tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.02. 12:02

Si, senor. :D

Burn Out # 2016.07.02. 12:01

az itteni ügyvédek, jogászok biztos naprakészek a spanyol polgári törvénykönyv rendelkezéseit illetően :)

spielman3 # 2016.07.02. 11:54

Elképzelhető elbirtoklási ügy Spanyolországban:

Az elbirtoklás feltételei első látásra nagyon szépen fennálnak:

1.: Adott egy ingatlan, melynek tulajdonosa helyben ismert, de aki külföldre, másik kontinensre távozott és ingatlanát, mely egy belterületi ház, több évtizede teljesen magára hagyja.

2.: A tulajdonosnak a helyi közösség tudomása szerint nincsen törvényes örököse sem.

3.: A potenciális elbirtokló hajlandó lenne az ingatlant megvásárolni is, de a tulajdonossal kapcsolatot felvenni képtelenség.

4.: A helyi közösség támogatná a potenciális elbirtoklót, hiszen olyan személyiség- és hivatási profillal rendelkezik, mellyel és melynek hatásaival igen jól illeszkedne a város adott pontjához kapcsolódó elvárásokhoz.

Viszont kérdés, hogy esetleg a tulajdonos visszatérése és egy nem kizárható jogvita esetén egy spanyol bíróság nem pártolná e jobban a spanyol állampolgár tulajdonost, mégha a potenciális elbirtokló is majdnem éppúgy tud spanyolul.

Bármi információnak vagy forrásnak örülnék.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.15. 20:16

Itt van egy szolgáló és több uralkodó.

lajcsó # 2016.04.15. 19:19

"Szolgalmi jogot is el lehet birtokolni."
Persze, hogy el, de ahhoz kell két telek (uralkodó-szolgáló)!

MajorDomus # 2016.04.15. 19:16

Csak előbb alapítani kellene.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.15. 15:49

Szolgalmi jogot is el lehet birtokolni. Nem is kell hozzá 15 év, csak 10.

lajcsó # 2016.04.15. 13:21

"Az elbirtoklás jogintézménye erre nem vonatkozik?"
Több okból nem.
Ki birtokolná el? Mindenki aki használja?
Az út esetében hogyan valósulna meg a megszakítás nélküli sajátként való használat? Stb.

acer56 # 2016.04.15. 12:30

Az elbirtoklás jogintézménye erre nem vonatkozik? Megjegyzem, más megközelítési lehetőség nem létezik. :(

lajcsó # 2016.04.15. 11:33

"Tisztelettel kérdezem, ennyi év után van joguk az utat megszüntetni?"
Amennyiben a az útként használt terület, hivatalosan nem is út, hanem csak azon jártak valamilyen okból, abban az esetben joga van megszüntetni ezt az állapotot.

"Hová fordulhatunk jogorvoslatért, főleg, hogy leállítsák a beszántás szándékot?"
Meg kell nézni a hiteles térképmásolaton, hogy ténylegesen hol vannak az adott területen az utak és azokat kell használni!

acer56 # 2016.04.15. 10:30

A faluban több, mint harminc éve használunk egy utat, amit annak idején a TSZ alakított ki magának. Az út egyik oldalán szántó, másik oldalán lakóházak hátsó kertjei, amelyek egy része már megosztódott és családi házak is épültek rajtuk. Rendszerváltás után magántulajdonba került a szántó, de az út továbbra is "működött". Mostanában magánszemélytől bérli a területet egy gazdálkodó, aki be akarja szántani az utat.
Való igaz, hogy helyrajzilag az út magán terület.
A bérlő - nem igazán jó indulattal - most kijelentette, hogy felszántja a területet, mi meg járjunk arra, amerre akarunk illetve tudunk.

Tisztelettel kérdezem, ennyi év után van joguk az utat megszüntetni? Hová fordulhatunk jogorvoslatért, főleg, hogy leállítsák a beszántás szándékot?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.29. 16:27

Az "engedéllyel" lesz a kulcsszó. Így valószínűleg nem valósult meg a sajátként birtoklás.

hhgygy # 2016.02.29. 16:24

Elbirtoklással kapcsolatos kérdésem lenne.
Van egy garázsszövetkezet, amelyik 1994-ben épített 20 db garázst önkormányzati területen, engedéllyel, infrastruktúrát épített ki hozzájuk, tehát áram, közvilágítás, aszfaltút. Most az önkormányzat részéről felmerült, hogy bérleti díjat szednének érte, de 20 év alatt nem történt elbirtoklás?

Köszönöm

Horváth György

ObudaFan # 2016.02.29. 16:04

Mármint nem az elévülést, hanem az elbirtoklást.

ObudaFan # 2016.02.29. 16:03

JogiKérdező

Ha történt bérbeadás, az megszakította az elévülést. A csatorna bevezetése már nem valószínű.

