csed, gyed, táppénz, szabit kivenni?


zsofi0411 # 2020.01.04. 08:24

Tisztelt Fórum!
Táppénz illetve, gyes miatt keresem önöket.
2015 szeptembere óta folyamatos munkaviszonyom van. Mivel egészségügyben dolgozom így a terhesség igazolódása után a nőgyógyász táppénzt javasol, így érdekelne milyen táppénz illetve gyes összegere számíthatok a mai kiszámíthatatlan világban. I
lletve érdekelne hogy a táppénzt a besorolás szerinti alapbérből (F3kategoria) és pótlékaiból vagy csak az alapbérből számolják.
2018. szeptemberétől a bruttó fizetésem 400000-430000ft közötti.

justgreg # 2020.01.05. 08:17

Tisztelt Szakértők!

Diplomás GYED-del kapcsolatban lenne Önökhöz kérdésem.

A szituációs:

  • A párommal nem vagyunk házasok.
  • A párom (az édesanya) lakcíme Dusnokra van bejelentve.
  • Az én lakcímem Bajára van bejelentve.
  • Kislányunk, aki december végén született lakcíme az én lakcímemmel fog megegyezni.
  • Az anya orvostan hallgató volt, amikor teherbe esett, és az utóbbi 2 évben 3 aktív féléve is volt, így jogosult a diplomás GYED-re.

A kérdésem az, hogy ha a baba és az édesanya lakcíme nem egyezik, nem jogosult a diplomás GYED-re? ("a gyermeket saját háztartásában neveli")

Ha nem jogosult, az megoldás, ha bejelentjük az én lakcímemet neki ideiglenes lakcímnek, és csak utána kezdjük el intézni a diplomás GYED-et?

Előre is nagyon köszönöm a válaszukat!

Gergő

drbjozsef # 2020.01.05. 11:30

justgreg,

Nincs olyan, hogy "ideiglenes" lakcím.

Állandó lakcím van, és tartózkodási hely van.

Én azt gondolnám, hogy a támogatást igénylő, és aki után a támogatást igénylik, annak meg kell egyezzen a címe.

justgreg # 2020.01.05. 12:57

Kedves drbjozsef,

természetesen tartózkodási helyre gondoltam, bocsánat a téves fogalmazásért.

Ergo ez nem lenne megoldás a problémánkra? Az állandó lakcím megváltoztatására lenne szükség?

Köszönöm.

drbjozsef # 2020.01.05. 17:07

justgreg,

Bocs, azt nem értettem elsőre.

Ha úgy érted, hogy a gyermeknek a Te bajai állandó lakcímed lenne az állandó lakcíme, míg a párodnak maradna Dunokon az állandó lakcíme, és tartózkodási címre bejelentenétek hozzád, akkor de, az persze megfelel.

De akkor mi értelme ennek az egésznek? Mi az ok, mi a célja annak, hogy nem az állandója kerülne Bajára?

justgreg # 2020.01.21. 09:20

drbjozsef,

Idő közben sikerült mindent elintézni, valóban a tartózkodási hely bejelentése elégnek bizonyult.

De akkor mi értelme ennek az egésznek? Mi az ok, mi a célja annak, hogy nem az állandója kerülne Bajára?

Ezt a páromtól kellene megkérdezni... :)

GABICA86 # 2020.08.05. 12:53

Tisztelt Szakértő!
CSED számításásában szeretném a segítségét kérni.
2013 márciusa óta folyamatosan van munkaviszonyom. A szülés várható időpontja január 15. Terveim szerint október 15-től táppénzen lennék. A kérdésem az lenne, hogy a Csed alapját képezi - e, ha augusztus 15-től a 8 órás munkám mellett vállalkozást indítok (nem katásat...)? Illetve jól értelmezem a törvényt, hogy a szülés várható időpontja előtti 3 hónaptól visszafelé számított 180 napot veszik a Csed számítás alapjául?
Válaszát előre is megköszönöm! Üdvözlettel

safranek... # 2020.08.05. 13:19

GABICA86 2020.08.05. 14:53

Tisztelt Szakértő!
CSED számításásában szeretném a segítségét kérni.
2013 márciusa óta folyamatosan van munkaviszonyom. A szülés várható időpontja január 15. Terveim szerint október 15-től táppénzen lennék. A kérdésem az lenne, hogy a Csed alapját képezi - e, ha augusztus 15-től a 8 órás munkám mellett vállalkozást indítok (nem katásat...)? Illetve jól értelmezem a törvényt, hogy a szülés várható időpontja előtti 3 hónaptól visszafelé számított 180 napot veszik a Csed számítás alapjául?
Válaszát előre is megköszönöm! Üdvözlettel

T. Kérdező!

  • Nem, nem képezi.

