen, a 2. eset kivitelezhető. (A férje kaphatja a GYED és a GYES ellátásokat azzal, hogy ebben az esetben Önnek fennáll az eü-i szolgáltatási járulék fizetési kötelezettsége.

Vagy tudna nekem jobb megoldást javasolni? Sajnos két gyesből nem tudunk kijönni.

Jobb ötletem sajnos nincs. (Esetleg mosogatás Angliában, vagy Írországban..., mint ahogyan ezt sajnos egyre többen teszik.)

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy a járási hivatalhoz fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

bandika1983 # 2017.01.26. 08:05

Tisztelt Szakértő(k) :)

Mint leendő apuka, igyekszem magam beleásni a bürokratikus világba, és ezzel kapcsolatban kérnék kis segítséget :)
Párom jelenleg augusztus 1-re van kiírva.
A csed-et július 4-től vennénk igénybe. Olvastam, hogy a csed számításának alapja a csed jogosultságot megelőző 3.hónap utolsó napját megelőző 180 nap átlag bruttó keresete.
Jelen esetben a jogosultságot

  • a csed kivételének dátuma,
  • vagy a szülés várható ideje határozza meg?

Az első esetben(július 4-től csed): április 30-tól visszafelé nézik a 180napot?

Köszönettel várom válaszukat: András

Jusztasz # 2017.01.26. 09:21

bandika1983 2017.01.26. 09:05

Tisztelt Szakértő(k) :)

Mint leendő apuka, igyekszem magam beleásni a bürokratikus világba, és ezzel kapcsolatban kérnék kis segítséget :)
Párom jelenleg augusztus 1-re van kiírva.
A csed-et július 4-től vennénk igénybe. Olvastam, hogy a csed számításának alapja a csed jogosultságot megelőző 3.hónap utolsó napját megelőző 180 nap átlag bruttó keresete.
Jelen esetben a jogosultságot
a csed kivételének dátuma,
vagy a szülés várható ideje határozza meg?

Az első esetben(július 4-től csed): április 30-tól visszafelé nézik a 180napot?

Köszönettel várom válaszukat: András

Kedves András!

Július 04.
Igen, 04.30-tól.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy a járási hivatalhoz fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

manó81 # 2017.01.26. 13:22

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 16 hetes kismama vagyok, és a jelenlegi 8 órás közalkoalmazotti munkaviszonyom január 31-ig szól. Február 1-től 4 órás munkaviszonyt tudnak létesíteni velem.
Érdeklődnék, hogyha feb. 1-vel táppénzre megyek a szülés várható időpontjáig akkor a CSED, GYED számításánál mit vesznek alapul? A táppénz előtti folyamatos 180 nap átlaga alapján kapnám az ellátást?
Válaszát előre is köszönöm!
Judit