JogiKérdező # 2016.02.27. 22:23

Tiszteletem!
16. éve gondozok egy bekerítetlen telket a sajátommal szemben.Egyik szomszéd szerint önkormányzati tulajdonban van,a másik szerint meg bérli valaki (egy rokona),de rajtam kívül senki nem húzott ott ki egy fűszálat stb. sem!Kérdésem hogy ilyen esetben megállja-e a helyét az elbirtoklás?Mondjuk ha tényleg bérli valaki,de nem gondozza?Vagy ha nem bérlik,viszont 10 éve bevezettek egy szennyvízcsatorna leállást,gondolom azt az önkormányzat fizette,ott megtört-e az én 16 évem?

lajcsó # 2016.01.17. 07:39

Az is megoldás lehet, ha tulajdonrészt vásárolsz a termőföldön. Utána a tulajdonostárssal kötni kell egy használati megállapodást! Itt legfeljebb a művelési kötelezettség teljesítése "kavarhat" be.
A tulajdonost is meg kell érteni! Valószínűleg a támogatásra való jogosultságát befolyásolja az általad használt terület.

groszfater@gmail.com # 2016.01.16. 17:17

A sajátjaként, tizenöt éven át tartó szakadatlan birtoklással azonban csak egész ingatlant lehet elbirtokolni, ingatlan egy részének elbirtoklásához ugyanis szükséges: a föld megoszthatósága is. Egy földterület vagy telek megosztása (telekalakítás) csak a földjogi, illetve építésügyi szabályok szerint, hatósági engedély alapján lehetséges. Az ilyen hatósági engedélyt az elbirtoklásra hivatkozó fél köteles beszerezni. Olyan eset is lehetséges, hogy a tulajdonostárs szerezze meg a másik (többi) tulajdonostárs tulajdoni hányadát. Ingatlan elbirtoklásának ugyanakkor nem akadálya az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzett elidegenítési tilalom.

Hááát-igen azt a két engedélyt megszerezni szinte lehetetlen...

groszfater@gmail.com # 2016.01.16. 17:03

Te meg igényelheted tőle a munkád értékének megtérítését
De ez eléggé kétélű fegyver,...

lajcsó # 2016.01.16. 16:38

1.Igen, megteheti.Te meg igényelheted tőle a munkád értékének megtérítését. Egyezséget javaslok!
2.Szerintem nem.
3.Na itt van a legfőbb probléma. Ha csupán a szántóföld részt kívánod önállóan elbirtokolni, az nem fog menni mert túl kicsi a terület. Külterületen 3000 négyzetméternél kisebb területű ingatlan nem alakítható ki.
Ha pedig telekegyesítésben gondolkodsz úgy, hogy belterületi telkedet megnövelnéd az elbirtokolt szántóföld részlettel, ahhoz a belterület határát kellene módosítani. Ez viszont önkormányzati hatáskör, költséges és hosszadalmas eljárás.

pamut # 2016.01.16. 16:19

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Belterület szélén lakom, közvetlenül a kerítésemtől külterület következik, szántóföld, azonban 2 m széles sávban én ezt 26 évvel ezelőtt beültettem fákkal és bokrokkal, amelyek mostanra 15-20 m-esre is nőttek.

Eddig soha senki nem kifogásolta, de a napokban megkeresett a szántó tulajdonosa, hogy ki akarja vágni az összes fát és növényt ...
Én ezt nem akarom, nekem szükségem van erre a védősávra továbbra is.

  1. Megteheti-e a kivágást, miután én ültettem 26 évvel ezelőtt és én gondoztam, metszettem ezeket a növényeket, nyírtam a füvet, irtottam a gyomokat ezen a 2 m-es sávon?
  2. Bekeríthetem-e most azonnal ezt a sávot az én mostani kerítésem kijjebb helyezésével?
  3. És elbirtokolhatom-e ezt a 2 m-es területet, ha az én kertem belterület, az övé pedig szántóföld?

Köszönettel várom válaszát.

SolnesM # 2015.12.02. 03:31

Köszönöm, ez jó megoldásnak látszik.

groszfater@gmail.com # 2015.12.01. 17:23

Nézd meg az alapító okiratban van-e valami nyoma a közös WC.-nek.

SolnesM # 2015.12.01. 17:14

groszfater@gmail.com !

Határ eset. Mint írtam a szerzősésben szerepel a mellékhelyiség, de nincs konkrétan meghatározva ,hogy melyik.Mert a házban a lakásokon kívül vannak közöshasználatú helyiségek és vannak lakásokhoz rendelt tárolók is. De nem mindegyyikhez.
A lényeg, hogy birtokban vagyok és ezt eddig senki sem kifogásolta meg.
Túlajdonképen azért kérdezem, mert nem tudom honnan számít az elbirtoklás kezdete. Az előző tulaj kb. 13 éve vett pár lakást a házban, azokat szétválasztotta, felújította és értékesítette.
Így lettünk tulajdonosai egy 40 nm-es lakásnak és a hozzá tartozó tárolónak. Akkor azt hittük az a hozzátartozó a közöstárolókra értendő. Az adásvételit látta az akkori közösképviselő is, mindenben rendben találta.
Egyáltalán kell - e lépnem ?

Mint írtam, birtokban vagyok.

Hogy hogyan lett gazdátlan ez a helyiség ?
Hát szétválasztották a házat és a lakások egyrésze átkerült a leválasztott részbe, ezt meg nem vitték magukkal. Műszakilag megoldhatalan volt.

Lyonee # 2015.11.30. 18:11

Az eladó saját tulajdona volt? Nem hiszem. Legfeljebb abból a ráeső részét adhatta el. A WC továbbra is a társasház közös tulajdona.