Munkajogi Szakjogász


vigyorex # 2012.06.04. 08:49

Tiszteletem,
csak hogy biztos legyek a dolgomban,érdeklődnék.
Nem akartam aláírni a közös megegyezést,hivatkozva arra ,hogy én nem akarok elmenni a cégtől,hogy a két héttel ezelőtti szóbeli kirúgás/megbeszélés jogellenes mivel ott nem írtam alá papírt,és kértem egy rendes felmondást a munkáltató részéről.Erre hazaküldtek,hogy hogy holnap menjek be a rendkívüli felmondásomért.
A kérdés az,hogy aláírjam vagy ne,hogy ha a bíróságra akarom vinni?
A másik kérdés,hogy ez a szubjektív 15 nap, objektív 1 év rendkívüli felmondás esetén mit is takar pontosan?
Előre is köszönöm.

lacccus # 2012.06.04. 08:57

Tisztelt Szakértő!

Levelezős Főiskolai hallgató vagyok. Idén diplomázom.
Szeretném megkérdezni, hogy a munkahelyemen jár-e valamilyen tanulmányi szabadság úgy, hogy tanulmányi szerződésem nincs.

Ezt a szabályt nem tudom értelmezni:
" (115. § (1) Az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállaló részére a munkáltató köteles a tanulmányok folytatásához szükséges szabadidőt biztosítani.

(2) A szabadidő mértékét a munkáltató az oktatási intézmény által kibocsátott, a kötelező iskolai foglalkozás és szakmai gyakorlat időtartamáról szóló igazolásnak megfelelően állapítja meg.

(3) A (2) bekezdésben foglaltakon túl a munkáltató vizsgánként - ha egy vizsganapon a munkavállalónak több vizsgatárgyból kell vizsgáznia, vizsgatárgyanként -, a vizsga napját is beszámítva négy munkanap szabadidőt köteles biztosítani. Vizsgának az oktatási intézmény által meghatározott számonkérés minősül.

(4) A diplomamunka (szak- és évfolyamdolgozat) elkészítéséhez a munkáltató tíz munkanap szabadidőt köteles biztosítani.

(5) A nem iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállalónak tanulmányi munkaidőkedvezmény csak abban az esetben jár, ha azt munkaviszonyra vonatkozó szabály elrendeli, vagy tanulmányi szerződés megállapítja.

(6) A (3)-(4) bekezdésben meghatározott szabadidőt a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelően köteles biztosítani. ")

Ez vonatkozik rám is???
Köszönöm Válaszukat!

ObudaFan # 2012.06.04. 09:19

Vonatkozik.

valakiaki # 2012.06.04. 09:19

Jó napot kívánok!

Tanácsot szeretnék kérni!Vendéglátásban dolgozom,a főnököm a beosztottak nélkül,a barátnőjével (aki nem alkalmazott ennél a cégnél) csinált leltárt,valamint a standolásokat egymaga csinálja ugyancsak nélkülünk!
A kérdésem az lenne:
1-szabályos-e a leltár,ha netán hiány van az alkalmazott(aki ott sem volt)anyagi felelőségre vonható-e?
2-a munkabérből levonható-e esetleges standhiány ha az alkalmazott nem volt jelen a standkor?
3- érvényesnek tekinthető-e a főnök standja(amit egymaga vagy a barátnő segítségével)csinál a beosztott nélkül?

Hozzá szeretném még tenni,hogy sem a munkaszerződés,sem a kollektív szerződés,sem a munkaköri leírás nem tartalmazza a teljes anyagi felelősséget!A fent említett problémában erre lehet-e hivatkozni?

pazs # 2012.06.04. 09:23

vigyorex: sipirc vissza a munkahelyedre (hacsak nincs a kezedben leírva, hogy fel vagy mentve a munkavégzés alól), mert a legjobb úton jársz egy rendkívüli felmondáshoz igazolatlan hiányzásért!
Egyébként mindent át lehet venni ("Jogfenntartással átvettem", aláírás, dátum), az igényérvényesítés nem ettől függ. És jobb is, ha átveszed, mert legalább tudod, hogy mi van benne.