Jól értelmezi egy kis pontosítással: Az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző 3. hónap utolsó napjától kezdik el keresni a 180 bérezett napot. Ha a csed-et 2021.01.15-től szeretné igénybe venni, akkor 20200.10.31-től kezdik el keesni a 180 bérezett napot. Ha ebben az időben táppénzben részesül (pl. 9-es betegségi kód miatti veszélyeztetett terhesség), akkor ezek a napok "kiesnek" és addig mennek vissza, amíg nem találnak 180 bérezett napot. A "keresés" során azonban csak 2020.01.01-ig lehet "visszamenni".

Magdolna91 # 2020.08.23. 10:34

Tisztelt szakértők!

Az iránt Szeretnék érdeklődni,hogy a munkáltatónak minden esetben engedélyezni kell a gyeden lévő munkavállalónak szabadság kiadást,ha táppénzre szeretne menni újabb várandósság miatt?

Válaszukat előre is köszönöm Magdolna

drbjozsef # 2020.08.23. 18:29

Magdolna91,

A táppénz nem arról szól, hogy te mit akarsz.

Pannimo # 2020.09.21. 12:06

Tisztelt Szakèrtő!
Májusban szültem második gyermekem,a vírus helyzet miatt igen lassan kaptam meg az iratait így a munkahelyemnek csak júliusban tudtam elküldeni a CSED igènylèsèhez szüksèges papírokat DE elküldtem ès postai tèrtivevènyem van róla,hogy át is vettèk. Kèt hónap telt el de mèg mindig nem küldtèk tovább az illetèkes szervhez. Többször is megkerestem őket telefonon,e-mailben de nem törtènt semmi. Tudok-e ebben az esetbeb valahova fordulni vagy mi ilyenkor a teendő? Előre is köszönöm a választ!
Üdv, Anna

Jusztasz # 2020.09.21. 12:57

Igen, panasszal élhet a kormányhivatalnál, amelyben kérheti kötelezzék a munkáltató a jogszabályban előírt kötelezettség (Foglalkoztatói igazolás kiállítása, az igény benyújtás) teljesítésére.

(Mintát az aktafórum dokumentumok részében talál.)

egerentyű # 2020.10.08. 17:46

Tisztelt Szakértők!

Mikortól illetve hogyan számítják a CSED-et abban az esetben, ha a szülést megelőző 3. hónaptól visszaszámolt 180 napon belül volt két-három hét veszélyeztetett terhesség miatti táppénz? Például ha májusban lenne a szülés, de ez év szeptemberében 2-3 hét táppénzes veszélyeztetett terhességi időszak volt. Akkor a 180 napot a szeptemberi táppénzes időszak előttről kezdik visszaszámolni, vagy a szülést megelőző 3. hónaptól, csak kihagyják a számításokból a táppénzes időszakot? A táppénzes időszak, ha jól értem, nem számít bele az átlagbér számításba?
Teljesen össze vagyok zavarodva. Előre is köszönöm a segítséget!

palgaben # 2020.10.08. 20:34

Tisztelt munkaügyi szakértők!

Következő kérdéssel fordulnék ahhoz, aki tud biztos információt adni:

Pandémia miatt a munkáltatóm igényelte a csökkentett munkaidős foglalkozási támogatást. A maximum adható 3hónapra megkaptuk. Előtte és utána is napi 8 órás azaz heti 40 órás szerződésem volt. A támogatott időszakban 60%-os csökkentett munkaidőt írtam alá. Ebben az időszakban volt egy tervezett műtétem, tehát 11 napot voltam otthon.(ebből 9nap betegszabadság és 2 nap táppénz).3 havi időkeretünk van. Most októberben bedolgozandó; negatív balanszidőm keletkezett azzal az indokkal, hogy a betegen eltöltött időre is csak 60%-ot számoltak, tehát egy táppénzes nap csak 4,8 órát "ér". A kérdésem, hogy a munkahelyvédelmi bértámogatási program idő alatt nekem mennyit "ér", azazhány órát jelent a munkaidőkeretemben 1 táppénzes nap? Válaszukat tisztelettel köszönöm.


agnusdei