A szubjektív 15 nap a munkáltató általi tudomásszerzést jelenti (tehát onnan, hogy megtudja, hogy van oka rendkívüli felmondásra, 15 napon belül át is kell adnia), az objektív 1 év meg azt jelenti, hogy a magatartástól/mulasztástól számított 1 éven túl pedig már akkor sem mondhat fel rendkívülivel, ha addig nem szerzett róla tudomást.

ObudaFan # 2012.06.04. 10:56

valakiaki

Ha nincs leltárfelelősségi megállapodás, akkor a munkáltatónak nem csak azt kell igazolnia, hogy leltárhiány volt, hanem azt is, hogy ez neked felróható.

valakiaki # 2012.06.04. 11:47

Köszönöm a gyors választ!

valakiaki # 2012.06.04. 11:54

Tisztelt ObudaFan!

Nincs ilyen papír!Igazolni a hiányt a leletárpapírral tudja?Az azon szereplő számokal?Vagy ebben az esetben az a leltár semmit nem ér?

juliza # 2012.06.04. 12:34

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyesen lévő kismama vagyok, ősztől szeretném kikérni a felgyülemlett szabadságát ill. a szabadságok letőltése után visszállnék dolgozni.

Összeírtam a legfontosabb adatokat:

Születési dátumom: 1977.11.28.
Két gyermekemé: 2007.10.20. és 2010. 03. 12.

Munkába állásom napja (referens): 2003.05.05.
Új munkaszerződés (irodavezető): 2005.06.01.
Utolsó munkanap: 2007.06.30., utána szabadság
Táppénz: 2007.08.24 - 2007.10.19.
Gyás: 2007.10.20 - 2008.04.04
Gyed: 2008.04.05 - 2009.10.20.
Táppénz: 2009.10.24-2010.03.11.
Gyás: 2010.03.12-2010.08.26.
Gyed: 2010.08.27-2012.03.12.
Gyes: 2012. 03. 13-tól.

Kérdéseim:

1. Pontosan hány nap szabadságom gyűlt össze? A gyermek születése után
járó pótnapokat férjem vette ki.

2. A munkáltatónak mit kell fizetnie a szabadság alatt? A szerződésem
áll:

  • bruttó alapbér
  • meleg étkezési hozzájárulás
  • gépkocsi használat térítése
  • gépkocsi használat térítése forgalomfüggő
  • BKV bérlet

3. A felgyűlt szabadságot a régi szerződés szerint köteles kifizetni
vagy módosíthat szerződést előtte?

4. A szabadság töltése alatt a gyes jár?

5. Az elmúlt évek alatt a jövedelmem egyáltalán nem növekedett. Köteles
a munkáltató az infláció mértékével növelni a fizetésemet?

6. Köteles vezetői pozícióba visszavenni a munkáltató?

7. Abban az esetben, ha azonnal fel akar mondani nekem a munkáltató, akkor mit kell kifizetnie pontosan? Én úgy tudom, ki kell fizetnie a
szabadságot, egy hónap felmondási időt + ott töltött munkaidő szerinti végkielégítést?

Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2012.06.04. 13:19

valakiaki

Hogy mennyit ér, az attól függ, hogy van dokumentálva, hogy folyt az a leltár.

vigyorex # 2012.06.05. 07:32

Tiszteletem,
megint itt volnék...
A kérdésem az lenne,hogy amíg a munkaügyi bírósági ítéletet hoz,vállalhatok próbamunkát,vagy főállásban máshol elhelyezkedhetek?
Előre is köszönöm a választ.

pazs # 2012.06.05. 07:49

Mindent csinálhatsz, amit egyébként is. Mi volt tegnap végül?

vigyorex # 2012.06.05. 08:11

Végülis az lett,hogy tegnapi nap nem mentem vissza,vezetői szóbeli utasítás alapján ma mentem átvenni a papírokat,de közben kiderült,hogy kipostázta a főnök,merthogy az én szavam nem hiteles,írásban kommunikálunk mert mindent letagadok,az MT-t meg rosszul értelmezem,és nincs munkáltatói rendes felmondás.
Most várom a postát...

pazs # 2012.06.05. 08:15

Hát drukkolok, hogy ők még kevésbé ismerjék az Mt-t, mert szóbeli utasítás alapján otthon maradni rossz ötlet volt, de ezt mondtam tegnap is.

00000 # 2012.06.06. 11:19

Jó napot kívánok!

Érdeklődni szeretnék, hogy törvényesen jár-e el a munkáltatóm akkor ha,

2012 május 25.-én adtam le a felmondási szándékomról szóló dokumentumot, miszerint a felmondási időmet június1-től szeretném megkezdeni. Tehát a 5 munkanappal előtte értesítettem a céget, hogy júniustól már a felmondási időmet szeretném megkezdeni. A rendes felmondásomat elfogadták, a közös megegyezésről szóló kérelmet elküldtem, ugyan választ nem kaptam rá.
A bérezésem úgy alakul, hogy fix alapbér, plusz, hétvégi pótlékok, plusz jutalom.
A problémám az, hogy a fizetésem jutalmi részét a cég, nem szeretné kifizetni a májusi fizetésemben, a felmondási szándékomra hivatkozva.

Ezt megteheti? csak mert 5 nappal előtte szóltam a felmondásom megkezdése előtt?

Majd azt mondták, ha nem tetszik valami, akkor menjek bíróságra.
Azt sem igazán értem, hogy ha így viselkednek velem akkor a felmondási időmben lévő két hétről, amivel a munkáltató rendelkezik, akkor miért nem engedik el nekem?

Előre is köszönöm a választ,

Üdvözlettel,

V

ObudaFan # 2012.06.06. 12:27

A jutalom az olyan kifizetés, amit egyáltalán nem köteles kifizetni a munkáltató, csak kifizetheti. Kérdés, hogy tényleg ilyesmire gondolsz-e. Ehhez minimum a szerződésedet kellene ismerni.

Dr.Attika # 2012.06.06. 12:32

Jó napot kívánok "soknulla"!
Ha felmondott, akkor az egyirányú nyilatkozat. Ha közös megegyezéssel akar munkaviszonyt megszüntetni az két oldalú konszenzus létrejöttéhez fűzött jogi tény. Döntse el kérem, hogy most melyik joghatását kívánja.

00000 # 2012.06.06. 13:30

Tisztelt Válaszadók!

Köszönöm szépen a gyors reagálást.

Sajnos azzal én is tisztában vagyok hogy a "jutalom" alatt bármit megtehet a munkáltató. Azonban a jutalomhoz szükséges feltételeket egyértelműen teljesítettem.
Amikor kértem, hogy legalább indokolják meg hogy miért nem kapom meg, ugye az alábbiakat mondta hogy a felmondási szándékom miatt. A munkaszerződésemben mellesleg a bérezés pont alatt egyáltalán nincs olyanról szó, hogy ebben az esetben ő ezt megvonhatja.

Állítólag az én munkaviszonyom megkezdése előtt egy hónappal ( ??? ) küldtek ki erről egy nyilatkozatot az összes dolgozónak, de hát akkor én még "hírben" sem voltam. Mint már mondtam, a munkaszerződésemben nincs erről szóló pont.
Meg hát, akkor is ez a júniusi béremet ( mint felmondási idő alatti munkavégzésemet ) érintené, nem az előtte lévő havit, ha jól értem.

Illetve arról még mindig nem tudok semmit, hogy a közös megegyezésről szóló kérelmemet pozitívan bírálták-e el...
De attól, hogy kértem hogy indokolják meg a megvonást, attól még dönthetnek úgy hogy nincs közös megegyezés??

Márta1222 # 2012.06.06. 17:55

Szaisztok!
Átolvasgattam az Mt-t, meg a kollektív szerződésünket, és sehol sem találok külön utalást.
Csináltam a munkahelyemen egy kis "balesetet" 19000 ft. kár keletkezettami konkrétan a kiszállási díj volt, amit most meg akarnak fizettetni velem, és azzal akinek a felügyelete alatt voltam, ugyanis ez még januárban történt, mikor az új helyemre tanultam be. Ez még nem is lenne gond, de ezzel egyidőben rendkívüli vizsgára is köteleznének, ami számomra az elmúlt hónap vizsgái után már elborzasztó. Már tiszta zizi vagyok...mondhatni!
Azt szeretném végül is megkérdezni, hogy elfogadjam-e a büntetést, vagy ne, hiszen még felügyelet alatt voltam, a betanulási időm kb. felénél járt.Ez egy elég rázós munkahely, sok a hibalehetőség, és arra is kell gondolnom, ha elfogadom, a következő esetleg ennél kisebb hibánál, már komoly büntetést is kaphatok!
A válaszotokat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2012.06.06. 19:12

00000

A jutalom és a prémium között az a különbség, hogy a prémiumot ki kell fizetni, ha teljesültek bizonyos feltételek, a jutalom kifizetése a munkáltató döntésétől függ. Még mindig nem derült ki a leírtakból, hogy ez tényleg jutalom volt-e. Ha valóban jutalom volt, akkor nem kell megindokolni, hogy miért nem fizette ki a munkáltató. Ha prémium volt, akkor a feltételek teljesítése esetén követelhető a kifizetése.
A közös megegyezés attól közös megegyezés, hogy a munkáltató vagy belemegy, vagy sem.

ObudaFan # 2012.06.06. 19:16

Márta1222
A munkavállaló a munkaviszonyából eredő kötelezettségének vétkes megszegésével okozott kárért kártérítési felelősséggel tartozik.

A munkavállaló vétkességét, a kár bekövetkeztét, illetve mértékét, valamint az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania.

Gondatlan károkozás esetén a kártérítés mértéke a munkavállaló egyhavi átlagkeresetének ötven százalékát nem haladhatja meg.

sutyi83 # 2012.06.06. 19:28

Sziasztok,

A következő a történetem : a munkáltatóm ( multi ) áprilisi hónappal kifizetett 48000 ft bónuszt, ebben a hónapban ráébredt, hogy elszámolta, túl sokat fizetett ki, visszavenné a többletet... Kérdésem a következő lenne : megteheti-e, hogy a júniusi BÉRből vonja le a túlfizetett részt, vagy egyéb módon ( pl a következő bónusz összegéből ) vonja le?

Köszönöm a segítséget!

00000 # 2012.06.06. 19:31

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm szépen a segítséget.
Jutalom. Tehát akkor valóban nem köteles még megindokolnia sem...
Viszont mára már kiderült, hogy a jutalmat még is kifizetik, viszont a közös megegyezést elutasítják.

Úgy vettem észre, hogy személyes ügyként kezelték a felmondásom, és hogy rá mertem kérdezni a jutalomra.

Azt mondta, hogy direkt azért nem adja meg a közös felmondást, hogy ha munkanélkülire mennék, ne kapjak semmit.
Illetve hozzá tette hogy ha a következő munkáltatóm felhívja a foglalkoztatásom előtt, akkor biztos hogy negatívan fog vélekedni ( és hogy alig várja... )

Ráadásul, utólag úgy döntött ( amit nem tudom hogy lehet-e ) hogy május 25-től számítja a felmondási időmet, hiába június 1.-t írtam benne...

Nem volt semmilyen panasz soha sem a munkavégzésemre, nem történt semmi ami indokolná ezt a nagyon csúnya " elválást"

sajane # 2012.06.06. 19:41

Tisztelt Szakértő!
Szeretném megkérdezni, hogy a cafetéria juttatás a köztisztviselők részére az adható vagy a kötelezően adandó kategóriába tartozik? A munkahelyemen a 2012-es költségvetésünkben ugyan be van tervezve, de még az idén nem kaprunk semmit, mert a polgármesterünk szerint adható juttatás.
A másik kérdésem az lenne, hogy azokra az iker gyermekekre (születési évük 1988.) akik esetében a gyes még csak három éves korig járt és a pénzösszeg is csak annyi volt mint egy gyermek esetében nincs valamilyen méltányossági idő beszámításra lehetőség, hiszen az egyik gyermekre nem lehetett igénybe venni a gyest. Az 1968 előtt született gyermekekre az anya szolgálati ideje 365 nappal megnövekszik. Az iker gyermekekre 2002. novembertől vonatkozik a jogszabályok szerint, hogy dupla összegű gyes jár a gyermek iskola kezdésének évéig. Tehát időben hat vagy hét év.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.06. 19:56

Elvileg nem vonhatná le, de mivel úgyis vissza kell fizetned, hiba lenne kekeckedni a munkáltatóddal.